17.04.2025 Справа №607/7877/25 Провадження №1-кс/607/2271/2025
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі клопотання ОСОБА_3 , подане відносно ОСОБА_4 в порядку ст.206 КПК України щодо виконання загальних обов'язків судді щодо захисту прав людини, -
До слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області 16.04.2025 надійшла в порядку ст. 206 КПК України клопотання ОСОБА_3 , подане відносно ОСОБА_4 на незаконне затримання та згідно вимог клопотання просила зобов'язати службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити утримувану особу ОСОБА_4 .
В обґрунтування поданої скарги вказує, що її чоловік ОСОБА_4 на теперішній час з 12.04.2025 року незаконно утримується у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) за адресою: АДРЕСА_1 , тобто фактично тримається під вартою, хоча він повідомив про те, що він належить до релігійної організації Свідків Єгови в Україні, а тому не підлягає призову н військову службу.
На виконання вимог ст. 206 КПК України слідчим суддею 16.04.2025 відкрито провадження у даній справі по розгляду скарги.
У судове засідання ОСОБА_4 не з'явився, та згідно отриманих слідчим суддею відомостей з 16.04.2024 станом на 17.04.2025 останній не перебуває на території ІНФОРМАЦІЯ_1 , відтак його доставлення до суду є неможливим.
Скаржник ОСОБА_3 судовому засіданні подану скаргу підтримала, та просить її задовольнити з підстав наведених у ній, також просить доручити відповідному органу досудового розслідування дослідження фактів, викладених у її заяві. Вказала, що надані слідчому судді документи, що ОСОБА_4 не перебуває на території ІНФОРМАЦІЯ_1 не відповідають дійсності, оскільки станом на 17.04.2025 він їй телефонував та повідомляв, що він знаходиться в АДРЕСА_1 .
Представник ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, від керівника ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов лист, що ОСОБА_4 не перебуває у ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Слідчий суддя, розглянувши скаргу, заслухавши в судовому засіданні скаржника та його представника, представника органу, дії якого оскаржуються, оглянувши долучені матеріали, прийшов до наступних висновків.
Статтею 208 цього Кодексу встановлює виключні випадки, за наявності яких уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрюваного у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі, зокрема, якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин.
У відповідності до ч.ч. 2, 3 ст. 206 КПК України, якщо слідчий суддя отримує з будь-яких джерел відомості, які створюють обґрунтовану підозру, що в межах територіальної юрисдикції суду знаходиться особа, позбавлена свободи за відсутності судового рішення, яке набрало законної сили, або не звільнена з-під варти після внесення застави в установленому цим Кодексом порядку, він зобов'язаний постановити ухвалу, якою має зобов'язати будь-який орган державної влади чи службову особу, під вартою яких тримається особа, негайно доставити цю особу до слідчого судді для з'ясування підстав позбавлення свободи. Слідчий суддя зобов'язаний звільнити позбавлену свободи особу, якщо орган державної влади чи службова особа, під вартою яких тримається ця особа, не надасть судове рішення, яке набрало законної сили, або не доведе наявність інших правових підстав для позбавлення особи свободи.
Як вбачається із отриманого від ІНФОРМАЦІЯ_4 листа від 17.04.2025 № 9560, ОСОБА_4 не перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 , до даного державного органу не прибував і в приміщенні центру не перебуває.
У зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової та мобілізаційної готовності Збройних сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України №62/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022, оголошено про проведення загальної мобілізації.
У відповідності до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти СБ України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує політику у сфері цивільного захисту).
Призов громадянина на військову службу під час мобілізації не є позбавленням особи права на свободу, а є обов'язком громадянина України і не є незаконним затриманням особи.
Таким чином, слідчий суддя констатує, що ОСОБА_4 не був затриманий представниками ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також відсутні дані про те, що останній продовжує незаконно утримуватись у розташуванні зазначених органів державної влади.
Крім цього, згідно норм КПК України, службові (посадові) особи зазначеної військової частини, у тому числі територіального центру комплектування та соціальної підтримки не є уповноваженими службовими особами, яким надано право на здійснення затримання в рамках кримінальної юрисдикції.
Аналіз статті 206 КПК України передбачає як незаконне затримання особи - тримання особи під вартою, позбавлення свободи без судового рішення, або не звільнення з під варти після внесення застави.
Зі змісту поданої скарги слідує, що ОСОБА_4 не є особою, яка тримається під вартою, у зв'язку із застосованим відносно нього запобіжного заходу, не є затриманим у порядку ст. 208 КПК України та не є особою, затриманою не уповноваженою службовою особою у порядку у ст. 207 КПК України, не утримається правоохоронними органами у зв'язку із розслідуванням ними кримінального правопорушення у межах будь-якого кримінального провадження. Протокол про затримання згідно вимог КПК України та КУпАП стосовно ОСОБА_4 не складався та таких відомостей слідчому судді не надано.
Відтак, ОСОБА_4 не є затриманою особою в розумінні кримінально-процесуального законодавства, а тому повноваження слідчого судді на вказані правовідносини не поширюються.
При цьому, слідчий суддя звертає увагу заявника на те, що у разі порушення прав чи інтересів осіб службовими (посадовими) особами органів ТЦК та СП при здійсненні ними свої повноважень, пов'язаними із мобілізацією, для судового захисту він вправі звернутись із адміністративним позовом до компетентного адміністративного суду, а у разі вчинення щодо нього протиправних дій, що містять ознаки кримінальних правопорушень до правоохоронного органу із заявою про вчинення кримінального правопорушення. Розгляд та оцінка даної заяви належить до дискреційних повноважень цього органу.
Тому, враховуючи наведене, в задоволенні скарги ОСОБА_3 від 16.04.2025 на незаконне затримання ОСОБА_3 та зобов'язання звільнити утримувану особу слід відмовити.
Однак, з метою перевірки викладених у заяві ОСОБА_3 та повідомлених нею у судовому засіданні у фактів дану ухвалу слід скерувати до Тернопільської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону для відому та відповідного реагування.
Керуючись ст. 206, 309, 376 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання ОСОБА_3 , поданого відносно ОСОБА_4 в порядку ст.206 КПК України щодо виконання загальних обов'язків судді щодо захисту прав людини - відмовити.
Роз'яснити заявнику, що у разі порушення прав чи інтересів осіб службовими (посадовими) особами органів ТЦК та СП при здійсненні ними свої повноважень, пов'язаними із мобілізацією, для судового захисту він вправі звернутись із адміністративним позовом до компетентного адміністративного суду, а у разі вчинення протиправних дій, що містять ознаки кримінальних правопорушень до правоохоронного органу із заявою про вчинення кримінального правопорушення.
Копію ухвали направити скаржнику, ІНФОРМАЦІЯ_4 , Тернопільській спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Західного регіону для відому.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1