Постанова від 22.04.2025 по справі 420/38035/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/38035/24

Перша інстанція: суддя Катаєва Е.В.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача-Шляхтицького О.І.,

суддів: Семенюка Г.В., Федусика А.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 у справі № 420/38035/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У грудні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не здійснення перерахунку з 01.12.2019 йому - ОСОБА_1 , на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №656 від 15.11.2024 виданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в м. Києві на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 по справі № 420/23061/23;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії йому - ОСОБА_1 , відповідно до вимог ч.18 ст.43, ч.2 ст,55, ст.63, 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №656 від 15.11.2024 виданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в м. Києві на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 по справі №420/23061/23 та (додаткових доплат та підвищень) та індексації, з урахуванням фактично сплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон України №2262-ХІІ).

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 по справі №540/4501/21 зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі оновленої довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області" Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення від 14.05.2021 № 33/42-К-38 о/п, починаючи з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 по справі №420/23061/23, задоволено його позов та, зокрема, зобов'язано ДУ «ТМО МВС України в м.Києві» виготовити та направити до ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 19.11.2019, відповідно до вимог ст.ст. 43,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень Постанови КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року № 988, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії, та суми індексації грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру пенсії позивача.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 по справі №420/23061/23 замінено Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» (код ЄДРПОУ 37027405) на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) (код ЄДРПОУ 43611844) як боржника у виконавчому провадженні №75671622 з виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року по справі №420/23061/23.

На виконання рішення суду виготовлена та направлена до ГУ ПФУ довідка №656 від 15.11.2024 із включенням індексації грошового забезпечення, проте відповідач не здійснив перерахунок його пенсії, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Представник відповідача надав до суду першої інстанції відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову. В обґрунтування відзиву зазначено, що відповідно до ст. 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсії проводиться на умовах, і порядку та розмірах, передбачених КМУ. На виконання Постанови №103 ГУ ПФУ проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою. Інших нормативно - правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України до цього моменту не прийнято, відповідно підстави для перерахунку пенсії відсутні. Також на думку представника відповідача позивачем пропущений строк звернення до суду.

Представник позивача надав відповідь на відзив, у якій заперечував проти доводів відповідача з підстав, викладених у позові.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 10.02.2025 у справі № 420/38035/24 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовив.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, представник ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм процесуального та неправильним застосуванням норм матеріального права, неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов.

Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуваного судового рішення:

- суд першої інстанції не врахував, що довідка від 15.11.2024 № 656, видана Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в м. Києві на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 420/23061/23, яке набрало законної сили та встановлює право позивача на збільшений розмір пенсії.

Обставини справи.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеного без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019 року, визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ №103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Позивач вважаючи, що з набранням законної сили судовими рішенням у справах №826/3858/18, №826/12704/18 повинно бути поновлено його право на перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, звернувся до ДУ «ТМО МВС України в Херсонській області» щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 19 листопада 2019 року. Позивачу виготовлена довідка №33/42-К-38 о/п від 14.05.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року та довідки ДУ «ТМО МВС України в Херсонській області» направлена до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не здійснило перерахунок пенсії позивачу. Вважаючи таку відмову відповідача протиправною та такою, що порушує права позивача на отримання пенсії в належному розмірі, позивач звернувся до суду.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 по справі №540/4501/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі оновленої довідки державного підприємства "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області" від 14.05.2021 №33/42-К-38 о/п, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення починаючи з 01.12.2019 з урахуванням виплачених сум.

Надалі рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 по справі №420/23061/23, задоволено його позов до ДУ «ТМО МВС України по Херсонській області», ДУ «ТМО МВС України по м. Києву», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ГУ ПФУ та, зокрема, зобов'язано ДУ «ТМО МВС України в м.Києві» виготовити та направити до ГУ ПФУ оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 19.11.2019 року, відповідно до вимог ст.ст. 43,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII, положень Постанови КМУ "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії, та суми індексації грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру пенсії позивача.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 по справі №420/23061/23 замінено Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» (код ЄДРПОУ 37027405) на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) (код ЄДРПОУ 43611844) як боржника у виконавчому провадженні №75671622 з виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року по справі №420/23061/23.

На виконання рішення суду виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідка № 656 від 15.11.2024 із включенням індексації грошового забезпечення, проте відповідач не здійснив перерахунок його пенсії.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Висновок суду першої інстанції.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії позивача.

Між тим, суд вказав, що на виконання рішення суду від 22.01.2024 по справі № 420/23061/23 виготовлена довідка № 656 від 15.11.2024 із включенням індексації грошового забезпечення, про що зазначає позивач у позові. Саме отримання такої довідки позивачем свідчить про припинення правовідносин стосовно предмета спору у справі № 420/230618/23.

Суд першої інстанції, враховуючи вказані правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 30.01.2024 по справі №580/1974/23, дійшов висновку про відсутність правових підстав у відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за довідкою № 656 від 15.11.2024 про грошове забезпечення позивача станом на 19.11.2019 із включенням до неї індексації грошового забезпечення, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2019 року на підставі наданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в м. Києві (Філія ГСЦ МВС) нової оновленої довідки №656 від 15.11.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року не підлягають задоволенню.

Щодо виготовлення на виконання рішення суду від 22.01.2024 по справі №420/23061/23 довідки № 656 від 15.11.2024 про грошове забезпечення позивача із включенням індексації грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою суд першої інстанції зазначив, що спірні правовідносини були вирішені судом, рішення суду виконано, виготовлення та отримання такої довідки позивачем свідчить про припинення правовідносин стосовно предмета спору у справі № 420/230618/23.

Також суд вказав, що по даній справі №420/38035/24 виникли нові спірні правовідносини. Відсутні законні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки №656 від 15.11.2024 із включенням індексації грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, оскільки об'єктом індексації є сама пенсія. Індексація грошового забезпечення враховується лише в грошовому атестаті для призначенні пенсії. Крім того, такій перерахунок (на підставі довідки, в яку включена індексація грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою) приведе до неправомірних втрат бюджетних коштів.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 3 Конституції України проголошує, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Ця норма є об'єктивним продовженням задекларованого в статті 1 Конституції статусу України як соціальної та правової держави.

Громадяни мають право на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, установлених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Так, пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.

Спеціальні умови, норми і порядок пенсійного забезпечення за особливостями спеціального статусу громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, визначені цим Законом, який має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

У справі, яка розглядається спір виник через порушення, на думку позивача, його права на перерахунок пенсії у зв'язку із бездіяльністю відповідача щодо не перерахунку пенсії позивача на підставі довідки до якої включено суми індексації грошового забезпечення.

Вирішуючи спірне питання колегія суддів виходить з такого.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих поліцейських, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, інших осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ у тому числі колишніх працівників міліції, врегульовано статтею 63 цього Закону та Порядком №45.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно із статтею 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України. Пунктом 4 частини десятої статті 62 цього Закону, якою врегульовані гарантії професійної діяльності поліцейського визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Статтею 94 Закону № 580-VIII регламентовано грошове забезпечення поліцейських, згідно із частиною першою якої поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина 2 статті 94 Закону № 580-VIII).

Нормативно-правовими актами, якими визначається розмір грошового забезпечення, його складові, умови та порядок його виплати, є постанова № 988 та Порядок № 260, відповідно, якими не передбачено такого додаткового виду грошового забезпечення для перерахунку пенсії як індексація грошового забезпечення.

Разом з цим, відповідно до частини 5 статті 94 вказаного Закону № 580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) та пенсії.

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 Закону № 1282-ХІІ є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування (частина 1 статті 9 Закону № 1282-XII).

Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум при розрахунку пенсії військовослужбовцям, колишнім працівникам органів внутрішніх справ, поліцейським, тощо.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-ІІІ), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону № 2017-ІІІ).

Тож, колегія суддів констатує, що дійсно індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг.

У той же час, у рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення першого речення частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Таким чином, індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії на підставі частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Поряд з цим, відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Підстави для проведення індексації визначено статтею 4 Закону № 1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок № 1078.

Пунктом 2 постанови № 118 установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом 1 цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом 2 пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2021 відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 01.01.2021 до 28.02.2022 за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що об'єктом здійснення індексації доходів позивача, є його дохід у формі пенсії, а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на момент звільнення, а тому, відсутні підстави для врахування індексації цього грошового забезпечення при формуванні довідки для перерахунку його пенсії.

Отже пенсія, яку позивач отримує, є об'єктом індексації, що має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Проведення індексації призначеної (перерахованої) позивачу пенсії (з урахуванням надбавок, доплат та підвищень) є встановленим механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, реалізація якого дає підстави стверджувати про дотримання державних гарантій, спрямованих на підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, у розумінні Закону України від 05.10.2020 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Таким чином, системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що, суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 30.01.2024 у справі № 580/1974/23.

Також, у вказаній постанові судова палата Верховного Суду зазначила, що висновки, викладені в раніше ухваленій постанові Верховного Суду у складі колегії суддів з цієї самої палати від 21.06.2023 у справі № 480/11090/21 про наявність у особи, яка перебувала на службі в ОВС, та якій пенсія призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, права на включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку її пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, сум індексації цього грошового забезпечення, є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні, а відтак вважає за необхідне відступити від таких висновків та сформувати наступні висновки:

(1) об'єктом здійснення індексації доходів особам, зокрема, які проходили службу в органах внутрішніх справ, пенсія яким призначена згідно із Законом № 2262-XII, є їх дохід у формі пенсії (у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної соціальної групи населення), а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою до тієї, яку вони обіймали на момент звільнення з відповідних органів;

(2) суми індексації грошового забезпечення поліцейських не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при її формуванні.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Апеляційний суд акцентує, що при вирішенні даної справи, враховуючи правові висновки Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 30.01.2019 у справі № 755/10947/17, колегія суддів вважає застосовною саме останню правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 30.01.2024 у справі № 580/1974/23 за подібних правовідносин.

З огляду на викладене, на думку колегії суддів, є правильними висновки суду першої інстанції про відсутність правових підстав у відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за довідкою №656 від 15.11.2024 про грошове забезпечення позивача станом на 19.11.2019 із включеною до неї індексацією грошового забезпечення.

Відтак, суд першої інстанції правильно дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що суд першої інстанції не врахував, що довідка від 15.11.2024 № 656, видана Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в м. Києві на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 420/23061/23, яке набрало законної сили та встановлює право позивача на збільшений розмір пенсії.

Оцінюючи вказані аргументи скаржника, колегія суддів зазначає таке.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 420/23061/23 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 .

Визнано протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Херсонській області» щодо незазначення суми індексації грошового забезпечення у довідці розмір грошового забезпечення позивача №33/42-K-38о/п від 14.05.2021.

Визнано протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об?єднання МВС України по м. Києву" щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 19.11.2019 року, відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII, положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних податкових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії, та індексації грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії позивача.

Зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України в м. Києві» виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 19.11.2019 року, відповідно до вимог ст.ст. 43,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії, та суми індексації грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 року основного розміру пенсії позивача.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 по справі №420/23061/23 замінено Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву та Київській області» (код ЄДРПОУ 37027405) на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) (код ЄДРПОУ 43611844) як боржника у виконавчому провадженні №75671622 з виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року по справі №420/23061/23.

На виконання рішення суду виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідка №656 від 15.11.2024 із включенням індексації грошового забезпечення.

Положеннями частини 2 статті 49 КАС України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Статтею 50 КАС України становлено наслідки незалучення у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору

Відповідно до частини 2 вищевказаної статті у разі розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи обставини справи, встановлені судовим рішенням, не мають юридичних наслідків при розгляді позову, пред'явленого стороною, яка брала участь у цій справі, до цієї третьої особи або позову, пред'явленого цією третьою особою до такої сторони.

Колегією суддів, з рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 у справі № 420/23061/23, встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, незважаючи на вплив судового рішення у вказаній справі на його права та обов'язки, зокрема щодо перерахунку пенсії позивача на підставі довідки, не було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Відтак, рішення у справі № 420/23061/23, в силу положень частини 2 статті 50 КАС України, а також висновків Верховного Суду, викладених, зокрема, у постанові від 30.01.2024 у справі № 580/1974/23, не має не має юридичних наслідків при розгляді даної справи № 420/38035/24.

За наведеного, вищевказані аргументи скаржника є необґрунтованими.

Інші доводи апеляційної скарги, яким надано оцінку в мотивувальній частині постанови, встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Апеляційний суд враховує усталену практику Європейського суду з прав людини, який неодноразово відзначав, що рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторін (див. п. п. 29 - 30 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Руїз Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain), заява № 18390/91, від 09.12.1994.

При цьому, право на обґрунтоване рішення дозволяє вищим судам просто підтверджувати мотиви, надані нижчими судами, не повторюючи їх ( див. пункт 30 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), заява № 49684/99, від 27.09.2001)

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з частиною 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 у справі № 420/38035/24 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.І. Шляхтицький

Судді А.Г. Федусик Г.В. Семенюк