Ухвала від 22.04.2025 по справі 160/12317/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

22 квітня 2025 року Справа №160/12317/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контроль за виконанням рішення суду по справі №160/12317/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №160/12317/22.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 у справі №160/12317/22 адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язано Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875, місцезнаходження: 49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду набрало законної сили 01.11.2022.

У справі оформлено та видано виконавчий лист.

26.03.2025 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою, в якій просить:

-встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень (боржника) - Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) подати звіт про виконання судового рішення у справі № 160/12317/22 від 29 вересня 2022 року, встановити відповідний строк для цього (7 робочих днів);

-постановити відповідну ухвалу про встановлення судового контролю у справі №160/12317/22 від 29 вересня 2022 року, та направити її для виконання суб'єкту владних повноважень (боржнику) - Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення Дніпропетровської обласної ради».

В обґрунтування заяви заявником зазначено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 у справі №160/12317/22 її позовну заву задоволено повністю. Станом на дату звернення із цією заявою до суду рішення не виконано, у зв'язку з чим просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Ухвалою суду від 28.03.2025 заяву призначено до розгляду без повідомлення учасників справи в порядку письмовому провадження та встановлено відповідачу строк до 04.04.2025 для подання суду пояснень щодо заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №160/12317/22.

04.04.2025 Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат» Дніпропетровської обласної ради» на виконання вимог ухвали суду подані пояснення, в якому зазначено, що неможливість здійснення виплати позивачу перерахованої суми грошової допомоги до 5 травня 2022 року пов'язана з нестачею бюджетних асигнувань. Виплату коштів на виконання рішення суду, винесеного на користь позивача, буде в обов'язковому порядку здійснено після надходження бюджетних асигнувань відповідно до визначеної пріоритетності та черговості виконання рішень. У даному випадку має місце тимчасове невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, з підстав обмеженого бюджетного асигнування, що не є тотожним обставинам ухилення або свідомого невиконання судового рішення.

У додаткових поясненнях, що надійшли 08.04.2025, Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат» Дніпропетровської обласної ради» вказано, що рішення судів за позовними вимогами ОСОБА_1 (№160/6682/20 про виплати до 5 травня за 2020 рік та №160/7512/21 про виплати до 5 травня 2021 року) виконані в повному обсязі. Рішення по справі №160/12317/22 про виплату ОСОБА_1 доплати до 5 травня за 2022 рік буде виконано після надходження бюджетних асигнувань відповідно до визначеної пріоритетності та черговості виконання рішень.

15.04.2025 заявником подано пояснення, в якому зазначає, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 по справі № 160/12317/22 відповідачем отримано та зареєстровано 04.10.2022, але станом на 15.04.2025 так і не виконано.

Розглядаючи заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та надані Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат» Дніпропетровської обласної ради» пояснення, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровської обласної ради від 28.07.2023 №303-17/VIIІ назву Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради», яке є відповідачем у даній справі, змінено на Комунальний заклад «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради», а також затверджено нову редакцію статуту Комунального закладу «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради».

Відповідно до статуту Комунального закладу «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради» (нова редакція) (ідентифікаційний код 42643875), затвердженого рішення Дніпропетровської обласної ради від 28.07.2023 №303-17/VIIІ «Ці зміни є новою редакцією статуту комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради», затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 03 лютого 2023 року № 265-15/VIIІ.

З Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань також вбачається, що юридична особа за ідентифікаційним кодом 42643875 змінила найменування на Комунальний заклад «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради».

При цьому, Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат» Дніпропетровської обласної ради» у своїх поясненнях від 04.04.2025 зазначено, що у 2024 році ним виконано 589 рішень суду на суму 5002487грн. Тобто, Комунальний заклад «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради» виконує зобов'язання за судовими рішеннями, що ухвалені до перейменування Закладу.

Згідно з положеннями статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про наявність підстав для заміни назви відповідача у справі, а саме: замість Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» належною назвою відповідача у справі слід вважати Комунальний заклад «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради».

У поясненнях відповідачем вказано, що сума грошової допомоги до 5 травня 2022 року, що підлягає виплаті позивачу на виконання рішення від 29.09.2022 у справі №160/12317/22 з урахуванням попередньо виплачених сум, становить 8179,00грн. Станом на 03.04.2025 комунальним закладом виконуються рішення судів, які були отримані та зареєстровані 02.12.2021, рішення від 29.09.2022 по справі № 160/12317/22 буде виконано після надходження бюджетних асигнувань відповідно до визначеної пріоритетності та черговості виконання рішень.

При цьому жодних доказів відповідному не надано.

Отже, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 залишається невиконаним і відповідачем не надано належних доказів на підтвердження вчинення усіх можливих та необхідних дій на виконання рішення суду у цій справі.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У рішенні Європейського суду з прав людини «Юрій Миколайович Іванов проти України» Суд зазначив, що у таких категоріях справ, коли державні органи належним чином сповіщені про наявність судового рішення, вони мають вживати всіх належних заходів для його виконання або направлення до іншого органу для виконання. Сама особа, на користь якої ухвалено рішення, не повинна ще займатись ініціюванням виконавчих процедур.

Згідно статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Частиною другою статті 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Аналогічна норма закріплена в статті 370 КАС України, згідно з якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача(чів) подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.

При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати. Строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Керуючись принципом обов'язковості судових рішень, зважаючи на невиконання рішення суду відповідачем в частині щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Керуючись ст.2, 14, 241-243, 248, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Вважати належною назвою відповідача у справі №160/12317/22 - Комунальний заклад «Центр соціальної допомоги та підтримки» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875, місцезнаходження: 49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26).

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №160/12317/22 - задовольнити.

Встановити судовий контроль за виконанням Комунальним закладом Центр соціальної допомоги та підтримки Дніпропетровської обласної ради рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 по справі № 160/12317/22.

Зобов'язати Комунальний заклад Центр соціальної допомоги та підтримки Дніпропетровської обласної ради подати звіт до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/12317/22 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, у строк, що не перевищує шістдесяти днів з дня отримання даної ухвали.

Зобов'язати Комунальний заклад Центр соціальної допомоги та підтримки Дніпропетровської обласної ради надати інформацію щодо здійснення відповідний дій для повного виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 по справі № 160/12317/22 та докази на її підтвердження.

Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

Суддя М.М. Бухтіярова