Ухвала від 24.04.2025 по справі 460/8010/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питання роз'яснення судового рішення

24 квітня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/8010/24 пров. № А/857/23691/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Качмара В.Я., Кузьмича С.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року за наслідками розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року, головуючий суддя - Щербаков В.В., ухвалене у м. Рівне, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року у справі №460/8010/24 - скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови провести індексацію пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2024 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 призначеної пенсії відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з індексацією із застосуванням коефіцієнту збільшення, передбачених постановою КМУ від 22 лютого 2021 року "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" (збільшено на коефіцієнт 1,11), постановою КМУ "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 року №118, постановою КМУ "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" 24.02.2023 року №168 та постановою КМУ "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" від 23.02.2024 року №185, починаючи з 01 березня 2024 року, з врахуванням виплачених сум.

Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області звернулася до апеляційного суду із заявою про роз'яснення судового рішення, в якій заявник просить роз'яснити судове рішення в частині здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , проіндексувавши заробітну плату для обчислення пенсії за минулі 2021-2023 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11; 1,14; 1,197, передбаченого постановою КМУ від 22 лютого 2021 року "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" , постановою КМУ "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 року №118, постановою КМУ "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" 24.02.2023 року №168, починаючи з 01.03.2024 року, оскільки станом на 01.03.2024 року діє постанова КМУ "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" від 23.02.2024 року №185.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи заяви про роз'яснення рішення у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана заява задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Підстави подання та порядок розгляду заяви про роз'яснення судового рішення чітко врегульовані ст. 254 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, що викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.

Роз'яснення судового рішення стосується недотримання вимоги ясності, визначеності такого, яка означає, що судове рішення не може містити положень, що викликають суперечки під час виконання рішення.

Виходячи із наведеного, роз'яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки має місце ймовірність неправильного його виконання чи невиконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення.

Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.

Так, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 призначеної пенсії відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з індексацією із застосуванням коефіцієнту збільшення, передбачених постановою КМУ від 22 лютого 2021 року "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" (збільшено на коефіцієнт 1,11), постановою КМУ "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 року №118, постановою КМУ "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" 24.02.2023 року №168 та постановою КМУ "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" від 23.02.2024 року №185, починаючи з 01 березня 2024 року, з врахуванням виплачених сум.

Суд апеляційної інстанції виходив з того, що при призначенні пенсії позивачу застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2017-2019 роки) 7763,17 грн. - відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що становив 7763,17 грн. Цей розмір є меншим за розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії з урахуванням її індексації відповідно до статті 42 Закону № 1058-IV, а саме за 7 994,47 (з 01.03.2024 року), відтак наявні правові підстави для проведення індексації пенсії позивача з 01.03.2024 року.

У заяві про роз'яснення судового рішення не наведено жодних обґрунтованих підстав в чому полягає незрозумілість та нечіткість судового рішення.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду апеляційної інстанції є зрозумілою, та підстави для її роз'яснення відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 254, 311, 321, 325, 328 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про роз'яснення постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року у справі №460/8010/24 - відмовити.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання до Верховного Суду касаційної скарги, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення

Головуючий суддя Л. Я. Гудим

судді В. Я. Качмар

С. М. Кузьмич