просп. Науки, 5, м. Харків, 61612, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
24 квітня 2025 року м.Харків Справа № 913/115/25
Провадження №6/913/115/25
Господарський суд Луганської області у складі судді Драгнєвіч О.В., розглянувши матеріали за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», вул.Шолуденка, буд.1, м.Київ, 04116
до Рубіжанської міської ради Луганської області, пл.Володимирська, буд.2, м.Рубіжне, Сіверськодонецький р-н, Луганська область, 93000
про стягнення 223'574 грн 32 коп.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Рубіжанської міської ради Луганської області (далі - відповідач, споживач) про стягнення заборгованості за договором постачання природного газу №11-1098/21-БО-Т від 15.11.2021 (далі - договір) в загальному розмірі 223'574 грн 32 коп., з яких основний борг у сумі 143'102 грн 66 коп., пеня в сумі 30'227 грн 99 коп., 3% річних у сумі 10'565 грн 10 коп. та інфляційні втрати в сумі 39'678 грн 57 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на виконання договору позивач (ЕІС-код 56Х930000010610Х) передав у власність відповідача (ЕІС-код 56XS0000Q0N7Y004) протягом листопада 2021 року - лютого 2022 року природний газ загальним об'ємом 31,53130 тис.куб.м. на загальну суму 521'968 грн 98 коп., що підтверджується даними оператора ГТС з інформаційної платформи оператора за вказаний період, в т.ч. даними остаточних алокацій відборів споживача в період січня - лютого 2022 року по дням, а також даними складених актів приймання-передачі природного газу від 30.11.2021, 31.12.2021, 31.01.2022, 28.02.2022.
Однак, відповідач розрахунки за придбаний природний газ з позивачем провів не повністю, повністю розрахувався за зобов'язаннями листопада 2021 року - січня 2022 року. За зобов'язаннями лютого 2022 року розрахунок проведено не було, тому у відповідача обліковується заборгованість у сумі 143'102 грн 66 коп.
Крім того, у зв'язку з допущеним простроченням виконання грошового зобов'язання позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача пеню в сумі 30'227 грн 99 коп., обраховану за період з 16.04.2022 по 15.10.2022, 3% річних у сумі 10'565 грн 10 коп., обраховані за період з 16.04.2022 по 30.09.2024 та інфляційні втрати в сумі 39'678 грн 57 коп., обраховані за період з травня 2022 року по вересень 2024 року.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.03.2025 справа передана на розгляд судді Драгнєвіч О.В.
Ухвалою суду від 04.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; встановлено позивачу строк по 14.04.2025 включно, в який запропоновано надати суду: 1) додаткові письмові пояснення щодо правильності визначення відповідача у справі, наявності/відсутності підстав для залучення до участі у справі Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (в т.ч. в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача); 2) докази направлення/вручення відповідачу для підписання (в т.ч. на електронну пошту) актів приймання-передачі природного газу за зобов'язаннями січня - лютого 2022 року, обґрунтувавши підстави неможливості їх подання своєчасно разом із позовом до суду; запропоновано сторонам подати заяви по суті справи у встановлені законом та судом строки.
Через підсистему «Електронний суд» 15.04.2025, на виконання вимог ухвали суду від 04.04.2025, від позивача надійшли додаткові пояснення у справі №б/н від 14.04.2025 щодо направлення актів приймання - передачі за січень, лютий 2022 року відповідачу на електронну пошту.
Також 15.04.2025 через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача №б/н від 14.04.2025.
У клопотанні позивач зазначає, що відповідно до ч.ч.1- 3 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування. Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.
У зв'язку з запровадженням правового режиму воєнного стану в Україні відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України від 31.03.2022 №192/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області», розпорядження Президента України від 31.03.2022 №48/2022-рп «Про призначення А.Юрченка начальником Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області» утворено Рубіжанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області та призначено її керівника.
Відповідно до пункту 1 Постанови Верховної Ради України від 01.07.2022 №2333-IX «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування: 1) начальники Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області: крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснюють повноваження відповідних міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних міських голів; можуть затвердити тимчасову структуру виконавчих органів відповідної міської ради (для працівників, посади яких не включено до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду); 2) апарати Кремінської і Рубіжанської міських рад та їх виконавчі комітети, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 частини другої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»), комунальні підприємства, установи та організації Кремінської і Рубіжанської міських територіальних громад підпорядковуються відповідно начальнику Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області та начальнику Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Ураховуючи викладене, з дня утворення Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, Рубіжанська міська рада Луганської області тимчасово (до моменту відновлення повноважень у зв'язку із скасування воєнного стану) тимчасово позбавлена можливості здійснювати свої повноваження як орган місцевого самоврядування, реалізовувати свої цивільні права та виконувати обов'язки, реалізовувати свої процесуальні права та виконувати свої обов'язки в судах, як учасник справи. Тому, позивач, вважаючи, що належним відповідачем у зазначеній справі наразі є Рубіжанська міська військова адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області, посилаючись на ч.2 ст.48 ГПК України просить замінити у справі №913/115/25 первісного відповідача на належного відповідача - Рубіжанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області (пл.Володимирська, буд.2, м.Рубіжне, Сєвєродонецький р-н(п), Луганська область, 93000, ідентифікаційний код 44779753).
Суд, розглянувши вказане клопотання, зазначає наступне.
Частиною 2 ст.48 ГПК України встановлено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
Відповідно до положень ч.2 ст.252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (ч.3 ст.252 ГПК України).
У даному випадку, враховуючи те, що провадження у справі відкрито ухвалою суду від 04.04.2025 надходження та розгляд клопотання позивача про заміну неналежного відповідача №б/н від 14.04.2025 відбувається в межах тридцяти календарних днів з дня відкриття провадження у справі, тобто до початку розгляду справи по суті.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, було введено в Україні воєнний стан з 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та триває на даний час.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
Відповідно до ч.ч.2-3 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.
Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.
Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова.
Зокрема, у відповідності до положень ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету; здійснюють управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік). Також військові адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.
Фінансування діяльності військових адміністрацій із виконання повноважень органів місцевого самоврядування здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, виконання інших функцій - за рахунок коштів Державного бюджету України (ч.6 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2022 №397 затверджено «Порядок фінансового забезпечення діяльності військових адміністрацій», яким передбачено, що фінансування діяльності здійснюється, зокрема військових адміністрацій населених пунктів, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету територіальної громади, де утворено військову адміністрацію.
Пунктами 4, 7 ч.6 ст.15 вказаного вище Закону також визначено, що начальник військової адміністрації є розпорядником бюджетних коштів; укладає від імені територіальної громади, відповідної військової адміністрації договори згідно із законодавством.
Військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування (ч.8 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Положеннями ч.2 ст.10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування начальник військової адміністрації крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.
У разі прийняття Верховною Радою України рішення, передбаченого ч.1 або 3 цієї статті, начальник військової адміністрації, відповідна обласна та/або районна військова адміністрація здійснюють повноваження, передбачені відповідно частиною другою або третьою цієї статті, з дня набрання чинності зазначеним рішенням Верховної Ради України протягом строку, передбаченого цими частинами.
У разі усунення загроз для безпеки і правопорядку на території області за поданням Президента України Верховна Рада України може прийняти рішення про поновлення роботи органів місцевого самоврядування на території відповідної області до закінчення 30-денного строку, передбаченого ч.2 або 3 цієї статті, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану (ч.4 ст.10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Судом з'ясовано, що згідно з п.1 Указу Президента України «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області» №192/2022 від 31.03.2022 утворено Рубіжанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області
Розпорядженням Президента України «Про призначення А.Юрченка начальником Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області» №48/2022-рп від 31.03.2022 призначено Юрченка Андрія Федоровича начальником Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
01.07.2022 Верховною Радою України прийнято Постанову №2333-IX «Про здійснення начальниками Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», п.1 якої встановлено, що у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування: 1) начальники Кремінської і Рубіжанської міських військових адміністрацій Сєвєродонецького району Луганської області: крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснюють повноваження відповідних міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних міських голів; можуть затвердити тимчасову структуру виконавчих органів відповідної міської ради (для працівників, посади яких не включено до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду); 2) апарати Кремінської і Рубіжанської міських рад та їх виконавчі комітети, інші виконавчі органи (з урахуванням абз.3 пункту 1 частини другої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»), комунальні підприємства, установи та організації Кремінської і Рубіжанської міських територіальних громад підпорядковуються відповідно начальнику Кремінської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області та начальнику Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Також п.3 ч.1 ст.78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках, зокрема, передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану».
Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених п.3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації (ч.5 ст.78 вказаного Закону).
Відповідно до інформації, наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вбачається, що 11.04.2022 внесено запис №1003901020000001499 про державну реєстрацію Рубіжанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (ідентифікаційний код 44779753).
Отже, наразі повноваження Рубіжанської міської ради Луганської області тимчасово здійснює (до моменту відновлення повноважень міської ради) Рубіжанська міська військова адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області.
Подібний висновок наведений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 08.10.2024 у справі №911/1244/23.
Зокрема, у п.4.12 вказаної постанови у справі за позовом ТОВ "Холенд" до відповідачів - 1) Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області та 2) Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області про стягнення заборгованості за договором підряду в сумі 4 182 486, 55 грн, Верховний Суд зауважив про те, що «колегія суддів з урахуванням положень чинного законодавства, зокрема, норм Закону України "Про військово-цивільні адміністрації", Закон України "Про правовий режим воєнного стану" та Указу Президента України від 21.03.2023 № 156/2022 "Про утворення військової адміністрації", яким постановлено утворити Гостомельську селищну військову адміністрацію, визнає правильним є висновок судів попередніх інстанцій стосовно того, що з дня утворення Гостомельської селищної військової адміністрації діяльність Гостомельської селищної ради тимчасово (до моменту відновлення повноважень у зв'язку із скасування воєнного стану) зупинена, а тому позовна вимога позивача про солідарне стягнення з відповідачів 4 182 486, 55 грн основної заборгованості за договором, є такою, що не ґрунтується на нормах законодавства України в частині стягнення з Гостомельської селищної ради.»
Враховуючи вищевикладене, клопотання позивача про заміну первісного відповідача належним №б/н від 14.04.2025 підлягає задоволенню.
Частиною 4 ст.48 ГПК України передбачено, що про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.
Також судом було з'ясовано, що відповідно до п.п.10 п.1 Постанови Верховної Ради України від 19.09.2024 №3984-IX «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» Сєвєродонецький район було перейменовано на Сіверськодонецький район.
Відповідні зміни щодо перейменування району враховується судом під час зазначення зареєстровапної адреси місцезнаходження відповідача.
Керуючись ст.ст.48, 232-235, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» про заміну неналежного відповідача №б/н від 14.04.2025 задовольнити.
2. Замінити первісного відповідача у справі №913/115/25 - Рубіжанську міську раду Луганської області (пл.Володимирська, буд.2, м.Рубіжне, Сіверськодонецький р-н, Луганська область, 93000, ідентифікаційний код 26023286) на Рубіжанську міську військову адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області (пл.Володимирська, буд.2, м.Рубіжне(з), Сіверськодонецький р-н (раніше - Сєвєродонецький р-н), Луганська область, 93000, ідентифікаційний код 44779753).
3. Встановити позивачу строк - протягом 2-х днів з моменту отримання цієї ухвали, в який направити відповідачу - Рубіжанській міській військовій адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області: 1) копію позовної заяви разом з додатками у цій справі; 2) копію поданих додаткових пояснень у справі від 14.04.2025 (докази направлення у встановлений строк подати суду).
4.Запропонувати відповідачу подати відзив на позовну заяву у строк, встановлений ч.1 ст.251 ГПК України - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення цієї ухвали. У випадку подання відповідачем відзиву - подати суду докази надіслання (вручення) його іншій стороні
Звернути увагу відповідача на те, що згідно з ч.4 ст.48 ГПК України останній має право подати суду клопотання про розгляд справи спочатку.
5. Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив - протягом п'яти днів з дня отримання відзиву. У випадку подання відповіді на відзив - подати суду докази надіслання (вручення) її іншій стороні.
6. Встановити відповідачу строк для подання заперечень - протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 24.04.2025 та не підлягає оскарженню окремо від рішення.
Інформацію у справі можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/sud5014.
Суддя Олена ДРАГНЄВІЧ