справа № 208/4734/25
№ провадження 1-кс/208/1605/25
Іменем України
23 квітня 2025 р. м. Кам'янське
Слідчий суддя Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, -
Старший слідчий СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням погодженим з прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів.
У своєму клопотанні просить суд надати дозвіл слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні, а саме старшому слідчому в ОВС відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_5 , заступнику начальника відділу СУ ГУ НП в Донецькій області ОСОБА_6 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_7 , слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_8 , старшому слідчому в особливо важливих справах відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_9 , старшому слідчому в особливо важливих справах відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_10 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_11 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_12 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_13 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_14 на проведення тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володіння ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , а саме здійснити виїмку оригіналів наступних документів:
-накази про призначення, звільнення, посадові інструкції з відмітками про ознайомлення, пам'ятки (довідки) про ознайомлення з положеннями ЗУ «Про запобігання корупції» відносно:
?начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_15 ;
?заступника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_16 ;
?головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_17 ;
?начальника відділу ведення реєстраційного обліку місця проживання та місця перебування фізичних осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_18 ;
?спеціаліста 1 категорії загального ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_19 ;
?начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_20 ;
?начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_21 ;
?начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_22 ;
?завідувача ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_23 ;
?начальника відділу з ведення реєстраційного обліку місця проживання та місця перебування фізичних осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_18 ;
?член комісії з фіксації фактів пошкодженого майна ОСОБА_24 ;
?член комісії з фіксації фактів пошкодженого майна ОСОБА_25 ;
-положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкодженні/зруйновані об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України (із змінами та доповненнями) за період 2022-2024 роки, положення про діяльність ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
- розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про утворення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкодженні об'єкти нерухомого майна, внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України» (про внесення змін, доповнень) за період з 2022 року по 01.04.2025;
- акти комісійних обстежень об'єктів ІНФОРМАЦІЯ_9 , пошкоджених внаслідок збройної агресії рф за період з вересня 2022 року по 01.04.2025 з додатками;
-протоколи засідань у частині прийняття рішень щодо пошкоджених об'єктів ІНФОРМАЦІЯ_9 , за період з вересня 2022 по теперішній час;
- розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про затвердження рішень комісій за період з 2022 року по 01.04.2025;
- витяги з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України - на території Святогірської ОТГ за період з вересня 2022 року по 01.04.2025;
-реєстр зареєстрованих заяв щодо пошкоджених об'єктів нерухомості, розташованих на території Святогірської ОТГ, із зазначенням реєстраційних номерів заяв та цифрових кодів, подані на відшкодування збитків на території Святогірської ОТГ за період з вересня 2022 року по 01.04.2025;
-фінансові звіти, виписки з рахунків, реєстри тощо, що підтверджують оплату фізичним особам за зруйноване/пошкоджене майно на території Святогірської ОТГ за період з вересня 2022 року по 01.04.2025.
У зв'язку із існуванням реальної загрози приховування оригіналів вказаних документів, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України прошу розглянути дане клопотання без участі представників ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судове засідання слідчий не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримав в повному обсязі.
Слідчий суддя, вивчивши надані суду матеріали клопотання, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів клопотання, слідчим управлінням ГУ НП в Донецькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025050000000018 від 13.02.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
Підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань стали матеріали правоохоронних та контролюючих державних органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінального правопорушення.
Нагляд за додержанням законів у формі процесуального керівництва по вказаному кримінальному провадженню здійснюється прокурорами відділу управління нагляду Донецької обласної прокуратури.
Службові особи Святогірської ОТГ Краматорського району Донецької області, шляхом зловживання норм Закону України №2923-IX від 23.02.2023 (із змінами та доповненнями) та Постанови КМУ №600 від 30.05.2023, здійснюють протиправну діяльність, спрямовану на заволодіння бюджетними коштами, що перебувають у їх віданні, які у свою чергу безпідставно виділяються як «компенсація за знищений об'єкт нерухомого майна», що призвело до незаконного заволодіння бюджетними коштами у розмірі близько 10 млн. грн.
У ході проведення досудового на адресу 2 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях, у порядку ст.40 КПК України направлено доручення щодо встановлення службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , задіяних в протиправній діяльності, а також місць зберігання документів та предметів, які мають значення у справі.
У відповідь на доручення отримано лист, згідно якого встановлено, що до протиправної діяльності у сфері незаконної компенсації за «знищені об'єкти нерухомого майна» (п.4 ст.1 ЗУ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України», далі - Закон), хоча у ході візуального оглядузазначені об'єкти мають ознаки «пошкодженого об'єкта нерухомого майна» (п.6 ст. 1 Закону), задіяний заступник Святогірської міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та заступник голови Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України (далі Комісія) ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , завідувач ІНФОРМАЦІЯ_11 та член Комісії ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , начальник ІНФОРМАЦІЯ_13 та член Комісії ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , та інші службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також, до протиправної діяльності входять особи, наділені спеціальними знаннями у галузі будівництва та є членами Комісії, а саме спеціаліст промислового та цивільного будівництва та член комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_15 та ФОП ОСОБА_28 (РНОКПП НОМЕР_2 ), яка надає послуги у сфері інжинірингу, геології та геодезії, а також є відповідальним виконавцем окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури.
Так, відповідного до діючого законодавства України, для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті ради, військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію, як консультативно-дорадчий орган, яка здійснює огляд об'єкту за участю членів Комісії та приймає аргументований висновок щодо об'єктів нерухомості в залежності від ступеня пошкодження.
У ході проведення досудового розслідування допитано у якості свідка ОСОБА_29 , який показав, що неофіційно працював будівельником у містах Краматорського району, серед яких у місті Святогірську, Слов'янську та Краматорську. Від місцевих мешканців Святогірська неодноразово чув обурення щодо прийнятих рішень Комісією по відновленню зруйнованого майна ІНФОРМАЦІЯ_8 , оскільки деяким особам була виплачена повна компенсація за зруйновані об'єкти нерухомості, хоча фактично будинки придатні для проживання та мають незначні пошкодження.
Допитаний у якості свідка ОСОБА_30 пояснив, що на теперішній час неофіційно працює на будівництві у місті Святогірську. З моменту деакупації міста, з'явилося багато роботи по відновленню пошкоджених будинків. Від місцевих мешканців дізнався, що на теперішній час Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації ІНФОРМАЦІЯ_8 прийняла низку рішень відносно об'єктів нерухомості, які мають незначні пошкодження після деакупації, хоча власникам виплачена повна компенсація як за повністю зруйнований об'єкт нерухомості, серед яких домоволодіння, розташовані на території Краматорського району Донецької області.
Допитаний у якості свідка ОСОБА_31 , показав, що на теперішній час працює водієм, здійснює пасажирські перевезення по території Краматорському району Донецької області. Показав, що товариш його знайомого отримав повну компенсацію за знищений об'єкт нерухомого майна розташований у місті Святогірську Донецької області, хоча його будинок було пошкоджено частково й у ньому мешкали люди.
Також, допитаний у якості свідка ОСОБА_32 , який показав, що на теперішній час працює водієм маршрутного таксі у Краматорському районі Донецької області. У ньому у місті Святогірську Краматорському районі Донецької області є дачний будинок, розташований поблизу госпіталя по вулиці Соборній. Зазначив, що сусідній будинок у ході деакупації було частково пошкоджено, а саме була зруйнована частина стіни, хоча Комісією Святогірської МВА Краматорського району Донецької області будинок було визнано повністю зруйнованим та особі виплачена компенсація за повністю зруйнований будинок, розташований у місті Святогірську.
Допитана у якості свідка ОСОБА_33 , пояснила, що маловідомий « ОСОБА_34 » отримав повну компенсацію за зруйноване житло у місті Святогірську, хоча будинок було частково пошкоджено. Адміністрація ІНФОРМАЦІЯ_1 не усім заявникам пошкодженого майна надає статус знищеного об'єкта. Члени Комісії по відновленню за власними суб'єктивними поглядами, визнають будинки частково пошкодженими, хоча будинки зазнали значної руйнації. Зазначила, що до Комісії окрім службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , входять спеціалісти у галузі будівництва та архітектурних робіт, а саме ОСОБА_28 та ОСОБА_27 .
Окрім того, у ході виконання доручення слідчого у порядку ст.40 КПК України, виявлена низка будинків, розташованих на території Святогірської територіальної громади, за які власникам здійснено повну компенсацію за зруйновані будинки, хоча дані об'єкти нерухомості не мають значних зовнішніх видимих пошкоджень, що могли б свідчити про їх повне знищення або непридатність для проживання. При цьому, візуальні огляди не виявили критичних дефектів несучих конструкцій, що можуть впливати на експлуатаційну придатність об'єкта.
Згідно наданої оперативної інформації, Комісією визнанні повністю зруйновані домоволодіння, розташовані на території Краматорського району на наступними адресами: АДРЕСА_1 .; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_7 ; АДРЕСА_7 .
Таким чином, посадові особи та громадяни України, діючи за попередньою змовою в умовах воєнного стану, під час реалізації державної програми «єВідновлення» в Донецькій області заволоділи бюджетними коштами на суму понад 22 092 958 грн.
З метою всебічного, повного й неупередженого розслідування, встановлення всіх обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, виникла потреба у проведенні тимчасового доступу до оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 у частині компенсації за пошкоджене/зруйноване майно на території Святогірської ОТГ за період з вересня 2022 по квітень 2025 рік.
Встановлено, що на теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Крім того, вилучити необхідно оригінали вищевказаних документів з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 84 КПК України процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Зазначені документи та речі самостійно і в сукупності з іншими фактичними даними мають значення для встановлення всіх обставин вище зазначеного кримінального правопорушення, а також можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні.
Таким чином, проведення тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) має значення для швидкого та повного проведення досудового розслідування, встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, встановлення кола осіб, які причетні до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення (злочину), щоб кожний, хто його вчинив, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини.
Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Частиною 5 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв?язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Абзацом 1 ч. 6 ст.163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною 5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя вважає, що необхідно надати тимчасовий доступу до інформації зазначеної вище, адже зазначена інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, тому клопотання необхідно задовольнити.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. ст. 159, 161, 162, 163, 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, задовольнити.
Надати дозвіл на дозвіл слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні, а саме старшому слідчому в ОВС відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_5 , заступнику начальника відділу СУ ГУ НП в Донецькій області ОСОБА_6 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_7 , слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_8 , старшому слідчому в особливо важливих справах відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_9 , старшому слідчому в особливо важливих справах відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_10 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_11 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_12 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_13 , старшому слідчому відділу СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_14 на проведення тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володіння ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , а саме здійснити виїмку оригіналів наступних документів:
-накази про призначення, звільнення, посадові інструкції з відмітками про ознайомлення, пам'ятки (довідки) про ознайомлення з положеннями ЗУ «Про запобігання корупції» відносно:
?начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_15 ;
?заступника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_16 ;
?головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_17 ;
?начальника відділу ведення реєстраційного обліку місця проживання та місця перебування фізичних осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_18 ;
?спеціаліста 1 категорії загального ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_19 ;
?начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_20 ;
?начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_21 ;
?начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_22 ;
?завідувача ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_23 ;
?начальника відділу з ведення реєстраційного обліку місця проживання та місця перебування фізичних осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_18 ;
?член комісії з фіксації фактів пошкодженого майна ОСОБА_24 ;
?член комісії з фіксації фактів пошкодженого майна ОСОБА_25 ;
-положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкодженні/зруйновані об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України (із змінами та доповненнями) за період 2022-2024 роки, положення про діяльність ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
- розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про утворення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкодженні об'єкти нерухомого майна, внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України» (про внесення змін, доповнень) за період з 2022 року по 01.04.2025;
- акти комісійних обстежень об'єктів ІНФОРМАЦІЯ_9 , пошкоджених внаслідок збройної агресії рф за період з вересня 2022 року по 01.04.2025 з додатками;
-протоколи засідань у частині прийняття рішень щодо пошкоджених об'єктів ІНФОРМАЦІЯ_9 , за період з вересня 2022 по теперішній час;
- розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про затвердження рішень комісій за період з 2022 року по 01.04.2025;
- витяги з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України - на території Святогірської ОТГ за період з вересня 2022 року по 01.04.2025;
-реєстр зареєстрованих заяв щодо пошкоджених об'єктів нерухомості, розташованих на території Святогірської ОТГ, із зазначенням реєстраційних номерів заяв та цифрових кодів, подані на відшкодування збитків на території Святогірської ОТГ за період з вересня 2022 року по 01.04.2025;
фінансові звіти, виписки з рахунків, реєстри тощо, що підтверджують оплату фізичним особам за зруйноване/пошкоджене майно на території Святогірської ОТГ за період з вересня 2022 року по 01.04.2025.
Ухвала залишається в силі протягом двох місяців з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1