Справа № 420/33648/24
24 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
I. Зміст заяви та позиція сторін.
09.04.2025 року надійшла заява представника Афоніна Дмитра Вікторовича, діючого в інтересах ОСОБА_1 (далі, заявник, ОСОБА_1 ) про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку статті 382 КАС України, в якій просить зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року у справі №420/33648/24 у 10-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду, обгрунтовуючи тим, що на виконання даного судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 видана довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №ЮО117645 від 19.02.2025 року станом на 01.01.2023 року, в якій не вірно вказані відомості щодо сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, а саме: надбавки за особливості проходження служби - у відсотковому значенні від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та премії - у відсотковому значенні від посадового окладу.
ІНФОРМАЦІЯ_2 не скористався правом на подання пояснення з відповідними доказами щодо підстав встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
ІI. Процесуальні дії суду
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 09.04.2025 року вказана заява передана на розгляд судді Дубровній В.А.
Ухвалою суду від 15 квітня 2025 року призначено до розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі №420/33648/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Цією є ухвалою зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом трьох днів з моменту отримання даної ухвали надати суду детальний розрахунок розміру посадового окладу та окладу за військове звання, та додаткових видів грошового забезпечення згідно резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року по справі № 420/33648/24.
У зв'язку з перебуванням судді у відпустці питання щодо встановлення судового контролю по справі № 42033648/24 за заявою представника позивача від 09.04.2025 р. вирішено по завершенню відпустки.
IІІ. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року по справі № 420/33648/24 яке набрало законної сили 11.02.2025 р. позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які виразились у відмові у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2023 р., на відповідний тарифний коефіцієнт, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 р., на відповідний тарифний коефіцієнт, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
19.02.2025 року на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 р .№42033648/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 видано довідку за №ЮО117645 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби, згідно якої посадовий оклад 11 тарифний розряд становить 5100,00 грн., оклад за військовим званням старший прапорщик 1560,00 грн., надбавка за вислугу років 50 % - 3330,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65%- 4260,00, премія 214% - 7169,00 грн.
Вважаючи, що на момент звернення до суду з вказаною заявою боржником судове рішення у даній справі не виконано, позивач звернувся до суду з вказаною заявою в порядку статті 382 КАС України.
ІV. Норми права, які застосував суд.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Положеннями ч. 2 ст. 14 КАС України також передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок здійснення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах встановлено статтею 382 КАС України, якою в редакції змін, внесених Законом України від 21.11.2024 р. № 4094-ІХ, які набрали законної сили 19.12.2024 року, визначено, зокрема,
- суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. ( частина 1 статті 382 КАС України);
- в адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення. ( пункт 2 частини 2 статті 382 КАС України)
Порядок розгляду заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення передбачено статтею 382-1 КАС України.
Суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. (частина 1 статті 382-1 КАС України)
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. (частина 2 статті 382-1 КАС України)
V. Оцінка суду.
Зазначені норми права у своїй сукупності вказують на те, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання. Водночас суд наділений повноваженнями вживати додаткових заходів контролю за виконанням судового рішення окремими категоріями осіб - суб'єктами владних повноважень, не на користь яких ухвалене судове рішення.
Як встановлено судом, підставою звернення до суду з вказаною заявою є невиконання рішення суду, яке набрало законної сили, яке за позицією заявника, полягає у неправильному розрахунку сум додаткових видів грошового забезпечення та премії, якій вказані ІНФОРМАЦІЯ_2 у довідці від 19.02.2025 р. № ЮО117645 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 р., виданої на виконання судового рішення від 10.01.2024 р. по справі № 420/33648/24
Як вбачається з резолютивної частини вказаного судового рішення, то зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 р., на відповідний тарифний коефіцієнт, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року.
При цьому, на вимогу суду, викладену в ухвалі від 15.04.2025 р., відповідачем не надано суду детальний розрахунок розміру посадового окладу та окладу за військове звання, та додаткових видів грошового забезпечення відповідно до резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року по справі № 420/33648/24.
Отже, відповідачем вчинялись дії, направлені на виконання судового рішення, проте на момент вирішення питання про встановлення судового контролю матеріали справи не містять жодних належних та достатніх доказів виконання рішення суду таким чином, як його було зобов'язано судом.
Більше того суд вказує, що предметом розгляду у даній справі була правомірність відмови відповідача у видачі довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
З аналізу норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано обов'язок в адміністративних справах з приводу перерахунку пенсійних виплат за письмовою заявою заявника застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
VI. Висновок суду.
Відповідно до частини 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи відсутність належних доказів виконання відповідачем судового рішення на час розгляду заяви, суд вважає, що наявні підстави для задоволення заяви позивача та встановлення судового контролю за виконання судового рішення у даній справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 249, 370, 381-1 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення в адміністративній справі № 420/33648/24 - задовольнити.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 подати протягом одного місяця з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 року по справі № 420/33648/24.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна