Постанова від 23.04.2025 по справі 384/158/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №384/158/25

пров. № 3/384/84/2025

23 квітня 2025 року с-ще Вільшанка

Вільшанський районний суд

Кіровоградської області

у складі:

головуючого судді Сорокіної О.О.,

з участю серетаря судового засідання ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в с-щі Вільшанка Кіровоградської області справу про притягнення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Вільшанка Кіровоградської області, українки, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої в АДРЕСА_1 ,

- до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,

за участі:

прокурора Іваніщева О.В.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 ,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №201/25 від 31 березня 2025 року ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, за таких обставин.

Наказом начальника Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 29.12.2016 № 439-к, з 30.12.2016 ОСОБА_2 призначено у порядку переведення на посаду державного кадастрового реєстратора відділу у Вільшанському районі ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області з відділу Держгеокадастру у Вільшанському районі в Кіровоградській області.

Наказом начальника ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області від 15.11.2021 № 602-к, з 15.11.2021 ОСОБА_2 переведено з посади державного кадастрового реєстратора відділу №2 Управління у Голованівському районі на вакантну рівнозначну посаду провідного спеціаліста відділу №1 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області.

Наказом начальника ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області від 25.04.2022 № 121-к, з 09.05.2022 ОСОБА_2 звільнено з посади провідного спеціаліста відділу №1 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області.

Таким чином, ОСОБА_2 була суб'єктом декларування у розумінні та відповідно до п.п. «в» ч. 1 ст. 3 , ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", на якого поширюється і поширювалася дія цього Закону.

Законом України «Про запобігання корупції» передбачено подачу шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Відповідно до Закону України від 03.03.2022 «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітного характеру уповноваженими органами не здійснюються, а декларації потрібно буде подати протягом трьох місяців після закінчення воєнного стану.

Також, після введення воєнного стану в країні, Національне агентство з питань запобігання корупції обмежило доступ до публічної частини реєстру декларацій, щоб максимально захистити особисті дані.

Законом України від 20 вересня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності, 12.10.2023 відновлено обов'язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни у майновому стані, та ряд інших зобов'язань, які були призупинені під час дії воєнного стану на території України.

Згідно з цим законом кампанія декларування за 2021-2022 роки тривала до 31 січня 2024 року. До зазначеної дати декларанти мали подати декларації за відповідні звітні періоди у 2021-2022 роках, у тому числі для проведення спецперевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше.

З урахуванням положень вказаних нормативних актів можна дійти висновку, що у суб'єкта декларування - (державного службовця, a саме: провідного спеціаліста відділу № 1 Управління надання адміністративних послуг) ОСОБА_2 01.01.2023 виник обов'язок подати щорічну декларацію (після звільнення) до 00 год 00 хв, 01.02.2024.

Разом з тим, відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру щорічну декларацію ОСОБА_2 , як суб'єкта декларування, опубліковано (подано) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua 27.09.2024 о 16 год 37 хв, тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно.

Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_2 , будучи суб'єктом декларування, вчасно (до 00 год. 00 хв. 01.02.2024) не подала за 2022 рік декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, натомість подала вказану декларацію 27.09.2024 о 16 год. 37 хв. - несвоєчасно, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину визнала повністю, щиро розкаялася та пояснила, що декларацію після звільнення подала вчасно, однак у зв'язку з військовим станом забула подати декларацію за 2022 рік. Після отримання повідомлення одразу подала декларацію за 2022 рік.

Прокурор в судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_2 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , з'ясувавши думку прокурора, всебічно і об'єктивно дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, які є належними та такими, що повністю узгоджуються між собою, не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, надавши їм належну оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Відповідно до статей 251, 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Згідно зі ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Так, підпунктом 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції №449/21 від 23.07.2021 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384, прийнятим 20.09.2023, що набрав чинності 12.10.2023, відновлено обов'язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни у майновому стані, та ряд інших зобов'язань, які призупинені під час дії воєнного стану на території України.

Згідно з цим Законом кампанія декларування за 2021-2022 роки тривала до 31 січня 2024 року. До зазначеної дати декларанти мали подати декларації за відповідні звітні періоди у 2021-2022 роках.

Відповідно до роз'яснення НАЗК "Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)" від 13.11.2023 №4 (зі змінами), обов'язок подавати щорічну декларацію виникає в суб'єкта декларування щороку протягом строку здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді та після відновлення декларування суб'єкти подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.

Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічну декларацію за 2022 рік не пізніше 31.01.2024, а за 2023 рік - до 01.04.2024.

Диспозицією ч.1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що відповідно до копії витягу з наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 29 грудня 2016 року №439-к, призначено з 30 грудня 2016 року ОСОБА_2 на посаду державного кадастрового реєстратора Відділу у Вільшанському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (а.с.29).

Згідно з копією наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 15 листопада 2021 року №602-к, ОСОБА_2 переведено з посади державного кадастрового реєстратора відділу №2 Управління у Голованівському районі на вакантну рівнозначну посаду провідного спеціаліста відділу №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (а.с.30).

Відповідно до копії наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 25 квітня 2022 року №121-к, ОСОБА_2 звільнено 09 травня 2022 року з посади провідного спеціаліста відділу №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (а.с.31).

Отже, у ОСОБА_2 виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після припинення діяльності (після звільнення)) за 2022 рік не пізніше 31 січня 2024 року включно.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2022 рік ОСОБА_2 подано лише 27.09.2024 о 16 год. 37 хв., тобто несвоєчасно.

Таким чином ОСОБА_2 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після припинення діяльності (після звільнення)) за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду та підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами, а дії ОСОБА_2 вірно кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог статті 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, визнається щире розкаяння особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Обставин, що обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення судом не встановлено.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням особи ОСОБА_2 , ступеню її вини, характеру та суспільної небезпеки вчиненого нею правопорушення, суд вважає, що до ОСОБА_2 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Дана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в скоєнні нових адміністративних правопорушень.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно із п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, а тому з ОСОБА_2 необхідно стягнути 605 грн. 60 коп. судового збору.

Напідставі викладеного та керуючись ч.1 ст. 172-6, ст.ст. 36, 280, 283, 285, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави на р/р UA908999980313010106000011513, отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./тг с-щеВільш/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37918230, код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Стягнути із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Вільшанка Кіровоградської області, зареєстрованої та проживаючої в АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору на користь Державної судової адміністрації на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Орган, за матеріалами якого прийнято рішення: Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43305056; Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 30, поштовий індекс 25006).

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.

У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік правопорушень.

Постанова може бути оскаржена відповідно до ст.ст. 287-289 КУпАП до Кропивницького апеляційного суду через Вільшанський районний суд Кіровоградської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк може бути поновлено органом, правомочним розглядати дану справу.

Строк звернення постанови до виконання - протягом трьох місяців з дня її винесення.

Повний текст постанови складено 24 квітня 2025 року.

Суддя О.О. Сорокіна