Рішення від 23.04.2025 по справі 520/34971/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2025 року № 520/34971/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІКІНГ - АВТО" (вул. Шевченка, буд. 109/1,смт. Краснокутськ,Богодухівський район, Харківська область,62002, ЄДРПОУ 35659127) до Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 8 пов.,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ38157940) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІКІНГ-АВТО» (код ЄДРПОУ: 35659127; місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 109/1, смт. Краснокутськ, Богодухівський район, Харківська область, 62002) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ: 38157940; місцезнаходження: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 8 пов., м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації щодо оголошення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, що проходять територією двох або більше територіальних громад та не виходять за межі території Харківської області, що відбудуться 14 листопада 2024 року за рейсами №№1649ф/1650ф, 1655ф/1656ф (Краснокутськ - Харків через Старий Мерчик); рейсами № №1599/1600, 1607/1608 (Краснокутськ - Харків через Старий Мерчик); рейсами №№1601ф/1602ф, 1603/1604, 1609/1610, 1611/1612, 1615ф/1616ф, 1619/1620 (Краснокутськ - Харків через Старий Мерчик);

- визнати договір про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування від 27.11.2017 року №74 поновленим на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України № 512 від 29.04.2022 року, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.02.2023 р. № 2915-IX;

- визнати договір про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування від 30.05.2017 року №59 поновленим на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України № 512 від 29.04.2022 року, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.02.2023 р. № 2915-IX;

- визнати договір про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування від 20.03.2018 року №99 поновленим на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України № 512 від 29.04.2022 року, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.02.2023 р. № 2915-IX;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІКІНГ-АВТО» судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що строк дії укладених договорів мав вичерпати дію під час правового режиму воєнного стану, а тому на підставі пункту 14-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 року №176, пункту 4-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» набув право на продовження строку дії укладених договорів. Позивач наголосив, що відповідач проігнорував звернення про продовження строку дії укладених договорів та допустив порушення прав та законних інтересів позивача шляхом оголошення конкурсу на маршрути за укладеними договорами.

Позивач не погоджується з діями відповідача щодо оголошення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування що проходять територією двох або більше територіальних громад та не виходять за межі території Харківської області за відповідними рейсами та маршрутами, у зв'язку з чим звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом для захисту порушених прав.

По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 262 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.

Від Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву. Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач зауважив, що з урахуванням пункту 14-1 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176 та пункту 4-1 Порядку №1081, подовженню підлягають виключно договори, строк дії яких закінчується у період дії воєнного стану в Україні, тобто ще не сплинув. Департамент отримував листи ТОВ «ВІКІНГ-АВТО» щодо продовження строку дії укладених договорів та надавав обґрунтовані відмови у продовженні їх строку дії. Департамент наголосив, що Позивач вже був обізнаний щодо порушення прав ще у 2023 році, а не з моменту оприлюднення на офіційному веб-сайті Харківської обласної військової адміністрації відповідного оголошення про проведення конкурсу.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що 27.11.2017 року між ТОВ «ВІКІНГ-АВТО» у якості перевізника та Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації у якості замовника укладено договір №74 про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування (далі - договір №74), за умовами якого замовник надає перевізнику право на перевезення пасажирів рейсами №1649ф/1650ф, 1655ф/1656ф на міжміському автобусному маршруті загального користування Краснокутськ (АС) - Харків (АС «Центральний ринок») через Старий Мерчик, а перевізник зобов'язується здійснювати перевезення пасажирів та багажу за зверненням будь-якої особи на умовах, передбачених Договором.

Пунктом 1.3. договору №74 встановлено обов'язок позивача здійснювати перевезення за умови наявності діючої ліцензії серія АД №038243 з необмеженим строком дії з використанням транспортних засобів, визначених у договорі.

Строк договору №74 діє з 29 грудня 2017 року по 28 грудня 2022 року включно та подовженню не підлягає, що підтверджується пунктом 6.1 договору.

Суд також встановив, що 30.05.2017 року між ТОВ «ВІКІНГ-АВТО» у якості перевізника та Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації у якості замовника укладено договір №59 про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування (далі - договір №59), за умовами якого замовник надає перевізнику право на перевезення пасажирів рейсами №1599/1600, 1607/1608 на міжміському автобусному маршруті загального користування Краснокутськ (АС) - Харків (АС «Центральний ринок») через Старий Мерчик, а перевізник зобов'язується здійснювати перевезення пасажирів та багажу за зверненням будь-якої особи на умовах, передбачених Договором.

Пунктом 1.3. договору №59 встановлено обов'язок позивача здійснювати перевезення за умови наявності діючої ліцензія серії АД №038243 з необмеженим строком дії з використанням транспортних засобів, визначених у договорі.

Строк дії договору №59 діє з 31 травня 2017 року по 30 травня 2022 року включно і подовженню не підлягає, що підтверджується пунктом 6.1. договору.

20 березня 2018 року між ТОВ «ВІКІНГ-АВТО» у якості перевізника та Департаментом економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації у якості замовника укладено договір №99 про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування (далі - договір №99), за умовами якого замовник надає перевізнику право на перевезення пасажирів рейсами 1601ф/1602ф, 1603/1604, 1609/1610, 1611/1612, 1615ф/1616ф, 1619/1620 на міжміському автобусному маршруті загального користування Краснокутськ (АС) - Харків (АС «Центральний ринок») через Старий Мерчик, а перевізник зобов'язується здійснювати перевезення пасажирів та багажу за зверненням будь-якої особи на умовах, передбачених договором.

Пунктом 1.3. договору №99 встановлено обов'язок позивача здійснювати перевезення за умови наявності діючої ліцензії серії АД №038243 з необмеженим строком дії з використанням транспортних засобів, визначених в договорі.

Строк договору №99 діє з 25 квітня 2018 року по 24 квітня 2023 року включно і подовженню не підлягає.

21.04.2023 року між ТОВ «ВІКІНГ-АВТО» та АТ «Харківське підприємство автобусних станцій» укладено договір №11/23 про продаж квитків і надання послуг на автостанціях (далі - договір №11/23), за змістом якого АТ «ХПАС» надає ТОВ «ВІКІНГ-АВТО» послуги, пов'язані з відправленням і прибуттям автобусів та пасажирів тих маршрутів, які згідно з дозволами органу державного управління на автомобільному транспорті закріплені за перевізником.

Листами від 25.04.2023 б/н, від 09.06.2023 №17 ТОВ «ВІКІНГ-АВТО» повідомило Управління транспорту Харківської обласної військової адміністрації про поновлення діяльності після перерви, пов'язаної з російською збройною агресією, залучення до роботи професійних підготовлених водії тощо, наголосило про наявність підстав для продовження строку дії укладених договорів перевезення, строк дії яких закінчився в період дії воєнного стану.

У відповідь на листи ТОВ «ВІКІНГ-АВТО» Управління транспорту Харківської обласної військової адміністрації листом від 25.05.2023 №05-06/867 та від 27.06.2023 №05-06/1002 повідомило про відсутність підстав для продовження дії укладених договорів.

Розпорядженням Харківської обласної військової адміністрації від 31.07.2023 №405 В «Про внесення зміни до структури Харківської обласної державної (військової) адміністрації» (зі змінами) припинено діяльність Управління транспорту Харківської обласної військової адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи: 44243911) шляхом приєднання до Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи: 38157940).

На офіційному веб-сайті Харківської обласної військової адміністрації у мережі Інтернет оприлюднено оголошення Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, що проходять територією двох або більше територіальних громад та не виходять за межі території Харківської області, що відбудуться 14 листопада 2024 року, у тому числі за рейсами та маршрутами, визначеними в укладених договорах.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Воєнний стан неодноразово продовжувався та триває по цей день.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон України №2344-ІІІ), який регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України №2344-III відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Положеннями частини 16 статті 35 Закону України №2344-III встановлено, що правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту затверджує Кабінет Міністрів України.

Частиною 1 статті 42 Закону України №2344-III встановлено, що договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.

Згідно з положеннями статті 44 Закону України №2344-III організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок №1081).

Відповідно до пункту 4-1 Порядку №1081 договір або дозвіл, строк дії якого закінчується у період дії воєнного стану в Україні, вважається таким, дію якого продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування. Продовження строку дії договору можливе за згодою сторін та за умови підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов'язання відповідно до укладеного з ним договору.

Як вбачається з абзацу 8 пункту 53 Порядку №1081 строк дії договору продовжується один раз на три роки за рішенням організатора перевезень за наявності заяви автомобільного перевізника - переможця попереднього конкурсу, яку він подає за формою згідно з додатком 7, в якій, зокрема, зазначається інформація про підтверджене інвестування коштів на придбання більш нових та/або комфортабельних автобусів стосовно тих, які використовувались автомобільним перевізником на об'єкті конкурсу, а також за відсутності у зазначеного автомобільного перевізника, що здійснював перевезення за цим маршрутом протягом попереднього періоду, порушень умов укладеного попереднього договору, строк дії якого становить від трьох до п'яти років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року №176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» (далі - Правила) визначено порядок здійснення перевезень пасажирів та їх багажу автобусами, таксі, легковими автомобілями на замовлення, а також обслуговування пасажирів на автостанціях.

29.04.2022 Кабінет Міністрів України Постановою № 512 (набрання чинності відбулося 05.06.2022 року) вніс зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту».

Відповідно до пункту 14-1 Правил у новій редакції договір про організацію перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (або дозвіл на перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах загального користування), строк дії якого закінчується у період дії воєнного стану в Україні, вважається таким, дію якого продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування. Продовження строку дії договору про організацію перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області, можливе за згодою сторін та за умови підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов'язання відповідно до укладеного з ним договору.

Отже, враховуючи наведені положення законодавства, починаючи з 06.05.2022 автомобільному перевізнику та організатору пасажирських перевезень надано можливість продовжити дію існуючих договорів про організацію перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області без будь-якого проведення відповідного конкурсу на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування.

Таким чином продовження строку дії договору про організацію перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області, можливе за згодою сторін та за умови підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов'язання відповідно до укладеного з ним договору.

Відповідач відмовив позивачу у продовженні строку дії укладених договорів на підставі несвоєчасності подання листів відповідно до п. 53 та 4-1 проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081.

Проте пункт 4-1 та пункт 53 Порядку №1081 містять різні взаємовиключні підстави, умови та процедуру, необхідні для продовження дії договорів про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Серед іншого, п. 53 Порядку №1081 регулює інший різновид правовідносин між сторонами, зокрема ті, які склалися за результатами конкурсу, не охоплює екстраординарні події, викликані запровадженням в Україні правового режиму воєнного стану та містить загальне положення, відповідно до якого строк дії договору продовжується один раз на три роки за рішенням організатора перевезень за наявності заяви автомобільного перевізника - переможця попереднього конкурсу, яку він подає за формою згідно з додатком 7, в якій, зокрема, зазначається інформація про підтверджене інвестування коштів на придбання більш нових та/або комфортабельних автобусів стосовно тих, які використовувались автомобільним перевізником на об'єкті конкурсу, а також за відсутності у зазначеного автомобільного перевізника, що здійснював перевезення за цим маршрутом протягом попереднього періоду, порушень умов укладеного попереднього договору, строк дії якого становить від трьох до п'яти років.

Водночас пункт 4-1, яким доповнено Порядок №1081 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №512 від 29.04.2022, не містить жодних часових та формальних вимог до перевізника щодо підтвердження ним спроможності виконувати свої зобов'язання за Договором.

У той же час, відповідно до пункту 4-1 Порядку №1081 продовження строку дії договору можливе за згодою сторін та за умови підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов'язання відповідно до укладеного з ним договору.

Згода ТОВ «ВІКІНГ-АВТО» на продовження дії укладених договорів підтверджується укладанням договору №11/23 про продаж квитків і надання послуг на автостанціях з АТ «Харківське підприємство автобусних станцій», а також направленими відповідачу листів від 25.04.2023 б/н, від 09.06.2023 №17, за змістом яких позивач посилається на фактичне надання ним послуг пасажирам вже після оголошення правового режиму воєнного стану, зазначає про стабілізацію підприємства, залучення до роботи професійних підготовлених водіїв тощо, що у своїй сукупності підтверджує спроможність позивача виконувати зобов'язання за укладеними договорами.

Відповідачем не надано доказів на підтвердження визнання ТОВ «ВІКІНГ-АВТО» банкрутом, порушення щодо товариства справи про банкрутство, проведення процедури санації чи перебування підприємства в стадії ліквідації.

В свою чергу, згода відповідача на продовження дії укладених договорів має обумовлюватися наявністю потреби у задоволенні запиту населення на послуги з перевезення, яка продовжує існувати на період воєнного стану.

Враховуючи, що строк дії укладених договорів мав закінчуватися у період дії воєнного стану в Україні, вказані договори вважаються такими, дії яких продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування.

За таких умов дії відповідача з оголошення конкурсу за рейсами №№1649ф/1650ф, 1655ф/1656ф (Краснокутськ - Харків через Старий Мерчик); рейсами № №1599/1600, 1607/1608 (Краснокутськ - Харків через Старий Мерчик); рейсами №№1601ф/1602ф, 1603/1604, 1609/1610, 1611/1612, 1615ф/1616ф, 1619/1620 (Краснокутськ - Харків через Старий Мерчик) є протиправними, адже відповідач не мав правових підстав оголошувати конкурс щодо рейсів, право перевезення за якими належить ТОВ «ВІКІНГ-АВТО» на підставі укладених договорів.

Суд також критично відноситься до твердження відповідача про подання позивачем адміністративного позову із порушенням визначеного частиною 2 статті 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, листи Управління транспорту Харківської обласної військової адміністрації листом від 25.05.2023 №05-06/867 та від 27.06.2023 №05-06/1002 містять повідомлення про відсутність підстав для продовження строку укладених договорів, а тому за своєю правовою природою не є односторонніми правочинами чи правовими актами індивідуальної дії, які призводять до порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача.

Суд також враховує інші аргументи сторін, зазначені у заявах по суті справи, однак зауважує, що встановлені судом обставини є самостійними та достатніми підставами для прийняття рішення по суті спору.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Суд, враховує судову практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 р. (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява N 28924/04) констатував: " 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. theUnitedKingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 5, 6, 7, 9, 77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІКІНГ - АВТО" (вул. Шевченка, буд. 109/1, смт. Краснокутськ, Богодухівський район, Харківська область, 62002, ЄДРПОУ 35659127) до Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 8 пов., м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 38157940) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації щодо оголошення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, що проходять територією двох або більше територіальних громад та не виходять за межі території Харківської області, що відбудуться 14 листопада 2024 року за рейсами №№1649ф/1650ф, 1655ф/1656ф (Краснокутськ - Харків через Старий Мерчик); рейсами № №1599/1600, 1607/1608 (Краснокутськ - Харків через Старий Мерчик); рейсами №№1601ф/1602ф, 1603/1604, 1609/1610, 1611/1612, 1615ф/1616ф, 1619/1620 (Краснокутськ - Харків через Старий Мерчик).

Визнати договір про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування від 27.11.2017 року №74 поновленим на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України № 512 від 29.04.2022 року, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.02.2023 р. № 2915-IX.

Визнати договір про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування від 30.05.2017 року №59 поновленим на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України № 512 від 29.04.2022 року, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.02.2023 р. № 2915-IX.

Визнати договір про організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування від 20.03.2018 року №99 поновленим на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України № 512 від 29.04.2022 року, Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.02.2023 р. № 2915-IX.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІКІНГ-АВТО» судові витрати у розмірі 9689,60 грн (дев'ять тисяч шістсот вісімдесят дев'ять гривень 60 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Заічко О.В.