Ухвала від 23.04.2025 по справі 921/301/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

23 квітня 2025 рокуСправа № 921/301/24

УХВАЛА

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Руденка О.В. розглянувши заяву №125 (вх.№2621 від 11.04.2025) від 10.04.2025 ТОВ "Незалежного інституту судових експертиз" про заміну судового експерта у справі №921/301/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Натура"

до відповідача Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго"

про визнання недійсним та скасування рішення комісії по розгляду акта про порушення №008999 від 16.01.2024, що оформлене протоколом №4 від 07.03.2024

за участі представника відповідача: Балда-Денисюк Л.М., довіреність.

ВСТАНОВИВ:

На розгляді Господарського суду Тернопільської області заходиться справа за позовом ТОВ "Натура" до АТ "Тернопільобленерго" про визнання недійсним та скасування рішення.

Ухвалою суду від 11.09.2024 у справі призначено судову електротехнічну експертизу, її проведення доручено ТОВ "Незалежного інституту судових експертиз".

Експертна установа 11.04.2025 звернулася до суду із заявою №125 (вх.№2621) від 10.04.2025 про заміну судового експерта. Для її розгляду судом поновлено провадження у справі та призначено судове засідання.

Представник позивача у судове засідання не прибув, однак подав через систему "Електронний суд" заяву №б/н (вх.№2878) від 22.04.2025, у якій не заперечує щодо задоволення поданої експертною установою заяви. У зв'язку із зайнятістю в інших судових процесах адвоката Рожок Л.П. просить судове засідання призначене на 23 квітня 2025 року о 12 год. 15 хв. проводити без участі його представника.

Представник відповідача у судове засідання 23.04.2025 прибула. Щодо поданого клопотання експерта про заміну та залучення запропонованої кандидатури для проведення судової експертизи не заперечила.

Розглянувши заяву ТОВ "Незалежного інституту судових експертиз", суд дійшов таких висновків.

Згідно ст.7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

Статтею 7-1 Закону України "Про судову експертизу" встановлено, що підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення.

За приписами ст. 10 Закону України "Про судову експертизу" судовими експертами можуть бути особи, які мають необхідні знання для надання висновку з досліджуваних питань. Судовими експертами державних спеціалізованих установ можуть бути фахівці, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності. До проведення судових експертиз, крім тих, що проводяться виключно державними спеціалізованими установами, можуть залучатися також судові експерти, які не є працівниками цих установ, за умови, що вони мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку в державних спеціалізованих установах Міністерства юстиції України, атестовані та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності у порядку, передбаченому цим Законом.

У поданій заяві №125 від 10.04.2025 ТОВ "НІСЕ", у зв'язку із непередбачуваними обставинами, що склалися, просить суд замінити кандидатуру експерта та залучити для проведення судової електротехнічної експертизи у справі №921/301/24 судового експерта, зареєстрованого в Реєстрі атестованих судових експертів України Гаврилюка Олега Михайловича, увільнивши від виконання судової електротехнічної експертизи в зазначеній справі судового експерта Пампуху Геннадія Геннадійовича.

Положеннями п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про судову експертизу" передбачено, що експерт зобов'язаний провести повне дослідження і дати обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок.

Пунктом 1.11 розділу І Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджено наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5) (далі Інструкція №53/5) передбачено, що якщо експерт здійснює судово-експертну діяльність у складі юридичної особи, що не є державною спеціалізованою установою, організаційне, матеріально-технічне забезпечення виконання експертиз та контроль за своєчасним їх проведенням покладаються на її керівника.

Згідно з п. 2.2. розділу ІІ Інструкції №53/5, на експерта покладається обов'язок особисто провести повне дослідження, дати обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок на поставлені питання, а в разі необхідності роз'яснити його.

Відповідно до п. 2.3. розділу ІІ Інструкції, експерту забороняється, зокрема, передоручати проведення експертизи іншій особі.

Згідно з п. 4 розд. II Інструкції, судовому експерту забороняється приймати до виконання проведення експертизи, якщо її проведення не доручено йому особисто.

У той же час, відповідно до п. 4.1. Інструкції та ст. 103 Господарського процесуального кодексу України, у разі якщо суд призначив проведення експертизи експертній установі, керівник такої установи доручає проведення експертизи одному або декільком експертам. Ці експерти надають висновок від свого імені і несуть за нього особисту відповідальність.

За змістом ч.1 та ч.2 ст. 100 ГПК України та п. 3.3 розділу ІІІ Інструкції №53/5 в ухвалі про призначення експертизи суд повинен зазначити прізвище експерта або назву експертної установи, експертам якої доручається проведення експертизи.

Також суд, зазначає, що експертний висновок має відповідати вимогам, визначеним у ст.98 ГПК України та оцінюватися з урахуванням вимог ст.104 ГПК України.

Верховним Судом у постанові №910/701/17 від 21.04.2021 зазначено, що згідно з наведеними положеннями ГПК України та Закону України "Про судову експертизу" висновок експерта у господарській справі може бути наданий державною спеціалізованою установою, судовим експертом, який не є працівником такої установи та іншим фахівцем (експертом) з відповідної галузі знань у порядку та на умовах, визначених Законом України "Про судову експертизу".

З огляду на наведені вище обставини, суд дійшов висновку, що заява керівника ТОВ "Незалежного інституту судових експертиз" з пропозицією кандидатури іншого експерта не є фактично передорученням проведення експертизи, заборона на яке встановлена, зокрема в Інструкції, а направлено на пришвидшення термінів проведення експертного дослідження та складання висновку експертів за результатом проведення експертизи.

З огляду на наведене, з'ясувавши фактичні обставини й дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви №125 (вх.№2621 від 11.04.2025) від 10.04.2025 ТОВ "Незалежного інституту судових експертиз" про заміну кандидатури експерта та залучення до проведення судової електротехнічної експертизи іншого судового експерта.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи може зупинити провадження у справі, зокрема у випадку призначення господарським судом судової експертизи.

Тож, з огляду на викладене, з метою дотримання процесуальних строків, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі на час проведення судової експертизи.

Керуючись ст.ст. 69, 99, 100, 102, 103, 182, 228, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву ТОВ "Незалежний Інститут Судових Експертиз" №125 (вх.№2621 від 11.04.2025) від 10.04.2025 задовольнити.

2. Залучити для проведення судової електротехнічної експертизи у справі №921/301/24 судового експерта Міністерства юстиції України, зареєстрованого в Реєстрі атестованих судових експертів України Гаврилюка Олега Михайловича, увільнивши від виконання судової електротехнічної експертизи в зазначеній справі судового експерта Пампуху Геннадія Геннадійовича.

3. Зупинити провадження у справі на час проведення судової експертизи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 24.04.2025 та підлягає оскарженню в частині зупинення провадження у справі.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя О.В. Руденко