Рішення від 24.04.2025 по справі 176/1514/25

справа №176/1514/25

провадження №2-о/176/59/25

РІШЕННЯ

Іменем України

24 квітня 2025 р. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі :

головуючого судді Гусейнова К.А.,

з участю секретаря судових засідань Петренко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Жовті Води цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Добропільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

23 квітня 2025 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області із заявою, де просить суд ухвалити судове рішення, яким встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Великоновосілківського району Донецької області, ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Старомлинівка, Волноваського району, Донецької області, причина смерті - ішемічний інсульт головного мозку.

Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Старомлинівка Донецької області Волноваського району померла мати заявника - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується довідкою про причину смерті №288, виданою 21.10.2024 року на території тимчасово не підконтрольній українській владі. Причиною смерті став ішемічний інсульт головного мозку.

ОСОБА_2 померла на тимчасово окупованій території, а саме у с.Старомлинівка Волноваського району Донецької області. Вказане стало причиною звернення заявника до суду із заявою про встановлення факту смерті.

Оскільки смерть матері заявника настала в період тимчасової окупації рф території, з метою проведення процедури захоронення тіла, 10.10.2024 року бюро судово-медичної експертизи було видано Лікарське свідоцтво про смерть №288 форми первинної облікової документації № 106/о, затвердженої Наказом МОЗ України від 08.08.2006 №545. І хоча форма цього документу відповідала зразку, встановленому МОЗ України, воно було складено установою, яка не належала до мережі закладів охорони здоров'я, що були під контролем української влади, відомості внесені російською мовою та містило печатку установи, що знаходилася під контролем окупаційної влади рф. Відповідно до цього Лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в лікувальній установі м.Волноваха. Причина смерті була встановлена лікарем В.А.Ящетовим . Вказане свідоцтво було засвідчено підписом лікаря 10.10.2024 року.

На теперішній час заявник не має можливості отримати свідоцтво про смерть матері на території України, та в подальшому оформити спадщину у Великоновосілківському районі. Для цього заявник має надати рішення суду про встановлення факту смерті ОСОБА_2 .

Встановлення факту смерті матері заявника не суперечить чинному законодавству і не порушує чиїх-небудь прав або охоронюваних законом інтересів.

Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 24 квітня 2025 року по справі за заявою ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Добропільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України було відкрито провадження та справу призначено до судового розгляду на 24 квітня 2025 року.

Заявник ОСОБА_1 , належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не з'явився. В заяві про встановлення факту смерті на окупованій території просив провести розгляд справи без його участі.

Заінтересована особа Добропільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання свого повноважного представника не направив. Заперечень щодо розгляду справи від представника заінтересованої особи не надійшло.

Зважаючи, що згідно ч.2 ст.317 ЦПК України встановлено невідкладний розгляд справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, суд вважає за можливе провести розгляд заяви у відсутності заявника та заінтересованої особи, на підставі наявних у справі доказів та у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, дослідивши подані заявником документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Великоновосілківським РВУМВС України в Донецькій області 02.11.1999 року, що заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Старомлинівка Великоновосілківського району Донецької області (а.с.4-5).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 11.05.1983 року, виданого Старомлинівською селищною радою Великоновосілківського району Донецької області, матір'ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зазначена ОСОБА_2 (а.с.7).

Згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого Великоновосілківським РВУМВС України в Донецькій області 06.12.2000 року, ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_6 в с.Старомлинівка Великоновосілківського району Донецької області (а.с.9-10).

Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть на її ім'я №288 від 10 жовтня 2024 року, виданим ДБУ Волноваським відділом судово-медичної експертизи ДНР, згідно якого ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Старомлинівка, причина смерті - ішемічний інсульт головного мозку (а.с.12).

Оскільки, внесення до реєстру запису про смерть та наступна видача свідоцтва про смерть є підставою для настання правових наслідків смерті, це змусило заявника ОСОБА_1 звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті його матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Старомлинівка Волноваського району Донецької області, держава Україна.

Відповідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Статтею 317 ЦПК України встановлено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказ Мінрозвитку від 28.02.2025 № 376, Старомлинівська сільська територіальна громада Волноваського району Донецької області, де померла мати заявника, відноситься до тимчасово окупованої території України.

Відповідно до наказів Міністерства юстиції України № 247/7 від 25 листопада 2014 року та № 953/5 від 17 червня 2014 року всі органи та підрозділи, які підпорядковані Міністерству юстиції України повинні були переміститися з тимчасово непідлеглих територій в населені пункти на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та перереєструватись, тому всі акти та документи, видані органами не переміщеними в населені пункти, на територіях яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та не перереєструвались з 01 грудня 2014 року вважаються недійсними.

Згідно п.8 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню (ч.4 ст.317 ЦПК України).

Частиною 4 ст.49 ЦК України передбачено, що реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За ч.1 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.

Відомості про смерть особи підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Відповідно до ч.ч.2,3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до ст.3,8,9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 р. «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)».

Згідно ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Встановлення факту смерті для заявника має юридичне значення, оскільки лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , видане органом Донецької Народної Республіки, тобто органом, який не має права його видавати, так як знаходяться на тимчасово окупованій території України.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 дійсно не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації смерті матері ОСОБА_2 , у зв'язку з чим реєстрація смерті не можлива без відповідного рішення суду.

Відповідно до ч.2 ст.319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства (ч.4 ст.317 ЦПК України).

Судові витрати необхідно віднести за рахунок держави.

На підставі викладеного, враховуючи вимоги ст. 3, 8, 9 Конституції України, ч. 4 ст. 49 ЦК України, Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», керуючись ст.ст. 4, 13, 76-81,141,293,294,315-317,319,354 ЦПК, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Добропільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженки села Старомлинівка Великоновосілківського району Донецької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України в селі Старомлинівка Волноваського району Донецької області - держава Україна, причина смерті - ішемічний інсульт головного мозку.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду є підставою для видачі Добропільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , встановленого законодавством України зразка.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Суддя Жовтоводського міського суду

Дніпропетровської області Кімал ГУСЕЙНОВ