Рішення від 16.04.2025 по справі 160/3938/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2025 рокуСправа №160/3938/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

06 лютого 2025 року представник ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) щодо неврахування при призначенні (обчисленні розміру) пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відомостей про заробітну плату за період роботи в з 23.11.1987 по 07.09.1999 року на ЗАТ «Фірма Меблі» згідно довідки №98 від 03.10.2005 року.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з врахуванням відомостей про заробітну плату за період роботи в з 23.11.1987 по 07.09.1999 року на ЗАТ «Фірма Меблі» згідно довідки №98 від 03.10.2005 року.

В обґрунтування позову представник позивача зазначила, що ОСОБА_1 з 30 серпня 2018 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року в справі №160/8738/21 ОСОБА_1 включено до загального трудового та страхового стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи з 23.11.1987 року по 07.09.1999 року в закритому акціонерному товаристві фірма «Меблі», здійснено перерахунок та виплату пенсії з врахуванням вказаного періоду роботи в Закритому акціонерному товаристві фірма «Меблі» з 30.08.2018 року, з врахуванням виплачених сум пенсії.

18 жовтня 2024 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просила врахувати до її стажу роботи для призначення пенсії період роботи з 23.11.1987 по 07.09.1999 року на ЗАТ Фірма «Меблі» та перерахувати розмір пенсії згідно до довідки № 98 від 03.10.2005 року ЗАТ «Фірма Меблі» про її заробіток для обчислення пенсії, яка була надана до пенсійної справи при поданні документів для призначення пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21 листопада 2024 року №62473-45767/М-01/8-0400/24 позивачеві повідомлено, що пенсію обчислено виходячи із заробітної плати за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.01.2001 по 31.12.2003, з 01.07.2007 по 31.07.2018.

Відповідно до пункту 1 статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Довідка про заробітну плату від 03.10.2005 року №98 видана ЗАТ «Меблі» відсутня в матеріалах електронної пенсійної справи, про що позивача повідомлено листом від 23.05.2022 року №15251-10695/М-01/8-0400/22.

ОСОБА_1 вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування при призначенні (обчисленні розміру) пенсії за віком відомостей про заробітну плату за період роботи з 23.11.1987 по 07.09.1999 року на ЗАТ «Фірма Меблі» з урахуванням довідки №98 від 03.10.2005 року, оскільки вказана довідка була долучена до заяви про призначення пенсії, у зв'язку з чим представник позивача звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06 лютого 2025 року для розгляду адміністративної справи №160/3938/25 визначено суддю Олійника В.М.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2025 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

07 лютого 2025 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направлено ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками.

08 лютого 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримано ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.

Протягом строку, визначеного в ухвалі про відкриття провадження, відповідач відзиву на позовну заяву не надав, із заявами та клопотаннями на адресу суду не звертався.

Відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи вищезазначене, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Судом встановлено, що з 30 серпня 2018 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року в справі №160/8738/21 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено та вирішено:

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.04.2021 року у зарахуванні періоду роботи ОСОБА_1 в Закритому акціонерному товаристві фірма «Меблі» для перерахунку призначеної пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити до загального трудового та страхового стажу роботи ОСОБА_1 період роботи з 23.11.1987 року по 07.09.1999 року у Закритому акціонерному товаристві фірма «Меблі» та здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням вказаного періоду роботи в Закритому акціонерному товаристві фірма «Меблі» з 30.08.2018 року, з врахуванням виплачених сум пенсії.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 908,00 грн.

18 жовтня 2024 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просила врахувати до її стажу роботи для призначення пенсії період роботи з 23.11.1987 по 07.09.1999 року на ЗАТ Фірма «Меблі» та перерахувати розмір пенсії згідно до довідки № 98 від 03.10.2005 року ЗАТ «Фірма Меблі» про її заробіток для обчислення пенсії, яка була надана до пенсійної справи при поданні документів для призначення пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21 листопада 2024 року №62473-45767/М-01/8-0400/24 позивачеві повідомлено про наступне.

«За матеріалами електронної пенсійної справи на виконання рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 04.11.2021 по справі № 160/8738/21, Дніпровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 по справі №160/8738/21 було враховано до страхового стажу період роботи з 23.11.1987 по 07.09.1999 на ЗАТ Фірма «Меблі».

Індивідуальний коефіцієнт стажу, відповідно до вимог статті 25 Закону №1058, з урахуванням кратності 1 % складає 0,38083 (38 років х 12 місяців + 1 місяць) = 457 : 12 : 100 х 0.

Пенсію обчислено виходячи із заробітної плати за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.01.2001 по 31.12.2003, з 01.07.2007 по 31.07.2018.

Індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації - 0,55219.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.), збільшується із застосуванням коефіцієнтів збільшення в 2019 році - 1,17 (постанова Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»); в 2020 році - 1,11 (постанова Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»); в 2021 році - 1,11 (постанова Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році»); в 2022 році - 1,14 (постанова Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році"); в 2023 році - 1,197 (постанова Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році"); в 2024 році - 1,0796 (постанова Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та станом на 01.03.2024 становить 7994,47 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки складає 4414,47 грн. (7994,47 грн. х 0,55219).

Відповідно до абзацу 4 підпункту 7 пункту 2 Постанови № 185 з 01.03.2024 особам, яким не виповнилось 70 років, страховий стаж яких становить не менше ніж 30 років у жінок, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону №1058, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, установлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 2980 гривень, надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Відповідно до статті 7 Закону України від 09 листопада 2023 року №3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2024 року встановлено на рівні - 2361,00 грн.

Розмір Вашої пенсійної виплати з 01.03.2024 і по теперішній час складає 2980,00 грн.::

1681,16 - розмір пенсії за віком (4414,47 грн. х 0,38083);

679,84 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (2361,00 грн.);

134,49 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 8 років) (1681,16 грн. х 8%);

294,20 грн. - підвищення ст.29 ч.3;

190,31 грн. - доплата особам, яким не виповнилось 70 років.

Відповідно до пункту 1 статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Довідка про заробітну плату від 03.10.2005 року №98 видана ЗАТ «Меблі» відсутня в матеріалах електронної пенсійної справи, про що позивача повідомлено листом від 23.05.2022 року №15251-10695/М-01/8-0400/22».

ОСОБА_1 вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування при призначенні (обчисленні розміру) пенсії за віком відомостей про заробітну плату за період роботи з 23.11.1987 по 07.09.1999 року на ЗАТ «Фірма Меблі» з урахуванням довідки №98 від 03.10.2005 року, оскільки вказана довідка була долучена до заяви про призначення пенсії, у зв'язку з чим представник позивача звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пунктів 1, 6 частини 1 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регламентується Законом №1058-IV.

Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно зі статтею 10 Закону №1058-IV особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.

Тобто, Законом №1058-ІV передбачено такі пенсійні виплати, як пенсію за віком, по інвалідності у зв'язку з втратою годувальника та врегульовано переведення між цими видами пенсії.

Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік видів пенсії, що призначаються за Законом №1058-ІV.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з положеннями частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.

Судом встановлено, що за матеріалами електронної пенсійної справи на виконання рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 04.11.2021 по справі №160/8738/21, Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 по справі №160/8738/21 було враховано до страхового стажу період роботи з 23.11.1987 по 07.09.1999 на ЗАТ Фірма «Меблі».

Індивідуальний коефіцієнт стажу, відповідно до вимог статті 25 Закону №1058, з урахуванням кратності 1% складає 0,38083 (38 років х 12 місяців + 1 місяць) = 457 : 12 : 100 х 0.

Пенсію обчислено виходячи із заробітної плати за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.01.2001 по 31.12.2003, з 01.07.2007 по 31.07.2018.

Індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації - 0,55219.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.), збільшується із застосуванням коефіцієнтів збільшення в 2019 році - 1,17 (постанова Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»); в 2020 році - 1,11 (постанова Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»); в 2021 році - 1,11 (постанова Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році»); в 2022 році - 1,14 (постанова Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році"); в 2023 році - 1,197 (постанова Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році"); в 2024 році - 1,0796 (постанова Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та станом на 01.03.2024 становить 7994,47 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки складає 4414,47 грн. (7994,47 грн. х 0,55219).

Відповідно до абзацу 4 підпункту 7 пункту 2 Постанови № 185 з 01.03.2024 особам, яким не виповнилось 70 років, страховий стаж яких становить не менше ніж 30 років у жінок, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону №1058, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, установлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 2980 гривень, надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Відповідно до статті 7 Закону України від 09 листопада 2023 року №3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2024 року встановлено на рівні - 2361,00 грн.

Розмір Вашої пенсійної виплати з 01.03.2024 і по теперішній час складає 2980,00 грн.::

1681,16 - розмір пенсії за віком (4414,47 грн. х 0,38083);

679,84 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (2361,00 грн.);

134,49 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 8 років) (1681,16 грн. х 8%);

294,20 грн. - підвищення ст.29 ч.3;

190,31 грн. - доплата особам, яким не виповнилось 70 років

Однак, перерахунок пенсії не здійснено з підстав того, що довідка про заробітну плату від 03.10.2005 року №98 видана ЗАТ «Меблі» відсутня в матеріалах електронної пенсійної справи.

Відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.

Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно з пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 року №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу.

Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

При вирішенні справи по суті, суд враховує обставини справи встановлені в постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 04.11.2021 в справі №160/8738/21 та рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 року в справі №160/8738/21.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування при призначенні (обчисленні розміру) пенсії за віком ОСОБА_1 відомостей про заробітну плату за період роботи з 23.11.1987 по 07.09.1999 року на ЗАТ «Фірма Меблі» з урахуванням довідки №98 від 03.10.2005 року і, як наслідок необхідності поновлення порушеного права шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням відомостей про заробітну плату за період роботи з 23.11.1987 по 07.09.1999 року на ЗАТ «Фірма Меблі» згідно довідки №98 від 03.10.2005 року.

Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .

Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 1211,20 грн., що документально підтверджується платіжною інструкцією АТ КБ "Приватбанк" №0.0.4092708301.1 від 25 грудня 2024 року.

А отже, суд приходить до висновку про стягнення на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування при призначенні (обчисленні розміру) пенсії за віком ОСОБА_1 відомостей про заробітну плату за період роботи з 23.11.1987 по 07.09.1999 року на ЗАТ «Фірма Меблі» з урахуванням довідки №98 від 03.10.2005 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням відомостей про заробітну плату за період роботи з 23.11.1987 по 07.09.1999 року на ЗАТ «Фірма Меблі» згідно довідки №98 від 03.10.2005 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М. Олійник