Ухвала від 22.04.2025 по справі 674/616/25

Справа № 674/616/25

Провадження № 1-кс/674/8/25

УХВАЛА

22 квітня 2025 року м. Дунаївці

Слідчий суддя Дунаєвецького районного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , оглянувши матеріали клопотання ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник - адвокат ОСОБА_3 , поданого в порядку ст.206 КПК України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник - адвокат ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Дунаєвецького районного суду Хмельницької області із клопотанням в порядку ст. 206 КПК України, посилаючись на те, що його було незаконно викрадено та доставлено до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1 , де його продовжують незаконно та проти його волі утримувати за відсутності будь-якого судового рішення, повідомлення про підозру, протоколів про затримання чи інших законних підстав. Крім того, вказує, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 не наділені повноваженнями на затримання, утримання, привід та позбавлення волі будь-яких осіб, зокрема військовозобов'язаних, вважає їх дії незаконними та такими, що порушують права людини, а тому просить зобов'язати представника ІНФОРМАЦІЯ_3 негайно доставити ОСОБА_2 до слідчого судді для з'ясування підстав затримання із наданням матеріалів, що стали підставою для такого затримання, а також звільнити ОСОБА_2 , який незаконно утримується службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Дослідивши матеріали поданого клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 3 КПК України кримінальне провадження - досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв'язку із вчиненням діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Частиною 3 ст. 26 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Відповідно до ст. 206 КПК України кожен слідчий суддя суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться особа, яка тримається під вартою, має право постановити ухвалу, якою зобов'язати будь-який орган державної влади чи службову особу забезпечити додержання прав такої особи.

Якщо слідчий суддя отримує з будь-яких джерел відомості, які створюють обґрунтовану підозру, що в межах територіальної юрисдикції суду знаходиться особа, позбавлена свободи за відсутності судового рішення, яке набрало законної сили, або не звільнена з-під варти після внесення застави в установленому цим Кодексом порядку, він зобов'язаний постановити ухвалу, якою має зобов'язати будь-який орган державної влади чи службову особу, під вартою яких тримається особа, негайно доставити цю особу до слідчого судді для з'ясування підстав позбавлення свободи".

Тобто, за наявності у слідчого судді даних про незаконне затримання, тримання під вартою, з порушенням прав особи, яка утримується, слідчий суддя зобов'язаний діяти за приписом ст.206 КПК України.

Таким чином, слід дійти висновку, що гарантії, закріплені ст. 206 КПК України, захищають виключно від незаконного та свавільного тримання особи під вартою, проте не поширюються на захист інших прав особи від можливих порушень.

Стаття 2 КПК України передбачає, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження.

Порядок звернення до суду за судовим захистом у кримінальному провадженні урегульований Кримінальним процесуальним кодексом України. Зокрема, подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора під час досудового розслідування має відбуватись з дотриманням певних умов.

Указом Президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 р. у зв'язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, п. п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, оголошено про проведення загальної мобілізації, в тому числі на території Хмельницької області.

Відповідно до зазначеного Указу Президента України місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців зобов'язано організувати та забезпечити в установленому порядку:

1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;

2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», територіальний центр комплектування та соціальної підтримки є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані з'являтись за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період. Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.

Таким чином, із аналізу вказаних норм слід зробити висновок, що заходи з мобілізації не мають добровільного підґрунтя і вони включають в тому числі військову службу громадян за призовом під час мобілізації.

Як вбачається із змісту заяви, у даному випадку має місце незгода ОСОБА_2 із діями службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо громадянина, пов'язаними з мобілізацією.

Згідно з нормами кримінального процесуального законодавства службові (посадові) особи ТЦК та СП не є уповноваженими службовими особами, яким надано право на здійснення затримання в рамках кримінальної юрисдикції. Відтак, ОСОБА_2 не є затриманою особою в розумінні кримінально-процесуального законодавства, а тому повноваження слідчого судді на вказані правовідносини не поширюються.

За таких обставин, підстави для відкриття провадження за клопотанням ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник - адвокат ОСОБА_3 , поданим в порядку 206 КПК України відсутні, оскільки судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб здійснюється у рамках кримінального провадження.

Крім того, слідчий суддя звертає увагу на те, що у поданому клопотанні перелічені додатки, зокрема паспорт та РНОКПП ОСОБА_2 , копії картки обстеження медичного огляду, посвідчення НОМЕР_1 , договору № 87 від 18.04.2025, які відсутні у матеріалах справи, про що складено відповідний акт від 22.04.2025.

Одночасно слід роз'яснити заявнику те, що у разі порушення його прав чи інтересів службовими (посадовими) особами ТЦК та СП при здійсненні ними своїх повноважень, пов'язаними із мобілізацією, він вправі оскаржити такі дії до адміністративного суду, а у разі вчинення щодо нього протиправних дій, що містять ознаки кримінальних правопорушень, - звернутись до правоохоронного органу із заявою про вчинення кримінального правопорушення.

Керуючись ст. 2, 3, 7, 24, 26, 206, 309, 371, 372 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

У відкритті провадження за клопотанням ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник - адвокат ОСОБА_3 , поданим в порядку ст.206 КПК України, відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1