24 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/32887/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року (суддя Царікова О.В.) в адміністративній справі №160/32887/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% від суми грошового забезпечення з 01.04. 2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 90% від суми грошового забезпечення без обмеження максимального розмиру пенсії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, пенсійна справа N/А 6833.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань №3/257 від 13.05.2022 зменшено розмір пенсії позивача з 90% до 70% від суми грошового забезпечення, у зв'язку з чим позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, виходячи з 90% грошового забезпечення, однак, відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% від суми грошового забезпечення з 01.04. 2019 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 90% від суми грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи позов частково суд першої інстанції зазначив, що внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, які змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнали. Оскільки позивачу призначено пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення, відповідач при проведенні перерахунку пенсії позивача безпідставно обмежив розмір пенсії 70% грошового забезпечення. При цьому суд першої інстанції зазначив, що вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром є передчасною.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що його дії стосовно застосування 70% грошового забезпечення під час перерахунку пенсії позивача повністю відповідають вимогам Закону №2262, адже на момент перерахунку діють норми Закону №2262, що передбачають саме такий максимальний розмір пенсії.
У відповіді на апеляційну скаргу позивач просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, зазначаючи що доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновку суду першої інстанції.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно пенсійної справи ОСОБА_1 , пенсія позивача була призначена у розмірі 90% грошового забезпечення.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії за вислугу років позивачу з 01.01.2018 року, яким встановлено основний розмір пенсії 70% від грошового забезпечення.
18.12.2023 рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/26354/23, зокрема, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% від суми грошового забезпечення з 01.01.2018;
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 90% від суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2023по справі №160/26354/23 набрало законної сили 18.01.2024.
З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №32088-21175/П-01/8-0400/24 від 28.05.2024 вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, виходячи з 70% грошового забезпечення.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
За правилами ст.51 вказаного Закону при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано, зокрема, ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із ч. 1, 2 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Порядок №45).
Водночас, Постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Проаналізувавши вищенаведені правові норми можливо дійти висновку, що такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України, проте відсоткове співвідношення, установлене ст.13 Закону №2262-ХІІ, вже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Така позиція суду узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 (провадження №11-198заі19), та Верховного Суду, викладеними у постанові від 25.03.2020 у справі №804/175/1638/18 (262СП/804/3953/18) (провадження №К/9901/22273/19), які враховуються судом згідно ч.5 ст.242 КАС України.
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, виходячи з 90% відсотків грошового забезпечення.
Разом з тим, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі №160/26354/23 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, проте з 01.04.2019 року розмір такої пенсії обраховується з 70% відповідних сум грошового забезпечення. Наведені обставини відповідачем не заперечується.
Колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії позивача із зміною відсоткового розміру грошового забезпечення є свідченням помилкового застосування ним у спірних правовідносинах положень Закону №2262-XII.
Внесені зміни до статті 13 Закону №2262-XII щодо розмірів пенсій за вислугу років стосуються не перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Жодних застережень щодо застосування нових розмірів пенсій до вже призначених пенсій за вислугу років вказана норма не містить.
Правовідносини щодо призначення та перерахунку пенсії мають різну правову природу, так як є різними за змістом і механізмом проведення таких процедур.
Безперечно при призначенні відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років підлягають застосуванню правові норми статті 13 Закону №2262-XII, але ці норми не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у відповідача відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 по справі №240/5401/18.
Підсумовуючи, апеляційний суд дійшов висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст.316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року в адміністративній справі №160/32887/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст постанови складено 24.04.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк