Справа № 560/4912/25
іменем України
24 квітня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому просить скасувати постанову від 07.03.2025 ВП №76148501 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Позивач вважає, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.05.2024 у справі №560/5347/24 було ним виконане в повному обсязі, що свідчить про безпідставність оскаржуваної постанови. Вважає, що діяв правомірно, а тому накладення штрафу є протиправним.
Ухвалою Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив судове засідання.
Відповідач подав відзив та витребувані матеріали виконавчого провадження. У відзиві позов не визнає, вказує на правомірність постанови державного виконавця. Зазначає, що оскільки встановлений факт невиконання рішення суду без поважних на те причин, орган ДВС мав право накласти штраф.
В судове засідання представники сторін не з'явились, про розгляд справи повідомлені належним чином. Зважаючи на це, розгляд здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних доказів.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавче провадження з виконання виконавчого листа Хмельницького окружного адміністративного суду №560/5347/24 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період навчання з 01.09.1979 по 16.07.1982 в середньому професійно - технічному училищі № 6 м. Кам'янець-Подільський, періоди участі в бойових діях згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2023 № 567 та згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 02.01.2024 № 1 в кратному розмірі один місяць служби за три місяці та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до підпункту 4 пункту 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як особі зі статусом учасника бойових дій по досягнення 55 років.
Постановою від 07.03.2025 старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.05.2024 у справі №560/5347/24 накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф в розмірі 5100,00 грн.
Позивач оскаржив вказану постанову до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, як виконавчих листів.
Приписами п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з ч. 6 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина 2 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження").
Відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії визначена положеннями статті 75 Закону України "Про виконавче провадження".
Аналіз зазначених правових норм вказує на те, що невиконання боржником рішення суду без поважних причин тягне за собою наслідки, в числі яких накладення штрафу.
Відповідно до статті 75 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає виконанню у встановлений законом строк, а виконавець зобов'язаний вживати передбачених Законом України "Про виконавче провадження" заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відносно оцінки виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.05.2024 у справі №560/5347/24, необхідно зазначити наступне.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.05.2024 у справі №560/5347/24, яке набрало законної сили згідно з ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.02.2025, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період навчання з 01.09.1979 по 16.07.1982 в середньому професійно - технічному училищі № 6 м. Кам'янець-Подільський, періоди участі в бойових діях згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2023 № 567 та згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 02.01.2024 № 1 в кратному розмірі - один місяць служби за три місяці та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до підпункту 4 пункту 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як особі зі статусом учасника бойових дій по досягнення 55 років.
На виконання рішення суду до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано період навчання з 01.09.1979 по 16.07.1982 в середньому професійно-технічному училищі № 6 м. Кам'янець-Подільський, періоди участі в бойових діях згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2023 № 567 в кратному розмірі - один місяць служби за три місяці та призначено пенсію за віком з 11.02.2025.
В результаті проведено розрахунку пенсії страховий стаж склав 25 років 7 місяців 1 день.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 11.02.2025 складає 7811,74 грн.
Щодо твердження державного виконавця, що пенсійний орган не виконує рішення суду у спосіб та порядок, передбачений виконавчим документом, суд звертає увагу на наступне.
Як встановлено судом, в матеріалах справи №560/5347/24 наявна довідка від 02.01.2023 №1, видана військовою частиною НОМЕР_1 про безпосередню участь особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України за періоди 27.10.2022 по 30.01.2023 та з 09.08.2023 по 10.11.2023.
Разом з тим, в рішенні суду у справі №560/5347/24 судом було враховано довідку військової частини НОМЕР_1 від 02.01.2024 №1, якої фактично не існує.
В подальшому, 25.03.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подано заяву про виправлення описки в рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.05.2024 у справі №560/5347/24, в частині зазначення вірної дати вказаної довідки, а саме 02.01.2023, замість 02.01.2024.
Ухвалою суду від 27.03.2025 таку описку в рішенні суду було виправлено.
Крім того, судом було витребувано у пенсійного органу інформацію стосовно того чи було здійснено зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів участі у бойових діях згідно з довідкою №1 від 02.01.2023 на виконання рішення суду у справі №560/5347/24, з урахуванням ухвали суду від 27.03.2025 (про виправлення описки).
З наданої інформації, судом встановлено, що оскільки у довідці військової частини НОМЕР_1 від 02.01.2023 №1 вказані періоди участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України після дати видачі довідки (02.01.2023), тому головним управлінням було витребувано уточнюючу довідку про періоди участі у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
В довідці від 18.03.2025 № 125, виданій військовою частиною НОМЕР_1 зазначено, що колишній сержант ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України: у період з 30.04.2018 по 25.10.2018, з 07.03.2019 по 27.07.2019, з 05.08.2019 по 07.08.2019, з 20.08.2019 по 10.09.2019, з 10.05.2020 по 01.11.2020, з 15.04.2021 по 20.10.2021; у період з 27.10.2022 по 30.01.2023.
Таким чином, отримавши дану інформацію, пенсійним органом на виконання рішення суду, з 11.02.2025 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до підпункту 4 пункту 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як особі зі статусом учасника бойових дій по досягненню 55 років, а також до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано:
- період навчання з 01.09.1979 по 16.07.1982 в середньому професійно-технічному училищі № 6 м. Кам'янець-Подільський;
- періоди участі в бойових діях з 30.04.2018 по 25.10.2018, з 07.03.2019 по 27.07.2019, з 05.08.2019 по 07.08.2019, з 20.08.2019 по 10.09.2019, з 10.05.2020 по 01.11.2020, з 15.04.2021 по 20.10.2021 в кратному розмірі - один місяць служби за три місяці;
- період участі в бойових діях з 27.10.2022 по 30.01.2023 в кратному розмірі - один місяць служби за три місяці.
В результаті проведеного розрахунку пенсії, страховий стаж ОСОБА_1 склав 26 років 6 місяців 12 днів.
Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області фактично вчинено всі необхідні дії, спрямовані на повне та своєчасне виконання рішення суду, відповідно до вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень.
Разом з тим, постанови про накладення штрафу за невиконання судового рішення можуть бути винесені лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що державний виконавець неправомірно прийняв постанову про накладення на пенсійний орган штрафу в розмірі 5100,00 грн за невиконання рішення суду.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В даній справі позивач звернувся до суду з позовом, який не пов'язаний з виконанням його повноважень, а спрямований на захист його прав, як боржника в межах виконавчого провадження.
Отже, враховуючи норми статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, ці витрати слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 07.03.2025 ВП №76148501.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул.Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (вул. Тернопільська, 13/2, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29018 , код ЄДРПОУ - 43315602)
Головуючий суддя Я.В. Драновський