Справа № 560/16870/24
іменем України
24 квітня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " в якому просить
визнати протиправною відмову Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " у не зарахуванні пільгової вислуги років 06 років 11 місяців 08 днів до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції,
зобов'язати Департамент поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " здійснити перерахунок та зарахувати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких Інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07 1992 № 393 "Про Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службиста деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" до календарної вислуги років (20 років 02 місяці 16 днів) яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні яка становить 06 років 11 місяців 08 днів та
зобов'язати Департамент поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " підготувати пакет документів та внести подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії за вислугу років, яка становить 27 років 01 місяць 24 дні.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що у жовтні 2024 року представник направив адвокатський запит у якому просив, зокрема, зарахувати пільгову вислугу років до календарної вислуги та оформити документи про призначення пенсії за вислугу років. Листом від 17.10.2024 відповідач повідомив, що відповідно до статті 12 розділу II Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" звільненим зі служби з 01.10.2020 або після цієї дати особам які підпадають під дію цього Закону для призначення пенси за вислугу років на день звільнення необхідна наявність 25 календарних років вислуги і більше. Оскільки звільнений зі служби після 01.10.2020, то для призначення пенсії за вислугу років необхідна наявність вислуги 25 календарних років і більше. Водночас, на прохання зарахувати пільгову вислугу років до календарної вислуги відповідач не відреагував. Вважає відмову у не зарахуванні пільгової вислуги років 06 років 11 місяців 08 днів до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції протиправною, оскільки можливість пільгового обчислення пов'язується насамперед зі спеціальним статусом якого особа набуває в результаті виконання відповідної роботи. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що відповідь, яка надана листом Департаменту від 17.10.2024 по своїй суті є роз'ясненням щодо підстав та моменту виникнення у позивача права на включення цієї вислуги років на пільгових умовах до календарної вислуги. Враховуючи те, що ОСОБА_1 під час проходження служби в Департаменті не звертався до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, на думку відповідача, у Департаменту наразі не виникло обов'язку зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на пенсію, вислугу років в пільговому обчисленні вже і після звільнення. Крім того, адвокатський запит не може бути направлений на вчинення конкретних дій на кшталт зарахування стажу особі, це має бути звернення самої особи. Однак самостійно ОСОБА_1 із таким зверненням не звертався до Департаменту. Вислуга років позивача станом, як на день звільнення так і на день звернення до відповідача, згідно із наказом по особовому складу про звільнення складала 20 років 02 місяців 16 днів, що з урахуванням встановлених у справі обставин не відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років, передбаченим пунктом а частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ, а саме наявності на день звільнення вислуги не менше 25 календарних років і більше, то за таких обставин відсутні підстави для прийняття рішення про зарахування позивачу пільгової вислуги років до календарної та, відповідно, підготовки пакету документів для подачі до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області пенсії за вислугу років. Зазначає, що не може самостійно визначити чи направляти документи до Пенсійного фонду України в області, адже за таких обставин буде порушена ієрархія. Ця компетенція відповідно до положення належить сектору пенсійного забезпечення Національної поліції України, лише вони можуть визначати і опрацьовувати пенсійні справи. До сектору з питань пенсійного забезпечення НПУ позивач не звертався, чим порушив ієрархію в органах виконавчої влади. Вважає, що позивач жодним доказом не довів неправомірність прийнятого з боку відповідача рішення. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 проходив службу на посаді поліцейського взводу № 1 роти № 2 батальйону спеціальних операцій («Еней») в Департаменті поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".
Наказом Департаменту від 14.08.2024 № 1152 о/с позивач звільнений зі служби в поліції 14.08.2024 відповідно до пункту 6 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини першої статті 77 Закону України "Про національну поліцію". Станом на день звільнення стаж служби для виплати надбавки за вислугу років у поліції становить 20 років 02 місяці 16 днів.
У жовтні 2024 року представник позивача надіслав адвокатський запит до Департаменту, у якому просив, зокрема, зарахувати позивачу пільгову вислугу років до календарної вислуги.
Листом від 17.10.2024 відповідач повідомив, що відповідно до статті 12 розділу II Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" звільненим зі служби з 01.10.2020 або після цієї дати особам, які підпадають під дію цього Закону для призначення пенсії за вислугу років на день звільнення необхідна наявність 25 календарних років вислуги і більше.
Вважаючи протиправною відмову у зарахуванні пільгової вислуги років 06 років 11 місяців 08 днів до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.
Відповідно до пункту а статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині 2 статті 17 цього Закону.
Частиною другою статті 17 Закону №2262-XII передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 Постанови № 393 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №119 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" (чинній на момент звернення позивача із заявою про перерахунок вислуги років), установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж із статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Згідно з пунктом 2-1 Постанови № 393 для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Підпунктом в пункту 3 Порядку № 393 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022) було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; один місяць служби за півтора місяця у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Водночас, відповідно до підпункту в пункту 3 Порядку № 393 (у редакції, чинній на дату звільнення, 14.08.2024) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (пункт 3 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022): один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; один місяць служби за півтора місяця: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Таким чином, пунктом 3 Порядку № 393 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 передбачене зарахування пільгової вислуги років для визначення розміру пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ, а не для призначення такої пенсії.
Враховуючи викладене, для призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262ХІІ календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року.
Оскільки на дату звільнення позивача діяла нова редакція пункту 3 Порядку № 393, підстави для зарахування позивачу пільгової вислуги до вислуги років для призначення пенсій відсутні.
Аналогічний висновок викладено в постановах Верховного Суду від 31.08.2023 у справі № 200/4951/22, від 11.09.2023 у справі № 480/4827/22, від 07.09.2023 у справі № 560/9478/22 та від 15.09.2023 у справі №380/10714/22, від 19.10.2023 у справі №360/17/23.
Згідно із наказом від 14.08.2024 №1152 о/с, станом на день звільнення стаж служби позивача для виплати надбавки за вислугу років у поліції та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції становить 20 років 02 місяці 16 днів.
Відповідно до частини 3 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Отже, календарний стаж позивача на момент звільнення складає 20 років 02 місяці 16 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за статтею 12 Закону № 2262-ХІІ.
У листі від 17.10.2024 відповідач правомірно вказав на наявність 25 років календарної вислуги як підставу для призначення пенсії за вислугу років. Тому, у Департаменту відсутні підстави для підготовки документів, необхідних для призначення пенсії за вислугу років та надсилання цих документів до відповідного органу Пенсійного фонду України.
Посилання відповідача на відсутність порушеного права, у зв'язку з відсутністю відмови щодо зарахування позивачу пільгової вислуги років 06 років 11 місяців 08 днів до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції суд вважає безпідставним.
У відповідь на адвокатський запит, у якому представник позивача, зокрема, прохав зарахувати позивачу до календарної вислуги кроків, яка дає право на пенсію, вислугу років позивача в пільговому обчисленні, відповідач, посилаючись на приписи діючого законодавства, вказав на відсутність підстав для зарахування.
Невідповідність змісту адвокатського запиту вимогам статті 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", на яку вказує відповідач, не перешкодила відповідачу надати відповідь на усі запитання, зазначені у цьому адвокатському запиті, зокрема, щодо права позивача на зарахування пільгової вислуги років до календарної для призначення пенсії.
Відповідно до пункту 2 частини 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Під час судового розгляду відповідач довів правомірність відмови у зарахуванні пільгової вислуги до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції позивачу. Тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Департамент поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )
Головуючий суддя О.К. Ковальчук