Постанова від 24.04.2025 по справі 280/7659/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 280/7659/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року (суддя Стрельнікова Н.В.)

у справі № 280/7659/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив визнати дії та рішення відповідача, повідомленого в листі №0800-0202-8/16881 від 26.02.2024, стосовно відмови у призначенні пенсії позивачу, та бездіяльність відповідача, щодо не призначення пенсії позивачу - протиправними, скасувати їх та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити позивачу пенсію за віком з 19.04.2022 (з дати першого звернення за призначенням пенсії) та здійснювати виплату пенсії на вказаний ним банківський рахунок в АТ «Ощадбанк», з урахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням суду від 18 січня 2023 року у справі № 280/6161/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області розглянути заяву позивача від 19.04.2022 про призначення пенсії за віком та заяву від 27.06.2022, відповідно до вимог Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Відповідач в своєму рішенні, викладеному в листі №0800-0202-8/16881 від 26.02.2024, протиправно відмовив у призначенні пенсії позивачу у зв'язку з відсутністю оригіналів документів, зокрема паспорту громадянина України, та відсутністю необхідного страхового стажу 15 років. Позивач зазначає, що враховуючи трудову книжку та довідки, позивач сумарно має страховий стаж понад 22 роки.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №156050015320 від 11.04.2023 щодо відмови у призначенні пенсії за віком позивачу.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити позивачу пенсію за віком з 19.04.2021 та здійснювати виплату на вказаний банківський рахунок.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що факт отримання відповідачем копії паспорту позивача для виїзду за кордон, чинного до 24.05.2026, підтверджено матеріалами справи. Також, суд зазначив, що позивач не несе відповідальність за порушення третіми особами вимог ведення трудових книжок. Формальні неточності у документах не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист. Щодо невідповідності дати народження позивача, зазначеної у заяві про призначення пенсії від 20.10.2022 (вказано - 17.04.1952, замість вірного - 31.10.1955), суд вказав, що зазначене саме по собі не може бути підставою для неврахування позивачу страхового стажу та відмови у призначенні пенсії. Правильну дату народження повивача можливо встановити з доданих до заяви документів.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Скаржник вказує, що трудова книжки позивача НОМЕР_1 не підтверджує фактів роботи позивача, а тому пенсійний орган правомірно встановив відсутність у позивача страхового стажу, що є підставою для відмови у призначенні пенсії. Відповідач також вважає, що чинний порядок звернення особи за призначенням пенсії не передбачає можливості подання відповідної заяви до пенсійного органу представником за довіреністю; зазначає, що звернувшись до суду у серпні 2024 року, позивач пропустив строк звернення до суду, який визначено ст. 122 КАС України.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 19.04.2022 представник позивача Розтрепенка Олександра Павловича звернувся через електронний кабінет Порталу електронних послуг Пенсійного фонду України до відповідача з особистою відповідною заявою позивача про призначення пенсії, засвідченою нотаріально в Державі Ізраїль та легалізованою печаткою апостиль у відповідності до Гаазької Конвенції.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 28.04.2022 №0800-0202-8/19593 повідомлено представника позивача, що заява розглянута в рамках Закону України «Про звернення громадян» та рекомендовано з урахуванням ст. 44 Закону № 1058-IV, після особистого звернення позивача до будь-якого діючого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) з заявою відповідного зразка, паспортом громадянина України та наданням оригіналів необхідних документів, визначених Порядком № 22-1 та Постановою №1279, можливо буде повернутися до питання призначення пенсії. Відповідач не виносив рішення по відмову позивачу у призначенні пенсії. Крім того, користувачу, який авторизувався на вебпорталі за допомогою КЕП, надається можливість заповнити звернення на призначення пенсії, підписати його КЕП та надіслати його до підсистеми "Звернення". Для цього призначено пункт меню особистого кабінету користувача "Заява на призначення пенсії" (для користувачів, які не є пенсіонерами).

27.06.2022 в доповнення до заяви позивача про призначення пенсії за віком, яка була подана раніше (19.04.2022) представником позивача було додатково надано до відповідача архівні довідки про призначення пенсії Інгулецького гірничо - збагачувального комбінату від 06.05.2022 № 459, №460; Довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.05.2022 року № 10/2557, №10/2558, № 10/2568, № 10/2567, № 10/2566, що підтверджується випискою з електронного кабінету.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.07.2022 вих. № 0800-0202-8/26880 повідомлено представника позивача, що заява розглянута в рамках Закону України «Про звернення громадян» та рекомендовано з урахуванням ст. 44 Закону № 1058-IV, після особистого звернення позивача до будь-якого діючого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) з заявою відповідного зразка, паспортом громадянина України та надання оригіналів необхідних документів, визначених Порядком № 22-1 та Постановою №1279, можливо буде повернутися до питання призначення пенсії. Відповідач не виносив рішення по відмову позивачу у призначенні пенсії. Крім того, користувачу, який авторизувався на вебпорталі за допомогою КЕП, надається можливість заповнити звернення на призначення пенсії, підписати його КЕП та надіслати його до підсистеми "Звернення". Для цього призначено пункт меню особистого кабінету користувача "Заява на призначення пенсії" (для користувачів, які не є пенсіонерами).

Правомірність таких дій пенсійного органу була предметом судового розгляду.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.01.2023 у справі №280/6161/22, яке набрало законної сили 29.03.2023 визнано протиправними відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області у розгляді заяв позивача про призначення пенсії за віком від 19.04.2021 та заяви від 27.06.2022, викладені у листах вих. № 0800-0202-8/1959 від 28.04.2022 та вих. № 0800-0202-8/26880 від 04.07.2022.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області розглянути заяву позивача від 19.04.2022 про призначення пенсії за віком та заяву від 27.06.2022, відповідно до вимог Закону № 1058-ІV та Порядку № 22-1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Суд в рішенні у справі №280/6161/22, враховуючи позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 11 липня 2019 року у справі № 812/564/18, від 1 жовтня 2019 року у справі №826/3943/16, від 31 жовтня 2019 року у справі № 160/7699/18, від 30 січня 2020 року у справі №489/5194/16-а, від 5 лютого 2020 року у справі № 501/28/17 та від 31 березня 2020 року у справі №826/14837/16, від 18 травня 2022 року у справі № 160/5259/20, дійшов висновку, що пенсіонер наділений правом вибору щодо особистого звернення до органу, що призначає пенсію, або через свого представника.

ГУ ПФУ у Запорізький області на виконання рішення суду у справі №280/6161/22 від 18.01.2023 розглянуло заяву позивача від 20.10.2022 про призначення пенсії за віком та Рішенням №156050015320 від 11.04.2023 відмовило у призначенні пенсі за віком. У рішенні у якості підстав для відмови зазначено таке: «Після перегляду пенсійної справи з урахуванням рішення суду страховий стаж особи відсутній.

За результатами розгляду документів, доданих до заяви, трудову книжку НОМЕР_1 від 18.12.1975 не взято до розгляду, оскільки на титульній сторінці трудової книжки прізвище заявника не відповідає паспортним даним, для підтвердження трудової книжки слід долучити свідоцтво про народження. Також пенсійний орган звернув увагу, що в трудовій книжці НОМЕР_1 є запис про проходження військової служби з 09.11.1973 по 17.11.1975, який заповнений неналежним чином (відсутній наказ видачі військового квитка, посади уповноваженої особи, її ініціали, підпис та печатка). Для подальшого розгляду періоду проходження військової служби необхідно надати військовий квиток або уточнюючу довідку.

Окрім того пенсійний орган зазначив, що в заяві про призначення пенсії від 20.10.2022 невірно вказано дату народження заявника ІНФОРМАЦІЯ_1 , що не відповідає паспортним даним. В заяві зазначено адресу, яка не підтверджена.

Прийнято рішення відмовити позивачу в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю оригіналів документів: а саме, діючого паспорту громадянина України для виїзду за кордон та з відсутністю необхідного страхового стажу 15 років.

Також листом вих. №0800-0202-8/16881 від 26.02.2024 відповідач надав представнику позивача відповідь на заяву щодо виконання рішення суду у справі №280/6161/22 та повідомив про прийняте рішення про відмову у призначенні пенсії.

Не погоджуючись з такою відмовою у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Відповідно до ч.3 ст.26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2019 року, страхового стажу, передбаченого частинами першою і другою цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 15 до 19 років.

Приписами ч.1 ст. 44 Закону №1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно п.1.1 розділу І вищевказаного Порядку №22-1 в редакції на час виникнення спірних відносин заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, визначені розділом ІІ Порядку №22-1.

Відповідно до п.2.1 розділу II Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед інших документів, зазначених в цьому пункті, документи про місце проживання (реєстрації) особи (пп.4).

Відповідно до п. 2.9 розділу II Порядку №22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання.

За правилами п.22 розділу II Порядку №22-1 за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт громадянина України, довідка про реєстрацію місця проживання особи у випадках, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру», тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - посвідка на постійне проживання, посвідчення на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист).

Відповідно до п. 2.23 розділу II Порядку №22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

В спірному випадку, як встановлено вище, відповідач, розглянувши заяву позивача про призначення пенсії на виконання рішення суду у справі №280/6161/22 від 18.01.2023, рішенням №156050015320 від 11.04.2023 відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю оригіналів документів: а саме, діючого паспорту громадянина України для виїзду за кордон, та з відсутністю необхідного страхового стажу 15 років.

Суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, який надав належну оцінку наведеним вище доводам відповідача і дійшов висновку про протиправність прийнятого рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу.

Судом першої інстанції правильно з'ясовано, відповідачем не спростовано, факт отримання пенсійним органом копії паспорту громадянина України для виїзду за кордон позивача, чинного до 24.05.2026, разом з оригіналом для засвідчення копії, що підтверджується наявними в матеріалах справи розпискою-повідомленням відповідача від 20.10.2022 №7165 та розпискою-повідомленням відповідача від 27.04.2023 року №2880. Отже твердження відповідача про ненадання оригіналу документу, що посвідчує особу позивача, не відповідає фактичним обставинам справи.

Стосовно питання наявності у позивача необхідного страхового стажу суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За правилами ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною 4 статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, страховий стаж, який безпосередньо пов'язаний зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зараховується починаючи з 01 січня 2004 року. До 01 січня 2004 року стаж вимірювався періодом роботи (трудовий стаж).

Отже, до 01 січня 2004 року трудовий стаж (періоди офіційної роботи, які підтверджені записами в трудовій книжці) автоматично зараховується як страховий стаж.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Пунктом 1 цього Порядку в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п.3 цього ж Порядку за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Таким чином, трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, і лише у разі відсутності в ній відповідних записів та наявності неточностей про періоди роботи, особа, що звертається за призначенням пенсії, на підтвердження стажу роботи, повинна надати інші документи.

До 29.07.1993 порядок ведення трудових книжок регулювався Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 №162, а з 29.07.1993 - Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58.

Відповідно до п.2.2 Інструкції № 162 до трудової книжки вносяться зокрема, відомості, про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.

Всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (распорядження), а при звільненні - в день звільнення повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження) п.2.3 Інструкції № 162.

Відповідно до п.4.1 Інструкції № 162 при звільненні робочого або службовця всі записи про роботу, внесені в трудову книжку за час роботи на даному підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Відповідно до пунктів 1.1, 2.1 Інструкції №58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки і вкладиші до них заповнюються у відповідних розділах українською і російською мовами.

За змістом пункту 2.2 Інструкції №58 до трудової книжки вносяться, зокрема, відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.

Відповідно до п. 2.4 Інструкції № 58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Відповідно до пункту 4.1 Інструкції № 58 у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Відтак, обов'язок щодо внесення достовірних та правильних записів до трудової книжки працівника покладається саме на роботодавця.

Як вбачається з матеріалів справи, записи в трудовій книжці позивача НОМЕР_1 про періоди його трудової діяльності виконані послідовно, не містять суперечливих відомостей про періоди роботи, узгоджуються між собою.

З приводу наведених відповідачем недоліків трудової книжки, а саме: невідповідність прізвища заявника на титульній сторінці трудової книжки його паспортним даним; запис про проходження військової служби з 09.11.1973 по 17.11.1975 заповнений неналежним чином (відсутній наказ видачі військового квитка, посади уповноваженої особи, її ініціали, підпис та печатка), суд апеляційної інстанції вважає, що виявлені відповідачем недоліки в заповненні трудової книжки позивачки не є такими, що виключають можливість зарахування певних періодів роботи до страхового стажу позивача. При цьому відповідач не ставить під сумнів достовірність записів, внесених до трудової книжки позивача, а вказує на окремі недоліки під час заповнення трудової книжки.

З цього приводу суд апеляційної інстанції зауважує, що не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідних періодів роботи до страхового стажу, оскільки визначальним для вирішення питання про призначення пенсії є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не дотримання всіх формальних вимог при заповненні трудові книжки.

Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці. Така правова позиція викладена, зокрема, в постанові Верховного Суду від 11 травня 2022 року у справі № 120/1089/19-а.

Відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, в зв'язку з чим недотримання правил ведення трудової книжки не може спричиняти жодних негативних наслідків для особи якій належить трудова книжка, та відповідно не може впливати на її особисті права.

Відтак, суд апеляційної інстанції вважає, що відповідачем безпідставно не взято до розгляду трудову книжку позивача НОМЕР_1 від 18.12.1975, оскільки подані позивачем документи для призначення пенсії за віком у своїй сукупності підтверджують належність цієї трудової книжки позивачу, а також правильність та достовірність в ній записів про проходження військової служби, періодів трудової діяльності, що підлягають включенню до страхового стажу позивача.

За встановлених у справі обставин, суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції, що спірне рішення пенсійного органу №156050015320 від 11.04.2023 є протиправним та підлягає скасуванню, а відповідача зобов'язано призначити позивачу пенсію за віком та здійснювати виплату на вказаний банківський рахунок.

Стосовно строку звернення до суду, суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Приписами ст. 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду 16.08.2024, тоді як дізнався про спірне рішення №156050015320 з листа пенсійного органу від 26.02.2024. Доказів направлення спірного рішення №156050015320 від 11.04.2023 позивачу матеріали справи не містять, у зв'язку з чим суд вважає помилковими доводи пенсійного органу про пропуск позивачем строку звернення до суду, який визначено ст. 122 КАС України.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції встановив, що відповідно до пред'явленого позову позивач просив суд зобов'язати пенсійний орган призначити позивачу пенсію за віком з 19.04.2022, однак суд першої інстанції помилково визначив дату призначення позивачу пенсії за віком - з 19.04.2021, що відповідно до приписів ст.317 КАС України є підставою для зміни абзацу 3 резолютивної частини рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задовольнити частково.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року у справі № 280/7659/24 - змінити, виклавши абзац 3 резолютивної частини цього рішення у редакції:

«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 19.04.2022 та здійснювати виплату на вказаний банківський рахунок.».

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко