Рішення від 23.04.2025 по справі 420/2751/25

Справа № 420/2751/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщені суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду у якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомленні-рішення, прийняті Головним управлінням ДПС в Одеській області (далі відповідач): податкове повідомлення рішення (форма «ПС») від 10.01.2025 року № 1491/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 2040 грн.; податкове повідомлення рішення (форма «ПС») від 10.01.2025 року № 1492/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 20000 грн., мотивуючи це тим, що рівнемір-лічильник пального працює за принципом вимірювання висоти пального в резервуарі. Датчики, розташований на зовнішній поверхні резервуара, визначає рівень пального і передає дані на контролер. Контролер обробляє ці дані та відображає їх на дисплеї, а також може передавати їх на інші пристрої для подальшої обробки або моніторингу. Рівнемір-лічільник пального є важливим пристроєм, що використовується для моніторінгу та контролю рівня пального в резервуарах. Цей пристрій складається з кількох ключових компонентів: Перетворювач - UC-3-0174; Вимірювач -UL-2-0218; Вимірювач UL-2-0345; Вимірювач температури UT-2-0089. Весь цей комплекс складових і є безпосередньо рівнеміром, марки UBL-30 за заводським номером 0194. Вищевказане підтверджується паспортом, у якому вказані складові рівнеміра, їх номера, його креслення. Перевіряючі особи помилково визначили, що резервуар СУГ-10Н.1-УХЛІ ємністю 4,8 м куб. обладнаний рівноміром: модель UL-2 серійний номер 0345, оскільки UL -2 0344 це складова частина рівноміра UBL-30, серійний номер 0194 який безпосередньо встановлений та зареєстрований на акцизному складі № 1017903 за адресою: Одеська обл., м. Балта, вул. Уварова 187, , що підтверджується технічним паспортом пристрою, а також свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 37-L-2023.

Ухвалою судді від 10.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

25.02.2025 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов у якому він позов не визнає з підстав того, що В ході фактичної перевірки господарського об'єкту « АЗС з магазином » за адресою : Одеська обл ., м . Балта , вул. Уварова, 187, через яку здійснює діяльність ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТАТ ОЙЛ » код за ЄДРПОУ 42759541 було вручено запит на 3- х аркушах від 03.12.2024 року про надання документів, пов'язаних з предметом перевірки.

Станом на 12.12.2024 року до перевірки не надано документи які відносяться до предмету перевірки, а саме , технічний паспорт на рівномір модель ^-2, серійний номер 0345 та дані про його повірку. Відповідно до даних довідки «про розпорядника акцизного складу пального , акцизний склад , розташовані н а ньому резервуари пального , витратоміри тарівноміри », ТОВ « ТАТ ОЙЛ » код за ЄДРПОУ 42759541 зареєстрував за адресою: Одеська обл., м . Балта, вул. Уварова, 187 наступне обладнання для реалізації скрапленого газу :

резервуар СУГ-10Н.1-УХЛ ємністю 4,8 м куб., серійний номер N? 115200 та резервуар СУГ-10Н.1-УХЛ ємністю 4,8 м куб., серійний номер N 114800 на якому встановлено рівномір SIGMA ULB-30 серійний номер 0194.

В ході проведення фактичної перевірки встановлено , що резервуар СУГ-1ОН.1-УХЛІ ємністю 4,8 м куб., серійний номер N? 114800 обладнаний рівноміром: модель UL-2 серійний номер 0345. Даний рівномір не зареєстрований на акцизному складі N 1017903 за адресою: Одеська обл., м . Балта , вул. Уварова, 187 та відсутні дані щодо його повірки або оцінки відповідності відповідно до законодавства.

Згідно абз.1 п.п.230.1.2. п.230.1. ст.230 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами і доповненнями (далі - Кодекс), акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами- лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Згідно абз.4 п.п.230.1.2. п.230.1. ст.230 Кодексу витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів- лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами- лічильниками.

Таким чином, перевіркою встановлено, що ТОВ «ТАТ ОЙЛ» код за ЄДРПОУ 42759541 в порушення вимог п.п.230.1.2. п.230.1. ст.230 Кодексу здійснював відпуск пального що резервуар СУГ-1ОН.1-УХЛІ ємністю 4,8 м куб., серійний номер N 114800 обладнаний рівноміром: модель UL-2 серійний номер 0345. Даний рівномір не зареєстрований на акцизному складі N? 1017903 за адресою: Одеська обл., м.Балта , вул. Уварова, 187 та відсутні дані щодо його повірки або оцінки відповідності відповідно до законодавства.

В порушення п. 85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755- VI (із змінами та доповненнями) платником податків станом на 12.12.2024 (останній день перевірки) не надано документів, пов'язаних з предметом перевірки, а саме: технічний паспорт на рівномір модель UL-2, серійний номер 0345 та дані про його повірку.

27.02.2025 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив.

Дослідивши заяви по суті справи, письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом під час розгляду справи встановлено наступне.

Відповідно до наказу від « 02» грудня 2024 року № 12422-п головним державним інспектором відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС в Одеській області Кузик В.М., згідно направлення № 24597/15-32-09-05 від 02 грудня 2024 року та головним державним інспектором відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС в Одеській області Федорюк Ф.В. згідно направлення № 24596/15-32-09-05 від 02 грудня 2024 року проведено перевірку господарського об'єкту «АЗС з магазином» за адресою: Одеська обл., м.Балта , вул. Уварова 187, через яку здійснює діяльність ТОВ «ТАТ ОЙЛ», за результатами якої складено акт № 54122/15-32-09-05 від 13.12.2024.

Згідно вищевказаному акту перевірки під час фактичної перевірки господарського об'єкту «АЗС з магазином» за адресою: Одеська обл., м.Балта , вул. Уварова 187 через яку здійснює ТОВ «ТАТ ОЙЛ» було вручено запит від 03.12.2024 про надання документів, пов'язаних з предметом перевірки. Станом на 12.12.2024 до перевірки не надано документи, які відносяться до предмету перевірки, а саме технічний паспорт на рівномір UL-2, серійний номер 0345 та дані його перевірки, чим порушено вимоги п. 85.2 ст. 85 ПКУ.

Представником АЗС за адресою: Одеська обл., Одеська обл., м.Балта , вул. Уварова 187 наданий Х-звіт, з урахуванням якого був складений додаток №1 №2 до акту фактичної перевірки, в якому співставлені фактичні та облікові залишки та врахована похибка заміру фактичних залишків (бензин, дизельне паливо) 0,8 відсотків, газ 0,5 відсотків.

За результатами співставлення облікових залишків (Х-звіт) та фактичних залишків, (додаток №1 до акту перевірки) розбіжностей не встановлено.

Відповідно до даних довідки «про розпорядника акцизного складу пального, акцизний склад, розташовані на ньому резервуари пального, витратоміри та рівноміри», ТОВ «ТАТ ОЙЛ», зареєстрував за адресою: Одеська обл., м.Балта , вул. Уварова 187 наступне обладнання для реалізації скрапленого газу: резервуар СУГ-10Н.1-УХЛІ ємністю 4,8 м куб., серійний номер № 115200 та резервуар СУГ-10Н.1-УХЛІ ємністю 4,8 м куб., серійний номер № 114800 на якому встановлено рівномір SIGMA ULB-30 серійний номер 0194.

В ході проведення фактичної перевірки встановлено, що резервуар СУГ-10Н.1-УХЛІ ємністю 4,8 м куб. обладнаний рівноміром: модель UL-2 серійний номер 0345. Даний рівномір не зареєстрований на акцизному складі № 1017903 за адресою: Одеська обл., м.Балта , вул. Уварова 187 та відсутні дані щодо його повірки або оцінки відповідності відповідно до законодавства, чим порушено пп. 230.1.2, п. 230.1, ст. 230 ПКУ.

На підставі висновків вищезазначеного акту перевірки ГУ ДПС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення (форма «ПС») від 10.01.2025 року № 1491/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 2040 грн та від 10.01.2025 року № 1492/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 20000 грн.

Позивач не погоджується із вищезазначеними податковими повідомленнями-рішення, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Джерела права та висновок суду.

Відповідно до пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального (підпункт 14.1.6).

Розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (підпункт 14.1.224).

За положеннями підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Відповідальність за порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах передбачена статтею 128-1 ПК України.

Так, відповідно до пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Санкція, встановлена пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України, застосовується не конкретно за реалізацію пального за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом, а у випадку виробництва, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального, за відсутності встановлених витратомірів-лічильників на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі. При цьому, такі витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники повинні бути зареєстровані у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.

Проте судом встановлено, що згідно паспорту на ультрозвуковий датчик рівня Sigma ULB -хх до його складу входить декілька пристроїв: Перетворювач - UC-3-0194; Вимірювач -UL-2-0218; Вимірювач UL-2-0345; Вимірювач температури UT-2-0089.

Проте перевіряючий помилково визначив, що резервуар СУГ-10Н.1-УХЛ1 ємністю 4,8 м куб. обладнаний рівноміром: модель UL-2 серійний номер 0345, оскільки UL -2 0345 це складова частина рівноміра UBL-30, серійний номер 0194, який безпосередньо встановлений та зареєстрований на акцизному складі № 1017978 за адресою: за адресою: Одеська обл., м.Балта вул.Уварова 187, що підтверджується технічним паспортом пристрою, а також свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 37-L-2023 від 07.06.2023 року з терміном дії до 07.06.2025 року..

Відтак, висновки про ненадання технічного паспорту рівноміру модель UL-2, серійний номер 0345 (порушення п. 85.2 ст. 85 ПКУ), а також про те, що даний рівномір не зареєстрований на акцизному складі № 1017903 (порушення пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПКУ) є хибними, адже вимірювач UL-2 0345 не є рівноміром, а є складовою пристрою -рівноміру UBL-30 заводський номер 0194 (ультразвуковий датчик рівня SIGMA), який в свою чергу зареєстрований на акцизному складі та має паспорт, свідоцтво про приймання, протокол пломбування від 30.07.2020.

При цьому в межах даної справи ГУ ДПС в Одеській області жодним чином не спростовано дані твердження ТОВ «Тат ойл», та не доведено правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому такі кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Суд акцентує увагу на приписах ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 6-11, 241-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ до Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 10.01.2025 року № 1491/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 2040 грн.; та № 1492/15-32-09-05 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем штрафні санкції в сумі 20000 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» судовий збір в розмірі 3028 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими ст..ст.293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАТ ОЙЛ» (68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, будинок № 17; ЄДРПОУ 42759541)

Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; ЄДРПОУ 44069166).

Суддя Е.А.Іванов