Постанова від 24.04.2025 по справі 420/32936/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/32936/24

Головуючий в 1 інстанції: Хурса О.О. Дата і місце ухвалення: 06.12.2024р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

В жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови позивачу у щомісячній доплаті з 06.06.2022р. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести з 06.06.2022р. перерахунок пенсії та виплату позивачу щомісячної доплати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що з січня 2010 року він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання постанови КМУ від 14.07.2021р. №713 територіальним органом ПФУ у період з 01.07.2021р. по 05.06.2022р. нараховувалася та виплачувалася ОСОБА_1 щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн. Однак, при здійсненні перерахунку пенсії позивача на виконання судового рішення по справі №420/24401/21 ГУ ПФУ в Одеській області з 06.06.2022р. припинило виплату доплати, передбаченої Постановою №713. Такі дії ГУ ПФУ в Одеській області позивач вважає незаконними та зазначає, що проведений перерахунок його пенсії мав місце не з підстав винесення постанови Уряду щодо проведення перерахунку пенсії чи зміни складових грошового забезпечення, а направлений на відновлення порушеного права ОСОБА_1 на отримання пенсії в належному розмірі, право на яку у нього виникло до 01.03.2018р.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови у перерахунку та виплаті з 06.06.2022р. щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000 грн. згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 06.06.2022р. щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн. згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнуто з ГУ ПФУ в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211,20 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 06.12.2024р. з ухваленням нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 .

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не враховано, що на підставі рішення суду по справі №420/24401/21 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії позивача складав 7476,00 грн., а після перерахунку - 12793,20 грн., тому щомісячна доплата згідно з Постановою №713 відсутня. Після набрання чинності постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а встановлення доплати до розмірів пенсій, передбачене Постановою №713, не є підставою для здійснення перерахунку пенсії, оскільки не передбачає фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця.

Також, апелянт посилається на те, що зі змісту п.1 постанови КМУ №713 від 14.07.2021р. слідує, що доплата в розмірі 2000,00 грн. стосується пенсій, призначених до 01.01.2018р., розмір яких обчислений у порядку ст.ст. 13, 21, 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із грошового забезпечення станом до 01.01.2018р. та які не перераховувалися після 01.03.2018р. Оскільки проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся не для відновлення порушеного його права, набутого в 2018 році, а фактично внаслідок зміни правового регулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі №826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінилися складові грошового забезпечення, вказаний перерахунок є перерахунком пенсії в розумінні Постанови №713.

Посилається апелянт і на те, що заявляючи в жовтні 2024 року позовні вимоги щодо перерахунку пенсії з 06.06.2022р., позивачем пропущено строк звернення з даним позовом до суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України. Оскільки пенсія є щомісячним періодичним платежем, тому з дня отримання особою пенсійної виплати така особа вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

На виконання постанови КМУ від 14.07.2021р. №713 територіальним органом ПФУ у період з 01.07.2021р. по 05.06.2022р. нараховувалася та виплачувалася ОСОБА_1 щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн., внаслідок чого розмір пенсії становив 9476,00 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2022р. у справі №420/24401/21, яке набрало законної сили 17.03.2022р., зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області з 01.04.2019р. перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №04/353/13 від 03.08.2021р., виданої станом на 05.03.2019р. у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019р. по день проведення перерахунку.

На виконання вказаного судового рішення територіальним органом ПФУ 06.06.2022р. проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019р. Після перерахунку розмір пенсії позивача склав 12793,20 грн.

02.08.2024р. представник позивача - адвокат Єрьоміна В.В. звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із врахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. на підставі Постанови КМУ №713 від 14.07.2021р. починаючи з 01.07.2021р. з урахуванням виплачених сум.

Листом від 28.08.2024р. ГУ ПФУ в Одеській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку його пенсії із встановленням доплати, передбаченої Постановою КМУ №713 від 14.07.2021р., оскільки після перерахунку на виконання рішення суду у справі №420/24401/21 сума збільшення пенсії становить більше 2000,00 грн.

Не погоджуючись з правомірністю дій ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови у нарахуванні з 06.06.2022р. щомісячної доплати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем у червні 2022 року на виконання судового рішення з метою усунення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у ОСОБА_1 виникло до 01.03.2018р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови №713.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ).

В силу статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» пунктом 1 якої установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018р., які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття Постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021р. зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021р. колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018р., установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018р.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість, перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2022р. у справі №420/2473/22, від 02.03.2023р. у справі №600/870/22-а, від 04.04.2023р. у справі №380/25987/21, від 18.04.2023р. у справі №560/6528/22, від 26.04.2023р. у справі №380/4510/22 та від 17.05.2023р. у справі №620/5518/22.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.06.2022р. на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018р.

Обраний позивачем спосіб захисту порушених прав відповідає об'єкту порушеного права та узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 08.11.2022р. у справі №420/2473/22.

Поряд з цим, при вирішенні даних спірних відносин не підлягають застосуванню висновки Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24 з огляду на таке.

Так, в ухвалі про відкриття провадження від 07 листопада 2024 року у зразковій справі №400/6254/24 (пункт 16) Верховний Суд визначив наступні ознаки типової справи:

а) позивачі є пенсіонерами, яким призначено пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;

б) позовні вимоги заявлені до територіального органу Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебувають позивачі;

в) спірні відносини стосуються правомірності дій пенсійного органу щодо припинення, після перерахунку на виконання рішення суду пенсії позивачів, виплати щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та індексації згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;

г) позивачі заявили тотожні позовні вимоги:

- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та зобов'язати виплатити щомісячну доплату до пенсії, передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- виплатити індексацію згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 та від 24 лютого 2023 року №168;

- зобов'язати ГУ ПФУ продовжити нарахування й виплату спірної доплати (2000,00 грн) та індексації після перерахунку пенсії.

Між тим, Велика Палата Верховного Суду, переглядаючи рішення Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24 від 16 грудня 2024 року, у своїй постанові від 13 березня 2025 року наголосила, що підставою для припинення виплати, зокрема, щомісячної доплати в сумі 2000 грн., передбаченої Постановою №713, є перерахунок пенсії саме у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) (пункт 111 постанови).

Натомість, як встановлено судом у даній справі, перерахунок пенсії позивача проводився на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, до якого враховано основні та додаткові види грошового забезпечення. Тобто, перерахунок пенсії ОСОБА_1 , який був здійснений на виконання рішення суду у справі №420/24401/21, не був пов'язаний із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що є відмінним від тих обставин, які були предметом розгляду Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №400/6254/24.

Надаючи правову оцінку твердженням апелянта про пропуск позивачем строку звернення з даним позовом до суду колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися й інші строки для звернення до суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або ж повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Наслідки пропуску строку звернення до суду регламентовані ст.123 КАС України.

Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу, у даному випадку, недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду.

У той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з припиненням виплати позивачу з щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р. №713, а тому ОСОБА_1 просить зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести з 06.06.2022р. перерахунок пенсії та виплату щомісячної доплати згідно Постанови №713.

Колегія суддів наголошує, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових.

Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у постанові від 31.03.2021р. у справі №240/12017/19 відступила від висновків, викладених, зокрема у постановах від 29.10.2020р. у справі №816/197/18, від 20.10.2020р. у справі №640/14865/16-а, від 25.02.2021р. у справі №822/1928/18 щодо застосування строку звернення до суду у соціальних спорах, у яких, зокрема зазначено, що при застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви без розгляду на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави (постанови Верховного Суду від 29.10.2020р. у справі №816/197/18 (касаційне провадження №К/9901/50050/18), від 20.10.2020р. у справі №640/14865/16-а (касаційне провадження № К/9901/36805/18), а також про те, що строк звернення позивача до суду у випадку спірних правовідносин розпочав перебіг після отримання позивачем листа-відповіді від органу Пенсійного фонду, а не після отримання пенсії за відповідний період (постанова Верховного Суду від 25.02.2021р. у справі №822/1928/18) та дійшла наступного правового висновку щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого ст.122 КАС України, у спорах цієї категорії:

1) для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів;

2) пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність або помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність чи несвоєчасність її перерахунку, тощо.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції, викладений в ухвалі від 28.10.2024р. про відкриття провадження у адміністративній справі, що про порушення своїх прав ОСОБА_1 дізнався із змісту листа ГУ ПФУ в Одеській області від 28.08.2024р. Отримання такого листа не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли він почав вчиняти дії стосовно реалізації свого права і ця дата не пов'язується та не змінює початок перебігу строку звернення до суду.

Про факт встановлення чи не встановлення доплати до пенсії з 06.06.2022р. позивачу могло бути відомо принаймні з липня 2022р., тобто з моменту фактичного отримання на свій рахунок пенсії за червень 2022р.

У свою чергу, доказів вчинення будь-яких дій до серпня 2024 року з метою з'ясування розміру пенсії та її складових позивачем не надано.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання позивача на те, що об'єктивна можливість на звернення до суду з даним позовом у нього виникла після формування сталої практики Верховного Суду, якою підтверджено право пенсіонерів на виплату, передбачену Постановою №713, при здійсненні перерахунку пенсії на підставі рішення суду, оскільки, на думку суду, це не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Отже, подання позивачем у жовтні 2024 року позовної заяви за відсутності належного обґрунтування причин зволікання із оскарженням рішень, дій або ж бездіяльності відповідача щодо безпідставного, на думку ОСОБА_1 , ненарахування та невиплати, починаючи з 06.06.2022р. суми доплати до пенсії 2000 грн., матиме наслідком порушення принципу правової визначеності, що є неприпустимим.

З урахуванням наведених норм права та з огляду на те, що позивач просив відновити виплату доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. з 06.06.2022р., а з цим позовом звернувся лише 23.10.2024р., беручи до уваги періодичний характер пенсійних виплат, об'єктивність та відчутність різниці в отримуваній кожного місяця сумі пенсії, колегія суддів доходить висновку про те, що позивач пропустив строк звернення з цим позовом в частині позовних вимог, заявлених за період з 06.06.2022р. по 22.04.2024р.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у своїх постановах 03.07.2024р. у справі №400/14847/23 та від 01.08.2024р. у справі №620/10981/23.

Колегія суддів наголошує, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду. Не реалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.

Суд першої інстанції не звернув уваги на вказані обставини, незважаючи на те, що у відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Одеській області зазначало про пропуск позивачем строку звернення до суду та наполягало на застосуванні наслідків такого пропуску, встановлених процесуальним законом.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково.

Згідно ч.1 ст.319 КАС України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Згідно частин 3, 4 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Враховуючи, що позивач пропустив строк звернення до суду з даним позовом в частині вимог, заявлених за період з 06.06.2022р. по 22.04.2024р., та не зазначив поважних причин такого пропуску, колегія суддів дійшла висновку про необхідність залишення позовної заяви у відповідній частині без розгляду. Позовні вимоги можуть бути захищені судом лише з 23.04.2024р., тобто в межах шестимісячного строку, встановленого положеннями частини другої статті 122 КАС України, а не з 06.06.2022р., як про це зазначив суд першої інстанції.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року підлягає залишенню без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.3 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.

Скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року про задоволення позову ОСОБА_1 в частині вимог, заявлених за період з 06.06.2022р. по 22.04.2024р.

Позов ОСОБА_1 у відповідній частині залишити без розгляду.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 24 квітня 2025 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук