Справа № 592/6058/25
Провадження № 3/592/1375/25
23 квітня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Катрич Ольга Михайлівна, за участю прокурора Сумської обласної прокуратури Ткаченка К., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , колишнього начальника відділу інформаційного забезпечення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №164/2025 від 10.04.2025 року вбачається, що 29.03.2024 року за адресою: м. Суми, площа Троїцька, 5, ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме наказом начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області від 14.07.2017 № 14-к «Про прийняття на роботу ОСОБА_1 » прийнято ОСОБА_1 на посаду начальника відділу інформаційного забезпечення з 17.07.2017. 17.11.2021 Законом України № 1893-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо поширення дії закону на членів правління Фонду соціального страхування України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Пенсійного фонду, Наглядової ради Пенсійного фонду та відповідних посадових осіб» внесені зміни до Закону України «Про запобігання корупції», якими посадових та службових осіб державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим віднесено до суб'єктів, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» у відповідності до підпункту "и" пункту 1 частини 1 статті 3. Крім того Законом України № 4158-ІХ від 18.12.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування», який набрав чинності 04.04.2025 внесені зміни у підпункті «и» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме слова «Фонду соціального страхування України та» виключено. Отже з урахуванням вказаних змін суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» у відповідності до підпункт "и" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону є посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим. У відповідності до підпункту 1.1. Статуту Фонду соціального страхування України затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України 03.04.2015 № 8 (в редакції постанови правління Фонду соціального страхування України 11.04.2017 № 28) Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із цим статутом. Із вищевикладеного, начальник відділу інформаційного забезпечення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області ОСОБА_1 , є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом "и" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону. Наказом голови комісії з реорганізації управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області від 11.04.2023 № 58-к «Про звільнення ОСОБА_1 » звільнено ОСОБА_1 18.04.2023 з посади начальника відділу інформаційного забезпечення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області. В абзаці першому частини 2 статті 45 Закону вказано, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. 12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31.01.2024. Отже враховуючи факт того, що начальник відділу інформаційного забезпечення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області ОСОБА_1 , 18.04.2023 припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування то останній повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (далі - Декларація при звільненні) не пізніше 31.01.2024.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , подав Декларацію при звільненні 29.03.2024 о 09 год. 54 хв. Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 03.12.2024 № 47-07/91903-24, послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), які вчинив ОСОБА_1 за період з 31.01.2024 по 30.03.2024 встановлено, що останній протягом зазначеного періоду здійснював входження до Реєстру 31.01.2024, 05.02.2024, 21.03.2024, 22.03.2024, 25.03.2024, 26.03.2024, 29.03.2024 та при цьому о 09 год. 54 хв. 29.03.2024 подав Декларацію при звільненні. Про технічну справність Реєстру та можливість подання Декларації при звільненні ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24. Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати Декларацію при звільненні в будь-який із місяців, що передував лютому 2024 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин. З урахуванням вказаного, пропуск строку на подачу Декларації при звільненні ОСОБА_1 , не є поважною причиною так, як мав реальну можливість подати її на рівні з іншими декларантами. Проте, Декларація при звільненні подана з пропуском строку і не спростовує наявність в діях ОСОБА_1 , ознак зазначеного адміністративного правопорушення. Під час проведення перевірки, аналізу доказів та складання протоколу жодних обставини, які б свідчили про наявність у ОСОБА_1 поважних причин несвоєчасного подання Декларації при звільненні або підстав для відтермінування подання такої декларації не встановлено. Таким чином, начальник відділу інформаційного забезпечення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області ОСОБА_1 , несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), як особа, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого абзацом першим ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Прокурор - Ткаченко К. надав до суду висновок, в якому вважає, що дії ОСОБА_1 необхідно кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення підтримав і просить суд призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , який вину у вчиненому визнав, повідомив, що умислу на вчинення правопорушення не було та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Частина 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу першого частини 2 статті 45 Закону вказано, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно до Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану внесено зміни до п. 2-7 розділу XIII «Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», а саме встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Із матеріалів справи вбачається, що наказом начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області від 14.07.2017 № 14-к «Про прийняття на роботу ОСОБА_1 » прийнято ОСОБА_1 на посаду начальника відділу інформаційного забезпечення з 17.07.2017 (а.с.19)
Відповідно до витягу з наказу голови комісії з реорганізації управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області від 11.04.2023 № 58-к «Про звільнення ОСОБА_1 » звільнено ОСОБА_1 18.04.2023 з посади начальника відділу інформаційного забезпечення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області (а.с.20)
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , подав декларацію при звільненні 29.03.2024 о 09 год. 54 хв., а повинен був до 31.01.2024, тобто відбулося несвоєчасне подяння декларації без поважних причин (а.с.26-27)
Згідно ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого абзацом першим ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» за що встановлена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Окрім того, відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ч.1 ст. 172-6, ст. 247 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172- 6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.М. Катрич