Рішення від 23.04.2025 по справі 240/1874/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2025 року м. Житомир справа № 240/1874/25

категорія 113080000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:

- визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про те, що 30.05.2022 року ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку на підставі статті 22-а графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ наказу МОУ від 14.08.2008 року № 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України";

- зобов'язання відповідача внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі за текстом - Реєстр) про те, що 30.05.2022 року ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку на підставі статті 22-а графи ІI Розкладу хвороб, графи Б ТДВ наказу МОУ від 14.08.2008 року № 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України".

В обґрунтування позову зазначає, що 30 травня 2022 року за результатами проведеного медичного огляду військово-лікарською комісією (далі за текстом - ВЛК) ІНФОРМАЦІЯ_2 він був визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку на підставі статті 22-а графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ наказу Міноборони України від 14.08.2008 року № 402, на підтвердження чого надав довідку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.05.2022 № 1179/25, а також тимчасове посвідчення військовозобов'язаного від 18.12.2020 року № 3889 з відповідною відміткою.

Однак, як стверджує позивач, відповідач не вніс вказану інформацію в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг", про що свідчить Витяг з застосунку "Резерв +", сформований 21.01.2025 року, через що у позивача постійно виникають непорозуміння та перешкоди під час перевірки документів з боку правоохоронних органів чи співробітників ТЦК, а подану ним 13.09.2024 року заяву щодо внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" відомостей про непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку відповідач листом від 20 вересня 2024 року № 13584 протиправно залишив без задоволення, повідомивши, що довідка ВЛК від 30.05.2022 року № 1179/25 не є підставою для виключення його з військового обліку.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у цій справі відкрито спрощене провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, позивачу - відповідь на відзив.

Відповідачу копію ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлено до електронного кабінету через систему "Електронний суд", проте правом на надання відзиву він не скористався.

Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Крім того, згідно з частиною 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши викладені позивачем обставини справи та надані на їх підтвердження докази, суд дійшов таких висновків.

Згідно з наявною у справі копією довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 №1179/25 від 30.05.2022 року позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 22-а графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ.

Як вбачається з копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданого позивачу 18.12.2020 року, в графі 13 цього посвідчення ІНФОРМАЦІЯ_4 30.05.2022 року зроблено відмітку про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі статті 22-а графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ.

Згідно інформації, отриманої позивачем з мобільного застосунку "Резерв+", до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку не внесені.

Позивач 13.09.2024 року звернувся до відповідача із заявою про внесення інформації про виключення його з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, виправлення недостовірних відомостей Реєстру про його перебування на військовому обліку.

Відповідач листом від 20.09.2024 року №13584 рекомендував позивачу прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для визначення ступеня придатності до військової служби та оформлення необхідного Свідоцтва про хворобу з подальшим виключенням з військового обліку офіцерів запасу.

Вважаючи, що відповідач протиправно ухиляється від внесення змін до Реєстру, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, та вирішуючи спір по суті, суд дійшов таких висновків.

Згідно з частинами першою, другою статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

У силу статті 65 Основного Закону України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-ХІІ) та "Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України", затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008.

Відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Правила військового обліку деталізовані приписами "Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі за текстом - Порядок № 1487).

Відповідно до п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів тощо.

Частиною 5 статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Зокрема, відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

В свою чергу, приписами "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі за текстом - Положення № 402) деталізовані правила, процедури та механізми проходження медичного огляду.

Згідно з п. 1.2 підрозділу 1 Розділу І Положення № 402 (в редакції, що діяла на час видачі позивачу довідки ВЛК) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 Положення № 402 передбачено, що штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови, які оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

У цій справі судом встановлено, що позивач пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 , за результатами якої складено довідку ВЛК №1179/25 від 30.05.2022 року про його непридатність до військової служби на підставі статті ст. 22-а графи ІІ Розкладу хвороб наказу МОУ № 402.

Інформацію про висновок ВЛК внесено до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 18.12.2020 року.

Разом з цим, інформація про вказану довідку військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 № 1179/25 від 30.05.2022 року не була внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців та резервістів.

Вирішуючи позовні вимоги про внесення відповідних відомостей стосовно позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців та резервістів, суд зазначає таке.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Згідно зі статтею 3 Закону № 1951-VIII серед основних засад ведення Реєстру є обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII).

За п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру, до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону № 1951-VIII).

Відповідно до статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).

Отже, за змістом вказаних норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 № 559 затверджено "Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Порядок №559).

Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

За правилами п. 81 Порядку № 1487 особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Як зазначалося вище, відповідач листом від 20.09.2024 року фактично відмовив у внесенні змін до Реєстру, посилаючись на те, що довідка ВЛК не є підставою для виключення позивача з військового обліку.

Разом з тим, п. 3.13 Положення № 402 (в редакції, що діяла на час видачі позивачу довідки ВЛК) передбачає оформлення результатів огляду військовослужбовця довідкою ВЛК або свідоцтвом про хворобу.

Крім того, як свідчать матеріали справи, що розглядається, доказів наявності правових підстав для невнесення інформації щодо позивача, так само як і доказів перегляду або скасування довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 1179/25 від 30.05.2022 року, відповідач суду не надав.

Таким чином, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про невідповідність оскаржуваної бездіяльності відповідача критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та наявності підстав для визнання цієї бездіяльності протиправною.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач своїм правом на спростування доводів позивача, викладених у позовній заяві, та доведення правомірності своїх дій не скористався.

Враховуючи викладене, суд визнає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч. 3 ст. 139 КАС України суд присуджує позивачу здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 1211,20 грн.

Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про те, що 30.05.2022 року ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку на підставі статті 22-а графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України".

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про те, що 30.05.2022 року ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку на підставі статті 22-а графи ІI Розкладу хвороб, графи Б ТДВ наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України".

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Майстренко