Справа № 560/11687/24
іменем України
14 квітня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К.
за участю:секретаря судового засідання Левицької Ю.О. представника позивача Бровчука М.В., Лисюка О.Ю., представника відповідача Лягер А.О.,
розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія" до Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування розпоряджень,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія" звернулося в суд з позовом до Державної податкової служби України, в якому просить визнати протиправним і скасувати розпорядження Державної податкової служби України від 23.07.2024 №11-р "Про виключення з реєстру", про зобов'язання виключити з Електронного реєстру суб'єктів господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини та визнати протиправним і скасувати розпорядження Державної податкової служби України від 07.08.2024 №392-р/л про анулювання ліцензії на виробництво біоетанолу.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що розпорядженням ДПС від 23.07.2024 №11-р "Про виключення з реєстру" позивач виключений з Електронного реєстру суб'єктів господарювання (в тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані представництва) та використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини. Окрім того, розпорядженням Державної податкової служби України від 07.08.2024 №392-р/л анульована ліцензію на виробництво біоетанолу у зв'язку з відключенням, припиненням функціонування або не встановленням на всіх етапах виробництва та відпуску цілодобових систем відеоспостереження. Стверджує, що на підпиємстві встановлений витратомір-лічильник коріолісовий BASIS у складі первинного перетворювача витрати F200, зав. 14063926,DN50, вторинного перетворювача 17001, зав.№3258012, інформація про встановлення якого для контролю готової продукції надана до органів ДПС України у довідці про витратоміри-лічильники виробленого спирту етилового та/або обсягу виробленої продукції від 12.11.2021. Тому відповідач проінформований належним чином про встановлення засобу обліку, що забезпечував контроль за відпуском готової продукції. Висновки органу ДПС, що відображені в розпорядженні від 23.07.2024, а також в акті, складеному за результатами перевірки від 15.07.2024, є безпідставними та невмотивованими, оскільки не містять фактичного підтвердження застосування засобів обліку як спирту етилового в процесі виробництва так і готової продукції, у той час як органи ДПС належним чином проінформовані про їх застосування на підприємстві. Окрім того, вже після складання акту від 15.07.2024, що став підставою для прийняття розпорядження, котре оскаржується, проведена перевірка, акт за результатами якої датований 24.07.2024. Зазначає, що цей акт також не містить відомостей щодо допущених порушень з боку товариства, попри те, що будь-яких змін у виробничому циклі не відбувалось, що вкотре підтверджує безпідставність прийнятого розпорядження Державної податкової служби України. Система відеоспостереження встановлена за договором від 01.12.2020 що укладений з ФОП ОСОБА_1 , який передбачає обслуговування камер. Зокрема, 30.06.2024 складений акт проведення ТО та профілактичної діагностики програмного забезпечення ліній зв'язку, обслуговування кабельних мереж та контроль над системами безпеки (в межах обслуговування системи відеоспостереження). Враховуючи безпідставність суджень органу ДПС щодо відсутності камер відеоспостереження на будь-якому з етапів, позивач вважає необґрунтованим анулювання ліцензії з підстав, що описані в акті перевірки. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 13.08.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія", залишив без руху.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 19.08.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія" про забезпечення позову задовольнив частково, зупинив дію розпоряджень Державної податкової служби України від 23.07.2024 №11-р "Про виключення з реєстру" і від 07.08.2024 №392-р/л про анулювання ліцензії виробництва біоетанолу до набрання законної сили рішенням суду у справі №560/11687/24, у задоволенні решти заяви відмовити.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву в якому стверджує, що за результатом проведення фактичної перевірки встановлені порушення частини 2 статті 2 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" № 481 - відключення, припинення функціонування або не встановлення на всіх етапах виробництва та відпуску цілодобових систем відеоспостереження; виявлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, доданих до заяви на включення до Електронного реєстру суб'єктами господарювання, які використовують спирт для виробництва продукції хімічного і технічного призначення; порушення вимог абзацу 4 частини 45 статті 18 Закону № 481 та підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 Податкового кодексу України в частині не обладнання місця відпуску біоетанолу денатурованого при виробництві розчинника масовим витратоміром. В результаті проведеної фактичної перевірки Головне управління ДПС у Хмельницькій області прийняло акт від 15.07.2024 №17459/22-01-09-02/43291498. Акт про результати фактичної перевірки позивач отримав 16.07.2024. Вказує, що на підставі акта від 15.07.2024 прийняті спірні розпорядження. Вважає, що контролюючий орган діяв в межах визначених чинним законодавством. У задоволенні позову просить відмовити.
Постановою від 20.11.2024 Сьомий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Державної податкової служби України залишив без задоволення, а ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.08.2024 - без змін.
Ухвалою від 05.12.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Державної податкової служби України належним чином завірені копії заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія" про включення до Електронного реєстру суб'єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини, та доданих до неї документів, ліцензії на виробництво біоетанолу, виданої позивачу терміном з 15.06.2021 по 15.06.2026, та заяви про видачу ліцензії виробництво біоетанолу і документів додатних до вказаної заяви.
На виконання ухвали суду від 05.12.2024 відповідач повідомив, що на виконання ухвали Личаківського районного суду м. Львова від 28.06.2023 № 463/8862/22 надісланої листом Територіального управління БЕБ у Львівській області від 03.07.2023 № 23.11/3.2/9/4538-23 (вх. ДПС № 67649/5 від 03.07.2023) надав старшому детективу ТУ БЕБ у Львівській області оригінали документів зазначених в ухвалі слідчого судді, а саме: заяву ТОВ "Перша подільська енергетична компанія" з додатками про включення до Електронного реєстру суб'єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини.
Ухвалою від 09.01.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд призначив судове засідання на 21.01.2025 о 10:00 год. та витребував у товариства з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія" копію ліцензії на виробництво біоетанолу, виданої позивачу терміном з 15.06.2021 по 15.06.2026 та документів, на підставі яких ліцензія видана.
На виконання ухвали суду від 09.01.2025 відповідач надав витребувані документи.
Ухвалою від 16.01.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд клопотання представника Державної податкової служби України про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів задовольнив.
21.01.2025 суд оголосив перерву до 03.02.2025 11:00 год.
До суду надійшли додаткові пояснення, у яких представник податкового органу вказує, що витратоміри-лічильники фактично встановлені у місцях отримання спирту з виробництва та відпуску спирту з оксигеносховища призначені та використовуються для обліку спирту відповідно до вимог підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України. При цьому, облік ОКСОРу ТОВ "ППЕК" здійснюється масовим витратоміром ELITE № 366330 DN25, веденим в експлуатацію 22.11.21, що підтверджується довідкою про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів об'єму (отримано/відпуску) та залишків спирту на акцизному складі виробленого спирту та/або вироблення окремих видів продукції форма яких затверджена наказом Міністерства фінансів України від 27.01.2021 № 43 та поданих до реєстру платників податків. Отже, перевіркою встановлено факт надання товариством недостовірних даних у документах, доданих до заяви про включення до Електронного реєстру. Крім того, місця отримання та відпуску спирту етилового денатурованого у виробництво ОКСОРУ не обладнано масовими витратомірами (масові витратоміри у місцях отримання та відпуску спирту етилового денатурованого - відсутні) чим порушені вимоги абзацу 4 частини 45 статті 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спитру етилового спиртових дистилятів алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального", та підпункту б підпунктом 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПК України.
02.02.2025 представник позивача надав суду схему лічильників на товаристві, внутрішню інструкцію з обліку та встановлення засобів обліку від 15.03.2024, схему встановлення цілодобових систем відеоспостереження за виробництвом та відпуском спирту етилового (біоетанолу) на виробництві, а також інструкцію щодо встановлення, експлуатації та обслуговування камер відеоспостереження на виробництві біоетанолу від 10.12.2020.
03.02.2025 суд оголосив перерву до 06.02.2025 11:30 год.
06.02.2025 суд відклав розгляд справи на 19.02.2025 о 12:00 год, у зв'язку із неявкою сторін.
Ухвалою від 06.02.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд клопотання ОСОБА_2 про надання доступу до електронної справи в системі "Електронний суд" повернув без розгляду.
До суду надійшли додаткові пояснення представника ДПС України щодо наданих позивачем 02.02.2025 документів.
18.02.2025 представник товариства подав пояснення по суті додаткових пояснень представника податкового органу.
19.02.2025 суд відклав розгляд справи на 24.02.2025 о 11:00 год, у зв'язку із неявкою сторін.
24.02.2025 суд оголосив перерву до 03.03.2025 10:00 год.
03.03.2025 суд відклав розгляд справи на 12.03.2025 о 11:00 год, у зв'язку із неявкою сторін.
Ухвалою від 11.03.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд заяву представника Державної податкової служби України про доцільність виклику свідка повернув без розгляду.
Ухвалою від 12.03.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд заяву представника Державної податкової служби України про виклик свідка задовольнив, викликав у судове засідання на 18.03.2025 о 09.30 год. свідка: завідувача сектору обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Хмельницькій області ОСОБА_3 та зобов'язав Головне управління ДПС у Хмельницькій області вжити заходи, передбачені статтею 126 КАС України, для вручення повістки свідку, який викликається до суду.
18.03.2025 суд оголосив перерву до 25.03.2025 10:00 год.
25.03.2025 суд відклав розгляд справи на 01.04.2025 о 11:00 год, у зв'язку із неявкою сторін.
01.0.2025 суд оголосив перерву до 07.04.2025 12:00 год.
07.04.2025 суд відклав розгляд справи на 14.04.2025 о 10:00 год, у зв'язку із неявкою сторін.
Заслухавши учасників справи та свідка, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Теофіпольська енергетична компанія" зареєстроване у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 07.10.2015. Основний вид господарської діяльності - виробництво електроенергії.
Головне управління ДПС у Хмельницькій області провело фактичну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Теофіпольська енергетична компанія" з питань дотримання вимог Податкового кодексу України, Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" та інших нормативно-правових актів.
За результатами перевірки складений акт від 15.07.2023 №17459/22-01-09-02/43291408, у якому відображені встановлені перевіркою порушення частини 2 статті 2 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" № 481 - відключення, припинення функціонування або невстановлення на всіх етапах виробництва та відпуску цілодобових систем відеоспостереження; виявлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, доданих до заяви на включення до Електронного реєстру суб'єктами господарювання, які використовують спирт для виробництва продукції хімічного і технічного призначення; порушення вимог абзацу 4 частини 45 статті 18 Закону № 481 та підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 Податкового кодексу України в частині не обладнання місця відпуску біоетанолу денатурованого при виробництві розчинника масовим витратоміром.
На підставі акту перевірки відповідач прийняв розпорядження від 23.07.2024 №11-р "Про виключення з реєстру" про виключення позивача з Електронного реєстру суб'єктів господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини та від 07.08.2024 №392-р/л про анулювання ліцензії на виробництво біоетанолу.
Вважаючи протиправними зазначені розпорядження, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України) та Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР).
За визначенням статті 1 Закону № 481/95-ВР біоетанол - спирт етиловий зневоджений, виготовлений з біомаси або із спирту етилового - сирцю для використання як біопалива або біокомпонента, що належить до товарної позиції 2207 згідно з УКТ ЗЕД.
Відповідно до статті 7-1 Закону № 481/95-ВР відпуск спирту етилового його виробниками та отримання спирту етилового суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які використовують його для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, включеної до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини, здійснюється за умови внесення таких суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) до Електронного реєстру суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини.
Ведення Електронного реєстру здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Виключення суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) з Електронного реєстру здійснюється за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, зокрема, виявлення факту відсутності встановлених відповідно до технологічної схеми витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового на кожному місці отримання та/або відпуску у виробництво спирту етилового неденатурованого, масових витратомірів на кожному місці отримання та/або відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого, масових витратомірів на кожному місці відпуску продукції, для виробництва якої використовується отриманий спирт етиловий, та/або відсутності їх повірки та/або оцінки відповідності.
Розпорядженням відповідача від 23.07.2024 №11-р "Про виключення з реєстру", прийнятим відповідно до статті 7-1 Закону № 481/95-ВР на підставі акту від 15.07.2024 № 17459/22-01-09-02/43291498 про результати фактичної перевірки позивача щодо дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює ліцензування, виробництво, обіг та зберігання спирту етилового, у тому числі біоетанолу, позивач виключений з Електронного реєстру суб'єктів господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання) які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини.
Фактичною підставою для прийняття Розпорядження від 23.07.2024 №11-р "Про виключення з реєстру" слугували викладені у акті перевірки від 15.07.2024 №17459/22-01-09-02/43291408 висновки відповідача порушення позивачем частини 2 статті 2 та абзацу 4 частини 45 статті 18 Закону № 481/95-ВР та підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПК України у зв'язку з
не обладнанням місць отримання та відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого масовими витратомірами, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового, визначеними у підпункті «б» підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПК України, в абзаці четвертому частини сорок п'ятої статті 18 Закону № 481 та
встановленням факту подання недостовірних даних у документах, доданих до заяви на включення до Електронного реєстру, у частині включення до Переліку обладнання, яке задіяне у виробництві продукції хімічного та технічного призначення, витратомірів-лічильників спирту етилового, обладнаних у місцях отримання та відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого масовими витратомірами, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
Відповідно до підпункту «б» підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПК України суб'єкти господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції, визначеної у підпунктах "д" - "ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 цієї статті, зобов'язані: б) обладнати кожне місце отримання та місце відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого масовими витратомірами, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
За змістом підпунктів "д" - "ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 ПК України податок справляється за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту із:
д) спирту етилового денатурованого, який використовується для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, включеної до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
е) спирту етилового неденатурованого, який використовується для виробництва оцту з харчової сировини;
є) спирту етилового денатурованого, який використовується для виробництва парфумерно-косметичної продукції;
ж) спирту етилового-сирцю, який використовується для виробництва біоетанолу.
Спирт етиловий за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту для виробництва продукції, зазначеної у підпунктах "д", "е", "є" цього підпункту, дозволяється отримувати лише суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), внесеним до Електронного реєстру суб'єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини (далі - Електронний реєстр), ведення якого здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Згідно з абзацом четвертим частини сорок п'ятої статті 18 Закону № 481 тимчасово, на період запровадження воєнного, надзвичайного стану в Україні, суб'єктам господарювання, які мають ліцензію на виробництво спирту етилового неденатурованого, дозволяється виробництво спирту етилового денатурованого та/або біоетанолу на акцизних складах, на яких здійснюється виробництво та/або зберігання спирту етилового неденатурованого, на підставі ліцензії на виробництво спирту етилового неденатурованого, а суб'єктам господарювання, які мають ліцензію на виробництво спирту етилового денатурованого, дозволяється виробництво біоетанолу на акцизних складах, на яких здійснюється виробництво та/або зберігання спирту етилового денатурованого, на підставі ліцензії на виробництво спирту етилового денатурованого при дотриманні ними таких умов, зокрема: відпуск спирту етилового денатурованого та/або біоетанолу здійснюється із застосуванням зареєстрованих масових витратомірів в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
За даними перевірки позивач в порушення підпункту «б» підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПК України не обладнав місця отримання та відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого масовими витратомірами, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
Процедуру ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового визначає Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2013 р. N 806 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 р. N 545) (далі - Порядок N 806).
За визначенням пункту 1 Порядку N 806 Єдиним державним реєстром витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового є електронна база даних, яка містить інформацію про наявність у суб'єктів господарювання витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового (далі - витратоміри спирту), витратомірів - лічильників обсягу виробленої продукції, визначеної у підпунктах "д", "е", "є", "ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 Податкового кодексу України (далі - витратоміри продукції), їх серійні (ідентифікаційні) номери, про позитивний результат повірки або оцінку відповідності таких витратомірів, про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого спирту етилового у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у декалітрах 100-відсоткового спирту, про добові фактичні обсяги отриманого спирту етилового та обсягу продукції, виробленої з його використанням.
Відповідно до пункту 4 Порядку N 806 до Реєстру вносяться:
податкова інформація про розпорядників акцизних складів, суб'єктів господарювання, що здійснюють виробництво окремих видів продукції, інформація про назву, модель, місце встановлення (розташування) витратомірів спирту, витратомірів продукції, їх серійні (ідентифікаційні) номери;
інформація про відповідність таких витратомірів вимогам законодавства, що встановлює вимоги до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, наявність позитивного результату повірки або оцінки відповідності, проведених відповідно до законодавства, про дату встановлення, заміни, технічного обслуговування, повірки витратомірів спирту, витратомірів продукції, відомості щодо організацій та осіб, які здійснювали такі операції (роботи);
дані про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого спирту етилового у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у декалітрах 100-відсоткового спирту та обсяг вмісту денатуруючих добавок, про добові фактичні обсяги виробництва окремих видів продукції;
дані про обсяги залишків спирту етилового, що містяться на акцизному складі в тарі, упаковці, про добовий обсяг реалізованого спирту етилового в тарі, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює;
інформація про скориговані покази фактичного обсягу відвантаженого спирту етилового та його залишків з урахуванням установлених норм природних втрат під час його зберігання та транспортування. Коригування такої інформації здійснюється суб'єктом господарювання у разі встановлення фактичних втрат спирту етилового під час зберігання, транспортування, але не пізніше 23 години 59 хвилин робочого дня, що настає за днем встановлення фактичних втрат спирту етилового;
інформація про осіб, які мають доступ до Реєстру.
Отже, до Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового вноситься інформація лічильників обсягу виробленого спирту етилового (далі - витратоміри спирту) та витратомірів - лічильників обсягу виробленої продукції, визначеної зокрема у пункті "ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 ПК України (далі - витратоміри продукції), - спирту етилового-сирцю, який використовується в межах одного суб'єкта господарювання для виробництва біоетанолу.
Натомість, цим Порядком N 806 не передбачене внесення до Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового відомостей щодо масових витратомірів, зазначених у підпункті «б» підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПК України.
Водночас, аналіз положень підпункту «б» підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПК України свідчить, що основною метою встановлення виробниками біоетанолу масових витратомірів є облік отримання та відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого, який використовується як сировина для виробництва, зокрема, біоетанолу.
Положеннями підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПК України встановлена заборона отримання та відпуску спирту етилового у виробництво продукції з його використанням без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників спирту етилового та/або зареєстрованих масових витратомірів без технологічної схеми встановлення витратомірів-лічильників спирту етилового та/або масових витратомірів, надісланої центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а також через кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, на якому вийшов з ладу або відсутній витратомір-лічильник спирту етилового або масовий витратомір.
Цією нормою також передбачено, що витратоміри-лічильники спирту етилового, масові витратоміри повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності технологічної схеми встановлення витратомірів-лічильників спирту етилового та/або масових витратомірів, надісланої центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та позитивного результату повірки або оцінки відповідності витратомірів-лічильників спирту етилового, масових витратомірів для цілей цього Кодексу витратоміри-лічильники спирту етилового, масові витратоміри вважаються не встановленими.
Під час фактичної перевірки відповідач встановив, що акцизний склад, на території якого позивач виробляє біоетанол, обладнаний:
витратомірами-лічильниками, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового а також обліку виробництва та реалізації заводський №D1WA00244, DN25 (свідоцтво про повірку №24-1-1/570 від 03.11.2020 чинне до 03.11.2024), Заводський №14210877, ON80 (свідоцтво про повірку №24-1-1/610 від 02.11.2021 чинне до 02.11.2024 ), заводський №D1W001666, DN40 (свідоцтво про повірку №24-1-1/610 від 26.10.20, чинне до 26.10.24), заводський №D1Z901237, DN40 (свідоцтво про повірку №24-1-1/613 від 19.10.23, чинне до 19.10.27), заводський №30636, DN25 (свідоцтво про повірку №24-1-2/1027 від 10/11/2021, чинне до 10.11.25) та обчислювачами об'єму спирту Універсал-С заводський №11371 (свідоцтво про повірку№240/70 від 11.03.24, до 11.03.26), заводський №11793 (свідоцтво про повірку №240/277 від 26.07.2023 чинне до 26.07.2025), заводський №11104 (свідоцтво про повірку №240/218 від 26.07.23 чинне до 26.07.25);
витратомірами-лічильниками: Контролер-лічильник ROTOMASS TI RCUS 36D1WA00244DN25; Контролер-лічильник ROTOMASS TI RCUS 38D1n001666 DN40; Контролер-лічильник BASIS F200 #14063926 DN50, встановленими у місцях отримання спирту з виробництва та відпуску спирту з спиртосховища, та призначеними для обліку спирту відповідно до вимог підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України;
масовим витратоміром ELITE №366334 DN25, введеним в експлуатацію 22.11.21, який використовується для обліку об'єму (отримання/відпуску) та залишків спирту на акцизному складі та заповнення Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів (отримання/відпуску) та залишків спирту на акцизному складі виробника спирту та/або виробника окремих видів продукції, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 27 січня 2021 року № 43, яку щодоби наповнює розпорядник акцизного складу та/або виробник окремих видів продукції.
Водночас, перевіркою встановлена відсутність у кожному місці отримання та відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого, у тому числі біоетанолу, засобів обліку, які відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства.
Зазначене підтверджується актом фактичної перевірки від 15.07.2024, підписаному керівником позивача без зауважень, та поясненнями свідка - завідувача сектору обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Хмельницькій області Шевчук Наталії Гнатівни, яка здійснювала фактичну перевірку позивача 15.07.2024.
На спростування висновків акту перевірки позивач надав до суду технологічну схему встановлення на виробництві витратомірів-лічильників спирту етилового та/або масових витратомірів. Однак, свідок ОСОБА_3 повідомила, що зазначена технологічна схема є неповною та не відповідає фактичним етапам виробництва та фактичному розташуванню технологічного обладнання та засобів обліку. Зазначені у поясненні свідка факти позивачем не спростовані.
Тому, суд вважає надану позивачем технологічну схему встановлення на виробництві витратомірів-лічильників спирту етилового та/або масових витратомірів неналежним доказом обладнання кожного місця отримання та відпуску спирту етилового денатурованого масовими витратомірами-лічильниками.
Акт фактичної перевірки від 24.07.2024, на який посилається позивач на підтвердження безпідставності спірного розпорядження, суд не бере до ували, оскільки обставини, встановлені фактичною перевіркою, проведеною 24.07.2024 (відсутність відомостей про порушення позивачем вимог законодавства), не спростовують факти, встановлені під час фактичної перевірки, проведеної 15.04.2024 (порушення підпункту «б» підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПК України та відсутність засобів обліку у кожному місці отримання та відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого на дату перевірки).
Суд також відхиляє, як такі, шо не стосуються предмету доказування, доводи позивача щодо наявності встановлених на виробництві та зареєстрованих витратомірів - лічильників та масових витратомірів (витратомір-лічильник коріолісовий BASIS у складі первинного перетворювача витрати F200, зав. 14063926,DN50, вторинного перетворювача 17001, зав.№3258012, та інших, зазначених у схемі , надісланій до ДПС листом вх. номер ДПС 9747 від 15.03.2024, оскільки зазначені засоби обліку призначені та використовуються позивачем для обліку виробленої хімічної продукції, а не відпуску і виробництво спирту денатурованого.
Отож, наявність зазначених засобів обліку не звільняє позивача від виконання вимог підпункту «б» підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПК України.
Таким чином, суд вважає доведеним факт порушення позивачем вимог підпункту «б» підпункту 229.1.8 пункту 229.1 статті 229 ПК України, яке має наслідком застосування до нього приписів абзацу п'ятого частини п'ятої статті 7-1 Закону № 481.
Крім того, фактичною перевіркою встановлене подання позивачем недостовірних даних у документах, доданих до заяви на включення до Електронного реєстру, у частині включення до Переліку обладнання, яке задіяне у виробництві продукції хімічного та технічного призначення, витратомірів-лічильників спирту етилового, обладнаних у місцях отримання та відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого масовими витратомірами, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
Спірні відносини регулювались статтею 7-1 Закону № 481/95-ВР, чинного до 01.01.2025.
За змістом статті 7-1 Закону № 481/95-ВР для включення до Електронного реєстру суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) подає заяву, до якої додаються:
копії документів, що підтверджують наявність власних та/або орендованих приміщень та технологічного обладнання для виробництва продукції з використанням спирту етилового;
копії технічної документації (технічні регламенти, стандарти, технічні умови на продукцію, що виробляється з використанням спирту етилового);
копії технологічних інструкцій (рецептур) на всю номенклатуру продукції, що виробляється з використанням спирту етилового (із зазначенням норм витрат на одиницю продукції);
перелік технологічного обладнання, що забезпечує виробництво продукції з використанням спирту етилового.
Включення суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини, до Електронного реєстру здійснюється за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за умови внесення витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового, встановлених на кожному місці отримання та місці відпуску у виробництво спирту етилового неденатурованого, внесення масових витратомірів, встановлених на кожному місці отримання та місці відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого, а також внесення масових витратомірів, встановлених відповідно до технологічної схеми на кожному місці відпуску продукції, для виробництва якої використовується отриманий спирт етиловий, до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.
Позивач включений до Електронного реєстру суб'єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продуктів хімічного (технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини) розпорядженням Державної податкової служби України від 23.10.2021 №29-р.
За даними фактичної перевірки до заяви для включення до Електронного реєстру (вх. №2893/АГ від 18.10.2021) позивач додав Перелік обладнання, що задіяне у виробництві хімічного та технічного призначення, до якого Контролер-лічильник ROTOMASS TI RCUS 36D1WA00244DN25; Контролер-лічильник ROTOMASS TI RCUS 38D1n001666 DN40; Контролер-лічильник BASIS F200 #14063926 DN50, встановлені у місцях отримання спирту з виробництва та відпуску спирту з спиртосховища, призначені та використовуються для обліку спирту відповідно до вимог підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України.
В судовому засіданні позивач не спростував зазначені факти та не надав суду докази, які підтверджують внесення витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового, встановлених на кожному місці отримання та місці відпуску у виробництво спирту етилового неденатурованого, внесення масових витратомірів, встановлених на кожному місці отримання та місці відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого, а також внесення масових витратомірів, встановлених відповідно до технологічної схеми на кожному місці відпуску продукції, для виробництва якої використовується отриманий спирт етиловий, до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового на дату подання заяви про включення до Електронного реєстру суб'єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продуктів хімічного.
Відповідно до абзацу п'ятого частини п'ятої статті 7-1 Закону № 481 виявлення факту відсутності встановлених відповідно до технологічної схеми масових витратомірів на кожному місці отримання та/або відпуску у виробництво спирту етилового денатурованого, та/або відсутності їх повірки та/або оцінки відповідності та виявлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, доданих до заяви на включення до Електронного реєстру є підставами для виключення суб'єктів господарювання з Електронного реєстру здійснюється за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
З урахуванням викладеного, суд вважає правомірним розпорядження від 23.07.2024 №11-р "Про виключення з реєстру" про виключення позивача з Електронного реєстру суб'єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини.
Розпорядження від 07.08.2024 №392-р/л «Про анулювання ліцензії» анульована ліцензія ТОВ «Перша подільська енергетична компанія» на виробництво біоетанолу № 990116202100001, терміном дії з 15.06.2021 до 15.06.2026 у зв'язку з відключення, припинення функціонування або не встановлення на всіх етапах виробництва та відпуску цілодобових систем відеоспостереження.
У акті фактичної перевірки від 15.07.2023 №17459/22-01-09-02/43291408 на підставі якого прийняте зазначене розпорядження, відповідач вказав про порушення позивачем вимог частини 2 статті 2 Закону № 481, а саме: відключення, припинення функціонування або невстановлення на всіх етапах виробництва та відпуску цілодобових систем відеоспостереження.
За визначенням статті 1 Закону № 481 ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону № 481 в редакції на час видачі позивачу ліцензії, виробництво спирту етилового (у тому числі як лікарського засобу), спиртових дистилятів, біоетанолу здійснюється суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) незалежно від форми власності, які мають відповідну ліцензію на виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу.
Ліцензія на виробництво спирту видається підприємствам, що мають встановлені та безперервно функціонуючі цілодобові системи відеоспостереження за виробництвом та відпуском продукції. Відключення, припинення функціонування або невстановлення на всіх етапах виробництва та відпуску цілодобових систем відеоспостереження є підставою для відмови у видачі ліцензії або анулювання ліцензії.
За змістом статті 3 Закону № 481 ліцензії на виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, видаються та анулюються органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.
Ліцензії на виробництво спирту етилового та біоетанолу видаються суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - юридичним особам, а на виробництво спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - усім суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва).
У заяві на видачу ліцензії на виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, зазначається визначена законом інформація.
Ліцензії на виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та алкогольних напоїв видаються суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які на момент подання заяви про видачу ліцензії є власниками або відповідно до інших не заборонених законодавством підстав володіють та/або користуються приміщеннями та обладнанням, що забезпечують повний технологічний цикл виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та алкогольних напоїв, за умови, що використання таких приміщень та обладнання здійснює тільки один суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво).
Наказом Державної податкової служби України від 18.05.2021 № 517 (далі - Наказ №517) затверджені умови видачі ліцензії на виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та перелік документів, які надає заявник для її отримання.
Відповідно до Наказу №517 умовами отримання ліцензії є наявність встановлених цілодобових системи відеоспостереження за виробництвом та відпуском продукції. Ліцензія видається суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які на момент подання заяви про видачу ліцензії є власниками або відповідно до інших не заборонених законодавством підстав володіють та/або користуються приміщеннями та обладнанням, що забезпечують повний технологічний цикл виробництва біоетанолу, за умови, що використання таких приміщень та обладнання здійснює тільки один суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво). Ліцензія видається після проведення атестації суб'єкта господарювання (виробничих цехів, дільниць, лабораторій та інших структурних підрозділів, які здійснюють виробництво і контроль за виробництвом біоетанолу) на відповідність вимогам, що встановлені чинними законодавчими актами України щодо забезпечення життя та здоров'я людей, охорони навколишнього природного середовища, а також відповідність санітарним, пожежним, екологічним нормам і правилам.
Наказом №517 передбачено, що для видачі ліцензії заявник подає: 1. Заяву (довільної форми). 2. Копії засновницьких документів. 3. Атестат виробництва, виданий центральним органом виконавчої влади, уповноваженим відповідно до законодавства. 4. Договір з акредитованою відповідно до законодавства лабораторією (у разі відсутності власної акредитованої лабораторії). 5. Документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (копія платіжного доручення з відміткою банку про сплату, інший документ або інформація (реквізити платежу) про внесення річної плати за ліцензію у будь-якій формі). У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об'єкта.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону № 481 відключення, припинення функціонування або невстановлення на всіх етапах виробництва та відпуску цілодобових систем відеоспостереження є підставою для відмови у видачі ліцензії або анулювання ліцензії.
Суд встановив, що фактичною підставою для анулювання позивачу ліцензії є встановлення під час фактичної перевірки відсутності камери цілодобової системи відеоспостереження на етапі «Електронні ваги» та не встановлення (відсутність) на етапах виробництва та відпуску спирту у складі сировини (місце зберігання сировини для виробництва біоетанолу) камери цілодобового відеоспостереження.
Разом з тим, надані відповідачем до відзиву на позов фото наявних у позивача включених камер відеоспостереження, які є частиною матеріалів фактичної перевірки, вказують про фактичну (на час перевірки) наявність працюючих 16 камер відеоспостереження за виробництвом, в тому числі на етапах «Електронні ваги» та на етапах виробництва та відпуску спирту у складі сировини (місце зберігання сировини для виробництва біоетанолу).
Отож, долучені перевіряючими до акта перевірки фотоматеріали спростовують відображені в акті порушення позивачем частини 2 статті 2 Закону № 481.
Крім того, надані позивачем докази, зокрема, схема встановлення цілодобових систем відеоспостереження за виробництвом та відпуском спирту етилового (біоетанолу) на виробництві, інструкція щодо встановлення, експлуатації та обслуговування камер відеоспостереження на виробництві біоетанолу, затверджена директором ТОВ Перша подільська енергетична компанія» 10.12.2020, договори постачання камер відеоспостереження, відомості про їх реєстрацію, тощо свідчать про наявність встановлених камер відеоспостереження на зазначених у акті етапах виробництва.
Таким чином, висновок відповідача про порушення позивачем вимог частини 2 статті 2 Закону № 481, а саме: відключення, припинення функціонування або невстановлення на всіх етапах виробництва та відпуску цілодобових систем відеоспостереження, який слугував підставою для розпорядження від 07.08.2024 №392-р/л «Про анулювання ліцензії» суд вважає безпідставним.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведена правомірність спірного розпорядження від 07.08.2024 №392-р/л «Про анулювання ліцензії».
Тому, позов слід задовольнити частково та скасувати розпорядження від 07.08.2024 №392-р/л «Про анулювання ліцензії».
У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Державної податкової служби України від 07.08.2024 №392-р/л "Про анулювання ліцензії на виробництво біоетанолу".
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 квітня 2025 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія" (вул. Соборна, 12,смт Теофіполь,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,30601 , код ЄДРПОУ - 43291498)
Відповідач:Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук