Рішення від 22.04.2025 по справі 200/774/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2025 року Справа№200/774/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом адвоката Акінчіної Ірини Григорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04.02.2025 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд», надійшов адміністративний позов адвоката Акінчіної Ірини Григорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - Відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - Відповідач 2) з вимогами:

- скасувати рішення заступника начальника управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг - начальником відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 30.08.2024 року № 057350008564 та рішення начальника відділу призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 03.12.2024 року № 057350008564 про відмову в призначенні пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 06.11.1992 по 10.09.1998 на “Шахті імені ХХІ з'їзду КПРС» ВО “Добропіллявугілля», з 26.09.2003 по 04.01.2021 на “Шахті “Білицька» ДП “Добропіллявугілля», з 31.01.2022 по 17.05.2024 на ПАТ “Шахтоуправління “Покровське», з 01.07.2024 по 22.08.2024 на ВП “Шахтоуправління “Добропільське» ДП “Добропіллявугілля-видобуток» до пільгового стажу згідно п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 13 Закону України “Про пенсійне страхування» (в редакції, визначеній пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020) у зв'язку з досягненням пенсійного віку 50 років при наявності страхового стажу більше 20 років, в тому числі пільгового стажу за Списком № 2 більше 10 років;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 з 22.08.2024 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 досягла пенсійного віку 50 років та має необхідний страховий та пільговий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком№2, що підтверджується записами трудової книжки та наданими довідками. Проте відповідачі відмовили у призначенні пенсії, з посиланням на недосягнення пенсійного віку та відсутністю пільгового стажу роботи. Позивач вважає рішення протиправними та такими, що порушують її право на належне пенсійне забезпечення, оскільки вважає, що при призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №2 пенсійний орган повинен керуватись п. “б» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» в редакції рішення Конституційного суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії за віком на пільгових умовах призначаються працівникам зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Відповідач вказав, що враховуючи дату народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач матиме право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах після досягнення 55 років - 23.05.2028 і за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на роботах за Списком № 2.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов, зі змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що норми Закону України «Про пенсійне забезпечення »№ 1788-ХІІ в частині призначення пенсій на пільгових умовах за Списком № 2 не підлягають застосуванню, оскільки з 11.10.2017 порядок призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 регулюється Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, а тому умови призначення пільгової пенсії позивачу мають визначатися на підставі ст.114 Закону №1058-IV, а не на підставі пункту «а» ст.13 Закону №1788-ХІІ.

Відповідач вказав, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи:

- з 06.11.1992 по 05.01.1993, з 06.01.1993 по 10.09.1998, оскільки відповідно до пільгової довідки від 26.01.2024 №1/83 виданої ТОВ «ДТЕК» Добропіллявугілля та трудової книжки від 16.05.1991 серія НОМЕР_1 заявниця працювала на посадах учня машиніста та машиніста підйому поверхні - дані посади не передбачені Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 №162 (передбачені машиністи підйомних машин);

- з 26.09.2003 по 04.01.2021, оскільки згідно з довідкою від 08.08.2024 №1/1436 виданою ТОВ «ДТЕК» Добропіллявугілля» заявниця працювала на посаді машиніста підіймальних машин поверхні, що не відповідає посаді, зазначеній у трудовій книжці - машиніст підйому поверхні. Згідно Списків №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 №461 правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються машиністи підіймальних машин;

- з 01.07.2024 по 31.07.2024, згідно з довідкою від 12.08.2024 №395, оскільки відсутня сплата внесків згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 10.02.2025 відкрито провадження в справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження, витребувано у відповідача докази у справі.

Ухвалою суду від 27.02.2025 витребувано докази у справі.

Ухвалою суду від 03.03.2025 залишено без задоволення заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 03.03.2025 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про залучення до участі у справі третьою особою: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянки України серії НОМЕР_2 .

22.08.2024 ОСОБА_1 звернулась через Веб-портал до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для розгляду заяви позивача.

Так, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 30.08.2024 року № 057350008564 відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з недосягненням пенсійного віку та відсутністю необхідного пільгового стажу.

При цьому, згідно з вказаним рішенням, вік заявниці 51 рік, страховий стаж роботи становить 22 роки 8 місяців 1 день, з них стаж за Списком № 1 - 14 днів, за Списком № 2 - відсутній.

При цьому зазначено, що за доданими документами до страхового стажу не зараховано:

- період догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 14.03.2004 по 31.12.2004 згідно зі свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки відсутні накази про надання відпустки по догляду за дитиною до трьох років;

- період роботи з 01.07.2024 по 31.07.2024, оскільки відсутня сплата внесків згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

До пільгового стажу не зараховано:

- періоди роботи з 06.11.1992 по 05.01.1993, з 06.01.1993 по 10.09.1998, оскільки відповідно до пільгової довідки від 26.01.2024 № 1/83 виданою ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» та трудової книжки від 16.05.1991 серії НОМЕР_1 заявниця працювала на посадах учня машиніста та машиніста підйому поверхні - дані посади не передбачені Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.19984 № 162 (передбачені машиністи підйомних машин);

- період роботи з 26.09.2003 по 04.01.2021, оскільки згідно з довідкою від 08.08.2024 № 1/1436, виданою ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля», заявниця працювала на посаді машиніста підіймальних машин поверхні, що не відповідає посаді, зазначеній у трудовій книжці, - машиніст підйому поверхні. Згідно Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються машиністи підіймальних машин;

- період роботи з 01.07.2024 по 31.07.2024 згідно з довідкою від 12.08.2024 № 395, оскільки відсутня сплата внесків згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу.

27.11.2024 ОСОБА_1 повторно звернулась із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області для розгляду заяви ОСОБА_1 .

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 03.12.2024 №057350008564 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно заяви від 27.11.2024 у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу передбаченого пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, згідно наявних документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку (станом на момент розгляду заяви від 27.11.2024), страховий стаж склав 22 роки 11 місяців 01 день, пільговий стаж за Списком №1 - 1 місяць 25 днів, за Списком №2 відсутній.

Згідно з вказаним рішенням, до пільгового стажу не зараховано періоди роботи:

- з 06.11.1992 по 05.01.1993, з 06.01.1993 по 10.09.1998, оскільки відповідно до пільгової довідки від 26.01.2024 №1/83 виданої ТОВ «ДТЕК» Добропіллявугілля та трудової книжки від 16.05.1991 серія НОМЕР_1 заявниця працювала на посадах учня машиніста та машиніста підйому поверхні - дані посади не передбачені Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 №162 (передбачені машиністи підйомних машин);

- з 26.09.2003 по 04.01.2021, оскільки згідно з довідкою від 08.08.2024 №1/1436 виданою ТОВ «ДТЕК» Добропіллявугілля» заявниця працювала на посаді машиніста підіймальних машин поверхні, що не відповідає посаді, зазначеній у трудовій книжці - машиніст підйому поверхні. Згідно Списків №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 №461 правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються машиністи підіймальних машин;

- з 01.07.2024 по 31.07.2024, згідно з довідкою від 12.08.2024 №395, оскільки відсутня сплата внесків згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу.

Вважаючи протиправним рішення відповідачів про відмову в призначенні пенсії, позивач звернулася з цим позовом до суду.

Суд зазначає, що спір між сторонами щодо зарахування періодів роботи до страхового стажу відсутній. Позивач, звертаючись до суду, просить зарахувати до пільгового стажу відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи:

з 06.11.1992 по 10.09.1998 на «Шахті імені ХХІ з'їзду КПРС» ВО «Добропіллявугілля»,

з 26.09.2003 по 04.01.2021 на «Шахті «Білицька» ДП «Добропіллявугілля»,

з 31.01.2022 по 17.05.2024 на ПАТ «Шахтоуправління «Покровське»,

з 01.07.2024 по 22.08.2024 на ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявугілля-видобуток» та зобов'язати відповідача призначити пенсію відповідно до відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 13 Закону України «Про пенсійне страхування» (в редакції, визначеній пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020).

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Частиною першою статті 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Підстави надання пенсії особам за віком на пільгових умовах визначені статтею 114 Закону №1058-IV.

Так, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Разом з цим, пунктом "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі за текстом - Закон №1788) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Таким чином, згідно пункту "б" частини 1 статті 13 наведеного Закону №1788 пенсія на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи призначається працівникам за наявності трьох обов'язкових умов у сукупності:

- зайняття повний робочий день на відповідних роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України;

- атестація робочих місць;

- досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

В свою чергу, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), рішенням Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020. Порядок застосування статті 13 визначає пункт 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020.

Так, відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти “б»-“г» статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 стаття 13, частина друга статті 14, пункти “б»-“г» статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 встановлено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти “б»-“г» статті 54 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII для осіб, які працювали до 01.04.2015 на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:

"На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам".

При цьому, Конституційний Суд в пункті 4.1 Рішення № 1-р/2020 від 23.01.2020 зазначив, що статтею 13 Закону № 1788 до внесення змін Законом № 213 було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок) з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.

Отже, у статті 13 Закону № 1788 до внесення змін Законом № 213 було встановлено такий пенсійний вік: у пункті “а» для чоловіків - 50 років, для жінок - 45 років; у пунктах “б»-“з» для чоловіків - 55 років, для жінок - 50 років.

У Законі № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, збережено вказану пропорцію щодо зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку без урахування різниці між пенсійним віком для чоловіків і жінок. У частині першій статті 13 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, встановлено однаковий пенсійний вік для чоловіків та жінок, а саме: у пункті “а»- 50 років (на 10 років менше, ніж загальний пенсійний вік), у пунктах “б»-“з»- 55 років (на 5 років менше, ніж загальний пенсійний вік).

Таким чином, статтею 13 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, передбачено поетапне збільшення пенсійного віку та стажу для працівників, зайнятих на роботах, визначених у цих нормах.

Відповідно до пункту 4.4 Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 перевіряючи статтю 13, частину другу статті 14, пункти “б»-“г» статті 54 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, на відповідність Конституції України, Конституційний Суд України виходив з такого.

Вказаними положеннями Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років.

Згідно зі статтею 13, частиною другою статті 14, пунктами “б»-“г» статті 54 Закону № 1788 у редакції до внесення змін Законом № 213 у осіб, які належать до категорій працівників, вказаних у цих нормах, виникли легітимні очікування щодо реалізації права виходу на пенсію. Однак оспорюваними положеннями Закону № 213 змінено нормативне регулювання призначення пенсій таким особам.

Конституційний Суд України, дослідивши правовідносини, пов'язані зі змінами підстав реалізації права на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років, зазначає, що ці зміни вплинули на очікування осіб стосовно настання юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію.

Отже, особи, що належать до певної категорії працівників, були учасниками правовідносин, у яких вони об'єктивно передбачали настання відповідних наслідків, а саме призначення пенсій, тобто їх легітимні очікування були пов'язані саме з положеннями Закону № 1788 у редакції до внесення змін Законом № 213. Отже, зміна умов призначення пенсій особам, які належать до певної категорії працівників, з урахуванням наявності відповідного стажу роботи, призвела до такого нормативного регулювання призначення пенсій, яке суттєво вплинуло на очікування вказаних осіб, погіршило їх юридичне становище стосовно права на призначення пенсій, що має реалізовуватися при зміні нормативного регулювання лише у разі справедливого поліпшення умов праці та впевненості у настанні відповідних юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію.

Таким чином, стаття 13, частина друга статті 14, пункти “б»-“г» статті 54 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, якими передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених у вказаних нормах, порушують легітимні очікування таких осіб, а отже, суперечать частині першій статті 8 Конституції України, тобто порушують принцип верховенства права, складовою якого є юридична визначеність.

За вказаних обставин, така обов'язкова умова для призначення пенсії на пільгових умовах: необхідний вік та стаж роботи, має застосовуватися в порядку, визначеному пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020, та виходячи з принципу правової визначеності як складового елементу верховенства права, гарантованого статтею 8 Конституції України. Таке застосування судом вищевказаних норм права, усуває колізію в їх застосуванні, у спосіб застосування тієї норми, яка створює більш сприятливі умови для реалізації права особи на пенсійне забезпечення, та забезпечує у спірних правовідносинах правову визначеність.

Отже, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Суд зазначає, що на дату подання заяви про призначення пенсії вік позивача становив більше 51 року, страховий стаж роботи, визначений відповідачем - 1, складав 22 роки 8 місяців 1 день, пільговий стаж за Списком №1 - 14 днів, за Списком №2 - відсутній.

Відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні пенсії страховий стаж заявниці становить 22 роки 11 місяців 01 день, пільговий стаж - 01 місяць 25 днів.

Суд звертає увагу, що у спірних рішеннях про відмову у призначенні пенсії позивачеві визначені однакові періоди роботи позивача та аналогічні підстави щодо не зарахування таких періодів роботи, отже суд вважає за необхідне розглянути підстави незарахування періодів роботи визначених у спірних рішеннях.

Так, згідно з вказаними вище рішеннями до пільгового стажу не зараховано періоди роботи:

- з 06.11.1992 по 05.01.1993, з 06.01.1993 по 10.09.1998, оскільки відповідно до пільгової довідки від 26.01.2024 №1/83 виданої ТОВ «ДТЕК» Добропіллявугілля та трудової книжки від 16.05.1991 серія НОМЕР_1 заявниця працювала на посадах учня машиніста та машиніста підйому поверхні - дані посади не передбачені Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 №162 (передбачені машиністи підйомних машин);

- з 26.09.2003 по 04.01.2021, оскільки згідно з довідкою від 08.08.2024 №1/1436 виданою ТОВ «ДТЕК» Добропіллявугілля» заявниця працювала на посаді машиніста підіймальних машин поверхні, що не відповідає посаді, зазначеній у трудовій книжці - машиніст підйому поверхні. Згідно Списків №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 №461 правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються машиністи підіймальних машин;

- з 01.07.2024 по 31.07.2024, згідно з довідкою від 12.08.2024 №395, оскільки відсутня сплата внесків згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу.

Так, згідно із записами трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , міститься запис про те, що позивач працювала на «Шахті імені ХХІ з'їзду КПРС» ВО «Добропіллявугілля»:

- з 06.11.1992 по 05.01.1993 - учнем машиніста підйому поверхні (запис №3, 5);

- з 06.01.1993 по 10.09.1998 - машиністом підйому поверхні (запис №5, 6).

На «Шахті «Білицька» ДП «Добропіллявугілля»:

- з 26.09.2003 по 04.01.2021 (запис №7, 16).

При цьому трудова книжка позивача містить відомості про підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 (запис №12-15).

Приватне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське»:

- з 31.01.2022 по 17.05.2024 - машиністом підіймальної машини (запис №24, 25).

Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління «Добропільське» Державного підприємства «Добропіллявугілля-видобуток»:

- з 17.06.2024 по 21.07.2024 - учнем машиніста підіймальної машини підземним з повним робочим днем у шахті (запис №26, 27);

- з 22.07.2024 переведена машиністом підіймальної машини підземним з повним робочим днем у шахті (запис № 27).

Запис про звільнення відсутній.

Також, разом із заявою про призначення пенсії, ОСОБА_1 надала довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 26.01.2024 № 1/83, від 08.08.2024 № 1/1436, від 12.08.2024 № 395, від 26.01.2024 №1/89 та накази про проведення атестації робочих місць.

Так, довідкою ТОВ «ДТЕК ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ» від 26.01.2024 № 1/83 підтверджується, що ОСОБА_1 у період з 06.11.1992 по 10.09.1998 (5 років 08 місяців 05 днів) виконувала гірничі роботи машиніста підйому поверхні, що передбачено Списком №2 розділу 1 підрозділу 1 позиція 2010100а-14021.

Довідкою ТОВ «ДТЕК ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ» від 08.08.2024 № 1/1436 підтверджується, що ОСОБА_1 у період з 26.09.2003 по 04.01.2021 (17 років 3 місяці 9 днів) виконувала гірничі роботи машиніста підйому поверхні, що передбачено Списком №2 розділу 1 підрозділу 1 постанови КМУ №36 від 16.01.2023, постанови КМУ №461 від 24.06.2016 ч. 2 ст. 114 Закону №1058.

Також, довідкою ТОВ «ДТЕК ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ» від 12.08.2024 № 395 підтверджується, що у період з 17.06.2024 по 21.07.2024 (00 років 01 місяць 05 днів) виконувала гірничі роботи за професією учень машиніста підіймальної машини підземний, що передбачено Списком №1 розділу 1 підрозділу 1 постанови КМУ №36 від 16.01.2023, постанови КМУ №461 від 24.06.2016 ч. 2 ст. 114 Закону №1058; з 27.07.2024 по теперішній час (12.08.2024 - дата видачі довідки) (00 років 00 місяців 21 день) виконувала гірничі роботи за професією машиніст підіймальної машини підземний, що передбачено Списком №1 розділу 1 підрозділу 1 постанови КМУ №36 від 16.01.2023, постанови КМУ №461 від 24.06.2016 ч. 2 ст. 114 Закону №1058.

Також позивачем були надані довідки та копії наказів про атестацію робочих місць.

Отже, подані разом із заявою про призначення пенсії докази, підтверджують факт роботи ОСОБА_1 за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, зокрема у періоди: з 06.11.1992 по 10.09.1998 (5 років 08 місяців 05 днів), з 26.09.2003 по 04.01.2021 (17 років 3 місяці 9 днів). Та за Списком №1: з 17.06.2024 по 21.07.2024 (00 років 01 місяць 05 днів), з 27.07.2024 по 12.08.2024 (00 років 00 місяців 21 день).

Стосовно позиції відповідачів щодо того, що професія машиніст підйому поверхні не передбачена Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 №162 (передбачені машиністи підйомних машин), суд вважає, що у трудовій книжці відповідальним працівником роботодавця за заповнення трудових книжок допущено неточності у заповненні.

При цьому пільговими довідками підтверджено факт роботи за професіями, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Стосовно позиції відповідача щодо не зарахування періоду роботи з 01.07.2024 по 31.07.2024, згідно з довідкою від 12.08.2024 №395, оскільки відсутня сплата внесків згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, суд зазначає наступне.

Згідно з розрахунком стажу до рішення Відповідача - 1 та Відповідача - 2, до пільгового стажу не зараховано період: 17.07.2024, з 13.08.2024 по 30.09.2024.

Отже, у спірних рішеннях незараховані періоди не співпадають з наданими розрахунками стажу (форма РС- право).

Таким чином, суд вважає за необхідне вирішити питання щодо зарахування періодів роботи визначених у спірних рішеннях про відмову у призначенні пенсії позивачеві.

Дослідивши відомості з Реєстру застрахованих осіб щодо позивача, судом встановлено, що з січня 2024 року по вересень 2024 року страхувальниками - 13498562(ПрАТ «ШУ «Покровське») та 43895975 (ДП «ДОБРОПІЛЛЯ-ВИДОБУТОК») заробітна плата нараховувалася та страхові внески сплачені.

При цьому, страхувальником ДП «ДОБРОПІЛЛЯ-ВИДОБУТОК» подавалися відомості про спеціальний стаж позивача період з липня по вересень 2024 року за кодом підставки ЗП3014А1 (Список №1).

Отже, підстави для не зарахування періоду роботи з 01.07.2024 по 31.07.2024 до пільгового стажу відсутні.

При цьому, ураховуючи, що довідкою ТОВ «ДТЕК ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ» від 12.08.2024 № 395 підтверджується, що у період з 27.07.2024 по теперішній час (12.08.2024 - дата видачі довідки) (00 років 00 місяців 21 день) позивач виконувала гірничі роботи за професією машиніст підіймальної машини підземний, що передбачено Списком №1 розділу 1 підрозділу 1 постанови КМУ №36 від 16.01.2023, постанови КМУ №461 від 24.06.2016 ч. 2 ст. 114 Закону №1058, до пільгового стажу №1 підлягає зарахуванню період роботи з 27.07.2024 по 12.08.2024.

При цьому, суд зазначає про відсутність наразі підстав для зарахування до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 13.08.2024 по 22.08.2024, оскільки згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану особу (Форми ОК - 5), яка сформована станом на 27.11.2024, встановлено, що відсутня інформація про сплату страхових внесків з серпня 2024 року, крім того спеціальний стаж визначений по липень 2024 року включно.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Суд наголошує, що фактично на момент звернення з заявою про призначення пенсії у відповідача була відсутня інформація щодо сплати підприємством єдиного соціального внеску за період з серпня 2024 року.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до абз. 2 пункту 4.3 Порядку № 22-1 після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Отже, період роботи з 13.08.2024 по 22.08.2024 (як просить позивач) може бути зарахований відповідачем після отримання даних про сплату страхових внесків та відомостей про спеціальний стаж або надання довідки про пільговий стаж роботи щодо періоду з 13.08.2024.

Ураховуючи викладені обставини, суд вважає вимоги позивача в частині зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 13.08.2024 по 22.08.2024 року є передчасними.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 31.01.2022 по 17.05.2024, оскільки записів трудової книжки недостатньо для зарахування такого періоду, пільгова довідка не надана, відомості по спецстажу за вказаний період відсутні.

Отже, у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу період роботи з 31.01.2022 по 17.05.2024 на ПАТ “Шахтоуправління “Покровське» суд відмовляє.

Разом з тим, ураховуючи, що матеріалами справи підтверджується наявність у позивача страхового стажу більше 20 років, пільгового стажу за Списком №2 більше 10 років (з 06.11.1992 по 10.09.1998 (5 років 08 місяців 05 днів), з 26.09.2003 по 04.01.2021 (17 років 3 місяці 9 днів) та зважаючи на дату народження позивача, відмова у призначенні пенсії на пільгових умовах (за Списком№2), з підстав недосягнення пенсійного віку та відсутності пільгового стажу за Списком №2 є протиправною.

На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що рішення як Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, так і Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 з підстав недосягненням пенсійного віку та відсутності пільгового стажу за Списком №2 є протиправними.

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити пенсію з 22.08.2024 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020, суд зазначає наступне.

Згідно частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до пункту 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25 листопада 2005 року №22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

За змістом частини першої статті 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.

Судовим розглядом встановлено, що позивач вперше звернулася із заявою про призначення пенсії 22.08.2024, таку заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, ураховуючи висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.11.2021 по справі № 360/3611/20 щодо розгляду зразкової справи, суд, з метою ефективного поновлення порушеного права позивача, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, як орган що розглядав заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії, призначити позивачеві пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту “б» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» в редакції рішення Конституційного суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15) з дня звернення із заявою про призначення пенсії, а саме з 22.08.2024, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи: 06.11.1992 по 10.09.1998, з 26.09.2003 по 04.01.2021, та за Списком №1 період роботи: з 01.07.2024 по 12.08.2024.

При цьому, підстави для задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання призначити пенсію відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні, оскільки судовим розглядом встановлено право позивача на призначення пенсії відповідно до пункту “б» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» в редакції рішення Конституційного суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15).

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з матеріалами справи позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Отже, ураховуючи, що фактично позовні вимоги задоволені, оскільки рішення про відмову у призначенні пенсії визнані судом протиправними та скасовані, зобов'язано призначити пенсію позивачеві, зарахувавши періоди роботи, судовий збір у сплаченому розмірі за одну немайнову вимогу підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів солідарно, тобто по 484,48 грн (968,96/2).

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов адвоката Акінчіної Ірини Григорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 30.08.2024 № 057350008564 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення начальника відділу призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 03.12.2024 № 057350008564 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місцезнаходження: м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10, код ЄДРПОУ 21318350) призначити з 22.08.2024 ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту “б» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» в редакції рішення Конституційного суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 по справі 1-5/2018 (746/15), зарахувавши до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи: 06.11.1992 по 10.09.1998, з 26.09.2003 по 04.01.2021, та за Списком №1 період роботи: з 01.07.2024 по 12.08.2024.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місцезнаходження: м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10, код ЄДРПОУ 21318350) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484,48 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження: м. Харків, вул. майдан Свободи, Держпром, 3, під., 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484,48 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв