24 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/24183/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Олефіренко Н.А.,
за участю секретаря судового засідання: Бендес А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 року (суддя Рищенко А.Ю., м. Дніпро, повний текст складено 07.11.2024 року) у справі №160/24183/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-
05.09.2024 року ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» (далі по тексту - позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій № 51102/04-36-09-01/36710304 від 08.08.2024 року, яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 24801038,00 грн. - за зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 року позовні вимоги задоволено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилось Головне управління ДПС у Дніпропетровській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення та ухвали нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтовувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначав, що згідно з положеннями пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Було призначено та проведено фактичну перевірку ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро», метою перевірки було дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства, яке регулює виробництво та обіг спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, на підставі підпункту 191.1.4, 191.1.14, 191.1.15, 191.1.16, 191.1.17, 191.1.18, 191.1.19, 191.1.20 пункту 191.1 статті 191, статті 20, підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 (підстава проведення фактичної перевірки - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального) ПК України, Закону №481/95-ВР, інших нормативних актів, контроль за дотриманням яких покладено на ГУ ДПС у Дніпропетровській області. У ході проведення фактичної перевірки на території де здійснює діяльність товариство за адресою: Дніпропетровська область, Царичанський район, смт. Царичанка, вул. Царичанська, буд. 168, встановлено зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв, чим порушено ст. 15 Закону № 481. Так, 27.06.2024 встановлено зберігання алкогольних напоїв у приміщеннях літ. В-1, Г-1, Д-1, Ю-1 місткістю 5753,2 кв. м., які зазначені у довідки про внесення місця зберігання алкогольних напоїв до ЄДР серія АП №145165 від 11.05.2023 року за №04160000258, згідно додатку 1. Складено акт фактичної перевірки від 01.07.2024 №1807/04-36-09-01/36710304, на підставі якого винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 51102/04-36-09-01/36710304 від 08.08.2024 в розмірі 24801038,00 грн., яке направлено ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат «Дніпро» засобами поштового зв'язку 09.08.2024 та отримано 23.08.2024. Відповідно до частини 61 статті 15 Закону №481/95-ВР, зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) в місцях зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які внесені до Єдиного реєстру таких місць зберігання. Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі. При проведенні перевірки ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро», використано, зокрема, довідку про внесення місця зберігання алкогольних напоїв до ЄДР серія АП №145165 внесено до ЄДР 11.05.2023 за №04160000258 за адресою: Дніпропетровська обл., Царичанський р-н, смт. Царичанка, вул. Царичанська, буд. 168, літ. В-1, Г-1, Д-1, Ю-1 місткістю 5753,2 кв. м. Довідка анульована розпорядженням ДПС від 19.01.2024 №36-р/л «Про виключення місць зберігання». ДПС України винесено розпорядження від 19.01.2024 №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро»: реєстраційний номер довідки 04210000529, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 166а, прим. 1, площа 270,2кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04160000258, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд.168, літ. В-1, Г-1, Д-1, Ю-1, площа 5753,2кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04210100541, адреса місця зберіганняДніпропетровська область, м. Кам'янське, вулиця Тритузна, буд. 203А, літ. Б-1, площа 187,3кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04210100540, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Берегова, буд. 218М, літ. Б-1, площа 136,4кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 26210100731, адреса місця зберігання м. Київ, вулиця Каховська, буд. 64, корпус 7, площа 500,04кв. м., дата реєстрації 11.05.2023) з Єдиного державного реєстру місць зберігання. Апелянт вказував, що 27.06.2024 року довідка була анульованою, а заходи забезпечення позову не діяли з огляду на наявність ухвали Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 29.05.2024 року у справі №160/2092/24. Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 29.05.2024 року у справі №160/2092/24 відкрито касаційне провадження за скаргою ДПС України та зупинено дію ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі №160/2092/24 про здійснення заходів забезпечення позову. Апелянт вказував, що місце зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, виключається з Єдиного реєстру в день прийняття відповідного рішення. Маючи анульовану довідку про внесення місця зберігання алкогольних напоїв до ЄДР серія АП №145165, свідомо та умисно продовжували здійснювати господарську діяльність у вигляді зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв. Відповідальність за вищезазначене порушення встановлено абзацом 16 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР, а саме: до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів, або рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень. За результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального у ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» на підставі акту про результати фактичної перевірки, відповідно до статті 17 Закону №481/95-ВР прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 51102/04-36-09-01/36710304 від 08.08.2024 в розмірі 24801038,00 грн. Апелянт зазначає, що позивач посилається на судове оскарження рішення про застосування фінансових санкцій від 15.07.2024 року №45129/04-36-09-01/01/36710304 на суму 8207253,00 грн. в межах справи №160/21729/24 та на оскарження рішення про застосування фінансових санкцій від 26.07.2024 року №48051/04-36-09-01/36710304 на суму 8207253,00 грн. в межах справи №160/23000/24. ГУ ДПС у Дніпропетровській області вказує, що такі посилання є безпідставними з огляду на те, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій від 15.07.2024 №45129/04-36-09-01/01/36710304 на суму 8207253,00 грн., яке є предметом оскарження у справі №160/21729/24, винесено за результатами проведення іншої фактичної перевірки за результатами якої складено акт перевірки №1560/04-36-09-01/36710304 від 10.06.2024. Рішення про застосування фінансових санкцій від 26.07.2024 року №48051/04-36-09-01/36710304 на суму 8 207 253,00 грн., яке є предметом оскарження у справі №160/23000/24, винесено за результатами проведення іншої фактичної перевірки за результатами якої складено акт перевірки від 20.06.2024 №1676/04-36-09-01/36710304. Підстави для прийняття зазначених рішень є за різні періоди, порушення зафіксовані різними актами фактичних перевірок, та підкріплені різними доказами. В свою чергу, вказане свідчить про повторність допущення ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» порушення у вигляді зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв. Апелянт вказував, що судом першої інстанції не надано належної оцінки доказам та доводам, що надані Відповідачем та надано перевагу доводам позивача, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга в межах її доводів не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ДПС України прийнято розпорядження від 19.01.2024 року №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро та ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року у справі №160/2092/24 зупинено дію розпорядження ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 19.01.2024 року №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро». Ухвалою Верховного Суду від 29.05.2024 року у справі №160/2092/24 відкрито касаційне провадження за скаргою ДПС України та зупинено дію ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі №160/2092/24 про здійснення заходів забезпечення позову щодо зупинення дії розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 19.01.2024 року №36-р/л. Підставою для застосування до позивача фінансових санкцій стало встановлення контролюючим органом факту зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв, що зафіксовано у акті від 01.07.2024 року №1807/04-36-09-01/36710304. Згідно зі ст.15 Закону № 481/95-ВР, зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Виключення місць зберігання з Єдиного реєстру здійснюється податковим органом, який вносив його до Єдиного реєстру, на підставі письмової заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), що був заявником такого місця зберігання, або у разі анулювання ліцензії, виданої такому суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) відповідно до Закону, шляхом прийняття відповідного письмового розпорядження не раніше ніж через 10 робочих днів з моменту виникнення передбачених Законом підстав. Суд першої інстанції вказував, що Дніпропетровським окружним адміністративним судом 01.04.2024 року ухвалено рішення у справі №160/2092/24 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» до Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Рішенням у справі №160/2092/24 скасовано розпорядження Державної податкової служби України від 19.01.2024 №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро», у тому числі, реєстраційний номер довідки №04160000258, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 168, літ. В-1, Г-1, Д-1, Ю-1, площа 5753,2кв. м., дата реєстрації 11.05.2023 та зобов'язано Державну податкову службу України поновити у Єдиному державному реєстрі місць зберігання інформацію щодо місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро», зокрема, за довідкою - реєстраційний номер №04160000258, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 168, літ. В-1, Г-1, Д-1, Ю-1, площа 5753,2 кв. м., дата реєстрації 11.05.2023. Рішення у справі №160/2092/24 набрало законної сили 02.07.2024 року після винесення постанови Третім апеляційним адміністративним судом. Оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій № 51102/04-36-09-01/36710304 прийнято контролюючим органом 08.08.2024 року. Суд першої інстанції вказував, що станом на час прийняття оскаржуваного рішення про застосування фінансових санкцій скасовано розпорядження Державної податкової служби України від 19.01.2024 року №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро», реєстраційний номер довідки №04160000258, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 168, літ. В-1, Г-1, Д-1, Ю-1, площа 5753,2 кв. м., дата реєстрації 11.05.2023. Є неналежними доводи відповідача щодо зберігання позивачем алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв, ураховуючи скасування розпорядження про виключення місць зберігання за довідкою Серія АП №145165 про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру, реєстраційний номер №04150000258, дата внесення 11 травня 2023 року. Встановлення судами протиправності рішення контролюючого органу у справі №160/2092/24 свідчить про їх протиправність з моменту прийняття, тому платник податків не може зазнавати негативних наслідків у зв'язку з їх протиправністю.
Відповідно до матеріалів справи, ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» зареєстроване як юридична особа, основним видом діяльності якого 11.01. дистиляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв, діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (46.17), оптова торгівля напоями (46.34).
З метою ведення господарської діяльності ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» зареєстровані місця зберігання в Єдиному державному реєстрі місць зберігання, що підтверджуються довідками, зокрема, від 11.05.2023 року за № 04210100541 (про внесення місця зберігання: алкогольні напої, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Тритузна, 203А, літ. Б-1), № 04160000258 (про внесення місця зберігання: алкогольні напої, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вул. Царичанська, 168), № 04210100540 (про внесення місця зберігання: алкогольні напої, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Берегова, буд. 218М, літ. Б-1).
До матеріалів справи долучено копії довідок Серія АП № 145168 про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру, згідно якої зареєстровано місце зберіання алкогольних напоїв площею 136,4 кв.м. за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Берегова, буд. 218М, літ. Б-1, Серія АП № 145167 згідно якої зареєстровано місце зберіання алкогольних напоїв площею 187,3 кв.м. за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Тритузна, 203А, літ. Б-1 та надана довідка Серія АП №145165 про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру, про внесення місця зберігання площею (місткістю) 5753,2 кв.м., що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд.168, літ.В-1, Г-1, Д-1, Ю-1.
Встановлено, що розпорядженням ДПС України від 19.01.2024 року №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро»: реєстраційний номер довідки 04210000529, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 166а, прим. 1, площа 270,2кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04160000258, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 168, літ. В-1, Г-1, Д-1, Ю-1, площа 5753,2кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04210100541, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вулиця Тритузна, буд. 203А, літ. Б-1, площа 187,3кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04210100540, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Берегова, буд. 218М, літ. Б-1, площа 136,4кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 26210100731, адреса місця зберігання м. Київ, вулиця Каховська, буд. 64, корпус 7, площа 500,04кв. м., дата реєстрації 11.05.2023) з Єдиного державного реєстру місць зберігання.
ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» не погодилось з розпорядженням ДПС України від 19.01.2024 року №36-р/л про виключення місць зберігання, та оскаржило його у судовому порядку.
Встановлено, що ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року у справі №160/2092/24 зупинено дію розпорядження ДПС України від 19.01.2024 року №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро». Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.03.2024 року ухвалу про забезпечення позову залишено без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 29.05.2024 року у справі №160/2092/24 зупинено дію ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.03.2024 року у справі №160/2092/24 про здійснення заходів забезпечення позову щодо зупинення дії розпорядження ДПС України від 19.01.2024 року №36-р/л.
Відповідно до матеріалів справи, ГУ ДПС у Дніпропетровській області 19.06.2024 року прийняло наказ № 2442-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «АБК Дніпро»», підстави проведення перевірки - ст. 19-1, ст. 20, п. 75,1.3 ст. 75 та п. 80.2.2 ст. 80. Наказом визначено провести фактичну перевірку за адресою: Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 168, з питань дотримання законодавства у сфері виробництва та обігу підакцизних товарів, період перевірки з 20.06.2024 року. Виписано направлення на перевірку.
Посадовими особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено фактичну перевірку ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, пальним, в ході якої посадовими особами відповідача встановлено, що на території, де здійснює діяльність ТОВ «АБК Дніпро» за адресою: Дніпропетровська область, Царичанський район, смт. Царичанка, вул. Царичанська, 168, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 01.07.2024 року №1807/04-36-09-01/36710304, в якому у якості висновку зафіксовано порушення вимог статті 15 Закону України Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Під час фактичної перевірки встановлено зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв, а саме: 27.06.2024 року алкогольні напої зберігались у приміщеннях з літ. В-1, Г-1, Д-1, які зазначені у довідці про внесення місця зберігання алкогольних напоїв до ЄДР серія АП №145165 від 11.05.2023 №04160000258.
Висновки ГУ ДПС у Дніпропетровській області обумовлені тим, що розпорядженням ДПС України від 19.01.2024 року №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро», анульовано зареєстровані місця зберігання алкогольних напоїв та ухвалою Верховного Суду від 29.05.2024 року у справі №160/2092/24 зупинено дію ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.03.2024 року у справі №160/2092/24 про здійснення заходів забезпечення позову щодо зупинення дії розпорядження від 19.01.2024 року №36-р/л.
На підставі акту фактичної перевірки прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 08.08.2024 року №51102/04-36-09-01/36710304, яким до ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» застосовано штраф у розмірі 24801038,00 грн. Суму штрафу розраховано як сума алкогольної продукції, що зберігалась у місцях зберігання.
Відповідно до матеріалів справи, судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 року у справі № 160/2092/24 визнано протиправним та скасовано розпорядження Державної податкової служби України від 19.01.2024 №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро», реєстраційний номер довідки 04210000529, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 166а, прим. 1, площа 270,2кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04160000258, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 168, літ. В-1, Г-1, Д-1, Ю-1, площа 5753,2кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04210100541, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вулиця Тритузна, буд. 203А, літ. Б-1, площа 187,3кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04210100540, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Берегова, буд. 218М, літ. Б-1, площа 136,4кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 26210100731, адреса місця зберігання м. Київ, вулиця Каховська, буд. 64, корпус 7, площа 500,04кв. м., дата реєстрації 11.05.2023) з Єдиного державного реєстру місць зберігання; зобов'язано Державну податкову службу України поновити у Єдиному державному реєстрі місць зберігання інформацію щодо місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро»: реєстраційний номер довідки 04210000529, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 166а, прим. 1, площа 270,2кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04160000258, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 168, літ. В-1, Г-1, Д-1, Ю-1, площа 5753,2кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04210100541, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вулиця Тритузна, буд. 203А, літ. Б-1, площа 187,3кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 04210100540, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, м. Дніпро, вулиця Берегова, буд. 218М, літ. Б-1, площа 136,4кв. м., дата реєстрації 11.05.2023; реєстраційний номер довідки 26210100731, адреса місця зберігання м. Київ, вулиця Каховська, буд. 64, корпус 7, площа 500,04кв. м., дата реєстрації 11.05.2023).
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 02.07.2024 року рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 року залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у справі №160/2092/24, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 02.07.2024 року залишено без змін.
Суд зважає, що згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно пунктів 19-1.14, 19-1.16, 19-1.34 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: зокрема, здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 80.10 ст.80 ПК України порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Згідно п. 86.1, п. 86.2, п. 86.3 ст. 86 ПК України передбачено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
Згідно п. 86.5 ст. 86 ПК України акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності). Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.
Таким чином, дійсно до повноважень контролюючого органу входить проведення фактичних перевірок з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, пальним.
Згідно ч. 1 ст. 1, ст. 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (дійсного та у редакції на час виникнення спірних правовідносин) місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту етилового, біоетанолу та спиртових дистилятів, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання. Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться податковими органами і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників. Виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності місць зберігання, внесених до Єдиного реєстру. При цьому приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на території суб'єкта господарювання, який виробляє спирт етиловий, та приміщення, в яких здійснюється виробництво біоетанолу, та місця зберігання біоетанолу, розташовані на підприємстві, яке виробляє біоетанол, вважаються акцизним складом. Акцизним складом також вважаються виробничі приміщення на території суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), де суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) виробляється, обробляється (переробляється) горілка та лікеро-горілчані вироби, та його складські приміщення, в яких зберігається, одержується чи відправляється горілка та лікеро-горілчані вироби. На акцизних складах постійно діють представники податкового органу за місцем розташування акцизного складу. Акцизні склади повинні бути обладнані витратомірами - лічильниками обсягу виробленого спирту етилового, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
Згідно зі ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (дійсного та у редакції на час виникнення спірних правовідносин), зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків. Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі. Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом семи календарних днів від дня подання заяви. Ведення Єдиного реєстру та видача довідок про внесення місць зберігання до Єдиного реєстру здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи влади забезпечують вільний доступ до відомостей, які містяться в Єдиному реєстрі. Виключення місць зберігання з Єдиного реєстру здійснюється податковим органом, який вносив його до Єдиного реєстру, на підставі письмової заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), що був заявником такого місця зберігання, або у разі анулювання ліцензії, виданої такому суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) відповідно до цього Закону, шляхом прийняття відповідного письмового розпорядження не раніше ніж через 10 робочих днів з моменту виникнення передбачених цим Законом підстав. Податковий орган повинен надати суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), що був заявником, засвідчену копію письмового розпорядження про виключення місця зберігання з Єдиного реєстру протягом трьох робочих днів з моменту його прийняття.
Відповідно до ст.17 вищевказаного Закону, до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів, або рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Отже, як встановлено судом, ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» мало зареєстроване місце зберігання алкогольних напоїв, що підтверджувалось довідкою Серія АП №145165 про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру, про внесення місця зберігання площею (місткістю) 5753,2 кв.м., що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд.168, літ.В-1, Г-1, Д-1, Ю-1 до Єдиного державного реєстру 11 травня 2023 року за №04150000258.
Довідка про внесення місця зберігання алкогольних напоїв до ЄДР серія АП №145165 внесено до ЄДР 11.05.2023 року №04150000258 за адресою: Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд.168, літ.В-1, Г-1, Д-1, Ю-1 місткістю 5753,2 кв.м., розпорядженням ДПС України від 19.01.2024 року анульована та виключено з Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Натомість ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року, залишеною без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.03.2024 року забезпечено позов та зупинено дію розпорядження ДПС України від 19.01.2024 року № 36-р/л. Ухвалою Верховного Суду від 29.05.2024 року у справі 3160/2092/24 зупинено дію ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13.03.2024 року.
Натомість, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду 01.04.2024 року у справі №160/2092/24 визнано протиправним та скасовано розпорядження Державної податкової служби України від 19.01.2024 №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро». Рішення від 01.04.2024 року у справі №160/2092/24 залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 02.07.2024 року.
Рішення у справі №160/2092/24 набрало законної сили 02.07.2024 року після винесення постанови Третім апеляційним адміністративним судом.
Слід зважати, що рішення про застосування фінансових санкцій № 51102/04-36-09-01/36710304 прийнято ГУ ДПС у Дніпропетровській області 08.08.2024 року, тобто на дату коли рішення суду про скасування розпорядження ДПС України від 19.01.2024 року № 36-р/л набрало законної сили.
Станом на час прийняття оскаржуваного рішення про застосування фінансових санкцій скасовано розпорядження ДПС України від 19.01.2024 року №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро», реєстраційний номер довідки №04160000258, адреса місця зберігання Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд. 168, літ. В-1, Г-1, Д-1, Ю-1, площа 5753,2 кв. м., дата реєстрації 11.05.2023 року.
Слід зважати, що на час проведення фактичної перевірки розпорядження ДПС України від 19.01.2024 року №36-р/л про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» перебувало у процесі судового оскарження, його законність перевірялась судом, тобто у період оскарження у судовому порядку розпорядження ДПС України від 19.01.2024 року №36-р/л його дія є зупиненою
Підставою для застосування до ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» фінансових санкцій є встановлення фактів зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв. Проте, довідкою Серія АП №145165 про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру, реєстраційний номер №04150000258, дата внесення 11 травня 2023 року підтверджується реєстрація місця зберігання алкогольних напоїв за адресою: Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вулиця Царичанська, буд.168, літ.В-1, Г-1, Д-1, Ю-1 місткістю 5753,2 кв.м.
Встановлення судами протиправності рішень контролюючого органу у справі № 160/2092/24 свідчить про їх протиправність з моменту прийняття, а тому платник податків не може зазнавати негативних наслідків у зв'язку з їх протиправністю. У зв'язку з скасуванням розпорядження про виключення місць зберігання ТОВ «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро», такий вважається таким, що не вчиняв порушень податкового законодавства. Д позивача не можуть застосовуватися наслідки у вигляді застосування фінансових санкції за зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв.
Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Не передбачено повернення судових витрат здійснених суб'єктом владних повноважень, крім пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 242, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 року у справі №160/24183/24 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду відповідно до ст., ст. 328-329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова
суддя Н.А. Олефіренко