24 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 280/7831/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року (суддя Сацький Р.В.)
у справі № 280/7831/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просила:
- скасувати рішення № 804050017944 від 02.04.2024 прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову у перерахунку пенсії позивачки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Департаментом економічного розвитку і торгівлі Запорізької обласної адміністрації від 11.03.2024 № 012-Х-02-04 та від 11.03.2024 № 012-Х-02- 04/1 з 15.03.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.03.2024 позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця згідно Закону України «Про державну службу». Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовило позивачці у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до запису № 28 трудової книжки позивачки, остання припинила свою трудову діяльність 20.10.2022 та посади державного службовця не займала, законодавчих підстав для перерахунку її пенсії відповідно до довідок, виданих Департаментом економічного розвитку і торгівлі Запорізької обласної державної адміністрації, немає. Позивачка вважає таку відмову пенсійного органу протиправною.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року адміністративний позов задоволено.
Суд першої інстанції виходив з того, що оскільки довідка Департаменту економічного розвитку і торгівлі Запорізької обласної адміністрації від 11.03.2024 № 012-Х-02-04 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видана позивачці, відповідає за формою і змістом Постанові № 622, Постанові № 1-3, то така довідка підлягала врахуванню при обчисленні позивачці пенсію за Законом України «Про державну службу».
За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивачки з врахуванням вимог статті 245 КАС України підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо перерахунку пенсії позивачки, а також зобов'язання відповідача здійснити з 15.03.2024 перерахунок та виплату пенсії позивачки на підставі довідок Департаменту економічного розвитку і торгівлі Запорізької обласної адміністрації від 11.03.2024 № 012-Х-02-04 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 012-Х-02-04/1 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Скаржник вказує, що позичка припинила свою трудову діяльність у жовтні 2022 року та посади державного службовця не займала, що є підставою для відмови у перерахунку пенсії позивачки згідно довідки від 11.03.2024 №012-Х-02-04. Звертає увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 набрала чинності та застосовується з січня 2024 року. Позивачка лише з квітня 2024 року отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу», а отже зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивачки з 15.03.2024 є помилковим.
Позивачка подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивачка 15.03.2024 звернулась до відповідача із заявою про переведення із пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу».
До заяви позивачка додала довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що видані Департаментом економічного розвитку і торгівлі Запорізької обласної адміністрації від 11.03.2024 № 012-Х-02-04 та від 11.03.2024 № 012-Х-02-04/1.
Рішенням від 02.04.2024 № 084050017944 відповідач відмовив позивачці у переведенні та перерахунку пенсії, вказав, що правові підстави для обрахунку пенсії позивачки на підставі довідки від 11.03.2024 № 012-Х-02-04 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 01.03.2024 відсутні.
Не погоджуючись з рішенням пенсійного органу від 02.04.2024 № 084050017944, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до п. 2 розд. XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01.05.2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII), крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Попереднього Закону у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Положеннями ч.8 ст. 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» встановлено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок №622).
Приписами п.2 цього порядку визначено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу»:
мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Приписами п.4 Порядку №622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Постановою правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017 (яка була чинною станом на час виникнення спірних правовідносин) затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу»:
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
В спірному випадку позивачка 15.03.2024 звернулась із заявою про переведення із пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», надавши, зокрема довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Департаментом економічного розвитку і торгівлі Запорізької обласної адміністрації від 11.03.2024 № 012-Х-02-04 та від 11.03.2024 № 012-Х-02- 04/1.
Матеріалами справи підтверджено, що Департаментом економічного розвитку і торгівлі Запорізької обласної адміністрації складено довідку від 11.03.2024 № 012-Х-02-04 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 01.03.2024; на всі види оплати праці, які включені у довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як з'ясовано судом, видана Департаментом економічного розвитку і торгівлі Запорізької обласної адміністрації довідка від 11.03.2024 № 012-Х-02-04 за змістом не відповідає вимогам, які встановлено постановою правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017.
Так, згідно постанови правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017, у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) заробітна плата вказується з урахуванням того, що:
- для державних службовців, які на час звернення за призначенням пенсії працюють на посадах державної служби, зазначаються дані про встановлений особі посадовий оклад, надбавку за ранг та вислугу років в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби.
- для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).
- для осіб, які працювали в органі, який на момент звернення за призначенням пенсії ліквідований, а також у разі перейменування (відсутності) посади у відповідному державному органі, зазначаються посадовий оклад та ранг за прирівняною посадою, надбавка за вислугу років у відсотках (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).
Матеріалами справи підтверджено, що позивачка не займає посаду державного службовця з 2022 року, однак при видачі довідки від 11.03.2024 № 012-Х-02-04 таку обставину враховано не було.
Відтак, з огляду на приписи пункту 4 Порядку №622 та постанови правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017, суд апеляційної інстанції вважає, що пенсійний орган правомірно відмовив позивачці у переведенні та перерахунку пенсії з урахуванням довідки від 11.03.2024 № 012-Х-02-04, а отже спірне рішення № 804050017944 від 02.04.2024 є правомірним.
Суд першої інстанції під час розгляду справи не в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, зробив висновки, які не відповідають обставинам справи, що відповідно до статті 317 КАС України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року у справі № 280/7831/24 - скасувати, ухвалити нове рішення.
В позові відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Н.А. Бишевська
суддя Я.В. Семененко