3/134/99/2025 Справа №: 134/332/25
Іменем України
22 квітня 2025 року Суддя Лабай О. В.
Крижопільського районного суду Вінницької області
розглянувши матеріали, які надійшли від Крижопільського районного відділу державної виконавчої служби у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, РНОКПП - НОМЕР_1 .
за ч. 1 ст. 183 -1 КУпАП,
До Крижопільського районного суду Вінницької області від Крижопільського районного відділу державної виконавчої служби у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшов протокол № 2 від 25.02.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, в якому зазначено про те, що вона при примусовому виконанні виконавчого листа № 134/2027/23 від 12.12.2023 року виданого Крижопільським районним судом Вінницької області про стягнення аліментів з ОСОБА_1 , жительки АДРЕСА_1 вчинила правопорушення, а саме не сплачує аліменти на утримання неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , допустила заборгованість, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, чим порушила ч. 1 ст.183-1 КУпАП. та ч. 12 ст. 7 ЗУ «Про виконавче провадження».
В судовому засіданні 17.03.2025 ОСОБА_1 вину не визнала, вказала, що немає змоги платити аліменти, оскільки не працює і на її утриманні перебуває ще одна неповнолітня дитина.
Захисник ОСОБА_1 адвокат Кугутюк О. В. в судовому засіданні просив закрити справу про адміністративне правопорушення за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, оскільки в порушення ст. 256 КУпАП в протоколі № 2 від 25.02.2025 року суть адміністративного правопорушення викладена в загальних рисах без конкретизації об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, зокрема не зазначено дати пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, розміру щомісячних платежів, не вказано часового періоду виникнення аліментної заборгованості, конкретної суми боргу, також до матеріалів справи не долучено доказів, що ОСОБА_1 попереджена про те, що може нести відповідальність в разі несплати аліментів.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП слід закрити, на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.183-1 КУпАП, виходячи з наступного.
Так, ч.1 ст.183-1 КУпАП передбачає несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Судом встановлено, що 19 січня 2024 року державним виконавцем Крижопільського районного відділу державної виконавчої служби у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було винесено постанову ВП № 73858739 від 19.01.2024 року про відкриття виконавчого провадження щодо виконання виконавчого листа № 134/2027/23, виданого 12 грудня 2023 року Крижопільським районним судом Вінницької області, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліментів на утримання неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/2 частини заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 07.11.2023 року і до досягнення повноліття дитиною.
Згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів заборгованість ОСОБА_1 становить 47 629 гривень.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
При цьому, суть адміністративного правопорушення повинна бути викладена таким чином, щоб було зрозуміло, де та за яких обставин воно було вчинене, в яких саме діях або бездіяльності відобразилося. Фактично опис суті правопорушення має відповідати диспозиції правової норми, яка передбачає відповідальність за вказане правопорушення. При її викладенні необхідно відображати склад адміністративного правопорушення: об'єкт, об'єктивну сторону, дані про суб'єкт та суб'єктивну сторону проступку.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення не вказані обставини (суть) вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, а саме: не обґрунтовано наявність чи відсутність вини та умислу особи щодо несплати аліментів, що вказує на поверхневе та шаблонне ставлення до з'ясування обставин справи, не зазначено дати пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, за який період виникла заборгованість по аліментах, який сукупний розмір заборгованості та чи перевищує він суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, конкретної суми боргу. В поясненнях ОСОБА_1 вказує на те, що в подальшому зобов"язується сплачувати аліменти.
Оцінивши всі докази по справі, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, провадження по справі слід закрити.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст.183-1, п.1 ст.247, 252, 284 КУпАП,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.183-1КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Крижопільський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя