Справа № 420/35023/24
23 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Малого приватного підприємства “МАТАКОНТОРГСЕРВІС» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до відповідачів із позовною заявою до суду, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Одеській області щодо можливості своєчасного виконання платником податків - Малого приватного підприємства “Метаконторгсервіс» (код ЄДРПОУ 32538909) свого податкового обов'язку від 09 травня 2024 року № 35/15-32-04.
- зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області прийняти рішення щодо неможливості Малого приватного підприємства “Метаконторгсервіс» (код ЄДРПОУ 32538909) своєчасно виконувати свої податкові обов'язки на підставі поданої ним заяви № ПС-03/24 від 01.03.2024 та доданих відповідних документів;
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової служби України від 01.08.2024 № 23444/6/99-00-06-03-03-06 про результати розгляду скарги.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що є власником будівель та споруд бази відпочинку «Гольфстрім» розташованих за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, смт. Затока, вул. Лазурна 29. Між Затоківською селищною радою та МПП «Метаконторгсервіс» (Орендар) укладено два договори оренди для обслуговування будівель та споруд бази відпочинку по яких орендна плата за рік складає 176 679, 97 грн та 18 404,84 грн. У зв'язку із розташуванням нерухомого майна та земельної ділянки (бази відпочинку «Гольфстрім») на узбережжі Чорного моря, яке залишається лінією фронту, місцевістю з високою мінно-вибуховою небезпекою та закритими пляжами, Позивач не може отримувати прибуток, оскільки не здійснює діяльність, та не може в повній мірі своєчасно виконувати свої податкові зобов'язання.
МПП «Метаконторгсервіс» звернулось до ГУ ДПС в Одеській області із заявою від 01.03.2024 вих. № ПС-03/24 щодо відсутності можливості своєчасного виконання податкового обов'язку на підставі Наказу Міністерства фінансів України №225 від 29.07.2022 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження».
17.05.2024 Позивачем отримано рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку № 35/15-32-04 від 09.05.2024, в якому Відповідач 1 вказав на можливість Позивача своєчасно виконувати свої податкові обов'язки.
Посилаючись на приписи Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69,1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження», затвердженого Наказом № 225 (надалі по тексту - Порядок), позивач вважає рішення податкового органу протиправним, оскільки головною умовою застосування підстав (критеріїв), за якими платник податків став таким, що не може виконувати свій податковий обов'язок, є те, що вони виникли внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, які спричинені військовою агресією російської федерації.
У період з 2022 року та по сьогоднішній день смт. Затока Білгород-Дністровського району Одеської області обстрілюється масованими ракетними атаками, відбуваються відключення електропостачання, руйнуються бази відпочинку та дачні будинки. Інформація з приводу постійних обстрілів інфраструктури Білгород-Дністровського району Одеської області є загальновідомою та не потребує додаткового доведення. Здійснення господарської діяльності Позивачем за місцезнаходженням бази відпочинку «Гольфстрім» є не можливим, будь-яким чином вивезти або перемістити курортні будиночки бази відпочинку з узбережжя Чорного моря, та інші товарно-матеріальні цінності також є не можливим.
У заяві та додаткових поясненнях Позивач повідомив Відповідача 1 про те, що наявна заборона на відвідування узбережжя Чорного моря, що є чинний наказ військового командування півдня та ОВА з 2022 року ( із обмеженим доступом), що також унеможливлює здійснення господарської діяльності Позивачем за місцезнаходженням бази відпочинку «Гольфстрім».
Просять задовольнити позовні вимоги.
ГУ ДПС в Одеській області (Відповідач 1) подали відзив на позовну заяву у якому зазначили, що МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» листом від 01.03.2024 повідомило про неможливість виконання податкових обов'язків. ГУ ДПС запропонувало надати документи, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи своєчасно виконати свій податковий обов'язок за результатом розгляду яких було прийняте рішення від 09.05.2024 № 35/15-32-04 щодо можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з юридичних осіб, та плати за землю з юридичних осіб (орендної плати). У матеріалах заяви позивача немає доказів письмового повідомлення про форс-мажорні обставини, ані доказів засвідчення Торгово-промисловою палатою України, ані доказів звернення до Торгово-промислової палати України згідно з п. 1 статті 141 Закону України від 02.12.1997 № 671/98-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні». Таким чином, не всі обставини є обставинами форс-мажорними та не всі непереборні обставини не дозволяють виконати податкові зобов'язання належним чином.
Просять відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач надав відповідь на відзив у якому зазначили, що у переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок, не вказано про надання виключно сертифікату Торгово-промислової палати України.
Відповідачем 1 не дотримано визначеної Порядком процедури розгляду заяви щодо неможливості виконання податкових обов'язків, оскільки попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 25.03.2024 №22/15-32-04, яке було надіслано на адресу Позивача, не містить переліку конкретизованих документів, які необхідно надати у розрізі ситуації, яка склалась у Позивача, (у попередньому рішенні перераховані лише загальні посилання на документи, вказані у Порядку). Також у попередньому рішенні Відповідача 1 відсутнє посилання про надання сертифікату Торгово-промислової палати України, натомість вже у рішенні, яке оскаржується, міститься посилання на його відсутність.
ДПС України (Відповідач 2) подало відзив на позовну заяву в якому позовні вимоги не визнали та зазначили, що на адресу ДПС України надійшла скарга від представника МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» від 31.05.2024 № С-07/24 (вх. ДПС № 22217/6 від 03.06.2024) на рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 09.05.2024 № 35/15-32- 04 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 01.08.2024 №23444/6/99-00-06-03-03-06, яким залишено без змін рішення Головного управління ДПС в Одеській області, а скаргу МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» - без задоволення.
Зазначають, що оскаржуване рішення про відмову в задоволенні скарги від 01.08.2024 № 23444/6/99-00-06-03-03-06, не є юридично значимим для Позивача, оскільки не створює останньому жодних правових наслідків, на відміну від спірного рішення ГУ ДПС в Одеській області щодо можливості своєчасного виконання МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» свого податкового обов'язку. Рішення про результати розгляду скарги не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки Позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку, а відтак, підстави скасування такого рішення та задоволення позовних вимог в цій частині - відсутні.
Позивач подав відповідь на відзив Відповідача 2, в якому не погодився з доводами, наведеними у відзиві та зазначив, що Відповідачем 2 не дотримано законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості рішення про результати розгляду скарги від 01.08.2024 № 23444/6/99-00-06-03-03-06, оскільки воно прийнято без повного дослідження обставин у розрізі конкретної ситуації, яка склалась у Позивача. Вказане в сукупності порушує права та інтереси Позивача і є підставою для визнання його протиправним та скасування.
Судом встановлені такі обставини по справі.
МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» знаходиться на обліку у Головному управлінні ДПС у м. Києві (Печерський р-н, м. Києва), податкова адреса - 1011, м. Київ, вул. Панаса Мирного буд. 7, кв. 4.
Види діяльності наступні: 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний); 93.29 - організація видів відпочинку та розваг; 47.19 - інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 55.20 - діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання; 68.31 - агенство нерухомості; 69.10 - діяльність у сфері права.
МПП «Метаконторгсервіс» з 2008 року є власником будівель та споруд бази відпочинку «Гольфстрім» розташованих за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, смт. Затока, вул. Лазурна, 29, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 542390851103 загальною площею 6699,2 кв.м., що підтверджується довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 334245859 від 01.06.2023.
24.04.2015 між Затоківською селищною радою Білгород-Дністровської міської ради Одеської області (Орендодавець) та МПП «Метаконторгсервіс» (Орендар) укладено два договори оренди для обслуговування будівель та споруд бази відпочинку, а саме:
- договір оренди земельної ділянки строком на 49 років площею 1,6233 га, категорія земель: землі рекреаційного призначення, кадастровий номер 5110300000:02:019:0057, яка розташована в Одеській області, м. Білгород- Дністровському, смт. Затока, Сонячний район. Згідно п. 3.3 договору оренди, орендна плата за рік складає 176 679, 97 грн.;
- договір оренди земельної ділянки, строком на 49 років площею 0,1691 га, категорія земель: землі рекреаційного призначення, 0,1691 га., кадастровий номер 5110300000:02:019:0058, яка розташована в Одеській області, м. Білгород- Дністровському, смт. Затока, Сонячний район (копія договору оренди додається). Згідно п, 3.3 договору оренди, орендна плата за рік складає 18 404,84 грн.
01.03.2024 МПП «Метаконторгсервіс» звернулось до ГУ ДПС в Одеській області із заявою вих. №ПС-03/24 щодо відсутності можливості своєчасного виконання податкового обов'язку на підставі Наказу Міністерства фінансів України № 225 від 29.07.2022 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження».
Головним управлінням ДПС в Одеській області було прийняте попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 25.03.2024 № 22/15-32-04 (надіслано на податкову адресу платника у встановленому порядку та отримано 08.04.2024), яким запропоновано МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» надати документи відповідно до переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року № 225, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи своєчасно виконати свій податковий обов'язок, а саме:
1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030;
2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 599);
3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна;
4. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації;
5. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо);
6. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо);
7. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану;
8. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326;
9. Інші документи, що підтверджують відсутність можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок.
Листом від 17.04.2024 № ПС-05/24 (вх. Головного управління ДПС в Одеській області від 23.04.2024 № 55570/6) МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» додатково надано:
- лист Кароліно-Бугазької сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області від 02.04.2023 № 631/01-14/427 на запит МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС», в якому зазначено, що згідно з переліком територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (у редакції наказу Міністерства від 20.05.2022 № 98), Кароліно-Бугазька сільська рада БілгородДністровського р-ну Одеської обл. не є територією, що є тимчасово окупованою; територією, що знаходиться в оточенні (блокуванні); територією, на яких ведуться активні бойові дії.
Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято рішення від 09.05.2024 № 35/15-32-04 щодо можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з юридичних осіб, та плати за землю з юридичних осіб (орендної плати). Рішення направлено на податкову адресу МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» засобами поштового зв'язку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу.
МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» до ДПС України подали скаргу від 31.05.2024 № С-07/24 на рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 09.05.2024 № 35/15-32-04 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
ДПС України за результатами розгляду скарги прийняте рішення від 01.08.2024 №23444/6/99-00-06-03-03-06, яким залишено без змін рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 09.05.2024 №35/15-32-04 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, а скаргу МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» - без задоволення.
З підстав наведених у позові позивач оскаржує рішення ГУ ДПС в Одеській області від 09.05.2024 № 35/15-32-04 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку та рішення ДПС України від 01.08.2024 №23444/6/99-00-06-03-03-06, яким залишено без змін рішення ГУ ДПС в Одеській області від 09.05.2024 №35/15-32-04.
Спірні правовідносини врегульовані такими приписами діючого законодавства.
Згідно з пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 36.1. ст. 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 36.5. ст. 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 ПК України).
У зв'язку із розпочатою військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який продовжено та який діє на сьогодні.
Пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Відповідно до положень пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України у разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України затверджені:
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України;
Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента;
Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента.
Згідно з п.1, 2 розділу І «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України», затвердженого 29.07.2022 наказом Міністерства фінансів України №225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за №967/38303 (далі «Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України»), Цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України (далі Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. Дія цього Порядку поширюється на платників податків фізичних осіб резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Розділом II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов'язків та спосіб інформування контролюючих органів передбачені підстави неможливості виконання платниками податків юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:
1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;
2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;
3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;
4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);
5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:
посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;
юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.
6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації;
7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.
До платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити повне найменування платника податків, код платника податків, реєстраційний номер облікової картки платника податків, податкову адресу платника податків, найменування контролюючого органу, до якого подається заява, дату подання заяви, чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів, вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ), які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків, інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією російської федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями російської федерації, підписи платника податку фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).
Платники податків зобов'язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку.
На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.
Наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року №225 затверджений Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента:
1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.
2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 599).
3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.
4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.
5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків)
6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості).
7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.
8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.
9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.
10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.
11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.
12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).
13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).
14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).
15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.
16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України).
17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).
Відповідно до Розділу III (Розгляд документів платників податків щодо можливості чи неможливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок) Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.
У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.
Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.
Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.
Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.
Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.
Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.
Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі Рішення) за формою, що додається.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.
У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.
Виходячи із системного аналізу положень Порядку №225 його затвердження обумовлено необхідністю підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, тощо. Тобто, метою зазначеної процедури є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії російської федерації від негативних наслідків у зв'язку із об'єктивною неможливістю виконати свої податкові обов'язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків, тощо.
Дослідивши позиції сторін викладені у їх заявах по суті, проаналізувавши та оцінивши надані докази та приписи діючого законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судом і не оспорюється відповідачами, МПП «Метаконторгсервіс» є власником будівель та споруд бази відпочинку «Гольфстрім» розташованих за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, смт. Затока, вул. Лазурна, 29, а основним видом діяльності позивача є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (68.20) - основний вид діяльності, Організування інших видів відпочинку та розваг (93.29). Майно розташоване на орендованих земельних ділянках відповідно договорів оренди.
Основною підставою неможливості виконання позивачем/платником податків обов'язку щодо сплати податків, позивач зазначає неможливість здійснення підприємницької діяльності у зазначеному місці у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, масованими ракетними атаками, відключення електропостачання, руйнуванням, наявної заборони на відвідування узбережжя Чорного моря, про що є чинний наказ військового командування півдня та ОВА з 2022 року (який із обмеженим доступом), встановлення особливого режиму в'їзду/виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів на узбережжі Чорного моря, затоках, у внутрішніх морських водах в межах пляжних зон та на територіях пляжних зон, розташованих у межах прибережної захисної смуги Чорного моря на території Одеської області (далі - пляжні зони).
Відповідач 1 обґрунтовуючи своє рішення зазначає, що встановлюючи причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на позивача та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, встановлено, що позивач до заяви не надав доказів письмового повідомлення про форс-мажорні обставини, ані доказів засвідчення їх Торгово-промисловою палатою України, ані доказів звернення до Торгово-промислової палати України згідно з п. 1 статті 141 Закону України від 02.12.1997 № 671/98-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні» зі змінами та доповненнями. Настання обставин форс-мажору передбачає належне засвідчення шляхом отримання сертифіката Торгово-промислової палати України.
Тобто, відповідач 1 вимагає надання сертифікату ТПП України за зверненням позивача та саме щодо обставин які стосуються позивача та його майна.
На думку суду, зазначена вимога податкового органу в умовах збройної агресії російської федерації, систематичними масованими обстрілами безпосередньо території на якій здійснює підприємницьку діяльність позивач, є проявом надмірного формалізму, оскільки ці факти є загальновідомими, очевидними та такими, що не потребують додаткового підтвердження.
На думку суду, податковий орган мав би врахувати лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, яким ТПП засвідчила, що військова агресія російської федерації проти України стала підставою для введення воєнного стану та є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили). Вказаний лист Торгово-промислової палати України адресований «Всім, кого це стосується», тобто необмеженому колу суб'єктів.
Крім того, суд не погоджується висновками податкового органу, оскільки вважає, що сертифікат Торгово-промислової палати України може бути доказом підтвердження настання форс-мажорних обставин, але не є єдиним підтвердженням таких обставин. Позивач не позбавлений доводити неможливість виконання податкового обов'язку іншими доказами.
Так, позивачем до заяви про неможливість виконання податкових обов'язків було надано Наказ про призупинення діяльності підприємства у зв'язку із введенням правового режиму воєнного стану від 25.02.2022 року (а.с.57), Наказ «Про консервацію основних засобів підприємства» (а.с.58), довідки з банку про відсутність коштів на рахунках (а.с.59-60)
У вільному доступі міститься копія наказу № 16 від 12.08.2023 Оперативно-стратегічного угрупування військ «Одеса» та Одеської обласної державної (військової) адміністрації «Про встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів на окремих територіях Одеської області в умовах правового режиму воєнного стану».
Таким чином, наданими доказами позивач довів, що він не тільки не може здійснювати підприємницьку діяльність в смт. Затока, але і те, що ці обставини знаходяться у причинному зв'язку з можливістю своєчасно сплачувати податок на землю.
В той же час, ГУ ДПС в Одеській області не виконало свій обов'язок щодо доведення можливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок по сплаті податків, який прямо покладено на Відповідача 1 Порядком №225.
Суд погоджується з позицією позивача, що Відповідачем 1 не дотримано визначеної Порядком процедури розгляду заяви щодо неможливості виконання податкових обов'язків, оскільки попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 25.03.2024 №22/15-32-04, яке було надіслано на адресу Позивача, не містить переліку конкретних документів, які необхідно надати Позивачу у розрізі ситуації, яка склалась, оскільки у попередньому рішенні перераховані лише загальні посилання на документи вказані у Порядку. У попередньому рішенні Відповідача 1 відсутнє і посилання про надання сертифікату Торгово-промислової палати України, натомість вже у рішенні, яке оскаржується, міститься посилання на його відсутність.
Зазначене свідчить про порушення податковим органом приписів Порядку 225 де передбачено, що у разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» надало Відповідачу-1 разом із заявою та додатковими поясненнями належні та достатні докази для підтвердження неможливості виконання ним податкового обов'язку зі своєчасної сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та податку на землю з підстав, які передбачені Наказом № 225. Позивач не може виконати податковий обов'язок зі своєчасної сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та податку на землю з підстав, які передбачені Порядком.
Приймаючи рішення про можливість своєчасного виконання Позивачем податкового обов'язку, Відповідач-1 не врахував всі фактичні обставини справи, пояснення Позивача та надані Позивачем документи, та прийняв рішення, яке суперечить вимогам ПК України та Наказу № 225.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасувати рішення Державної податкової служби України від 01.08.2024 № 23444/6/99-00-06-03-03-06 про результати розгляду скарги, суд вважає, що такі вимоги не підлягають задоволенню
Суд повністю погоджується з позицією ДПС України, що в даному випадку оскаржуване рішення про відмову в задоволенні скарги від 01.08.2024 № 23444/6/99-00-06-03-03-06, прийняте ДПС України, не є юридично значимим для Позивача, оскільки не створює останньому жодних правових наслідків, на відміну від спірного рішення ГУ ДПС в Одеській області щодо можливості своєчасного виконання МПП «МЕТАКОНТОРГСЕРВІС» свого податкового обов'язку.
Суд зазначає, що рішення про результати розгляду скарги не має безпосереднього впливу на суб'єктивні права та обов'язки Позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку, а відтак, підстави скасування такого рішення та для задоволення позовних вимог в цій частині - відсутні.
Суд вважає, що якщо відмова відповідного органу визнана судом протиправною, а іншого варіанту поведінки у суб'єкта владних повноважень за законом не існує, то суд має право зобов'язати такий орган влади вчинити конкретні дії, які б гарантували захист прав позивача.
Суд зазначає, що ГУ ДПС в Одеській області не довело правомірність прийнятого ним рішення, а тому воно є протиправним та підлягає скасуванню, як таке що не відповідає вимогам зазначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.
В той же час, позивач надав суду належні та допустимі докази, виклав правові обґрунтування правомірності позовних вимог.
Судові витрати у вигляді судового збору підлягають стягненню на користь позивача пропорційно до задоволених позовних вимог.
Вимога про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДПС в Одеській області від 09 травня 2024 року № 35/15-32-04 та вимога про зобов'язання прийняти рішення щодо неможливості виконання податкового обов'язку є однією немайновою вимогою з оплатою судового збору в сумі 3028 грн. Саме ця сума підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись ст. 241-246 КАС України, суд
Позовні вимоги Малого приватного підприємства «Метаконторгсервіс» задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Одеській області щодо можливості своєчасного виконання платником податків - Малого приватного підприємства «Метаконторгсервіс» (код ЄДРПОУ 32538909) свого податкового обов'язку від 09 травня 2024 року № 35/15-32-04.
Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області прийняти рішення щодо неможливості Малого приватного підприємства «Метаконторгсервіс» (код ЄДРПОУ 32538909) своєчасно виконувати свої податкові обов'язки на підставі поданої ним заяви №ПС-03/24 від 01.03.2024.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ГУ Державної податкової служби в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Малого приватного підприємства «Метаконторгсервіс» (код ЄДРПОУ 32538909, 01011, м. Київ, вул. Панаса Мирного, 7, офіс 4) судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Попов В.Ф.