24 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 280/10087/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Олефіренко Н.А.,
за участю секретаря судового засідання: Бендес А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.10.2024 року (суддя Стрельнікова Н.В., м. Запоріжжя, повний текст рішення виготовлено 08.10.2024 року) у адміністративній справі №280/10087/23 за позовом Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації до Західного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку щодо процедури закупівлі, суд -
У грудні 2023 року Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Західного офісу Держаудитслужби (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати висновок відповідача UА-М-2023-10-23-000053 від 15.11.2023 року.
Рішенням Запорізького оружного адміністративного суду від 08.0.2024 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
З рішенням суду першої інстанції не погодився Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.11.2024 року відкрито провадження у справі та витребувано справу із Запорізького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.01.2025 року справу призначено до розгляду у судовому засіданні на 27.02.2025 року.
Як вбачається з матеріалів справи, Західним офісом Держаудитслужби на виконання доручення Держаудитслужби України від 13.10.2023 року за №003100-18/11797-2023 та відповідно до наказу Західного офісу Держаудитслужби від 23.10.2023 року №274 проведено моніторинг закупівлі UA-2023-08-10-009663-а (виконання робіт з технічного нагляду на об'єкті: «Реконструкція водоводу від ДВС-1 до с. Люцерна, Вільнянського району, Запорізької області», 5792400 ІІАІ1, 71520000 9, ДК021, 1, роботи). 15.11.2023 року відповідачем на сайті Держзакупівель було викладено висновок UA- М-2023-10-23-000053 щодо виявлених порушень під час проведення тендеру.
У висновку встановлено порушення вимог п.4-1 постанови Кабінету Міністрів України №710; пунктів 3 та 28, підпунктів 2, 3 п.44 Особливостей №1178, а також п.17 ч.2 ст.22 Закону України «Про публічні закупівлі». Моніторингом встановлено, що у ч.5 розділу 3 тендерної документації замовника наведено підстави, визначені п.47 Особливостей №1178 та у ч.1 розділу 3 тендерної документації вказано, що учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати інформацію щодо відсутності підстав, установлених в п.47 Особливостей №1178 згідно з додатком 1 до тендерної документації. Водночас, у тендерній документації замовника (в тому числі у додатку 1) не вказано способу підтвердження учасником процедури закупівлі відсутності підстав для відхилення за абзацом чотирнадцятим п.47 Особливостей №1178, чим порушено вимоги пунктів 3 та 28 Особливостей №1178. Згідно з умовами пункту 1 розділу 3 тендерної документації замовника учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати, зокрема, інформацію, що підтверджує його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям - згідно з додатком 1 до цієї тендерної документації. За вимогою п.3 додатку 1 до тендерної документації замовника учасник повинен надати, зокрема, інформацію про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід та які будуть залученні до виконання робіт за формою довідки, наведеної у цьому додатку до тендерної документації. При цьому, у п.3 додатку 1 до тендерної документації встановлено вимогу щодо обов'язкової укомплектованості штату учасника наступними працівниками: - інженери з технічного нагляду - не менше трьох осіб, які мають кваліфікаційний сертифікат відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов'язаних зі створенням об'єктів архітектури з технічного нагляду за будівництвом будівель та споруд щодо об'єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) ССЗ (значні наслідки); - інженер-будівельник, який має досвід роботи з питань складання та перевірки кошторисної документації (договірних цін, актів приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в та Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат КБ-3) на будівництво і реконструкцію об'єктів водопостачання не менше трьох років, що підтверджується наявністю свідоцтв або сертифікатів з навчання та/або підвищення кваліфікації стосовно кошторисної справи у будівництві; - інженер консультант (будівництво) І категорії або провідний інженер консультант, який має відповідний сертифікат фахівця будівельної галузі; - інженер-геодезист, який має відповідний сертифікат фахівця. Для підтвердження наявності обов'язкових вищезазначених працівників, які будуть залученні до виконання робіт учасник повинен надати, зокрема, скановані копії діючих на момент подачі пропозиції посвідчень про проходження навчання та перевірку знань чинного законодавства України про охорону праці, організації роботи з охорони праці, вибухонебезпеки виробництва і вибухозахисту, пожежної безпеки, електробезпеки, гігієни праці, профілактики професійних отруєнь і захворювань, надання першої допомоги потерпілим у разі нещасного випадку, управління роботами з профілактики та ліквідації наслідків аварій, безпеку праці в галузі всіма працівниками, яких планується залучити до реалізації предмету закупівлі, завірених підписом працівників та підписом та печаткою (у разі використання) учасника. У наданій у складі тендерної пропозиції учасником ТОВ «Катрас» довідці від 16.08.2023 №25 про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід зазначено про наявність в учасника наступних працівників: провідний інженер з технічного нагляду ОСОБА_1 , начальник відділу - провідний інженер технічного нагляду Моторний О.В., інженер з технічного нагляду 11 категорії ОСОБА_2 , інженер-проектувальник з кошторисної документації Руселло І.Л., інженер-консультант І категорії ОСОБА_3 та геодезист ОСОБА_4 . Також, учасником ТОВ «Катрас» у складі тендерної пропозиції надано копії посвідчень про проходження вищевказаними працівниками навчання та перевірку знань чинного законодавства України про охорону праці, організації роботи з охорони праці, вибухонебезпеки виробництва і вибухозахисту, пожежної безпеки, електробезпеки, гігієни праці, профілактики професійних отруєнь і захворювань, надання першої допомоги потерпілим у разі нещасного випадку, управління роботами з профілактики та ліквідації наслідків аварій, безпеку праці в галузі. Водночас, моніторингом встановлено, що надане у складі тендерної пропозиції учасником ТОВ «Катрас» вищезазначене посвідчення ОСОБА_5 (№689а), видане йому за місцем роботи - ФОП ОСОБА_5 та посвідчення ОСОБА_2 (№688а) видане за місце роботи - ПП «КУАП». Подані учасником ТОВ «Катрас» у складі тендерної пропозиції копії посвідчень №688а та №689а не підтверджують проходження відповідного навчання та перевірки знань ОСОБА_5 (провідний інженер з технічного нагляду учасника) та ОСОБА_2 (інженер з технічного нагляду II кат. учасника) як працівниками саме ТОВ «Катрас». З врахуванням вищенаведеного, учасником ТОВ «КАТРАС» не дотримано вимог п.3 додатку 1 до тендерної документації замовника щодо підтвердження відповідності кваліфікаційному критерію щодо наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід (в частині надання посвідчень про проходження навчання та перевірку знань чинного законодавства України про охорону праці, організації роботи з охорони праці, вибухонебезпеки виробництва і вибухозахисту, пожежної безпеки, електробезпеки, гігієни праці, профілактики професійних отруєнь і захворювань, надання першої допомоги потерпілим у разі нещасного випадку, управління роботами з профілактики та ліквідації наслідків аварій, безпеку праці в галузі всіма працівниками, яких шанується залучити до реалізації предмету закупівлі). Також, за вимогою п.7 додатку 1 до тендерної документації для підтвердження фінансової спроможності учасник (юридична особа) повинен надати, зокрема, копію фінансового звіту за 2020-2022 роки у складі Балансу (звіт про фінансовий стан) та Звіту про фінансові результати (звіт про сукупний дохід). Моніторингом встановлено, що учасником ТОВ «Катрас» у складі тендерної пропозиції надано копії фінансової звітності за 2021 та 2022 роки, однак не надано копій фінансової звітності (Баланс (звіт про фінансовий стан) та Звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 2020 рік, чим недотримано вимог п.7 Додатку 1 до тендерної документації замовника. Крім того, моніторингом встановлено, що замовником у тендерній документації (п.1 ч.2 розділу 3) встановлено вимогу щодо надання учасниками забезпечення тендерної пропозиції у вигляді електронної банківської гарантії розміром 0,5% очікуваної вартості закупівлі та строком дії, що дорівнює або перевищує 120 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій включно. При цьому, у п.1 ч.2 розділу 3 тендерної документації замовника визначено обов'язкові вимоги до гарантії, яка надається як забезпечення тендерної пропозиції, передбаченої п.10 ч.1 ст.1 Закону з урахуванням Особливостей №1178, банками та вказано, що терміни, зазначені у Вимогах і Формі, вживаються у значеннях, визначених Цивільним кодексом України, Законом України «Про публічні закупівлі», постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №639 «Про затвердження Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах» (у редакції постанови Правління Національного банку України від 25.01.2018 року №5). У складі тендерної пропозиції учасником ТОВ «Катрас» як забезпечення тендерної пропозиції надано банківську гарантію № С0823/0770 (видану 14.08.2023 АТ «Комерційний банк «Приватбанк»), у якій зазначено, що вона складена відповідно до наказу Мінекономрозвитку №.2628 та оформлено відповідно до вимог постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 №639. Подана учасником ТОВ «Катрас» як забезпечення тендерної пропозиції банківська гарантія №00823/0770 (видана 14.08.2023 АТ «Комерційний банк «Приватбанк») складена з недотриманням вимог п.8 розділу III Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №639 та п.3 наказу Мінекономрозвитку №2628. На порушення вимог підпункту 3 п.44 та, відповідно, п.3 Особливостей №1178, замовником не відхилено тендерну пропозицію ТОВ «Катрас», а укладено з ним договір від 01.09.2023 року№10-23.
Як вбачається з матеріалів справи, у справі відсутній повний текст тендерної документації закупівлі UA-2023-08-10-009663-а (виконання робіт з технічного нагляду на об'єкті: «Реконструкція водоводу від ДВС-1 до с. Люцерна, Вільнянського району, Запорізької області», 5792400 ІІАІ1, 71520000 9, ДК021, 1, роботи) та повний пакет тендерної пропозиції ТОВ «Катрас».
Відповідно до ч.4 ст.9, частин 3, 5 ст.77 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо вияснення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справ на підставі наявних доказів.
Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зобов'язати Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації надати повний текст тендерної документації закупівлі UA-2023-08-10-009663-а (виконання робіт з технічного нагляду на об'єкті: «Реконструкція водоводу від ДВС-1 до с. Люцерна, Вільнянського району, Запорізької області», 5792400 ІІАІ1, 71520000 9, ДК021, 1, роботи) та повний пакет тендерної пропозиції ТОВ «Катрас»; у разі необхідності пояснення.
Керуючись статтями 9, 77 КАС України, суд -
Зобов'язати Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації надати до Третього апеляційного адміністративного суду до 12 червня 2025 року:
- повний текст тендерної документації закупівлі UA-2023-08-10-009663-а (виконання робіт з технічного нагляду на об'єкті: «Реконструкція водоводу від ДВС-1 до с. Люцерна, Вільнянського району, Запорізької області», 5792400 ІІАІ1, 71520000 9, ДК021, 1, роботи);
- повний пакет тендерної пропозиції ТОВ «Катрас»;
- у разі необхідності пояснення.
У зв'язку з витребуванням доказів у справі, розгляд справи відкласти на 12 червня 2025 року на 11:00 год.
Ухвала Третього апеляційного адміністративного суду оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова
суддя Н.А. Олефіренко