24 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 640/3976/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження клопотання Міністерства юстиції України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Бучанська виправна колонія №85», Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом та з врахуванням заяви про збільшення позовних вимоги просить:
- визнати неправомірною бездіяльність Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо видання трудової книжки у зв'язку із звільненням згідно Наказу Міністерства юстиції України № 3322/к від 02.11.2020;
- зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України видати трудову книжку у зв'язку із звільненням згідно Наказу Міністерства юстиції України № 3322/к від 02.11.2020;
- визнати неправомірною бездіяльність Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо ненадання розрахунку сум, які підлягають виплаті у зв'язку із звільненням згідно Наказу Міністерства юстиції України № 3322/к від 02.11.2020;
- зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України надати розрахунок сум, які підлягають виплаті у зв'язку із звільненням згідно Наказу Міністерства юстиції України № 3322/к від 02.11.2020;
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо непогодження преміювання за серпень, вересень та жовтень 2020 року;
- зобов'язати Міністерство юстиції України погодити преміювання за серпень, вересень та жовтень 2020 року;
- зобов'язати Державну установу «Бучанська виправна колонія № 85» здійснити всі виплати, які підлягають у зв'язку із звільненням згідно Наказу Міністерства юстиції України № 3322/к від 02.11.2020;
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України з видачі трудової книжки;
- стягнути з Міністерства юстиції України грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 02.11.2020 року по дату фактичного видання трудової книжки;
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України, Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо встановлення та погодження премії за результатами оперативно-службової діяльності за серпень, вересень та жовтень 2020 року;
- зобов'язати Міністерство юстиції України, Департамент з питань виконання кримінальних покарань, Державна установа «Бучанська виправна колонія (№ 85)» погодити, встановити, нарахувати та виплатити премію за результатами оперативно-службової діяльності за серпень, вересень та жовтень 2020 року;
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України, Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо встановлення та погодження одноразової грошової допомоги для оздоровлення;
- зобов'язати Міністерство юстиції України погодити та встановити одноразової грошової допомоги для оздоровлення;
- зобов'язати Державну установу «Бучанська виправна колонія (№ 85)» нарахувати та виплатити одноразову грошову допомоги для оздоровлення.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 прийнято до провадження дану адміністративну справу та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
17.03.2025 від Міністерства юстиції України надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до частини третьої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, розгляд вказаної заяви за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Клопотання Міністерства юстиції України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Як передбачено пунктом 20 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно із частиною другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до частин третьої - п'ятої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»; 6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Отже, виходячи з системного аналізу вказаних правових норм випливає, що дана справа не є справою, яка відповідно до частини четвертої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України має розглядатися виключно за правилами загального позовного провадження.
Статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України визначено перелік справ, що розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження. Такими справами є справи незначної складності, а також будь-які інші, за винятком тих, що зазначені у частині четвертій цієї статті, а саме: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За приписами частини третьої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
При цьому, з вищезазначених положень випливає, що суд має право на власний розсуд, за виключенням випадків визначених частиною четвертою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, самостійно визначити порядок розгляду тієї чи іншої справи, незалежно від того чи є відповідне клопотання позивача про розгляд справи в спрощеному чи іншому провадження.
Отже, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі та призначення її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, суд врахував норми статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, якими визначено, які справи для цілей цього Кодексу є справами незначної складності.
Частиною четвертою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено перелік категорій справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження. Дана адміністративна справа не підпадає під вказаний перелік.
Відповідно до частини першої статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Представник Міністерства юстиції України вважає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі вимагає загального позовного провадження для повного та всебічного встановлення обставин справи.
На думку суду, категорія та складність справи, обсяг та характер доказів у ній, дають можливість та підстави суду розглянути дану справу саме за правилами спрощеного позовного провадження, у зв'язку із чим клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 248, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні клопотання Міністерства юстиції України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя А.Я. Ксензюк