Справа №592/5986/25
Провадження №1-кс/592/2721/25
22 квітня 2025 року м.Суми
Слідчий суддя Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , без фіксації процесуальної дії технічними засобами, розглянув клопотання прокурора Окружної прокуратури м. Суми ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 12025205520000349 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.04.2025 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України,
Прокурор своє клопотання мотивує тим, що у власності Сумської міської територіальної громади перебуває об'єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення «Кам'яна фортеця» на території дитячого парку «Казка» у м. Суми.
Відповідно до рішення Сумської міської ради вказаний об'єкт нерухомого майна передано в господарське відання комунального підприємства "Сумикомунінвест" Сумської міської ради.
28.03.2025 р. директором КП «Сумикомунінвест видано Наказ № 06 про створення комісії зі списання нежитлового приміщення «Кам'яна фортеця» на території дитячого парку «Казка» у м. Суми.
За результатом засідання комісії складено «Техніко-економічне обґрунтування необхідності списання майна», які на підставі висновку дослідження Сумського вирішили списати об'єкт з основних засобів.
28.03.2025 р. директор КП «Сумикомунінвест ОСОБА_4 звернувся з листом № 27 до Сумської міської військової адміністрації з питанням про списання та демонтаж споруди «Кам'яна фортеця» на території дитячого парку «Казка» у м. Суми.
За результатом розгляду листа начальником Сумської міської військової адміністрації видано наказ №63-СМВА від 28.03.2025 р. про погодження на списання основних засобів КП «Сумикомунінвест».
Вже 29.03.2025 р. саме на підставі вказаного Наказу Сумської міської військової адміністрації КП "Сумикомунінвест" СМР розпочало роботи щодо демонтажу нежитлової будівлі «Кам'яна фортеця» площею 246 м2.
Наразі у органу досудового розслідування існують підставі вважати, що при виданні наказу Сумської міської військової адміністрації № 63-СМВА від 28.03.2025 р. не дотримано належну процедуру списання комунального майна.
Зокрема встановлено, що рішенням Сумської міської ради №1032-МР від 21.12.2011 затверджено Порядок списання майна комунальної власності територіальної громади міста Суми (далі - Порядок).
Порядок визначає процедуру списання майна комунальної власності територіальної громади міста Суми, що перебуває в оперативному управлінні управлінь, відділів, установ, організацій, закладів, в господарському віданні комунальних підприємств, засновником яких виступає Сумська міська рада, та майна, яке використовується фізичними та юридичними особами, відповідно до укладених договорів
Серед іншого п. 5 Порядку передбачає, що на списання нерухомого майна, закріпленого за суб'єктом-балансоутримувачем, суб'єкт управління надає згоду лише за погодженням з Сумською міською радою. Документи для розгляду питання про надання згоди на списання нерухомого майна на сесії Сумської міської ради готуються суб'єктом управління на підставі звернення суб'єкта-балансоутримувача відповідно до цього. Порядку та відповідно до регламенту роботи Сумської міської ради.
Також відповідно до положень п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо відчуження комунального майна.
В той же час, Сумська міська рада не погоджувала будь-яких питань щодо списання комунального майна, а саме нежитлового приміщення «Кам'яна фортеця» на території дитячого парку «Казка» у м. Суми.
Як зазначалося вище у вказаному кримінальному провадженні досліджується обставини видання Наказу Сумської міської військової адміністрації наказ № 63- СМВА від 28.03.2025 р. щодо погодження списання нерухомого майна, а саме: нежитлової будівлі «Кам'яна фортеця» площею 246 м2.
03.04.2025 р. слідчим у кримінальному провадженні проведено огляд нежитлового приміщення «Кам'яна фортеця» на території дитячого парку «Казка» у м. Суми та зафіксовано наявні механічні пошкодження будівлі у вигляді наскрізних отворів.
Можливість використання вказаного майна в якості доказу обумовлена положеннями ст. 91 КПК України (обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні), а також тим, що будівля містить (зберегла) на собі сліди можливо вчиненого кримінального правопорушення.
На переконання органу досудового розслідування ненакладення арешту на дане майно може неодмінно призвести до спроб подальшого демонтажу будівлі, тобто її пошкодження, псування та знищення.
Вірогідність вчинення таких дій може бути обумовлена бажанням уникнути кримінальної відповідальності, перешкоджати досудовому розслідуванню, що в кінцевому результаті завдасть незворотної шкоди кримінальному провадженню та унеможливить досягненню його завдань, визначених ст. 2 КПК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив задовольнити.
Представник КП «Сумикомунінвест» та представник Сумської міської ради у судове засідання не з'явилися. Будь-яких клопотань про відкладення розгляду справи, заперечень щодо клопотання слідчому судді не надали.
Перевіривши клопотання та додані матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що 01.04.2025 р. у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12025205520000349 зареєстровано кримінальне провадження за ч. 1 ст. 364 КК України, досудове розслідування у якому здійснює Сумський РУП ГУНП в Сумській області.
Арешт майна є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, передбачений п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України. Частиною 1 ст. 131 КПК України встановлено, що заходи кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Нежитлове приміщення «Кам'яна фортеця» (літ. Д-І 246 м2) на праві комунальної власності належить Територіальній громаді міста Суми, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав вланості на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.
Відповідно до рішення Сумської міської ради № 1215-МР від 06.02.2008 р. майно комунальної власності територіальної громади міста Суми, розташоване у дитячому парку «Казка», зокрема, нежитлова будівля «Кам'яна фортеця», площею 246 м2, передано в господарське відання КП «Сумикомунінвест» СМР.
Згідно ч. ч. 1 - 3 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Прокурором доведено, що вищевказане майно, має значення для забезпечення кримінального провадження, за існування розумних підозр вважати, що це майно є доказом злочину та є можливість його використання як доказу у кримінальному провадженні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 131, 132, 167, 170, 172, 173 КПК України, суд,
Клопотання прокурора Окружної прокуратури м. Суми ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 12025205520000349 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.04.2025 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на майно: нежитлове приміщення «Кам'яна Фортеця», що знаходиться за аресою: м. Суми, просп. Тараса Шевченка, 27, літ. Д-І, площею 246,0 кв.м. на території дитячого парку «Казка» у м. Суми (відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - реєстраційний номер майна: 37870261, форма власності: комунальна, частка власності: 1/1, назва: Територіальна громада м. Суми).
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Суддя ОСОБА_1