Постанова від 24.04.2025 по справі 160/27542/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/27542/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року (суддя Прудник С. В.)

у справі № 160/27542/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови провести нарахування та виплату раніше призначеної пенсії позивачу на підставі рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі №160/20572/23 та від 31.05.2024 у справі №160/8763/24:

- з 01.08.2024 з урахуванням індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,14 відсотків основного розміру пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в повному розмірі її фактичного нарахування та без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;

- з 01.08.2024 з урахуванням індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,197 відсотків збільшення розміру пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільшим вразливих верст населення у 2023 році», в повному розмірі її фактичного нарахування та без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;

- з 01.08.2024 з урахуванням індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,0796 відсотків основного розміру пенсії, передбаченої за нормами постанови Кабінету Міністрів України 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в повному розмірі її фактичного нарахування та без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;

- з 01.08.2024 додаткової надбавки до пенсії - учасник АТО учасник бойових дій в сумі 590,25 грн. згідно з статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, що у 2024 році складає 3028 грн. без обмеження максимальним розміром пенсії та з урахуванням подальших перерахунків;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату раніше призначеної позивачу пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 у справі № 160/8763/24:

- з 01.08.2024 з урахуванням індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,14 відсотків основного розміру пенсії, передбаченої нормами постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в повному розмірі її фактичного нарахування, без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;

- з 01.08.2024 з урахуванням індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,197 відсотків розміру пенсії, передбаченої нормами постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році», в повному розмірі її фактичного нарахування, без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;

- з 01.08.2024 з урахуванням індексації в розмірі коефіцієнта збільшення 1,0796 відсотків основного розміру пенсії, передбаченої нормами постанови Кабінету Міністрів України 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в повному розмірі її фактичного нарахування, без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків;

- з 01.08.2024 додаткової надбавки до пенсії - учасник АТО учасник бойових дій в сумі 590,25 грн згідно з статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, що у 2024 році складає 3028 грн. без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням подальших перерахунків.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що є протиправними дії пенсійного органу щодо відмови провести нарахування та виплату раніше призначеної пенсії позивачу.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виплати пенсії позивачу з 01.03.2024 з обмеженням максимальним розміром без фактично нарахованих сум індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», надбавок до пенсії як учаснику АТО, як учаснику бойових дій та за особливі заслуги;

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.03.2024 виплату пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром з урахуванням фактично нарахованих сум індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», а також надбавок до пенсії як учаснику АТО, як учаснику бойових дій та за особливі заслуги, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що вчиняючи дії щодо виплати пенсії позивачу без фактично нарахованих сум індексації відповідно до Постанов Уряду № 118, № 168, №185 та надбавок до пенсії учаснику АТО, учаснику бойових дій, за особливі заслуги, та з обмеженням максимальним розміром пенсії з 01.03.2024, відповідач діяв протиправно, тому з метою відновлення прав позивача суд вважав за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.03.2024 виплату пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром з урахуванням фактично нарахованих сум індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», індексації (підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», а також надбавок до пенсії як учаснику АТО, як учаснику бойових дій та за особливі заслуги, оскільки саме такий спосіб захисту порушеного права позивача у даному випадку є належним для ефективного захисту порушеного права.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Скаржник вказує, що оскільки розмір пенсії позивача, обчислений на виконання рішення суду, перевищує максимальний розмір, визначений ст. 43 Закону №2262-ХІІ, підвищення пенсії на коефіцієнт 1,0796 відповідно до постанови №185 не призвело до збільшення розміру пенсії. Також відповідач вважає, що згідно приписів ст. 64 Закону №2262-ХІІ підстави для індексації пенсії позивача згідно приписів постанов №118 та №168 відсутні.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Визначаючи межі апеляційного перегляду справи, суд апеляційної інстанції виходить з того, що рішення суду першої інстанції оскаржено відповідачем в частині задоволених позовних вимог, у зв'язку з чим судом апеляційної інстанції надається оцінка рішенню суду на предмет його законності та обґрунтованості саме в цій частині.

Рішення суду в частині незадоволених позовних вимог не оскаржується, тому судом апеляційної інстанції в цій частині рішення суду першої інстанції не перевіряється.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, отримує пенсію за вислугу років в розмірі 70% грошового забезпечення, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.10.2019.

Відповідно до наявного у справі розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі позивача пенсія призначена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 8480,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 4980,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення - 5521,42 грн; всього - 20461,42 грн. Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення - 14322,99 грн, надбавки до пенсії учасник АТО - 463,50 грн, учасник бойових дій - 40 грн.

Загальна сума пенсії з надбавками - 14526,49 грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» позивачу нарахована індексація пенсії, пенсія позивача підвищена на коефіцієнт збільшення 1,14, що становить 2005,22 грн (індексація базового ОСНП 2022 14322,99*0,140).

За розрахунком пенсійного органу основний розмір пенсії з урахуванням індексації за 2022 рік - 16328,21 грн. Загальна сума пенсії (з надбавками - учасник АТО - 506,75 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн) - 16874,96 грн.

Станом на 01.01.2023 розмір пенсії позивача з надбавками та індексацією за 2022 рік становив 16891,46 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.03.2023 у справі №160/928/23 зобов'язано Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області виготовити та надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01 січня 2023 року, за посадою «заступник начальника головного відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління СБ України у Дніпропетровській області» або аналогічною штатній посаді, яку він займав перед звільненням, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

На виконання рішення суду від 24.03.2023 по справі №160/928/23 Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області ОСОБА_1 видано довідку від 07.07.2023 №55/11/202-610 про розмір грошового забезпечення, яка складається з таких складових: посадовий оклад 12900,00 грн, оклад за військовим званням 2250,00 грн, надбавка за вислугу років 7575,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 10226,25 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1935,00 грн, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які співробітничають з особами залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності 1290,00 грн, премія - 1290,00 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2023 у справі №160/20572/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 07.07.2023 №55/11/202-610 про розмір грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

На виконання означеного рішення суду від 22.10.2023 у справі № 160/20572/23 пенсія позивачу перерахована відповідно до довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 07.07.2023 №55/11/202-610 про розмір грошового забезпечення з 01.02.2023, виходячи з грошового забезпечення 37466,25 грн, і становила - основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення - 26226,38 грн, надбавки - учасник АТО - 523,25 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 26789,63 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 у справі №160/8763/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки УСБУ у Дніпропетровській області від 07.07.2023 № 55/11/202-610 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 у справі № 160/8763/24 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 в розмірі 70% від грошового забезпечення 37466,25 грн, яке зазначено у довідці від 07.07.2023 № 55/11/202-610, наданій Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області, без обмеження максимальним розміром.

Відповідно до розрахунку пенсії позивача основний розмір пенсії становив 26226,38 грн (37466,25 грн * 70%), з урахуванням надбавок (учасник АТО - 523,25 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн) - 26789,63 грн.

Відповідно до протоколу від 25.07.2024 за пенсійною справою № 0402024295-СБУ позивачу з 01.03.2024 перераховано пенсію з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185.

Розмір пенсії позивача з 01 березня 2024 року визначений: основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення (37466,25 грн) - 26226,38 грн; індексація базового ОСНП 2024 (26226,38*0,0796) - 1500 грн; надбавки - учасник АТО - 590,25 грн; учасник бойових дій - 40 грн; Підсумок пенсії (з надбавками): 28356,63 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії - 26789,63 грн.

25.07.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 07.07.2023 № 55/11/202-610 без обмеження максимальним розміром.

Листом від 06.09.2024 №49724-33136/П-01/8-0400/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 у справі № 160/20572/23 нарахована доплата пенсії за період з 01.02.2023 по 31.03.2024 в сумі 38233,43 грн.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 у справі № 160/8763/24 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 в розмірі 70% від грошового забезпечення 37466,25 грн, яке зазначено у довідці від 07.07.2023 за № 55/11/202-610, наданій Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області, без обмеження максимальним розміром. Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.02.2023 по 31.07.2024 становить 92073,24 грн.

Також з посиланням на ст.64 Закону № 2262-ХІІ пенсійний орган зазначив, що оскільки, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 у справі № 160/8763/24, розмір пенсії ОСОБА_1 перераховано з 01.02.2023 на підставі довідки від 07.07.2023 № 55/11/202-610, наданої Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області, у зв'язку зі зміною 01.01.2023 розміру складових грошового забезпечення, тому для встановлення до пенсії індексації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» немає законних підстав.

Щодо індексації пенсії з 1 березня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році» пенсійний орган послався на ст.43 Закону № 2262-ХІІ та вказав, що абз. 2 п.3 Постанови № 185 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений на виконання рішення суду (26789,63 грн) перевищує максимальний розмір, визначений ст. 43 Закону № 2262-ХІІ (з 01.03.2024 - 23610,00 грн.), підвищення позивачу пенсії на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до Постанови № 185 не призвело до збільшення розміру пенсії. З 01.08.2024 виплата пенсії проводиться у розмірі 26789,63 грн, який обчислено на виконання рішення суду.

Вважаючи дії відповідача щодо проведеного перерахунку пенсії позивача протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Стосовно вимог позивача щодо нарахування та виплати йому раніше призначеної пенсії на підставі рішення суду від 31.05.2024 у справі № 160/8763/24 у рахуванням індексації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022, № 168 від 24.02.2023, № 185 від 23.02.2024, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, який є спеціальним законом, що регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення, зокрема, громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, передбачено підвищення пенсій у зв'язку з індексацією грошових доходів населення.

Відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ в редакції з урахуванням змін, внесених Законом №2040-IX (застосовується з 1 березня 2022 року), у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

В свою чергу, частиною другою статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону №2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Отже, положеннями статті 42 Закону №1058-IV, положеннями статті 64 Закону №2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», відповідно до п.1 якої перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Пунктом 2 цієї постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Офіційний вісник України, 2021 р., №57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як встановлено судом вище, позивачу проведений перерахунок його пенсії з 01.03.2022 з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118, а саме: основний розмір пенсії - 14322,99 грн (70% грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2022 - 20461,42 грн) підвищений на коефіцієнт збільшення 1,14 і становив 16328,21 грн. При цьому розмір пенсії максимальним розміром не обмежувався.

За таких обставин, суд вважає, що пенсійний орган діяв відповідно до норм чинного законодавства, тому підстави для висновку про протиправність дій пенсійного органу в цій частині, про які вказує позивач, відсутні.

Стосовно індексації пенсії позивача у 2023 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 суд апеляційної інстанції виходить з того, що на підставі рішення суду від 22.10.2023 у справі № 160/20572/23 пенсія позивачу перерахована з 01.02.2023 відповідно до довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 07.07.2023 №55/11/202-610, виходячи з розміру грошового забезпечення 37466,25 грн, встановленого з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.

Таким чином, перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 проведений у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України про Державний бюджет на відповідний рік.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (абз.1).

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525) - абз.2.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (абз.3).

Аналіз положень ст.64 Закону № 2262-ХІІ та абз.3 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 дає підстави для висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовців, особам, які мають право на пенсію згідно з Законом № 2262-ХІІ, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 не є підставою для виплати індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023.

Тобто виплата індексації, передбаченої постановою № 168, не нараховується з моменту перерахунку пенсії, пов'язаного з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Суд апеляційної інстанції враховує також, що питання стосовно наявності підстав для виплати індексації в розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України № 168, після здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду та на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яке збільшилося через зростання прожиткового мінімуму, було предметом дослідження Верховним Судом у зразковій справі №400/6254/24.

За висновком Великої Палати Верховного Суду в постанові від 13.03.2025 у зразковій справі №400/6254/24 оскільки імперативні положення абзацу третього пункту 2 постанови № 168 вказують на те, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, то перерахунок пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому постановою № 168.

Застосовуючи вказані правові висновки Великої Палати Верховного Суду до спірних відносин, суд апеляційної інстанції вважає відсутнім у позивача права на індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 після перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет України на 1 січня 2023 року, тому позовні вимоги в цій частині заявлених позовних вимог задоволенню не підлягають.

Стосовно вимог щодо індексації пенсії позивача за 2024 рік та обмеження її максимальним розміром.

Пунктом 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09 листопада 2023 року № 3460-IX установлено, зокрема, що у 2024 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частина друга статті 22, стаття 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

В межах наданих повноважень Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Пунктом 1 цієї постанови №185 встановлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Відповідно до абз.1 пп.1 п.2 постанови Кабінету Міністрів України №185 з 01 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 3 постанови №185 установлено, що:

у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, постановою Кабінету Міністрів України №185 визначено верхню межу розміру індексації пенсії - 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації у разі здійснення підвищення розміру пенсії на виконання пункту 2 цієї постанови, що означає, якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.

У спірному випадку, як встановлено судом вище з наявних матеріалів справи, 01.03.2024 позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №185, в межах граничної суми збільшення, а саме: на 1500,00 грн.

При цьому, судом з'ясовано, що відповідачем проведена індексація основного розміру пенсії - 26226,38 грн (70% грошового забезпечення згідно довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 07.07.2023 №55/11/202-610).

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01.03.2024 проведена відповідачем із дотриманням вимог діючого законодавства.

Щодо встановленого відповідачем внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 обмеження пенсії максимальним розміром і визначення пенсії в розмірі 26798,63 грн (з урахуванням рішення суду від 31.05.2024 у справі № 160/8763/24) суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про протиправність таких дій відповідача.

Позиція пенсійного органу полягає в тому, що Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України, положення частини 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, однак положення Закону №3668-VI (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(ІІ)/2022) для осіб, до яких відноситься позивач, є чинними, а тому обов'язкові для застосування.

Суд апеляційної інстанції вважає такі доводи відповідача помилковими.

Положення ст. 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, доповнено згідно із Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011.

Одночасно статтею 2 Закону №3668-VI обмежено максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), в тому числі, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

Таким чином, з 20.12.2016 відсутня частина сьома статті 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, всі подальші зміни, внесені до вказаної норми є нереалізованими. Тобто, починаючи із 2017 року стаття 43 Закону №2262-XII не містила норм про обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами.

Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (у тому числі із змінами і доповненнями) до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16 жовтня 2018 року у справі №522/16882/17 та від 31 січня 2019 року у справі №638/6363/17.

В то же час, склалась така ситуація, що положення статті 2 Закону №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин, змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Наведене є свідченням наявної колізії між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII.

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.

Зокрема у постановах від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 20.07.2022 у справі №340/2476/21, від 25.07.2022 у справі №580/3451/21 та від 30.08.2022 у справі №440/994/20, Верховний Суд зазначив наступне:

«на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону №3668-VI.

Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, колегія суддів Верховного Суду доходить висновку, що вони явно суперечать один одному.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі «Щокін проти України» (Заяви №23759/03 та №37943/06) зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Водночас положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових «прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI».

Отже, твердження відповідача про існування законних підстав для обмеження пенсії позивача є безпідставними та не узгоджуються із нормативним регулюванням спірних правовідносин.

Також, суд враховує, що рішенням від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Тобто, рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 визнано неконституційними приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, без будь-яких виключень, тобто стосуються всіх категорій громадян, на яких розповсюджується цей Закон №2262-ХІІ, а не певного кола осіб, як вважає відповідач.

Виходячи з вищенаведеного, приймаючи до уваги, що положення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №185 щодо підвищення пенсій з 01.03.2024 в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, не відповідають приписам Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, тому відповідач мав застосовувати саме вказані норми Закону №2262-XII.

Отже суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправність дій пенсійного органу щодо виплати позивачу пенсії з 01.03.2024 з обмеженням її максимального розміру.

Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції неповно з'ясував усі обставини справи, неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до ст.317 КАС України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог щодо індексації пенсії позивача відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022, № 168 від 24.02.2023, № 185 від 23.02.2024 та ухвалення нового рішення в цій частині про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року у справі № 160/27542/24 скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2024 з урахуванням фактично нарахованих сум індексації (підвищення) відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 , від 24 лютого 2023 року №168, від 23 лютого 2024 № 185, ухвалити нове рішенні цій частині про відмову в задоволенні позовних вимог.

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року у справі № 160/27542/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко