Справа № 420/8484/25
24 квітня 2025 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України про залучення до участі у справі третьої особи,-
До Одеського окружного адміністративного суду 24 березня 2025 року надійшов позов ОСОБА_1 до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України, в якому позивачка просить:
- визнати протиправною бездіяльність (відмову) суб'єкта владних повноважень Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України щодо не нарахування та не виплати мені передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового i начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 (зі змінами) додаткової щомісячної винагороди в період з 24.02.2022 по 31.05.2022 в розмірі 30000 грн. щомісячно, а з 01.06.2022 по 25.11.2022 у розмірі до 30000 грн. на місяць пропорційно до кількості відпрацьованих календарних днів у місяці з врахуванням пункту 8 «Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 №925/5;
- зобов'язати Державну установу «Центр пробації» Міністерства юстиції України нарахувати та виплатити мені передбачені пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового i начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 (зі змінами) додаткову щомісячну винагороду в період з 24.02.2022 по 31.05.2022 в розмірі 30000 грн. щомісячно, а з 01.06.2022 по 25.11.2022 - y розмірі до 30000 грн. на місяць пропорційно до кількості відпрацьованих календарних днів у місяці з врахуванням пункту 8 «Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового i начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 №925/5;
- стягнути з Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень всі здійсненні мною документально підтверджені судові витрати.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28 березня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст.262 КАС України.
14 квітня 2025 року до суду від представника Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України надійшло клопотання про залучення до участі у справі Міністерство юстиції України в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Вказане клопотання обґрунтоване тим, що рішення суду про зобов'язання Державної установи «Центр пробації» нарахувати та виплатити ОСОБА_2 додаткову винагороду, передбачену постановою КМУ № 168, матиме наслідком звернення до Міністерства юстиції України за отриманням додаткового фінансування за бюджетною програмою 3601030 окремо від затвердженого кошторису на утримання персоналу Державної установи «Центр пробації», оскільки кошти для виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби передбачені у бюджетній програмі 3601020, за якою Державна установа «Центр пробації» не фінансується.
Розглянувши подане клопотання та керуючись приписами КАС України, суд приходить до висновку, що подана заява не підлягаю задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Положеннями ст. 50 КАС України визначено, що якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред'явити вимоги до сторони, така сторона зобов'язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява.
У разі розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи обставини справи, встановлені судовим рішенням, не мають юридичних наслідків при розгляді позову, пред'явленого стороною, яка брала участь у цій справі, до цієї третьої особи або позову, пред'явленого цією третьою особою до такої сторони.
Із аналізу вказаних норм вбачається, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Суд зазначає, що представником Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України не наведено належного обґрунтування, яким чином рішення суду у цій справі вплине на права, свободи, інтереси або обов'язки Міністерство юстиції України.
Відтак, суд доходить висновку про відсутність підстав для залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство юстиції України та відповідно про доцільність відмови у задоволенні клопотання представника Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України.
Керуючись ст.ст. 49, 236, 240-245, 248, 256, 295 КАС України, суд
В задоволенні клопотання представника Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України про залучення до участі у справі третьої особи - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя С.О. Стефанов