Постанова від 24.04.2025 по справі 480/1759/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 р. Справа № 480/1759/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Калиновського В.А.,

Суддів: Спаскіна О.А. , Мінаєвої О.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.10.2024, головуючий суддя І інстанції: О.В. Соп'яненко, м. Суми, по справі № 480/1759/24

за позовом ОСОБА_1

до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" , Міністерства внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань , Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" які полягають у відмові в обов'язковому зазначенні відомостей про розміри фактично виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 за відповідною посадою при підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області на ім'я ОСОБА_1 довідки 33/39-4174 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.12.2023 вих. № 33/39-1658 за нормами чинними на 01.01.2023 відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023, а також внесення недостовірних облікових даних у вищевказану довідку;

- зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" підготувати та надати до Головного Управління Пенсійного фонду України у Сумській області оновлену довідку (з достовірними обліковими даними) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , за нормами чинними на 01.01.2023 відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в довідці 33/39-4174 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.12.2023 вих. № 33/39-1658 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 за відповідною посадою, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Ухвалою суду від 04.07.2024 залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань.

Ухвалою суду від 21.08.2024 залучено до участі у справі в якості співвідповідача - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.10.2024 задоволено позов.

Визнано протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" які полягають у відмові в обов'язковому зазначенні відомостей про розміри фактично виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 за відповідною посадою при підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області на ім'я ОСОБА_1 довідки від 27.12.2023 № 33/39-4174 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023, а також внесення недостовірних облікових даних у вищевказану довідку.

Зобов'язано Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (вул. Шевченка, буд.26, м. Харків, 61013 код ЄДРПОУ 45329727) підготувати та надати до Головного Управління Пенсійного фонду України у Сумській області оновлену довідку (з достовірними обліковими даними) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), станом на 01.01.2023 відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 за відповідною посадою, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (вул. Шевченка, буд.26, м. Харків, 61013 код ЄДРПОУ 45329727) судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Відповідач, Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що повноваження РСЦ ГСЦ МВС обмежено розглядом звернень щодо видачі інших (крім довідок за березень та листопад 2019 року) довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, без покладення функції щодо видачі таких довідок.

Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до пункту 3 Порядку № 45 виготовлюються виключно на підставі списків наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України.

За відсутності в матеріалах справи доказів, зокрема, списків від органів Пенсійного фонду України до органів МВС України, щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивача, у відповідача відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки до органів Пенсійного фонду.

Крім того, скаржник посилається на те, що станом на момент виникнення спірних правовідносин, підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців не відбулось, з 01.03.2018 Урядом України було запроваджено одну розрахункову величину обчислення окладу за військовою посадою та окладу за військовим званням, а саме - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018. Також скаржник вказує, що положеннями закону № 2011-ХІІ передбачено виплату грошового забезпечення саме військовослужбовцю. Станом на 01.01.2023 заявник не мав правового статусу військовослужбовця, суб'єктивного права на отримання грошового забезпечення станом на указані календарні дати не існувало, грошового забезпечення у якості військовослужбовця заявник не отримував.

Водночас станом на 01.01.2022 та/або на 01.01.2023р. діючий публічний атестований військовим званням військовослужбовець Національної гвардії України як працівник державного органу, оплата праці якого регулюються спеціальним законом, не набув права на підвищення розміру окладу за посадою та окладу за званням із розрахунку прожиткового мінімуму у розмірі - «2.684,00грн», то і заявник не має права на перерахунок розміру раніше вже призначеної пенсії за цією подією.

Також зауважив, що в Головному управлінні Національної гвардії України відсутня інформація про розміри фактично виплачених основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що визначались шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про державний бюджет України» на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт за відповідною посадою «заступника командира військової частини НОМЕР_2 з виховної роботи управління центрального територіального командування ВВ МВС України», яку обіймав ОСОБА_1 на час звільнення зі служби.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Також Міністерством внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань подано відзив, в якому відповідач просив апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати.

На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач є пенсіонером отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 33).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 у справі № 480/4172/23 зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.

На виконання зазначеного рішення суду Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" була виготовлена довідка від 27.12.2023 № 33/39-4174 станом 01.01.2023, із зазначенням таких видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби - 0% та премії - 0% (а.с. 44).

Окрім вищезазначеного в указаній довідці від 27.12.2023 № 33/39-4174 вказані недостовірні облікові відомості позивача, а саме:

- в розділі "за посадою" замість необхідного "заступник командира військової частини НОМЕР_2 з виховної роботи управління ІНФОРМАЦІЯ_1 " вказано "заступник командира військової частини НОМЕР_2 з виховної роботи управління центрального територіального командування ВВ МВС України";

- в розділі "Оклад за військовим (спеціальним) званням" замість необхідного "військове звання полковник" вказане "полковник внутрішньої служби", що не відповідає дійсності так як позивача було звільнено саме із військової служби, внутрішньої служби не проходив та не мав спеціальних звань (а.с. 44).

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем належними та допустимими доказами не підтверджено наявності правових підстав для видачі ОСОБА_1 , довідки від 27.12.2023 № 33/39-4174 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 із визначенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 % та премії в розмірі 0 %.

Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Позиція Верховного Суду щодо застосування статті 63 Закону № 2262-ХІІ, викладена, зокрема у постановах від 07 вересня 2018 року у справі № 806/1472/16, від 01 червня 2022 року у справі № 814/659/18, від 24 січня 2024 року у справі № 200/613/23, від 28 березня 2024 року у справі № 160/3235/23, від 04 квітня 2024 року у справі № 380/859/23.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі - Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови № 704 (в редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

У силу абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

А відповідно до підпункту 2 пункту 5 постанови № 704, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

За змістом пунктів 1, 2 розділу VI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

У пункті 2 розділу XVI названого Порядку визначено, розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, якою внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, де зазначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також цією постановою змінено форму довідки про розмір грошового забезпечення, наведену у додатку № 2 до Порядку № 45, а саме - виключено відомості про додаткові складові грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Крім того, пунктом 6 постанови № 103 внесено зміни до постанови № 704, пункт 4 якої викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Однак, рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

А постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови № 103.

Колегія суддів наголошує, що в даному випадку спірним у справі, що розглядається є питання щодо внесення відомостей про відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби - 0%, премії - 0% в довідку від 27.12.2023 № 33/39-4174.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку № 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Колегія суддів вважає, що у випадку позивача, розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою № 103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його звільнено на пенсію.

Наведене вище узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у рішенні від 05.03.2024 року у зразковій справі за № 380/19324/23, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024 року.

Згідно ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За встановлених у справі обставин, колегія суддів вважає, що відповідач, складаючи довідку від 27.12.2023 № 33/39-4174 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням у них розміру надбавки за особливості проходження служби - 0% та премії - 0%, діяв з порушенням приписів абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою № 103.

Таким чином, зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, колегія суддів вважає, що відповідачем протиправно не внесено до оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , які видані на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 у справі № 480/4172/23, відомостей про надбавки за особливості проходження служби та премії.

Так, колегія суддів зазначає, що спірним у даній справі є питання невнесення відповідачем до оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 27.12.2023 № 33/39-4174 станом на 01.01.2023 відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2023 основного розміру його пенсії.

При цьому, як зазначено вище, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 у справі № 480/4172/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що у межах даної справи інші складові грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії не були спірними, та права позивача в цій частині не є порушеними, а відтак колегія суддів не вважає за необхідне зазначати конкретні розміри інших складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, тощо), правомірність формування яких не є предметом дослідження у даній справі.

Колегією суддів враховано, що відповідно до наказу МВС України від 22.04.2024 № 259 визнано таким, що втратив чинність наказ МВС України від 25.02.2019 № 129, яким уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій було визначено Територіальні медичні об'єднання МВС України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення.

Відповідно до п. 2, п. 3 наказу МВС України від 22.04.2024 № 259 з 01.05.2024 уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу довідок звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 з покладанням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).

Наказом ГСЦ МВС від 29.04.2024 № 77 "Про затвердження змін до деяких положень регіональних сервісних центрів ГСЦ МВС (філій ГСЦ МВС)" затверджено зміни до деяких положень про регіональні сервісні центри ГСЦ МВС (філії ГСЦ МВС).

Пунктом 6 наказу № 77 визначено унести до Положення про регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС), затвердженого наказом ГСЦ МВС від 02.02.2024 № 15, зокрема, такі зміни: 1) пункт 1 розділу ІІ доповнити підпунктом 7 такого змісту: "7) організація забезпечення соціального захисту колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців Національної гвардії України, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, членів їхніх сімей, в частині видачі звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення.".

Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Як вбачається з позовної заяви ОСОБА_1 адміністративний позов було заявлено до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області".

Отже, у якщо випадку суд першої інстанції, встановивши, що адміністративний позов подано не до тієї особи, зобов'язаний за правилами ст. 48 КАС України здійснити заміну первинного відповідача на належного, або, у разі наявності заперечень позивача, залучити як другого відповідача.

Ухвалами Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/1759/24 від 04.07.2024 та від 21.08.2024 залучено до участі у справі в якості співвідповідачів Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань та Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях.

Відповідно до ч. 5 ст. 48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Колегія суддів зазначає, що позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач зазначає відповідачем особу, яка, на його думку, повинна відповідати за позовом, проте під час розгляду справи він може заявити клопотання про заміну неналежного відповідача належним. Заміна відповідача може відбутися за клопотанням не лише позивача, а й будь-якої іншої особи, яка бере участь у справі, у тому числі, й за клопотанням самого відповідача, або навіть за ініціативою суду.

Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано встановив, що саме Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) з 1 травня 2024 року уповноважений видавати звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині шляхом визнання протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" які полягають у відмові в обов'язковому зазначенні відомостей про розміри фактично виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 за відповідною посадою при підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області на ім'я ОСОБА_1 довідки від 27.12.2023 № 33/39-4174 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023, а також внесення недостовірних облікових даних у вищевказану довідку та зобов'язання Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях підготувати та надати до Головного Управління Пенсійного фонду України у Сумській області оновлену довідку (з достовірними обліковими даними про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 за відповідною посадою, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Щодо доводів апеляційної скарги, що в Головному управлінні Національної гвардії України відсутня інформація про розміри фактично виплачених основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2023, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з наказу Командира військової частини НОМЕР_2 МВС України № 227 від 02.11.2011 (а.с. 31 т.1) на момент звільнення позивач мав військове звання "полковник" та займав посаду "заступник командира військової частини НОМЕР_2 з виховної роботи управління ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що також підтверджується наказом Командувача внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України № 114 о/с від 14.10.2011 (а.с. 30 т.1).

Проте, у довідці № 33/39-4174 від 27.12.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, яка видана на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 по справі № 480/4172/23 відповідачем зазначено звання "полковник внутрішньої служби" та посаду "заступник командира ВЧ НОМЕР_2 з виховної роботи управління центрального командування ВВ МВС України".

З огляду на це, колегією суддів встановлена недостовірних облікових даних у вищевказаній довідці № 33/39-4174 від 27.12.2023, яка також підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою від 01.06.2021 № 33/39-1343 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за березень 2019 року у якій були правильно зазначені звання "полковник" та займана посада, на момент звільнення позивача, "заступник командира військової частини НОМЕР_2 з виховної роботи управління ІНФОРМАЦІЯ_1 " (а.с. 41 т.1).

Суд апеляційної інстанції відхиляє довід апелянта про відсутність інформації в Головному управлінні Національної гвардії України щодо позивача, оскільки під час формування запиту на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 по справі № 480/4172/23 та довідки № 33/39-4174 від 27.12.2023 відповідачем було помилково зазначено звання "полковник внутрішньої служби" та посаду "заступник командира ВЧ НОМЕР_2 з виховної роботи управління центрального командування ВВ МВС України". Наявність інформації про розміри виплат грошового забезпечення за відповідною або прирівняною посадою позивача також підтверджується відповіддю Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України від 17.10.2023, № 40/05/11-7258/М-900, яка була надана на запит позивача (а.с.71 т.1, а.с. 117 т.2).

Щодо доводів апеляційної частини стосовно повторного зобов'язання РСЦ ГСЦ МВС видати довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, яка вже була видана на виконання судового рішення по справі № 480/4172/23, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень, судом апеляційної інстанції встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.08.2023 по справі № 480/4172/23 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/112640370), зокрема, визнано протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" щодо відмови у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 та зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" (40030, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 23, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 08733899) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023. Вказане рішення набрало законної сили 05.09.2023.

У справі № 480/4172/23 предметом позову була відмова Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" у виготовленні довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у той час як у справі № 480/1759/24 предметом позову є питання щодо внесення відомостей про відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби - 0%, премії - 0% в довідку від 27.12.2023 № 33/39-4174, яка виготовлена на виконання рішення 04.08.2023 по справі № 480/4172/23.

Отже, виходячи з вищенаведеного, колегія суддів відхиляє довід апелянта, щодо наявності аналогічного рішення суду з тотожних підстав, оскільки, як вже було зазначено, предмети позову у справах № 480/4172/23 та № 480/1759/24 - різні.

Щодо доводів апеляційної частини в частині стягнення судових витрат, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Разом з тим, колегія суддів наголошує на тому, що принцип пропорційності при стягненні судового збору у разі часткового задоволення позову щодо позовних вимог немайнового характеру не застосовується.

Аналогічна правова позиція викладена у додатковій постанові Верховного Суду від 13.08.2020 у справі № 440/3005/19.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем при зверненні до суду з адміністративним позовом сплачено судовий збір в сумі 986, 96 грн згідно з квитанцією № 3755-5583-6695-6040 від 07.03.2024 року (а.с. 20 т. 1).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, то витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях на користь позивача у розмірі 968, 96 грн.

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та дослухався до усіх аргументів сторін, які здатні вплинути на результат вирішення спору.

Суд наголошує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 лютого 2010 року у справі Серявін та інші проти України зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі Трофимчук проти України ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.

Інші доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та свідчать про незгоду із правовою оцінкою суду першої інстанції обставин справи, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

За правилами частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.10.2024 по справі № 480/1759/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя В.А. Калиновський

Судді О.А. Спаскін О.М. Мінаєва