24 квітня 2025 року Справа № 480/6367/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6367/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом і просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області по перерахунку з березня 2023р. розміру пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2021р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відновити розмір пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи із заробітку її чоловіка ОСОБА_2 , отриманого за серпень 1986р. у розмірі 977,47 грн. на підставі довідки, виданої за місцем його роботи у ВАТ "Сумихімпром" за №58 у квітні 1995р. та виплатити її, починаючи з травня 2023р. з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Позов обґрунтований тим, що позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ України в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідач листом від 15.05.2023 повідомив про завищення розміру пенсії, посилаючись на не відповідність довідки про заробітну плати, в результаті чого право на проведення перерахунку пенсії відсутнє, у зв'язку з чим позивач звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою від 19.07.2024 було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію на підставі Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон №796-ХІІ).
Відповідач листом від 15.05.2023 повідомив про те, що при перевірці електронної пенсійної справи встановлено завищення розміру пенсії в частині невірного розрахунку заробітної плати, оскільки наявна в матеріалах пенсійної справи довідка, видана ВАТ "Сумихімиром" не відповідає вимогам її складання, визначеним п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210. (а.с.10)
Позивач звернулась із заявою, в якій просила пояснити, на якій підставі був зменшений розмір пенсії з березня 2023 року, однак листом від 02.07.2024 №1800-0202-8/29776 повідомлено, що у лютому 2023 року проводилася перевірка правильності проведення розрахунків пенсій в частині доцільності врахування заробітної плати померлого годувальника па виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 та від 26.09.2012 №886". Під час перевірки було встановлено, що довідка про заробітну плату, видана ПАТ "Сумихімпром" за №58 у квітні 1995 року, про розмір заробітної плати (її чоловіка), не відповідає вимогам її складання, передбаченим п.9-1 Порядку №1210. А тому розмір пенсії був обрахований не із заробітку, одержаного померлим годувальником в зоні відчуження, а виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2021 з урахуванням показників, передбачених п.9-1 Порядку, у розмірі 9576,75грн. (а.с.18-19)
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно з його преамбулою, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Зі змісту статті 19 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вбачається, що соціальний захист громадян полягає у відшкодуванні шкоди, завданої їх життю, здоров'ю і майну внаслідок радіоактивного забруднення, та реалізується шляхом надання відповідних компенсацій та пільг усім громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до встановлених цим Законом категорій.
Конституційний Суд України у рішення від 17 липня 2018 року №6-р/2018 зазначив, що необхідність забезпечення належного рівня соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, зумовлена обмеженнями, ризиками, втратами, яких зазнали вони та члени їх сімей. В ухваленому на виконання статті 16 Конституції України Законі України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено додаткові гарантії соціального захисту для вказаних осіб - комплекс заходів у вигляді пільг, компенсацій і гарантій. Фактично ці заходи є компенсацією особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, за втрачене здоров'я, моральні і фізичні страждання, обмеження в реалізації своїх здібностей та можливостей забезпечити собі гідний життєвий рівень, а також основним засобом реалізації державою конституційного обов'язку щодо забезпечення соціального захисту таких осіб.
Постановою КМУ від 23 листопада 2011 року №1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 1210 (далі Порядок № 210).
Абзац перший пункту 9-1 Порядку №1210 викладено у редакції, за якою за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою. Нова редакція цього пункту передбачала також, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
15.11.2017 постановою КМУ №851 Порядок № 1210 доповнено пунктом 9-1, зі змісту якого випливає, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою. Зазначено також, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Пункт 9-1 виключено на підставі Постанови КМУ № 1307 від 09.12.2021, яка набрала чинності з 01.01.2022 та пунктом 2 якої установлено, що в разі коли в осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також осіб, які отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, розмір пенсії, обчислений відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи урахуванням змін, затверджених цією постановою, буде більшим від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Законів України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, здійснюється автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
З матеріалів справи встановлено, що 20.05.2021 позивачу призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, розрахувавши її розмір із заробітку її чоловіка ОСОБА_2 , на підставі довідки №58 від серпня 1995 року виданої ВАТ "Сумихімпром".
Суд зауважує, що на момент видачі вказаної довідки та первинного призначення чоловіку позивача пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у відповідача не виникло зауважень щодо її форми та змісту чи обґрунтованості видання роботодавцем заявника.
При цьому зауважень щодо органу, який видав спірну довідку чи достовірності первинних документів, на підставі яких вона сформована, у територіального органу пенсійного фонду також не виникло під час первинного призначення пенсії та наступного призначення пенсії позивачу.
Відповідачем у листі від 15.05.2023 зазначено, що довідка про заробітну плату не відповідає вимогам її складання визначеним порядком №1210.
За проханням позивача, ВАТ "Сумихімпром" надає довідку від 23.06.2023 №6/2031, де зазначено, що чоловік позивача приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, із зазначенням необхідних відомостей, які підтверджуться військовим квитком, а саме карткою обліку доз радіоактивного оромінення та копіями рахункових відомостей. (а.с.14-16, 26-31)
Однак суд зауважує, що Порядком №1210 не передбачено вимоги складання відповідної довідки.
Раніше діючий п.9-1 Порядку №1210 передбачав, що обчислення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, проводиться лише за бажанням особи. У позивача такого бажання не виникло.
Станом на лютий 2023 року (коли проводилася перевірка правильності проведення розрахунків пенсії) пункт 9-1 був виключений з Порядку №1210 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1307 від 09.12.2021.
Незважаючи на це відповідач застосував недіючу норму права та здійснив перерахунок розміру пенсії з 01.03.2023.
Частиною 4 ст.159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Оскільки відповідачем не надано доказів про прийняття відповідного рішення про перерахунок пенсії позивача, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії є протиправними, як такі, що порушують соціальні права позивача.
З урахуванням наведеного, суд визнає, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єкта владних повноважень слід вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії позивача у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язати відповідача відновити з 01.03.2023 виплату пенсії позивачу у розмірі, що передував зменшенню, з урахуванням раніше виплачених сум.
Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1211,20 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) відновити з 01.03.2023 виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі, що передував зменшенню, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко