Рішення від 16.04.2025 по справі 382/1746/24

Яготинський районний суд Київської області

Справа № 382/1746/24

Провадження № 2/382/101/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2025 року Яготинський районний суд Київської області

у складі:

головуючого судді Савчака С.П.,

секретар судового засідання Голованова В.І.,

за участі:

представника

Бориспільської окружної прокуратури Козленка А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготин Бориспільського району Київської області в порядку загального позовного провадження цивiльну справу за позовом виконувача обов'язків керівника Бориспільської окружної прокуратури Пацкана М.В. в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до Бориспільської районної державної адміністрації та ОСОБА_1 про визнання недійсним розпорядження та скасування реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі

ВСТАНОВИВ:

Виконувач обов'язків керівника Бориспільської окружної прокуратури Пацкан М.В. звернувся до суду в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації з позовом до Бориспільської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: філія «Бориспільське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» про визнання недійсним розпорядження та скасування реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, за яким просить усунути перешкоди у здійсненні Київською обласною державною адміністрацією права користування та розпорядження земельною ділянкою лісогосподарського призначення з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054 шляхом: - визнання недійсним розпорядження Яготинської районної державної адміністрації від 28.08.2009 р. № 458 «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам України, для ведення садівництва в адміністративних межах Ничипорівської сільської ради» в частині відведення у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1013 га; - скасування в Державному земельному кадастрі реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054 з одночасним припиненням речових прав на неї.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі розпорядження Яготинської районної державної адміністрації від 28.08.2009 р. № 458 ОСОБА_1 було безоплатно передано у її власність земельну ділянку площею 0,1013 га з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054 на території Ничипорівської сільської ради за межами населеного пункту для ведення садівництва. Однак, 2003 та 2014 року земельна ділянка з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054 частково є земельною ділянкою лісогосподарського призначення, яка на момент відведення у приватну власність знаходилася у 80 кварталі Студениківського лісництва ДП «Переяслав-Хмельницький лісгосп», що в подальшому було реорганізоване в Помоклівське лісництво, яке реорганізоване шляхом приєднання до Державного підприємства «Бориспільське лісове господарство», яке в свою чергу було приєднане до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України». Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України філія «Бориспільське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» має право постійного користування землями 80 кварталу Помоклівського (раніше - Студенківського) лісництва. Спірна земельна ділянка відведена у приватну власність за рахунок земель лісогосподарського призначення, що суперечить вимогам Земельного і Лісового кодексів України. Відповідно до ст. 84 ЗК України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі лісогосподарського призначення. ДП «Бориспільський лісгосп» не надавав згоди на припинення права постійного користування земельною ділянкою лісогосподарського призначення. Зміна цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності здійснюється з погодженням з Кабінетом Міністрів України. Розпорядження прийнято не уповноваженим органом, з порушенням порядку зміни цільового призначення земельної ділянки лісогосподарського призначення, у спосіб та для потреб не передбачених законодавством, без попереднього припинення права користування землекористувача.

Ухвалою від 24.10.2024 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено у справі підготовче судове засідання, залучено третю особу, встановлено відповідачам та третій особі строк для подання відзиву на позовну заяву, пояснень щодо позову.

В підготовче судове засідання 29.01.2025 року відповідач ОСОБА_1 повторно не з'явилася, про дату, час та місце його проведення вважається повідомленою належним чином відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України, оскільки повістка про виклик повернулася до суду з відміткою відділення поштового зв'язку «адресат відсутній за вказаною адресою». Крім того, виклик відповідача ОСОБА_1 здійснювався шляхом публікації оголошення про виклик на сайті судової влади. Відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 не надала. В підготовче судове засідання 29.01.2025 року представник позивача, відповідача Бориспільської районної державної адміністрації та третьої особи не з'явилися, про дату, час та місце його проведення повідомлені належним чином, відзиву та/або пояснень щодо позову не надали.

Ухвалою від 29.01.2025 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті з повідомленням (викликом) учасників. В судові засідання по розгляду справи по суті 05.03.2025 року, 08.04.2025 року представник позивача, відповідач ОСОБА_1 , представник відповідача Бориспільської районної державної адміністрації не з'явилися. Відповідач ОСОБА_1 про дату, час та місце проведення судових засідань вважається повідомленою належним чином відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України, оскільки повістка про виклик повернулася до суду з відміткою відділення поштового зв'язку «адресат відсутній за вказаною адресою». Крім того, виклик відповідача ОСОБА_1 здійснювався шляхом публікації оголошення про виклик на сайті судової влади.

Відповідачі про поважність причин не з'явлення суд не повідомили, відзиву на позовну заяву не надали. В судовому засіданні 08.04.2025 року представник Бориспільської окружної прокуратури надав згоду на проведення заочного розгляду справи. На підставі зазначеного, суд відповідно до ст. 280, 281 ЦПК України ухвалив, без постановлення окремого документу, провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.

Представник Бориспільської окружної прокуратури позовні вимоги підтримав з підстав зазначених в позові.

Заслухавши представника Бориспільської окружної прокуратури та дослідивши письмові докази у справі суд встановив.

Розпорядження Яготинської районної державної адміністрації від 28.08.2009 року № 458 «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам України, для ведення садівництва в адміністративних межах Ничипорівської сільської ради» передано у власність земельні ділянки, загальною площею 0,6357 га (в тому числі під садом - 0,6357 га) для ведення садівництва в садовому товаристві «Спорт» за межами населеного пункту в адміністративних межах Ничипорівської сільської ради, згідно додатком. Віднести земельні ділянки до земель сільськогосподарського призначення. Відповідно до п. 5 списку громадян зазначених в додатку до вказаного розпорядження у приватну власність ОСОБА_1 передається земельна ділянка площею 0,1013 га за номером 7.

За довідкою Управління земельних ресурсів у Яготинському районі Київської області № 1265 від 10.09.2009 року земельній ділянці, яка передається у власність ОСОБА_1 присвоєно кадастровий номер 3225584200:03:001:0054.

За державним актом на право власності на земельну ділянку виданим 27.03.2010 року на підставі Розпорядження Яготинської районної державної адміністрації від 28.08.2009 року № 458 ОСОБА_1 є власником земельна ділянка площею 0,1013 га, з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054, з цільовим призначенням для ведення садівництва, яка розташована в Київській області, Яготинському районі, Ничипорівська сільська рада, СТ «Спорт», ділянка № НОМЕР_1 .

За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Є реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 16.08.2024 року відомості про права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054 відсутні.

За матеріалами лісовпорядкування 2003 та 2014 року земельна ділянка з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054 частково є земельною ділянкою лісогосподарського призначення, яка на момент відведення у приватну власність знаходилась у 80 кварталі Студениківского лісництва ДП «Переяслав-Хмельницький лісгосп».

За листом ДП «Бориспільський лісгосп» від 21.02.2022 року № 83 земельна ділянка з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054 накладається на землі, які знаходяться в постійному користуванні підприємства (Помоклівського лісництва, квартал 80, виділ 4).

Студениківське лісництво, відповідно до наказу ДП «Переяслав-Хмельницький лісгосп» від 10.03.2016 року № 6-ОД реорганізовано в Помоклівське лісництво, що до 2021 року перебувало у постійному користуванні ДП «Переяслав-Хмельницьке лісове господарство». Останнє, згідно наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 21.10.2021 року № 679 «Про припинення Державного підприємства «Переяслав-Хмельницьке лісове господарство» та затвердження складу Комісії з припинення» реорганізовано шляхом приєднання до Державного підприємства «Бориспільське лісове господарство».

Після цього, відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 року № 942 «Про припинення Державного підприємства «Бориспільське лісове господарство» та затвердження складу комісії з припинення», останнє припинено шляхом реорганізації, а саме приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України». Цим же наказом (п. 8) визначено, що ДСГП «Ліси України» є правонаступником прав та обов'язків Державного підприємства «Бориспільське лісове господарство».

Право постійного користування філії «Бориспільське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» землями лісогосподарського призначення 80 кварталу Помоклівського (раніше - Студениківського) лісництва, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування, розробленими ВО «Укрдержліспроект».

За листом ДП «Бориспільський лісгосп» від 09.02.2022 року № 62 вбачається, що підприємство не надавало згоди на припинення права постійного користування земельною ділянкою лісогосподарського призначення з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054.

Розпорядження Яготинської районної державної адміністрації від 28.08.2009 року № 458 «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам України для ведення садівництва в адміністративних межах Ничипорівської сільської ради» в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054 прийняте всупереч вимог законодавства.

Зокрема, спірна земельна ділянка відведена в приватну власність за рахунок земель лісогосподарського призначення, що суперечить вимогам Земельного і Лісового кодексів України.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини, що виникають при використанні лісів, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про ліси, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

Таким чином, Земельним кодексом України встановлено пріоритетність норм цього кодексу для застосування до земельних відносин, що виникають при використанні лісів.

Статтею 1 Лісового кодексу України визначено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Земельна лісова ділянка - земельна ділянка лісового фонду України з визначеними межами, яка надається або вилучається у землекористувача чи власника земельної ділянки для ведення лісового господарства або інших суспільних потреб відповідно до земельного законодавства.

Статтею 7 Лісового кодексу України визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

До земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства (ст. 5 Лісового кодексу України).

Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. ч. 2 та 3 ст. 56 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств. Громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для заліснення.

Інших випадків, які б передбачали надання у приватну власність земель лісогосподарського призначення, законодавство не містить.

Згідно ст. 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства. Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом.

За статтями 45, 47, 48, 54 Лісового кодексу України облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування.

Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

Лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.

У матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.

Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.

Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11.12.1986, планшети лісовпорядкування відносяться до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення.

Так, відповідно до листа ДП «Бориспільський лісгосп» від 21.02.2022 року № 83 земельна ділянка з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054 накладається на землі, які знаходяться в постійному користуванні підприємства (Помоклівського лісництва, квартал 80, виділ 4).

За листом філії «Бориспільське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» від 17.09.2024 року № 1037/20.23-2024 земельна ділянка з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054, згідно наданих координат в системі СК-63, частково накладається на квартал 80 виділ 4 Помоклівського лісництва.

Розташування спірної земельної ділянки на землях лісового фонду, які знаходяться в постійному користуванні філії «Бориспільське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» також підтверджується інформацією ВО «Укрдержліспроект» від 22.02.2022 року № 184 у відповідності до матеріалів базового лісовпорядкування 2003 та 2014 років.

Відповідний висновок про належність, достатність та достовірність документів, наданих вищевказаним органом висловлено також Верховним Судом у постанові від 13.11.2019 у справі № 361/6829/16, де вказано: «Відхиляючи наведені докази, суд апеляційної інстанції не врахував, що ВО «Укрдержліспроект» створене з метою проведення лісовпорядкування на всій території лісового фонду України, яке включає систему державних заходів, спрямованих на забезпечення охорони і захисту, раціонального використання, підвищення продуктивності лісів та їх відтворення, оцінку лісових ресурсів, а також підвищення культури ведення лісового господарства.

ВО «Укрдержліспроект» здійснює комплекс лісовпорядних робіт для всіх лісокористувачів, незалежно від форм власності і відомчої підпорядкованості за єдиною системою в порядку, встановленому Державним агентством лісових ресурсів України за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища, тобто володіє інформацією про лісовпорядкування».

Вищевказана інформація ВО «Укрдержліспроект» у повній мірі відповідає даним планово-картографічних матеріалів і Проектів організації та розвитку лісового господарства.

Отже, в силу положень ст. ст. 19, 55, 84 Земельного кодексу України та ст. 5 Лісового кодексу України спірна земельна ділянка відноситься до земель державної власності лісогосподарського призначення та використовуються для ведення лісового господарства у порядку, визначеному Лісовим кодексом України.

За приписами ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема добровільна відмова від права користування земельною ділянкою, вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

З аналізу листа ДП «Бориспільський лісгосп» від 09.02.2022 року № 62 вбачається, що підприємство не надавало згоди на припинення права постійного користування земельною ділянкою лісогосподарського призначення з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054.

Отже, в силу положень ст. ст. 19, 55, 84 Земельного кодексу України та ст. 5 Лісового кодексу України, спірна земельна ділянка відноситься до земель державної власності лісогосподарського призначення та використовується для ведення лісового господарства у порядку, визначеному Лісовим кодексом України.

Згідно ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Порядок вилучення земельних ділянок врегульовано ст. 149 Земельного кодексу України, відповідно до якої земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Порядок розпорядження земельними ділянками та зміни їх цільового призначення визначено Земельним кодексом України.

Так, згідно ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Статтею 122 Земельного кодексу України визначено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарського використання; ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті.

Статтею 149 Земельного кодексу України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом.

Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Крім цього, згідно ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Таким чином, у спірних правовідносинах неуповноваженим органом передано у власність земельну ділянку лісогосподарського призначення державної форми власності приватній особі для ведення садівництва.

Розпорядженням Яготинської районної державної адміністрації від 28.08.2009 №458 «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам України для ведення садівництва в адміністративних межах Ничипорівської сільської ради» фактично здійснено незаконне відведення земельної ділянки у приватну власність без згоди землекористувача, без вилучення з постійного користування ділянки та без зміни її цільового призначення, у тому числі за погодженням з постійним лісокористувачем, та, відповідно, без розроблення і затвердження в установленому порядку проекту землеустрою щодо відведення ділянки (із зміною цільового призначення).

Натомість, в силу положень ст. 122 Земельного кодексу України, належним розпорядником земель лісогосподарського призначення державної форми власності за межами населеного пункту, які фактично перебувають в постійному користуванні філії «Бориспільське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», є виключно Київська обласна державна адміністрація.

Вказане розпорядження є незаконним і прийнято в порушення вимог ст. ст. 20, 22, 57, 93, 116, 122, 149 Земельного кодексу України та ст. ст. 16, 17, 18 Лісового кодексу України оскільки прийнято не уповноваженим органом, з порушенням порядку зміни цільового призначення земельної ділянки лісогосподарського призначення, у спосіб та для потреб не передбачених законодавством, без попереднього припинення права користування землекористувача.

Враховуючі вищевикладене, зазначене позовні вимоги пілягають задоволенню. Розпорядження Яготинської районної державної адміністрації від 28.08.2009 року № 3458 в частині відведення у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1013 га. підлягає визнанню недійсним, а реєстрація в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054 підлягає скасуванню з одночасним припиненням речових прав на неї.

За подання позову Київською обласною прокуратурою платіжною інструкцією № 2638 від 05.09.2024 року відповідно до ч. 1, 2 ст. 133 ЦПК України сплачено судовий збір у розмірі 6 056,00 грн. Враховуючи, що позов задоволено, а тому відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України сплачений судовий збір слід покласти на відповідачів по 3 028,00 грн. на кожного.

Керуючись ст. 1-19, 76-81, 95, 133-142, 258, 259, 263-266, 273, 280-289, 351-355 ЦПК України суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги виконувача обов'язків керівника Бориспільської окружної прокуратури Пацкана М.В. в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до Бориспільської районної державної адміністрації та ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати недійсним розпорядження Яготинської районної державної адміністрації від 28.08.2009 року № 458 «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам України, для ведення садівництва в адміністративних межах Ничипорівської сільської ради» в частині відведення у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1013 га.

Скасувати в Державному земельному кадастрі реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 3225584200:03:001:0054 з одночасним припиненням речових прав на неї.

Стягнути з Бориспільської районної державної адміністрації на користь Київської обласної прокуратури сплачену суму судового збору за подання позову у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київської обласної прокуратури сплачену суму судового збору за подання позову у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте Яготинським районним судом Київської області за письмовою заявою будь-кого з відповідачів, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

На заочне рішення протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Київського апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених вище строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заявник: Виконувач обов'язків керівника Бориспільської окружної прокуратури Пацкан М.В., місцезнаходження за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Бориспіль, вул. Героїв Небесної сотні, буд. 21, код ЄДРПОУ Київської обласної прокуратури 02909996.

Позивач: Київська обласна державна адміністрація, місцезнаходження за адресою: м. Київ, площа Лесі Українки, буд. 1, код ЄДРПОУ 00022533.

Відповідачі:

Бориспільська районна державна адміністрація, місцезнаходження за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Бориспіль, вул. Київський шлях, буд. 74, код ЄДРПОУ 24209740;

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Третя особа: філія «Бориспільське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», місцезнаходження за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Гора, вул. Лісова, буд. 1, код ЄДРПОУ 45054758.

Повне рішення суду складене та підписане 24 квітня 2025 року.

Суддя С.П. Савчак