Рішення від 24.04.2025 по справі 600/2552/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2552/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції періоду служби в податковій міліції 21 рік 03 місяці 15 діб;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, період його служби в податковій міліції 21 рік 03 місяці 15 діб.

1.2. Ухвалою суду від 14.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

2.1. В обґрунтування позовних вимог представник позивача у позовній заяві зазначає, позивачу не зараховано до стажу служби в поліції період служби в податковій міліції.

2.2. Вказує, що відповідно до наказу Головного управління ДФС у Чернівецькій області №215-О від 16 листопада 2021 року полковника податкової міліції ОСОБА_1 , заступника начальника відділу протидії злочинам у сфері обігу товарів акцизної групи управління боротьби з фінансовими злочинами, звільнено з посади та податкової міліції ДФС за пунктом 64 підпунктом «г» Положення № 114 (через скорочення штатів). Вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення становить: 21 рік 03 місяці 15 діб.

2.3. 19 червня 2023 року відповідно до наказу № 157 о/с ОСОБА_1 прийнято на службу в поліцію та призначено на посаду поліцейського-водія автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій області, присвоївши спеціальне звання «рядовий поліції». Стаж служби в поліції становить 00 років 00 місяців 00 днів.

2.4. 04 червня 2024 року на адресу відповідача направлено адвокатський запит щодо підстав не зарахування до стажу служби позивача в поліції, періоду його служби в податковій міліції. Однак, листом від 08 червня 2024 року № П-51/123/05/12-2024 відповідач повідомив, що відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років період проходження служби в органах податкової міліції ОСОБА_2 з 01.08.2000 по 16.11.2021 не зараховується та відповідно надбавка за вислугу років нараховується та виплачується без урахування періоду служби в податковій міліції.

2.5. Представник позивача наголошує, що служба в органах податкової міліції здійснювалася в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, тобто прирівнюється до служби в органах внутрішніх справ України, а відтак повинна зараховуватися до стажу служби в поліції.

Аргументи відповідача

2.6. Представник відповідача, згідно відзиву на позовну заяву, заперечує щодо задоволення позову з огляду на наступне.

2.7. Так зазначає, що жодний нормативно-правовий акт не відносить органи ДПС до органів внутрішніх справ. Вказує, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи ч.2 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію», якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

Також стверджує, що той факт, що на працівників податкової міліції було розповсюджено дію окремих нормативно-правових актів, які регулювали питання проходження служби в органах внутрішніх справ, сам по собі не може свідчити про те, що поняття визначене п. 3 ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» (служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу) може включати в себе також періоди служби в цих органах.

Враховуючи вищенаведене вважає, що адміністративний позов є необґрунтованим та безпідставним, а тому не підлягає задоволенню.

ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

3.1. Дослідженням матеріалів справи судом встановлено, що згідно послужного списку ОСОБА_1 проходив службу в податковій міліції.

3.2. Наказом Головного управління ДФС у Чернівецькій області №215-О від 16.11.2021 року полковника податкової міліції ОСОБА_1 , заступника начальника відділу протидії злочинам у сфері обігу товарів акцизної групи управління боротьби з фінансовими злочинами, звільнено з посади та податкової міліції ДФС за пунктом 64 підпунктом «г» Положення № 114 (через скорочення штатів). Також, цим наказом визначено, що вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення становить: 21 рік 03 місяці 15 діб.

3.3. Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області № 157 о/с від 19.06.2023 року ОСОБА_1 прийнято на службу в поліцію та призначено на посаду поліцейського-водія автотранспортного відділення центру забезпечення ГУНП в Чернівецькій області, присвоївши спеціальне звання «рядовий поліції». Також, цим наказом визначено, що стаж служби в поліції становить 00 років 00 місяців 00 днів.

3.4. 04.06.2024 представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом щодо підстав не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції періоду його служби в податковій міліції.

3.5. Листом Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області від 08.06.2024 року № П-51/123/05/12-2024 представника позивача повідомлено про те, що стаж служби в поліції ОСОБА_1 станом на 19.06.2023 року визначений наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 19.06.2023 № 157 о/с та становить 00 років 00 місяців 00 днів. Також наголошено, що відповідно до ст.78 Закону України "Про Національну поліцію" до стажу служби в поліції що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років період проходження служби в органах податкової міліції ОСОБА_1 з 01.08.2000 року по 16.11.2021 року не зараховується та відповідно надбавка за вислугу років нараховується та виплачується без урахування періоду служби в податковій міліції.

ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ

4.1. Предметом цього позову є дії Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції періоду служби в податковій міліції 21 рік 03 місяці 15 діб.

4.2. Відтак, суд у цій справі надасть оцінку таким діям відповідача через призму верховенства права.

4.3. Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

4.4. Відповідно до статті 1 Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) Національна поліція України це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

4.5. Відповідно до частини 1 статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

4.6. Згідно частини 1 статті 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

4.7. Згідно приписів пунктів 3-6 частини 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

4.8. Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року, який набрав чинності 29.12.2015 року, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

4.9. Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в України" №508-VI від 05.07.2012 року внесено зміни до Податкового кодексу України.

4.10. З огляду на приписи пункту 348.1 статті 348 Податкового кодексу України, у редакції, чинній з 12.08.2012 року, податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

4.11. Згідно з пунктом 348.2 статті 348 Податкового кодексу України, у редакції, чинній з 12.08.2012 року, завданнями податкової міліції є: запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; запобігання і протидія корупції у контролюючих органах та виявлення її фактів; забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.

4.12. Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

4.13. Згідно пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

4.14. Зазначені норми кореспондуються із нормами Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року №509-XII, який регулював правовий статус податкової міліції.

4.15. Згідно статті 19 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року №509-XII (далі - Закон №509-XI), який був чинний у певний період служби позивача у податковій міліції, податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Завданнями податкової міліції є: запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук платників, які ухиляються від сплати податків, інших платежів; запобігання корупції в органах державної податкової служби та виявлення її фактів; забезпечення безпеки діяльності працівників органів державної податкової служби, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.

4.16. Відповідно до статті 21 Закону №509-XI податкова міліція відповідно до покладених на неї завдань: приймає і реєструє заяви, повідомлення та іншу інформацію про злочини і правопорушення, віднесені до її компетенції, здійснює в установленому порядку їх перевірку і приймає щодо них передбачені законом рішення; здійснює відповідно до закону оперативно-розшукову діяльність, досудову підготовку матеріалів за протокольною формою, а також проводить дізнання та досудове (попереднє) слідство в межах своєї компетенції, вживає заходів до відшкодування заподіяних державі збитків; виявляє причини і умови, що сприяли вчиненню злочинів та інших правопорушень у сфері оподаткування, вживає заходів до їх усунення; забезпечує безпеку діяльності органів державної податкової служби та їх працівників, а також захист працівників від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням ними службових обов'язків; запобігає корупції та іншим службовим порушенням серед працівників державної податкової служби; збирає, аналізує, узагальнює інформацію щодо порушень податкового законодавства, прогнозує тенденції розвитку негативних процесів кримінального характеру, пов'язаних з оподаткуванням.

4.17. Частиною 1 статті 24 Закону №509-XI визначено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

4.18. Відповідно до статті 26 Закону №509-XI держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

4.19. Суд зазначає, що спірні правовідносини у цій справі виникли у зв'язку із не зарахуванням відповідачем стажу служби позивача в органах податкової міліції до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення йому надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки.

4.20. Суд звертає увагу на те, що питання наявності правових підстав для зарахування поліцейському стажу служби в органах податкової міліції до стажу служби в поліції вже досліджувалося Верховним Судом.

4.21. Так, 07.10.2020 року Верховний Суд ухвалив постанову у справі №826/16143/18 за схожих фактичних обставин справи і правового регулювання спірних відносин. У наведеній постанові, проаналізувавши повноваження, завдання та функції податкової міліції та відповідних підрозділів поліції, Верховний Суд дійшов висновку, що ці органи здійснюють оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Враховуючи зазначене, Суд погодився із висновком судів попередніх інстанцій щодо тотожності правового статусу служби в органах внутрішніх справ і служби в органах податкової міліції, вказавши, що визначаючи наявність чи відсутність права на зарахування спірного стажу служби необхідно враховувати не підпорядкування органів державної влади, а суть діяльності особи, функції, які нею виконувалися та визначення чинним на момент проходження служби, статусу такої служби.

4.22. Також, Верховний Суд у постанові від 13.08.2021 року у справі №440/1564/20 дійшов висновку, що чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством статус осіб, які проходили службу в органах податкової служби України прирівнювався до статусу осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ України.

4.23. Така правова позиція надалі підтримана Верховним Судом у постановах від 11.11.2021 року у справі №280/1546/21, від 02.06.2022 року у справі №280/8419/20, від 22.12.2022 року у справі 380/8659/20, а тому суд відповідно до частини 5 статті 242 КАС України застосовує її до спірних правовідносин.

4.24. Також, вказана позиція Верховного Суду застосовано Сьомим апеляційним адміністративним судом у постановах від 13.01.2025 року у справі №240/33287/23 та від 25.03.2025 року у справі №120/7633/24.

4.25. З урахуванням викладеного, суд зазначає, що стаж служби позивача в податковій міліції має бути зарахований до стажу його служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки.

V. ВИСНОВКИ СУДУ

5.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.

5.2. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідач, відмовляючи позивачу у зарахуванні до стажу служби в поліції службу в органах податкової міліції, діяв не на підставі Конституції та законів України. Відтак, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність таких дій, натомість з матеріалів справи не вбачається порушення прав позивача.

5.3. При цьому, суд зазначає, що інші доводи сторін, наведені у заявах по суті справи, вищезазначених висновків суду не спростовують.

5.4. Оцінивши надані сторонами у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, та надавши відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника в світлі висновку, викладеного в пункті 25 Рішення Європейського Суду з прав людини “Проніна проти України» (заява №63566/00, Страсбург 18 липня 2006 року), суд приходить до висновку про можливість винесення законного і об'єктивного рішення у справі з урахуванням всіх обставин, наведених вище.

5.5. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню з підстав, викладених у його мотивувальній частині.

VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

6.1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

6.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

6.3. Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

6.4. Доказів понесення інших судових витрат суду надано не було.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції періоду служби в податковій міліції, що становить 21 рік 03 місяці 15 днів.

3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, період його служби в податковій міліції, що становить 21 рік 03 місяці 15 днів.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (Чернівецька обл., Дністровський р-н., с. Михалкове, РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (м. Чернівці, площа Центральна, буд. 3, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя О.В. Анісімов