Рішення від 22.04.2025 по справі 480/4663/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2025 року Справа № 480/4663/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4663/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом і просить суд:

- визнати протиправними дії та скасувати рішення №959160138107 від 07.03.2024 ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно п.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням показника середньої заробітної плати в розмірі - 13559,41 грн., і загальним стажем- 41 рік 3 місяці 8 днів, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У лютому 2024 року звернулась до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі статей 40, 42 вказаного Закону, однак рішенням від 07.03.2024 відповідач повідомив, що прийняте рішення про відмову у перерахунку пенсії, оскільки був зроблений перерахунок з 01.04.2022 та не минуло 2 роки і позивачка має менш ніж 24 місяці не зарахованого стажу.

Ухвалою суду від 05.06.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідачем надано суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні зазначивши, що ним прийняло рішення від 07.03.2024 ПС № 959160138107 про відмову в перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що після попереднього перерахунку пенсії пройшло менше двох років та позивачка має менш як 24 місяці страхового стажу для перерахунку пенсії згідно ст.42 Закону-1058-ІV. За даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку 22.05.2022 ОСОБА_1 був проведений перерахунок пенсії з 01.04.2022 р. яким було зараховано стаж роботи по 28.02.2022. Показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку на виконання ст. 42 Закону України № 1058 з урахуванням додаткового набутого за 24 місяці страхового стажу. Таким чином, наголошує, що в данному випадку має місце не первинне призначення пенсії в розумінні ст.40 Закону №1058-IV, а перерахунок пенсії, який вже був проведений. (а.с.37-38)

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.

Суд встановив, що позивачка перебуває на обліку в Пенсійному органі та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії згідно ст. 40, 42 вказаного Закону.

Рішенням від 07.03.2024 № 959160138107 ГУ ПФУ в Закарпатській області відмовило позивачці у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки 22.05.2022 був зроблений перерахунок з 01.04.2022, яким не зараховано стаж роботи по 28.02.2022 та не минуло 2 роки і позивачка має менш ніж 24 місяці не зарахованого стажу. (а.с.7)

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі за текстом - Закон № 1058-ІV).

Відповідно до статті 24 Закону №1058, страховий стаж це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фону відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно норм частини 4 статті 42 Закону №1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

З аналізу вищенаведених норм суд висновує, що право на перерахунок пенсії у відповідності до частини 4 статті 42 №1058 мають особи, які після призначення пенсії продовжували працювати, за умови наявності в них не менше 24 місяців страхового стажу після призначення такої пенсії (або її перерахунку).

При цьому, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески (ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Сумській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Суд звертає увагу, що частиною 4 статті 42 Закону №1058 встановлено обмеження щодо строку звернення для повторного перерахунку пенсії у відповідності до цієї ж статті. Так, у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

У даному випадку позивачу 22.05.2022 було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2022, її страховий стаж був зарахований по 28.02.2022. Страховий стаж становив 39 років 03 місяці 08 днів. (а.с.54)

Станом на 29.02.2024 не пройшло двох років після попереднього перерахунку пенсії (01.04.2022) ОСОБА_1 . Право на наступний перерахунок пенсії відповідно до вказаної норми позивач набула з 01.04.2024 (за умови наявності не менше 24 місяців страхового стажу).

З урахуванням наведеного суд не вбачає підстав для можливості задоволення пенсійним органом поданої позивачем 29.02.2022 заяви, що, як наслідок, свідчить про правомірність дій відповідача в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких належить відмовити.

Відповідно до ст.139 КАС України, вимоги позивача щодо стягнення на його користь судових витрат не підлягають задоволенню, оскільки судом не встановлено підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко