79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
21.12.07 Справа№ 4/0263
Суддя господарського суду Львівської області Гриців В.М. розглянув адміністративний позов КП «Бориславтеплоенерго» до Державної інспекції з енергозбереження про визнання протиправною та скасування постанови №18-13/13 від 28.02.2007р., а також визнання протиправними і незаконними дій посадових осіб, які винесли дану постанову і склали акт №18-13/18 від 28.02.2007р.
При підготовці матеріалів до розгляду встановлено, що позовна заява підлягає поверненню з наступних підстав.
Як вбачається із позовної заяви, позов заявлено до Державної інспекції з енергозбереження про визнання протиправною та скасування постанови №18-13/13 від 28.02.2007р., а також визнання протиправними і незаконними дій посадових осіб, які винесли дану постанову і склали акт №18-13/18 від 28.02.2007р.
Згідно із Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 4 серпня 2000 року N64 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2000 р. за N 653/4874) «Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання» перевірки підприємств проводяться державними інспекторами з енергозбереження. При здійсненні перевірки інспектори повинні мати службове посвідчення, доручення на перевірку та програму перевірки. За результатами перевірки інспектор складає акт. У разі виявлення порушень з питань енергозбереження складається припис, який обов'язковий для виконання підприємством. Акт підписується працівником Інспекції, що проводив перевірку та керівником (головним інженером) підприємства, яке перевірялося. У разі незгоди керівництва підприємства з висновками акта, воно може оскаржити його у Національному агентстві України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів. Рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати. Підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку. Рішення щодо застосування до підприємства підвищеної плати може бути оскаржено в установленому законом порядку.
Отже, предметом спору є:
- законність дій посадової особи, яка склала акт перевірки №18-13/18 від 28.02.2007р. - державного інспектора з енергозбереження Степури Віктора Андрійовича;
- законність виданої на його підставі посадовою особою -начальником Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області Когутом Романом Йосиповичом - постанови №18-13/13 від 28.02.2007р.
Відповідно, фактичними відповідачами по справі є посадові особи -суб'єкти владних повноважень, законність дії та рішення яких оспорюється позивачем.
Статтею 2 КАС України визначено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до ГПК 1991р., вирішують у першій інстанції та апеляційних інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами КАС України.
Згідно із положеннями ГПК України 1991р., з наступними змінами і доповненнями, спори за позовами про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності посадових чи службових осіб органів державної влади чи управління не підвідомчі господарським судам.
Крім того, відповідно до роз'яснення президії Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із визнанням недійсними актів державних чи інших органів» від 26.01.2000р. № 02-5/35 з наступними змінами, не можуть оспорюватися в господарському суді акти ревізій, документальних перевірок, дії службових осіб, вчинені у процесі чи за результати перевірок тощо, оскільки ці акти не мають обов'язкового характеру.
На підставі викладеного та керуючись п/п. 6 п.3 ст.108, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суддя
Позовну заяву з доданими матеріалами повернути позивачеві.
Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст.254 КАС України, і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України.
Суддя