Справа № 620/12424/24 Суддя (судді) першої інстанції: Падій В.В.
23 квітня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Грибан І.О.
судді: Ключкович В.Ю.
Парінов А.Б.
за участі:
секретар с/з Кващук Т.А.
пр-к позивача Євлампієв К.В.
пр-к позивача Недолуга Д.С.
пр-к відповідача Ананко Ю.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Агропрогрес» до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
ПП «Агропрогрес» звернулося з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, у якому просило суд:
- визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області № 8341/Ж10/25-01-04-06-02 від 17.05.2024 форма "Н".
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 січня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Чернігівській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Апелянт в обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує, що перевіркою встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань в ЄРПН, відповідальність передбачена п.1201.1 ст.1201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 лютого 2024 року відкрито апеляційне провадження у справі та встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу, а також витребувано матеріали справи з суду першої інстанції, які надійшли 27 лютого 2025 року.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін та зазначає про безпідставність доводів, викладених в апеляційній скарзі.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2025 року справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 09 квітня 2025 року.
09 квітня 2025 року у судовому засіданні оголошено по справі перерву до 23 квітня 2025 року.
17 квітня 2025 року представником відповідача подано на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду додаткові пояснення по справі №620/12424/24.
Також, ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2025 року задоволено клопотання Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, призначено судове засідання на 23 квітня 2025 року о 10:15 у справі №640/17962/22 в режимі відеоконференції через систему програмного забезпечення «EasyCon».
Представник відповідача, який брав участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою програмного забезпечення «EasyCon» вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представники позивача у судовому засіданні повністю заперечували проти задоволення апеляційної скарги, просили залишити оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.
Переглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги на предмет законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, колегія суддів виходить з наступного.
Як убачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.4 статті 20, пункту 75.1 статті 75, пункту 76.2 статті 76 Податкового кодексу України посадовими особами ГУ ДПС у Чернігівській області проведено камеральну перевірку ПП «Агропрогрес» з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, за результатами перевірки складено акт камеральної перевірки №4315/Ж5/25-01-04-06-02 від 03.04.2024 та якою встановлено порушення підпункту 201.10 статті 201 ПК України, а саме порушення платником податку на додану вартість граничного строку, передбаченого, для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до такої податкової накладної за період, з грудня 2019 року по березень 2024 року.
На підставі акту перевірки №4315/Ж5/25-01-04-06-02 від 03.04.2024 ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 8341/Ж10/25-01-04-06-02 від 17.05.2024 форма "Н", яким застосовано штрафну санкцію до позивача у сумі 250756,87 грн.
Не погоджуючись з правомірністю прийнятого відповідачем податкового повідомлення-рішення, форми «Н» № 8341/Ж10/25-01-04-06-02 від 17.05.2024 позивач звернувся зі скаргою до ДПС України, проте рішенням про результати розгляду скарги від 06.08.2024 №23865/6/99-00-06-03-01-06 остання відмовила у задоволенні скарги позивача, а оскаржуване податкове повідомлення - рішення залишила без змін.
Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначення заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу встановлено Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (далі - ПК України).
Так, пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема, для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Таким чином, аналіз наведених правових норм ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом № 2102-IX від 24.02.2022, постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому Законами України від 15.03.2022 №2119-ІХ, від 21.04.2022 №2212-ІХ, від 22.05.2022 №2263-ІХ, від 15.08.2022 №2500-IX та від 16.11.2022 №2738-IX «Про затвердження Указу Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено відповідні Укази Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 №58/2023, від 01.05.2023 №254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023 та від 05.02.2024 №49/2024, якими строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 год. 30 хв. 26.03.2022 строком на 30 діб, з 05 год. 30 хв. 25.04.2022 строком на 30 діб, з 05 год. 30 хв. 25.05.2022 строком на 90 діб, з 05 год. 30 хв. 23.08.2022 строком на 90 діб, з 05 год. 30 хв. 19.02.2023 строком на 90 діб, з 05 год. 30 хв. 20.05.2023 строком на 90 діб, з 05 год. 30 хв. 18.08.2023 строком на 90 діб, з 05 год. 30 хв. 16.11.2023 року строком на 90 діб, а потім з 05 год. 30 хв. 14.02.2024 строком на 90 діб.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України від 03.03.2022 №2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 07.03.2022 (далі - Закон № 2118-IX).
Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом № 2142-IX від 24.03.2022 внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України від 12.05.2022 № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон № 2260-IX).
У зв'язку із набранням чинності 27.05.2022 Закону №2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Відтак з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Отже з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.
Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, з аналізу зазначених приписів чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства вбачається, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, зокрема, щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року.
Отже, в період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього кодексу.
Законом України від 12.01.2023 №2876-ІХ «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» ПК України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування встановлені п. України, та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків, зокрема, для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Так, зі змісту акту перевірки №4315/Ж5/25-01-04-06-02 від 03.04.2024 слідує, що відповідач дійшов висновку про порушення позивачем граничних термінів реєстрації 38 податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період, з грудня 2019 року по березень 2024 року, порахувавши кількість календарних днів порушення граничного терміну їх реєстрації з моменту дати складання податкової накладної/ розрахунків коригування до податкових накладних, а не з моменту отримання платником податку такого розрахунку коригування до податкової накладної, всупереч пункту 201.10 ПК України, в якій вказано, що для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), а з 08.02.2023 -18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем.
Разом з тим, колегія суддів враховує, що матеріалами справи підтверджуються дати отримання позивачем всіх 38 розрахунків коригування до податкових накладних, зазначених у акті перевірки №4315/Ж5/25-01-04-06-02 від 03.04.2024, а саме: розрахунків коригування до податкової накладної: №7324 - 30.12.2019; №663 - 18.02.2020; №5 - 01.07.2022; №8 - 04.07.2022; №7, №3,№6, №2, №4 - 01.07.2022; №1358 - 23.08.2022; №171, №172, №173 №174, №175, №182, №183, №185, №186, №187, №188, №189, №190, №191, №192 - 16.01.2023; №184 - 17.01.2023; №32 - 13.02.2023; №116 та №117 - 05.05.2023; №1813 -27.06.2023; №5806 та №5807 - 12.09.2023; №3480 та №58071 - 22.09.2023; №1 - 01.12.2023; №1 - 15.12.2023; №218 - 22.02.2024; №594 - 05.03.2024 та реєстрацію вказаних розрахунків коригування до податкової накладної у термін, визначений ПК України, за виключенням одного розрахунку коригування за №1358, отриманого позивачем 23.08.2022 та зареєстрованого 14.09.2022, тобто з порушенням 7 календарних днів, проте розрахунок штрафних санкцій щодо цього розрахунку здійснено неправомірно, без вірного визначення кількості днів порушення термінів його реєстрації.
Окрім того, судом першої інстанції правильно прийнято до уваги, що вказані дати отримання позивачем розрахунків коригування до податкових накладних підтверджуються також і офіційним листом ТОВ «М.Е.Дос», з додатком 1, в якому вказані детальна інформація щодо дати та часу, способу отримання і відправки розрахунків коригувань до податкової накладної з комп'ютерної програми «M.E.Doc».
Стосовно доводів апелянта про, що позивач виконав вимоги запиту частково, не у повному обсязі надав документи, зокрема не надано скриншоти з інформаційних ресурсів підприємства, колегія суддів зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що запит від 12.12.2023 №17035/6/25-01-04-06-09 «Про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень)» мав наступну вимогу: «При цьому, необхідно обов'язково надати, засвідчені підписом посадової особи ПП «АГРОПРОГРЕС» та скріплені печаткою (за наявності), копії документів, що безпосередньо стосуються господарських відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків (їх відображення в обліку і звітності) з контрагентами задіяними у операціях за вказаними ПН/РК. Зокрема, але не вичерпно:
1. витяги (квитанції, протоколи, screenshot, тощо) з інформаційних ресурсів ПП "АГРОПРОГРЕС", які містять фактичну дату отримання розрахунків коригування від постачальника;
2. первинні документи щодо продажу(поставки) товарів/послуг - накладні; акти приймання-передачі; акти виконаних робіт, звіти, тощо;
3. первинні та інші документи щодо обліку руху активів всередині підприємства, складський облік;
4. розрахункові документи - платіжні доручення, платіжні вимоги-доручення, розрахункові чеки (їх корінці), рахунки, банківські виписки, тощо;
5. регістри бухгалтерського обліку, до яких перенесено інформацію із запитуваних первинних документів;
6. інші документи що стосуються взаємовідносин з контрагентами».
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що як вбачається зі змісту запиту, він не містить конкретного переліку документів, тож твердження апелянта, що позивач виконав вимоги запиту частково, нібито не у повному обсязі надав документи, є лише припущенням, яке об'єктивно не аргументовано та не підтверджено належними та допустимими доказами.
Тобто, з огляду на вказане, в межах спірних правовідносин відсутнє неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації позивачем розрахунків коригування до податкової накладної за спірний період, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності за спірний період.
З огляду на викладене суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області № 8341/Ж10/25-01-04-06-02 від 17.05.2024 форма "Н".
Разом з тим, позивачем суду першої інстанції надано всі первинні документи та крім того скриншот отримання і відправки розрахунків коригувань до податкової накладної з комп'ютерної програми «M.E.Doc». Достовірність даних цих документів відповідачем не заперечується . Апеляційна скарга не містить доводів щодо неможливості врахування цих доказів судом або невідповідності висновків суду щодо аналізу вказаних доказів.
Посилання апелянта , як на правову позицію, на постанову Верховного Суду від 31.07.2024 у справі №380/5630/23 є недоречним, оскільки правовідносини, що розглядалися в тій справі не є подібними до правовідносин і обставин справи, що розглядається, оскільки в справі №380/5630/23 спірні відносини склалися за результатами позапланової документальної невиїзної перевірки, в той час як в даному випадку ППР винесено за результатами камеральної перевірки.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що позивачем надано всі необхідні первинні документи, зокрема розрахунків коригувань до податкової накладної, розрахунки коригувань до видаткових накладних, платіжні інструкції, акти коригування наданих послуг тощо, з зазначенням конкретних дат їх складання та обсягів наданих послуг. Наразі податковим органом вимагалися докази підтвердження відповідності дат складання розрахунків коригування до видаткових накладних та податкової накладної, тобто на час проведення перевірки у позивача були всі необхідні первинні бухгалтерські документи, які і були надані на перевірку.
У контексті викладеного, колегія суддів зазначає, що виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню, про що вірно вказано судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні.
Належних обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права апеляційна скарга відповідача не містить.
Інші доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки не спростовують висновки суду першої інстанцій.
Колегією суддів враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 січня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.
Головуючий суддя І.О. Грибан
Судді: В.Ю. Ключкович
А.Б. Парінов
(повний текст постанови складено 24.04.2025р.)