Справа 127/11927/25
Провадження 1-кс/127/5083/25
17 квітня 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участі:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_6 , в рамках кримінального провадження № 42024022120000205 внесеного до ЄРДР 05.10.2024, про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади поліцейського-водія групи реагування Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) Управління поліції охорони у Вінницькій області,
який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України, -
Дов Вінницького міського суду Вінницької області надійшло клопотання слідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_6 , яке погоджено з прокурором, про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , від посади поліцейського-водія групи реагування Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) Управління поліції охорони у Вінницькій області.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42024022120000205 внесеного до ЄРДР 05.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України, в ході чого виникла необхідність у відстороненні підозрюваного від займаної посади.
В ході розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що ОСОБА_4 , будучи призначеним відповідно до витягу з наказу начальника Управління поліції охорони у Вінницькій області № 90 о/с від 16.08.2021 на посаду поліцейського-водія групи реагування Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) Управління поліції охорони у Вінницькій області (далі- Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) УПО у Вінницькій області), маючи спеціальне звання «старший сержант поліції», який згідно вимог ст. 62 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон), під час виконання повноважень є представником держави, законні вимоги якого є обов'язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами та відповідно до положень ст. 18 Закону зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського, професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва, поважати і не порушувати прав і свобод людини, будучи відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», а також пункту 1 примітки до ст. 364 КК України, службовою особою правоохоронного органу, займаючи посаду, пов'язану із здійсненням функцій представника влади, діючи умисно, використовуючи свої службові повноваження, всупереч інтересам служби, вчинив дії, які явно виходять за межі наданих йому владних повноважень, які супроводжувались насильством, за відсутності ознак катування, шляхом нанесення легких тілесних ушкоджень ОСОБА_7 за наступних обставин.
Так, відповідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Конституції України ніхто не може бути підданий нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.
Згідно з ст. 29 Конституції України кожна людина має право на свободу та особисту недоторканість.
Відповідно до ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97, кожен має право на свободу та особисту недоторканність.
Відповідно до ст. 2 Закону завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності.
Частиною 1 ст. 7 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що під час виконання своїх завдань поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і сприяє їх реалізації.
Положеннями ст. 18 Закону визначено основні обов'язки поліцейського. Поліцейський зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; поважати і не порушувати прав і свобод людини; інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Статтею 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події.
Статтею 29 Закону України «Про Національну поліцію» визначеного вимоги до поліцейського заходу.
Поліцейський захід - це дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, що обмежує певні права і свободи людини та застосовується поліцейськими відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на поліцію повноважень.
Поліцейський захід застосовується виключно для виконання повноважень поліції. Обраний поліцейський захід має бути законним, необхідним, пропорційним та ефективним.
Обраний поліцейський захід є законним, якщо він визначений законом. Поліцейському заборонено застосовувати будь-які інші заходи, ніж визначені законами України.
Обраний поліцейський захід є необхідним, якщо для виконання повноважень поліції неможливо застосувати інший захід або його застосування буде неефективним, а також якщо такий захід заподіє найменшу шкоду як адресату заходу, так і іншим особам.
Застосований поліцейський захід є пропорційним, якщо шкода, заподіяна охоронюваним законом правам і свободам людини або інтересам суспільства чи держави, не перевищує блага, для захисту якого він застосований, або створеної загрози заподіяння шкоди.
Обраний поліцейський захід є ефективним, якщо його застосування забезпечує виконання повноважень поліції.
Поліцейський захід припиняється, якщо досягнуто мети його застосування, якщо неможливість досягнення мети заходу є очевидною або якщо немає необхідності у подальшому застосуванні такого заходу.
Статтею 42 Закону України «Про Національну поліцію» визначено види поліцейських заходів примусу.
Поліція під час виконання повноважень, визначених цим Законом, уповноважена застосовувати такі заходи примусу:
1) фізичний вплив (сила);
2) застосування спеціальних засобів;
3) застосування вогнепальної зброї.
Фізичним впливом є застосування будь-якої фізичної сили, а також спеціальних прийомів боротьби з метою припинення протиправних дій правопорушників.
Статтею 44 Закону України «Про Національну поліцію» визначено порядок застосування фізичної сили.
Поліцейський може застосовувати фізичну силу, у тому числі спеціальні прийоми боротьби (рукопашного бою), для забезпечення особистої безпеки або/та безпеки інших осіб, припинення правопорушення, затримання особи, яка вчинила правопорушення, якщо застосування інших поліцейських заходів не забезпечує виконання поліцейським повноважень, покладених на нього законом.
Поліцейський зобов'язаний письмово повідомити свого керівника, а той зобов'язаний повідомити прокурора про завдання особі тілесних ушкоджень унаслідок застосування фізичної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 згаданого Закону, поліцейський зобов'язаний заздалегідь попередити особу про застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї і надати їй достатньо часу для виконання законної вимоги поліцейського, крім випадку, коли зволікання може спричинити посягання на життя і здоров'я особи чи та/або поліцейського або інші тяжкі наслідки, або в ситуації, що склалася, таке попередження є невиправданим або неможливим.
Згідно посадової інструкції поліцейський-водій групи реагування Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) УПО у Вінницькій області, відповідно до своїх обов'язків відпрацьовує інформацію, що надходить до чергової частини Управління та ПЦС про стан охорони приміщень та об'єктів в зоні відповідальності.
Так, згідно списку працівників, які залучені до служби 04.10.2024 у складі наряду групи реагування Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) УПО у Вінницькій області «ЛОСК-2» заступили поліцейський-водій групи реагування ОСОБА_4 та поліцейський групи реагування ОСОБА_8 .
Так, 04.10.2024 о 20:18 на ГПЦС Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) УПО у Вінницькій області надійшов сигнал «Тривога» з охоронюваного об'єкту магазину «Наташа», що по АДРЕСА_1 .
У подальшому, у цей же день, співробітники Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) УПО у Вінницькій області ОСОБА_4 та ОСОБА_8 прибули за місцем знаходження охоронюваного об'єкту близько 20:23 у якому перебував ОСОБА_7 , який висловлювався нецензурною лайкою та порушував правила громадського порядку.
Після чого, співробітниками Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) УПО у Вінницькій області прийнято рішення про затримання ОСОБА_7 та під час якого о 20:23 старшим сержантом поліції ОСОБА_4 застосовано засіб, споряджений сльозогінної та дратівної дії та після чого ОСОБА_7 повалено на землю з метою припинення протиправних дій останнього.
Після чого внаслідок застосування фізичного впливу протиправні дії ОСОБА_7 припинено, його знерухомлено та останній був позбавлений можливості вільно пересуватись чи чинити будь-який опір та він утримувався в цей час співробітниками Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) УПО у Вінницькій області ОСОБА_4 та ОСОБА_8 .
Однак, 04.10.2024 о 20.26 старший сержант поліції ОСОБА_4 , будучи службовою особою правоохоронного органу, переслідуючи прямий умисел, направлений на перевищення влади та службових повноважень, а саме на умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих йому прав та повноважень, з метою застосування спеціальних засобів до ОСОБА_7 , явно виходячи за межі наданих йому повноважень, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, грубо порушуючи вимоги ст. ст. 18, 29, 42, 43, 44 Закону України «Про Національну поліцію», заздалегідь не попередивши ОСОБА_7 про застосування до нього спеціальних засобів, не висунувши для виконання будь-які вимоги поліцейського, без будь-яких законних підстав, не врахувавши обставин конкретної ситуації, застосував до нього засіб, споряджений сльозогінної та дратівної дії.
Після чого, о 20:27 04.10.2024 ОСОБА_4 , усвідомлюючи те, що стосовно ОСОБА_7 застосовано засіб, споряджений сльозогінної та дратівної дії та який перебував на землі, не чинив опору, наніс йому один удар правою ногою та один удар лівою ногою в область обличчя, один удар правою ногою в область правої нижньої частини живота, один удар правою рукою в область правої частини спини.
Внаслідок вказаних умисних протиправних дій ОСОБА_4 , ОСОБА_7 спричинено тілесні ушкодження у вигляді подряпини спини, садна на обличчі, почервоніння обох вух, синці під правим оком, садна на правій руці, що у відповідності до висновку експерта №106 від 17.02.2025 відносяться до легких тілесних ушкоджень в момент заподіяння.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України - перевищення службових повноважень, тобто умисне вчинення працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому повноважень та супроводжувалися насильством, за відсутності ознак катування.
Так, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України.
Причетність ОСОБА_4 до вчинення інкримінованого йому злочину підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- висновком експерта №106 від 17.02.2025 за результатами проведення судово-медичної експертизи згідно якого ОСОБА_7 спричинено тілесні ушкодження у вигляді: подряпини спини, садна на обличчі, почервоніння обох вух, синці під правим оком, садна на правій руці, що відносяться до легких тілесних ушкоджень в момент заподіяння;
- протоколами допитів свідків;
- протоколом допиту потерпілого ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду відеозаписів з кафе «Наташа» від 14.02.2025;
- іншими матеріалами кримінального провадження, які отримані у встановленому КПК України порядку у їх сукупності.
Так, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду поліцейського-водія групи реагування Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) Управління поліції охорони у Вінницькій області як працівник правоохоронного органу може незаконно впливати на інших учасників кримінального провадження (свідків, потерпілого, тощо) або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, що не забезпечить та не сприятиме всебічному, повному і неупередженому дослідженню обставин вчинення кримінального правопорушення та прийняття кінцевого процесуального рішення у провадженні.
Згідно із вимогами частин 1, 2 статті 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 155 КПК України визначено, що прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади.
Крім того, згідно абзацу першого ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Враховуючи вищевикладене, слідчий просила слідчого суддю клопотання задовольнити та відсторонити ОСОБА_4 від займаної посади.
Прокурор в судовому засіданні клопотання слідчого підтримав за обставин викладених у ньому та просив задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_4 під час судового розгляду заперечив проти задоволення клопотання слідчого, просив слідчого суддю відмовити в задоволенні даного клопотання у повному обсязі.
В судовому засіданні адвокат ОСОБА_5 підтримав заперечення підозрюваного, слідчому судді пояснив, що підстав для відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади немає, останній жодним чином не може та не має наміру впливати на колег, свідків та орган досудового розслідування, активно сприяє у встановленні фактичних обставин справи, а тому просив слідчого суддю відмовити в задоволенні клопотання слідчого.
Слідчий суддя заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за фіксації судового процесу технічними засобами.
Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Питання про відсторонення від посади осіб, що призначаються Президентом України, вирішується Президентом України на підставі клопотання прокурора в порядку, встановленому законодавством. Відсторонення від посади Директора Національного антикорупційного бюро України здійснюється слідчим суддею на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 156 КПК України, клопотання про відсторонення особи від посади розглядається слідчим суддею, судом не пізніше трьох днів з дня його надходження до суду за участю слідчого та/або прокурора та підозрюваного чи обвинуваченого, його захисника.
Слідчий суддя, суд, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог статті 155 цього Кодексу, повертає його прокурору, про що постановляє ухвалу.
Під час розгляду клопотання слідчий суддя, суд має право за клопотанням сторін кримінального провадження або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про відсторонення від посади.
Під час розгляду даного клопотання судом було з'ясовано, що ОСОБА_4 займає посаду поліцейського-водія групи реагування Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) Управління поліції охорони у Вінницькій області.
16.04.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 365 КК України.
На підставі викладеного, враховуючи, що даний захід необхідний для запобігання використання ОСОБА_4 свого посадового становища з метою впливу на хід проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню, а також, з метою запобігання вчиненню іншого правопорушення, тиску на свідків та спотворення, знищення речових доказів по кримінальному провадженню, слідчий суддя вважає за доцільне відсторонити ОСОБА_4 від займаної посади строком на 60 (шістдесят) днів, тобто до 15 червня 2025 року, в межах строку досудового розслідування.
На підставі наведеного, керуючись ст. 154, 156, 157 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_6 - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади поліцейського-водія групи реагування Гайсинського районного відділу (м. Бершадь) Управління поліції охорони у Вінницькій області, строком на 60 (шістдесят) днів, тобто до 15 червня 2025 року.
Організацію направлення та виконання ухвали слідчого судді, про відсторонення ОСОБА_4 від посади покласти на слідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_6 .
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення, однак оскарження не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя