Провадження № 3/537/812/2025
Справа № 537/1861/25
23.04.2025 суддя Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області Дядечко Іван Іванович, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
15.03.2025 року о 01:37 год. в м. Кременчук, вул. Юрія Руфа, 1-А, воді ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mazda 6, номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря№181 нарколога КНМП «Кременчуцька міська лікарня планового лікування». З результатом проведеного огляду на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 7510 ОСОБА_1 відмовився. Таким чином, водієм ОСОБА_1 було порушено вимоги п. 2.9 (а) ПДР України та вчинено адміністративне правопорушення, що передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, не визнав. Вказав, що не погоджується з результатом огляду на стан алкогольного сп'яніння, оскільки було порушено процедуру його проведення. У судовому засідання, яке відбулося 15.04.2025 останній пояснив, що 15.03.2025 його зупинили працівники патрульної поліції, через те, що він не ввімкнув світловий покажчик повороту. В подальшому, під час спілкування йому повідомили про нібито виявлені у нього ознаки алкогольного сп'яніння й запропонували пройти огляд на місці зупинки транспортного за допомогою алкотестеру «Drager», на що він погодився й результат показав 0,47 проміле алкоголю в крові. ОСОБА_1 вказав, що не погодився із зазначеним результатом й повідомив, що хоче поїхати до лікаря-нарколога в медичний заклад. В ході проведення огляду результат показав 0,3 алкоголю в крові.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Близнюк В.В. у судовому прохав провадження про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. Зазначив, що працівниками поліції була порушена процедура порядку проведення огляду, а саме останні не зазначили, які саме ознаки алкогольного сп'яніння наявні у водія. Також, під час проходження огляду в медичному закладі не було виписано направлення, а в самому протоколі поліцейські зазначили, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду, хоча останній його пройшов і не відмовлявся, тому ОСОБА_2 вважає, що протокол заповнено не правильно.
Розглянувши справу, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та його захисника, дослідивши наявні у справі докази, суддя встановив таке.
Відповідно до «а» п. 2.9 ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
Статтею 130 КУпАП передбачено відповідальність, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначено ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735 та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, що затверджений Постановою КМУ №1103 від 17.12.2008.
Відповідно до ст. 266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2-3 Розділу І «Загальні положення» Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої Наказом МВС України від 09.11.2015 №1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за №1413/27858 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів;порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до п. 6-7 Розділу І «Загальні положення» Інструкції вбачається, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Пунктами 1, 7, 10 Розділу ІІ «Проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів» Інструкції передбачено, що за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів
Згідно з п. 2, 3, 5, 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність); лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №271830 від 15.03.2025 ОСОБА_1 - ОСОБА_3 пояснень по суті правопорушення не надав.
Із долучених до протоколу про адміністративне правопорушення відеозапису, який досліджено судом, вбачається, що них зафіксовано, як на автостоянці стоїть транспортний засіб Mazda 6, д.н.з. НОМЕР_1 , із заведеним двигуном та увімкненими фарами. Працівник поліції повідомила водію, який в подальшому представився, як ОСОБА_1 , про здійснення відеофіксації та причину зупинки, а саме те, що останній не подав сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті. В подальшому водій почав рух транспортним засобом заднім ходом й зазначив, що він не повинен був вмикати світловий покажчик повороту. На відеозаписі зафіксовано, як ОСОБА_1 починає їхати й кричати: «уберіть авто, я не буду спілкуватись». Працівник поліції пояснює водію вимоги ПДР України, однак останній зачинився в авто. Після того, як ОСОБА_1 вийшов з авто, останній на прохання працівника поліції надав своє посвідчення водія. В подальшому під час спілкування з водієм працівник поліції повідомив останньому про виявлені в нього ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови та запропонував пройти огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або у лікаря-нарколога. На відеозаписі зафіксовано, як на повторне запитання чи погоджується ОСОБА_1 - ОСОБА_3 погодився пройти огляд за допомогою алкотестера «Drager», останній погодився та проходить такий огляд, результат якого показав 0,47 проміле алкоголю в крові. З вказаним результатом водій погодився і йому було повідомлено, що відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП. В подальшому ОСОБА_1 повідомив працівникам поліції, що він не погоджується з результатом огляду й бажає пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я. З відеозапису вбачається, що після того, як водія було доставлено до лікаря-нарколога, останній провів візуальний огляд ОСОБА_1 - ОСОБА_3 та провів тестування за допомогою алкотестера «Драгер», результат якого показав 0,33 проміле алкоголю в крові. З відеозапису вбачається, що лікар-нарколог надав водію час для того, щоб він сходив в туалет, попив води й потім було проведено повторне тестування за допомогою алкотестера «Драгер», результат якого показав 0,33 проміле алкоголю в крові. В подальшому лікарем-наркологом було складено висновок відповідно до якого ОСОБА_1 15.03.2025 перебував в стані алкогольного сп'яніння. Після проведення огляду працівник роз'яснив водію його права та склав відносно нього протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно Акту огляду на стан алкогольногосп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 15.03.2025 вбачається, що інспектором взводу №1 роти №1 БПП в м. Кременчук УПП в Полтавській області Величко К.А. з використанням спеціального технічного засобу «Drager Alcotest 7510 ARND-0019» було проведено огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння та показник вказаного спеціального технічного засобу після проведення тесту склав 0,47 проміле алкоголю з яким останній не погодився.
Також, в матеріалах справи наявна копія результату тестування на алкоголь за допомогою технічного засобу «Drager Alcotest 7510 ARND-0019» результат якого як складає 0,47%, з яким ОСОБА_1 не погодився.
З Висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 181 від 15.03.2025, що складений лікарем КНМП «Кременчуцька міська лікарня планового лікування» ОСОБА_4 вбачається, що ОСОБА_1 15.03.2025 перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Твердження захисника, що водію не були повідомленні ознаки алкогольного сп'яніння, спростовуються відеозаписами з бодікамер поліцейських, на яких зафіксовано, що ОСОБА_1 о 01:57:33 год. та о 01:58:54 год. працівником поліції були повідомлені про виявлені в нього ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови.
Також, доводи захисника про те, що працівником поліції неправильно заповнено протокол про адміністративне правопорушення, оскільки в ньому зазначено, що водій відмовився від проходження огляду, суддя не бере до уваги, виходячи з наступного.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №271830 від 15.03.2025 «з результатом проведеного огляду на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 7510 ОСОБА_1 відмовився».
Суддя приходить до висновку про помилкове трактування захисником вищезазначеного формування, оскільки зазначення працівником поліції «відмовився» стосується лише результатів проведеного огляду на місці зупинки транспортного засобу, а не проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння й не впливає на зміст самого протоколу.
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що вказаний протокол про адміністративне правопорушення відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оформлений компетентною особою в межах повноважень, наданих їй, в якому чітко викладено як суть правопорушення, так і інші відомості, необхідні для правильного вирішення даної справи.
Як вбачається з висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 181 від 15.03.2025, складеного лікарем КНМП «Кременчуцької міської лікарні планового лікування», огляд ОСОБА_1 був проведений за направленням інспектора взводу 1 роти 1 БПП в м. Кременчук УПП в Полтавській області Велько К.А.
Та обставина, що у матеріалах справи відсутнє направлення, на підставі якого лікар-нарколог закладу охорони здоров'я проводив огляд ОСОБА_1 , не може свідчити про порушення процедури направлення та проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння й оформлення його результатів, оскільки діючим законодавством не передбачено долучення такого направлення до матеріалів справи, тим паче, що він залишається в лікувальному закладі, де особа й пройшла огляд.
Разом з тим, як вбачається з відеозаписів та не заперечується ОСОБА_1 - ОСОБА_3 огляд на стан алкогольного сп'яніння лікарем-наркологом у КНМП «Кременчуцька міська лікарня планового лікування» проводився за його згодою.
Таким чином, працівниками поліції забезпечено та дотримано процедуру проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, як того вимагають положення статті 266 КУпАП.
Враховуючи викладене, дослідивши та оцінивши надані докази в їх сукупності, суддя дійшов висновку, що мало місце адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до довідки, виданої старшим інспектором ВАП БПП в м. Кременчук УПП в Полтавській області ДПП Євгенієм Виходцем від 17.03.2025 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримав посвідчення водія серії НОМЕР_2 17.01.2024.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність не вбачається.
Враховуючи дані обставини суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що з правопорушника необхідно стягнути на користь держави 605 грн 60 коп. судового збору.
Керуючись ч. 1 ст. 130, 284, ст.4 Закону України «Про судовий збір, суддя
постановив:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього стягнення у виді адміністративного штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн 00 коп. (сімнадцять тисяч грн 00 коп.) в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять грн 60 коп.) судового збору.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. В разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи або за місцем знаходженням майна, яким стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягувач: держава.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів: ГУК Полтав.обл/Полтавська/21081300, рахунок отримувача № UA048999980313050149000016001, Код отримувача за ЄДРПОУ: 37959255, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача № UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу 101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, стягнутий з ___________ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору). При заповненні платіжного документа у графі "Код платника" платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв'язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані.
Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 .
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду апеляційної скарги Полтавським апеляційним судом, постанова якого набирає законної сили негайно після її винесення.
Суддя Іван Іванович Дядечко