24 квітня 2025 рокусправа № 380/16404/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не врахування вимог абзаців четвертого, п'ятого, шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 при нарахуванні та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення у період з 01.03.2018 до 14.01.2020;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 14.01.2020, виходячи з фіксованої величини - 3 979,73 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 та з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, з урахуванням виплачених сум;
- здійснити перерахунок та доплату грошової компенсації за 84 доби невикористаної відпустки як учаснику бойових дій з урахуванням у її складі індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби з врахуванням у ї складі індексації грошового забезпечення, нарахованої на виконання рішення по даній справі, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати у розмірі невиплаченої різниці суми індексації грошового забезпечення з 01.03.2018 по день фактичної виплати індексації.
Ухвалою від 02.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 2011 року по 14.01.2020 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . За час проходження військової служби відповідач з 01.03.2018 до 14.01.2020 не нарахував у повному обсязі та не виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення, внаслідок позивач отримав грошове забезпечення у розмірі меншому, ніж йому належить.
З метою здійснення перерахунку та виплати грошового забезпечення у належному розмірі, позивач 04.06.2024 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 14.01.2020, із урахуванням абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, а також виплату компенсації втрати частини доходів та поновити права у інших порушеннях про виплату грошового забезпечення. Втім, 25.07.2024 отримав відповідь відповідача від 11.07.2024 №71/1/704 про те, що право ОСОБА_1 на грошове забезпечення не порушене.
Позивач не погоджується із вказаною бездіяльністю відповідача, а тому просить позовні вимоги задовольнити повністю.
12.08.2024 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, зважаючи на те, що порядок проведення індексації грошових доходів населення, зокрема грошового забезпечення військовослужбовців, визначене Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком № 1078, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003.
Починаючи з 01.12.2015, згідно зі змінами, внесеними Постановою № 1013, базовим місяцем для обчислення індексації вважається місяць підвищення посадових окладів, а не інших складових заробітної плати.
Стверджує, що оскільки посадові оклади військовослужбовців не змінені у грудні 2015 року, а були підвищені лише з 01.03.2018 згідно з постановою КМУ № 704, саме цей місяць став новим базовим для подальшої індексації.
Отже, на думку відповідача, вимоги про нарахування індексації за попередній період суперечать чинному правовому регулюванню. До того ж, із 01.12.2015 у Порядку № 1078 відсутнє поняття "фіксованої індексації".
Крім того, відповідач зауважує, що вимоги позивача про компенсацію втрати частини доходів через затримку виплати не підлягають задоволенню. Закон України № 2050-ІІІ та Порядок № 159 передбачають виплату компенсації лише у разі прострочення фактичної виплати нарахованих сум. Компенсація не надається, якщо дохід не був попередньо нарахований або якщо його виплата пов'язана винятково з виконанням судового рішення.
З урахуванням наведеного відповідач наполягає на відсутності правових підстав для задоволення позову, оскільки індексація грошового забезпечення позивача проведена відповідно до вимог законодавства.
Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (ч. 7 ст. 262 КАС України).
За таких обставин, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 14.01.2020 № 8 старшого прапорщика ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та звільнено згідно із наказом командира НОМЕР_2 окремої бригади армійської авіації по особовому складу) від 11.01.2020 № 1-РС з військової служби у запас відповідно підпункту "к" пункту 2 частини 5 статі 26 Закону України "Про військовий обов'язок військову службу".
04.06.2024 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про надання інформації про грошове забезпечення, зокрема, індексації грошового забезпечення за період - 01.03.2018 до 14.01.2020.
11.07.2024 військова частина НОМЕР_3 листом № 71/1/704 надала позивачу відповідь на заяву від 04.06.2024, зазначивши, що якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Отже, розмір підвищення ОСОБА_1 грошового забезпечення перевищує розмір можливої індексації та згідно абзацу 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення".
Також у листі № 71/1/704 відповідач вказав, що стосовно нарахованої та виплаченої грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2019-2020 роки, то згідно із пунктом 4 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", визначено "Установити розміри посадових окладів, окладів військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1.12.13.14".
Вважаючи, що відповідач протиправно не нараховував та не виплачував індексацію грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
За змістом абз. 2 ч. 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 Закону № 1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з ст. 4, ст. 6 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, а з 01.01.2016 року - 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Пунктом 5 Порядку № 1078 у редакції пункту, яка діяла до 01.12.2015, передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Відповідно до абзаців 1-6 п. 5 Порядку № 1078 (у редакції, чинній після 15.12.2015) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Отже, за змістом пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення № 1078, підставою для встановлення чи зміни базового місяця при проведенні індексації грошового забезпечення є підвищення тарифної ставки (окладу) військовослужбовця.
Відтак, базовий місяць для такої індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу).
Тому у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний вчинити конкретну дію на користь позивача - провести індексацію його грошового забезпечення, враховуючи нормативно визначений базовий місяць. Якщо відповідач цієї дії не вчиняє, останнього можна зобов'язати до її вчинення у судовому порядку.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 29.11.2021 у справі № 120/313/20-а.
Отже, у контексті спірних правовідносин, з 01.12.2015 базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення є місяць, у якому відбулося підвищення посадового окладу військовослужбовця.
Суд встановив, що зміна посадових окладів, з урахуванням періоду проходження військової служби позивача, відбулася 01.01.2008 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - Постанова № 1294) та 01.03.2018 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704).
Таким чином, базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.03.2018 до 14.01.2020 є березень 2018 року.
Крім цього, суд зауважує, що з 01.12.2015 в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 законодавець закріпив поняття індексації - різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 у редакціях, які застосовувалися з 01.12.2015 до 01.04.2021, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не) нараховується, а саме:
сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);
сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).
Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078 додатково вказує, що ця сума індексації - різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає суду підстави для висновку, що нарахування й виплата індексації - різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковим для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
З урахуванням тих обставин, що 01.03.2018 набрала чинності Постанова № 704, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078, березень 2018 року є місяцем підвищення доходу позивача, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
Аналіз абзаців 3, 4 Порядку № 1078 дає підстави для висновку, що у березні 2018 року, як місяці підвищення доходу позивача, відповідачу належало вирішити питання, чи має позивач право на отримання індексації - різниці, а якщо так, то у якій сумі.
Суд зауважує, що з огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078, позивач має право на отримання суми індексації - різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.
Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
Суд встановив, що при нарахуванні та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 14.01.2020, відповідач не врахував вимоги пункту 5 Порядку № 1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Суд зауважує, що спірним у цьому випадку є право позивача на отримання індексації - різниці.
Заперечуючи право позивача на отримання відповідної виплати, відповідач не вчиняв жодних дій, спрямованих на призначення та виплату позивачеві індексації - різниці, оскільки вважав, що індексація позивачу виплачена повністю.
Однак, позивач має право на отримання індексації-різниці, за наявності підстав, визначених чинним законодавством.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позов частково шляхом:
- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не вирішення питання про право позивача на отримання індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 14.01.2020 відповідно до вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 та зобов'язання відповідача вирішити питання про право позивача на отримання індексації грошового забезпечення, з урахуванням вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 та висновків суду про те, що позивач за період з 01.03.2018 до 14.01.2020 має право на нарахування та виплату індексації - різниці, у випадку, якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) (березень 2018 року) розмір доходу менший за суму можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Суд зауважує, що у позовних вимогах позивач посилається на конкретну суму індексації - різниці у розмірі 3 979,73 грн. Проте, в межах цієї справи суд не досліджує і не підтверджує відповідність такого розрахунку вимогам Порядку № 1078, оскільки предметом розгляду є не перевірка арифметичного обґрунтування зазначеної суми, а правомірність дій (бездіяльності) відповідача при застосуванні норм законодавства.
Враховуючи обраний спосіб судового захисту, суд не встановлює конкретного розміру індексації, а лише зазначає, що у разі наявності передбачених Порядком № 1078 підстав, відповідач зобов'язаний здійснити відповідні розрахунки у межах своєї компетенції.
Щодо позовної вимоги про здійснення перерахунку та доплати грошової компенсації за 84 доби невикористаної відпустки як учаснику бойових дій з урахуванням у її складі індексації грошового забезпечення, а також одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби з врахуванням у її складі індексації грошового забезпечення, нарахованої на виконання рішення по даній справі, суд зазначає наступне.
Зазначена вимога безпосередньо пов'язана з реалізацією права позивача на отримання індексації - різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 14.01.2020. Оскільки на час ухвалення судового рішення індексацію грошового забезпечення не нараховано та не виплачено, - обставини, з якими пов'язана можливість здійснення відповідного перерахунку зазначених виплат, є такими, що ще не настали.
Разом із тим, суд зазначає, що у разі зміни розміру грошового забезпечення позивача внаслідок виконання цього судового рішення, обов'язковим є перегляд вже здійснених виплат, зокрема, компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні, з урахуванням оновлених показників. Визначення належного розміру таких виплат є повноваженням відповідача, як суб'єкта владних повноважень.
При цьому, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач не вчинить дій, необхідних для здійснення відповідного перерахунку компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги після встановлення належного розміру грошового забезпечення із урахуванням індексації-різниці.
Таким чином, за відсутності на час розгляду справи реалізації права позивача на індексацію грошового забезпечення, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у цій частині, як передчасних.
Щодо вимог позивача в частині нарахування та виплати позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати у розмірі невиплаченої різниці суми індексації грошового забезпечення з 01.03.2018 по день фактичної виплати індексації, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Статтею 4 цього Закону визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Пунктом 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (далі - Порядок № 159) передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
За змістом п. 4 Порядку № 159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Відтак, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуде у момент отримання доходу/виплати доходу (суми заборгованості по індексації грошового забезпечення).
У зв'язку з відсутністю фактичної виплати позивачу заборгованості по індексації грошового забезпечення на день розгляду справи, відсутня можливість встановити й період прострочення, з огляду на що вказана позовна вимога є передчасною.
Згідно із ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Суд не здійснює розподілу судових витрат, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 1, п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", а інші витрати у зв'язку із розглядом справи ним не понесені.
Керуючись ст. ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 КАС України,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо не вирішення питання про право ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_5 ) на отримання індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 14.01.2020 відповідно до вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) вирішити питання про право ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_5 ) на отримання індексації грошового забезпечення, з урахуванням вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 та висновків суду про те, що ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 до 14.01.2020 має право на нарахування та виплату індексації - різниці, у випадку, якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) (березень 2018 року) розмір доходу менший за суму можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна