справа №380/7709/25
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
22 квітня 2025 рокум. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сидор Н.Т., перевіривши матеріали скарги ОСОБА_1 до 16 регіональної військово-лікарської комісії на довідку військово-лікарської комісії,
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла скарга ОСОБА_1 до 16 регіональної військово-лікарської комісії на довідку військово-лікарської комісії від 20.05.2024 №2025-0320-1952.
У зазначеній скарзі заявник просить:
1.Скасувати довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.05.2024 №2025- 0320-1952 як недійсну та таку, що не відповідає моєму фактичному стану здоров'я;
2. Призначити повторний медичний огляд 16 Регіональною військово-лікарською комісією Західного регіону для встановлення мого ступеня придатності до військової служби з урахуванням поточного стану здоров'я та доданих медичних документів;
3. Зобов'язати ВЛК провести повне обстеження, зокрема:
- Добовий моніторинг артеріального тиску та УЗД серця для оцінки гіпертонічної хвороби та серцевої недостатності;
- Ендоскопію шлунково-кишкового тракту для підтвердження загострення гастродуоденіту та виразкової хвороби;
- МРТ шийного відділу хребта для з'ясування причин цервікалгії;
- Рентген грудної клітки та аналізи для виключення інфекцій дихальних шляхів.
4. Визнати мене непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі результатів повторного огляду відповідно до статей 39, 52, 53 Розкладу хвороб.
5. Надати письмову відповідь щодо розгляду цієї скарги протягом 30 днів із моменту її отримання, як передбачено ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР.
Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому вказаним Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 4 КАС України передбачено, що публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Частина 1 ст. 5 КАС України встановлює, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Формою звернення до адміністративного суду з метою захисту порушених прав, свобод чи законних інтересів є подання позовної заяви, вимоги до якої закріплено ст. 161 КАС України.
До суду надійшла скарга ОСОБА_1 до 16 регіональної військово-лікарської комісії на довідку військово-лікарської комісії від 20.05.2024 №2025-0320-1952. До скарги, серед іншого, долучено довідку військово-лікарської комісії від 20.05.2024 №2025-0320-1952, прийняту військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У скарзі заявник просить:
1.Скасувати довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.05.2024 №2025- 0320-1952 як недійсну та таку, що не відповідає моєму фактичному стану здоров'я;
2. Призначити повторний медичний огляд 16 Регіональною військово-лікарською комісією Західного регіону для встановлення мого ступеня придатності до військової служби з урахуванням поточного стану здоров'я та доданих медичних документів;
3. Зобов'язати ВЛК провести повне обстеження, зокрема:
- Добовий моніторинг артеріального тиску та УЗД серця для оцінки гіпертонічної хвороби та серцевої недостатності;
- Ендоскопію шлунково-кишкового тракту для підтвердження загострення гастродуоденіту та виразкової хвороби;
- МРТ шийного відділу хребта для з'ясування причин цервікалгії;
- Рентген грудної клітки та аналізи для виключення інфекцій дихальних шляхів.
4. Визнати мене непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі результатів повторного огляду відповідно до статей 39, 52, 53 Розкладу хвороб.
5. Надати письмову відповідь щодо розгляду цієї скарги протягом 30 днів із моменту її отримання, як передбачено ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР.
Обґрунтовуючи зазначені вимоги, ОСОБА_1 покликається на норми Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, які надають право оскаржувати висновки ВЛК до регіональних ВЛК, встановлюють можливість проведення повторних оглядів, а також закріплюють можливість скасування регіональними ВЛК висновків підпорядкованих ВЛК.
Відтак, зі змісту та форми поданої скарги вбачається, що така фактично подається до регіональної ВЛК - 16 Регіональної військово-лікарської комісії з метою перегляду довідки, виданої військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 , та проведення повторного медичного огляду.
Наведене, по суті, підтверджує і сам позивач, вказуючи у тексті скарги наступне: «Ця скарга подається в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги» №2155-VIII від 05.10.2017. Одночасно скарга дублюється через підсистему «Електронний суд» до Львівського окружного адміністративного суду для відома, з метою підготовки до можливого судового оскарження у разі неналежного розгляду».
Таким чином, подаючи зазначену скаргу ОСОБА_1 фактично використовує можливість досудового оскарження довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 шляхом подання скарги до 16 Регіональної військово-лікарської комісії як ВЛК вищого рівня.
Втім, подана скарга не є позовною заявою в розумінні норм КАС України та не підтверджує волевиявлення ОСОБА_1 на звернення до адміністративного суду з метою захисту порушених прав, свобод чи інтересів, а подана таким «з метою підготовки до можливого судового оскарження у разі неналежного розгляду».
Водночас, суддя наголошує, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, а не у захисті можливого порушення такого права у майбутньому.
З огляду на наведене, суддя доходити висновку, що подана скарга не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Отже, у відкритті провадження у справі №380/7709/25 за скаргою ОСОБА_1 до 16 регіональної військово-лікарської комісії на довідку військово-лікарської комісії належить відмовити.
Відповідно до ч. 6 ст. 170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Водночас, слід зазначити, що Велика Палата Верховного Суду у постановах від 30.01.2019 року у справі № 803/3/18, від 02.02.2023 року у справі № 260/3380/21 вказала, що поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, так і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду.
Отже, оскільки скарга ОСОБА_1 подана з метою досудового врегулювання спору, то суддя зазначає, що така взагалі не підлягає судовому розгляду.
Керуючись ст.ст. 170, 171, 241-243, 248, 256 КАС України, суддя
відмовити у відкритті провадження в справі №380/7709/25 за скаргою ОСОБА_1 до 16 регіональної військово-лікарської комісії на довідку військово-лікарської комісії.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвалу може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції відповідно до ст. ст. 293-297 КАС України.
СуддяСидор Наталія Теодозіївна