Постанова від 24.04.2025 по справі 280/10891/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 280/10891/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року (суддя Максименко Л.Я.) в адміністративній справі

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області від 30.09.2024 № 337 про анулювання позивачеві реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку з 01.10.2024.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року позов задоволено.

Суд першої інстанції, посилаючись на приписи Закону України «Про електронні комунікації» № 1089-IX, постанови НКЕК від 20.04.2022 № 30 дійшов висновку, що будь-який оператор електронних комунікацій може бути постачальником електронних комунікаційних мереж та/або послуг, але не кожен постачальник електронних комунікаційних послуг є оператором електронних комунікацій.

В Офіційному узагальненому роз'ясненні наведено види електронних комунікаційних послуг, які максимально відповідають видам діяльності, зазначеним у пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ, зокрема, це: послуга міжособистісної електронної комунікації з використанням нумерації, Код послуги - IC.S1; послуга технічного обслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж, Код послуги - OS.S1.

Тобто, лише при здійсненні цих 2 видів електронних комунікаційних послуг постачальник не може застосовувати спрощену систему оподаткування.

Поряд з цим, відповідно до Витягу з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є надавачем послуги, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з'єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується, з використанням мережі: фіксованого зв'язку, код послуги IA.S1.

Суд дійшов висновку, що обмеження перебування на єдиному податку згідно з абз. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПК України стосується виключно суб'єктів, які безпосередньо здійснюють саме види діяльності, прямо зазначені у ПК України, а саме: Поштовий зв'язок, Телефонний зв'язок, Діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, його висновки не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що Актом перевірки підтверджені порушення, які є підставою для прийняття оскаржуваного рішення. Також зазначає, що сфера дії Закону України «Про електронні комунікації» та постанови НКЕК від 20.04.2022 № 30 не поширюється на сферу справляння податків і зборів.

Відзив на апеляційну скаргу не подавався.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач з 18.07.2019 зареєстрований як фізична особа-підприємців та взятий на податковий облік як платник єдиного податку ІІІ групи. Основний вид діяльності: інша діяльність у сфері електрозв'язку, КВЕД 61.90.

Посадовою особою ГУ ДПС у Запорізькій області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75, ст. 76 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ФОП ОСОБА_1 , за результатом якої складено Акт від 30.09.2024 № 15016/08-01-24-10-05/ НОМЕР_1 .

В Акті камеральної перевірки зафіксовано виявлене порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування, а саме, підпункту 8 підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України, що тягне за собою анулювання реєстрації платником єдиного податку третьої групи відповідно до пп. 5 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 , пп. 3 п. 299.10 та п. 299.11 ст. 299 Податкового кодексу України.

Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято рішення від 30.09.2024 № 337 про виключення ФОП ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку з 01 жовтня 2024 року.

Назване рішення є предметом оскарження в даній справі.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції зазначає, що за приписами статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку, зокрема, третя група: фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють, зокрема: діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж (пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ).

Підпунктом 5 пункту 298.2.3 статті 298 Податкового кодексу України встановлено, що платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки: у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми.

Згідно з пп. 3 п. 299.10 ст. 299 ПКУ реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.

За правилами, визначеними в пункті 299.11 статті 299 ПКУ, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що Актом фактичної перевірки від 30.09.2024 № 15016/08-01-24-10-05/ НОМЕР_1 не зафіксовано, що ФОП ОСОБА_1 здійснює діяльність, яка охоплюється приписами пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України.

Натомість, як вірно зауважив суд першої інстанції та підтверджується самим позивачем, відповідно до Витягу з реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є надавачем послуги, що забезпечує доступ до мережі Інтернет і можливість логічного з'єднання з кінцевими точками мережі Інтернет незалежно від технології, що застосовується в електронній комунікаційній мережі, і кінцевого (термінального) обладнання, що використовується, з використанням мережі: фіксованого зв'язку, код послуги IA.S1.

Тобто така діяльність не підпадає під критерії пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України, зворотного відповідачем належними та допустимими доказами не доведено.

Надані апелянтом листи Державної податкової служби України від 01.05.2024 № 882/4/99-00-04-03-03-04, Міністерства фінансів України від 15.05.2024 № 11210-09-62/15425, Державної податкової служби України від 01.07.2024 № 1288/4/99-00-24-01-03-04, Міністерства фінансів України від 05.07.2024 № 11220-04-62/20255 не можуть підміняти законодавчо встановлені положення і за своєю правовою природою є лише висвітлення позиції податкового органу щодо застосування приписів чинного законодавства.

При цьому приписи пп. 8 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України є чіткими та обмеженими конкретними видами діяльності, тоді як податковим органом не доведено здійснення такої діяльності позивачем.

Відтак, доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції.

Враховуючи сукупність наведених обставин, колегія суддів доходить висновку, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року в адміністративній справі № 280/10891/24 залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з 24 квітня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови.

Повна постанова складена 24 квітня 2025 року.

Головуючий - суддя О.В. Головко

суддя Т.І. Ясенова

суддя А.В. Суховаров