22 квітня 2025 рокусправа № 380/22750/24
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у письмовому провадженні у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) , в якому просить:
визнати протиправними дії щодо нарахування та виплати надбавки за кваліфікацію за період з червня 2008 року по грудень 2012 року, з грудня 2012 року по листопад 2014 року та з жовтня 2015 року по листопад 2016 року у розмірі 50 відсотків від законодавчо встановленого розміру;
зобов'язати провести перерахунок та виплату надбавки за кваліфікацію з червня 2008 року по грудень 2012 року включно відповідно присвоєного класу “2» у розмірі 5 відсотків посадового окладу, з грудня 2012 року по листопад 2014 року та з жовтня 2015 року по листопад 2016 року включно відповідно присвоєного класу « 1» у розмірі 8 відсотків посадового окладу, визначеного у додатку №25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з урахуванням раніше виплачених сум;
визнати протиправними дії щодо нарахування та виплати винагороди за тривалість безперервної 15 та 20 річної календарної військової служби у розмірі 50 відсотків від встановленого розміру;
зобов'язати перерахувати та виплатити винагороду за тривалість безперервної військової служби за 15 років у розмірі 1 розмір посадового окладу та окладу за військовим званням та винагороду за тривалість безперервної військової служби за 20 років у розмірі 1,5 розміру посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначає, що з червня 2008 року у відповідача існував обов'язок, зокрема щодо виплати позивачеві додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за кваліфікацію та винагороди за тривалість безперервної військової служби у розмірах встановлених додатками 25-28 до Постанови № 1294 та п.п. 3.13.1 п. 3.13 та п.п. 3.25.1 п. 3.25 розділу ІІІ Інструкції № 425, а не у розмірі 50 відсотків від установленого розміру у Додатках до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007. Однак, відповідач всупереч вищезазначеним нормам права виплату позивачеві додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за кваліфікацію та винагороди за тривалість безперервної військової служби здійснював у розмірі 50% від розміру встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007, що підтверджується інформацією наявною в архівних відомостях особистих карток грошового забезпечення ОСОБА_2 за 2008-2016 роки. За таких обставин, у період з червня 2008 року по грудень 2012 року включно надбавка за кваліфікацію повинна була виплачуватися у розмірі 5 відсотків посадового окладу за клас “2», з грудня 2012 року по листопад 2014 року та з жовтня 2015 року по листопад 2016 року у розмірі 8 відсотків посадового окладу за клас « 1», а також винагорода за 15 років безперервної військової служби у розмірі одного посадового окладу і окладу за військовим званням, винагорода за 20 років безперервної військової служби у розмірі 1,5 розміри посадового окладу і окладу за військовим званням.
Відповідач у відзиві зазначив, що винагорода не входила до структури і складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховувалась грошова допомога на оздоровлення. Вказує, що наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України передбачений максимальний розмір виплати надбавки за кваліфікацію у розмірі 50% від розміру встановленого в додатку 25 до Постанови №1294 від 07.11.2007 року.
Ухвалою суду від 12.11.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 10.01.2025 року справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 07.04.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач проходив військову службу та перебував на грошовому забезпеченні у період з 2008 року по грудень 2017 року включно - в НОМЕР_2 прикордонному загоні (військова частина НОМЕР_3 ) правонаступником якого є ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) та з січня 2018 року по грудень 2018 року включно - ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ), що не заперечується сторонами.
05.06.2020 року на виконання наказу Адміністрації ДПСУ №52 «Про припинення діяльності Військової частини НОМЕР_3 у результаті реорганізації» від 01.06.2020 року, ІНФОРМАЦІЯ_4 (в/ч НОМЕР_3 ) в ході реорганізації припинив свою діяльність і приєднався до ІНФОРМАЦІЯ_5 , що визнається сторонами.
29.03.2021 року припинено юридичну особу військова частина НОМЕР_3 із визначенням правонаступника військову частину НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 на даний час ІНФОРМАЦІЯ_2 ), що визнано сторонами.
Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 №380-ос від 14.08.2024 року з позивачем припинено контракт та звільнено з військової служби.
Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 №386-ос від 19.08.2024 року позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
Як вбачається із особистих карток грошового забезпечення позивача, які наявні в матеріалах справи, йому у періоди з червня 2008 року по грудень 2012 року, з грудня 2012 року по листопад 2014 року та з жовтня 2015 року по листопад 2016 року нараховувалась надбавка за кваліфікацію, що становить 2,5%, 4% та 5,5% посадового окладу (у розмірі 50 відсотків від законодавчо встановленого розміру).
Окрім того, позивачу було нараховано винагороду за тривалість безперервної 15 та 20 річної календарної військової служби у розмірі 50 відсотків від встановленого розміру.
Вказане, зокрема, відповідачем не заперечується.
Не погодившись із такими діями, позивач звернувся із позовом до суду.
Змістом спірних правовідносин є нарахування та виплата надбавки за кваліфікацію, винагороди за тривалість безперервної 15 та 20 річної календарної військової служби у зменшеному розмірі.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції чинні на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2232-XII) порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до абзацу першого ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 року (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Абзацом другим ч.4 ст.9 Закону №2011-XII встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Згідно з частинами другою та третьою ст..9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до абзацу першого ч.4 ст.9 Закону №2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 року №1294 (була чинна на час виникнення спірних правовідносин; далі - Постанова №1294), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою № 294 затверджено, зокрема, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах, які знайшли відображення в додатках 25-28 до цієї постанови, у тому числі: надбавка за кваліфікацію; винагорода за тривалість безперервної військової служби.
Відповідно до п.2 Постанови № 1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Пунктом 11 Постанови №1294 надано вказівку Міністерству праці та соціальної політики, Міністерству фінансів, іншим державним органам упорядкувати у тримісячний строк перелік і розміри виплати додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Наведені приписи дають підстави вважати, що Кабінет Міністрів України делегував, зокрема, Адміністрації Державної прикордонної служби України упорядкувати перелік, розміри та порядок виплати додаткового грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу.
Одночасно, у п.7 Постанови № 1294 зазначено, що до упорядкування додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно з додатками 25-28, їх виплата провадиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 відсотків установленого згідно із зазначеними додатками розміру, крім щомісячних виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу льотного та наземного складу авіації, плаваючого складу, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які виконують водолазні роботи, проходять службу в аеромобільних військах та частинах спеціального призначення, та виплати одноразової винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які знешкоджують вибухові предмети.
З аналізу наведених норм слідує, що до моменту упорядкування переліку, розмірів та порядку виплати додаткового грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, такі виплати провадиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 відсотків установленого розміру.
Як встановлено судом і не заперечується відповідачем, позивачу в період з червня 2008 року по грудень 2012 року, з грудня 2012 року по листопад 2014 року та з жовтня 2015 року по листопад 2016 року виплачувалась надбавка за кваліфікацію в розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру.
20.05.2008 року на виконання п.2 Постанови №1294 наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України №425 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення Державної прикордонної служби України, яка набрала чинності 29.06.2008 (чинна на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Інструкція № 425).
У розділі ІІІ цієї Інструкції визначено порядок, умови та розміри виплати додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до підпункту 3.13.1 п.3.13 розділу ІІІ цієї Інструкції особам офіцерського складу (крім військових льотчиків і штурманів, військових льотчиків і штурманів інструкторського складу), особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які мають клас, присвоєний у встановленому порядку, виплачується надбавка в таких розмірах: 2-й клас - 5 відсотків посадового окладу; 1-й клас - 8 відсотків посадового окладу; клас майстра - 11 відсотків посадового окладу;
Отже, наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 року №425 упорядковано додаткові види грошового забезпечення, визначені згідно з додатками 25-28 до Постанови № 1294.
Як наслідок, з 29.06.2008, дати набрання законної сили Інструкції № 425, виплата додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно з додатками 25-28 до Постанови № 1294, в тому числі і надбавки за кваліфікацію виплачується у розмірах встановлених Інструкцією №425.
Застосування вищезгаданих правових норм у наведений спосіб відповідає висновку, викладеному у постанові Верховного Суду від 31.01.2018 року у справі №808/8403/13-а, а тому суд відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України враховує такий висновок при вирішенні даної справи.
Таким чином у відповідача існував обов'язок щодо виплати позивачеві надбавки за кваліфікацію у розмірі, установленому у додатках 25-28 до Постанови № 1294 та підпункту 3.13.1 пункту 3.13 розділу ІІІ Інструкції № 425, а не у розмірі 50 відсотків від установленого розміру у додатках до Постанови № 1294 від 07.11.2007 року.
Однак, відповідач всупереч вищезазначеним нормам права виплату позивачеві надбавки за кваліфікацію здійснював у розмірі 50% від розміру установленого Постановою № 1294, що свідчить про протиправність його дій та є підставою для задоволення позовних вимог у вказаній частині.
З приводу позовних вимог про нарахування і виплату відповідачу з урахуванням виплачених сум винагороди за тривалість безперервної 15-ти річної та 20-ти річної календарної військової служби, суд зазначає таке.
Відповідно до підп.3.25.1 п.3.25 розділу ІІІ Інструкції №425 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) залежно від тривалості безперервної календарної військової служби виплачується винагорода за тривалість безперервної військової служби в таких розмірах:
-15 років - 1 розмір посадового окладу і окладу за військовим званням;
-20 років - 1,5 розміру посадового окладу і окладу за військовим званням;
-25 років - 2,0 розміри посадового окладу і окладу за військовим званням;
-30 років - 2,5 розміри посадового окладу і окладу за військовим званням;
-35 і кожні наступні п'ять років - 3,0 розміри посадового окладу і окладу за військовим званням.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивачу у листопаді 2012 року виплачувалася винагорода за тривалість безперервної 15-ти річної календарної військової служби у розмірі 630 грн. 00 коп., що становить 50% від розміру встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року (1 розмір посадового окладу та окладу за військовим званням); у жовтні 2017 року виплачувалася винагорода за тривалість безперервної 20-ти річної календарної військової служби у розмірі 986 грн. 25 коп., що становить 50% від розміру встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 (1,5 посадових оклади та оклади за військовим званням).
При цьому, з урахуванням уже встановлених обставин та норм законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не виплатив позивачу у повній мірі винагороду за тривалість безперервної 15-ти річної та 20-ти річної календарної військової служби у розмірі посадового окладу та окладу за військовим званням.
Відтак, у цій частині позовні вимоги також підлягають задоволенню.
При цьому, судом не беруться до уваги інші твердження відповідача, з огляду на встановлені обставини.
Підсумовуючи викладене, суд уважає, що під час розгляду справи встановлено невідповідність дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу надбавки за кваліфікацію, винагороди за тривалість безперервної 15 та 20 річної календарної військової служби, у зменшеному розмірі критеріям правомірності передбачених п.1 ч.2 ст.2 КАС України.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про обгрунтованість та підставність позовних вимог.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.2 ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню зі сторін.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію за період з червня 2008 року по грудень 2012 року, з грудня 2012 року по листопад 2014 року та з жовтня 2015 року по листопад 2016 року у розмірі 50 відсотків від законодавчо встановленого розміру.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) (адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) надбавку за кваліфікацію з червня 2008 року по грудень 2012 року включно відповідно присвоєного класу “2» у розмірі 5 відсотків посадового окладу, з грудня 2012 року по листопад 2014 року та з жовтня 2015 року по листопад 2016 року включно відповідно присвоєного класу « 1» у розмірі 8 відсотків посадового окладу, визначеного у додатку №25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 винагороди за тривалість безперервної 15 та 20 річної календарної військової служби у розмірі 50 відсотків від встановленого розміру.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) (адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) винагороду за тривалість безперервної військової служби за 15 років у розмірі 1 розмір посадового окладу та окладу за військовим званням та винагороду за тривалість безперервної військової служби за 20 років у розмірі 1,5 розміру посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович