Березівський районний суд Одеської області
23.04.2025
Справа № 494/763/25
Провадження № 3/494/309/25
23 квітня 2025 року м. Березівка
Суддя Березівського районного суду Одеської області Рябчун А. В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з ПОГ СП Березівського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої по найму, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 184 та частиною 1 статті 184 КУпАП України, -
10 квітня 2025 року до Березівського районного суду Одеської області надійшли адміністративні справи за протоколами серії ВАД № 616251 від 31 березня 2025 року за частиною 1 статті 184 КУпАП та серії ВАД № 616252 від 31 березня 2025 року за частиною 1 статті 184 КУпАП щодо однієї і тієї ж самої особи - ОСОБА_1 .
Постановою Березівського районного суду Одеської області від 11 квітня 2025 року вказані справи об'єднанні в одне провадження під спільним номером 494/763/25 (провадження 3/494/309/25) та призначені до розгляду.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 616251 від 31 березня 2025 року зазначено, що 20 березня 2025 року о 15:00 год. за адресою АДРЕСА_1 при обстеженні умов проживання дітей ОСОБА_1 , виявлені незадовільні умови проживання, та такі, які не відповідають номам: в будинку брудно, місце приготування їжі брудне та не дотримано санітарні умови, на кухні живе та справляє природні потреби кішка - під стіл, також для харчування дітей мінімум їжі, в будинку холодно хоч і наявний запас дров, для навчання та виконання домашніх завдань не створені умови для дітей, чим гр. ОСОБА_1 порушила вимоги статией 8,12 Закону України «Про охорону дитинства».
Відповідно до протоколу серії ВАД № 616252 від 31 березня 2025 року вбачається, що 21.03.2025 року о 12:65 год. за адресою АДРЕСА_1 при обстеженні умов проживання дітей ОСОБА_1 виявлені незадовільні умови проживання, та такі, які не відповідають нормам: в будинку холодно, не створені умови для дітей, відсутні робочі місця для навчання та виконання домашніх завдань з дітьми, кухня та місце для приготування їжі в антисанітарному стані, запас продуктів харчування для дітей мінімальний чим ОСОБА_1 порушила вимоги статей 8,12 ЗУ «Про охорону дитинства».
В судове засідання 17 квітня 2025 року, 23 квітня 2025 року ОСОБА_1 не прибула, повідомлялася належним чином, про причини своєї неявки не повідомила.
З урахуванням того, що чинний КУпАП не передбачає обов'язкової участі під час розгляду справи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 184 КУпАП, враховуючи, що ОСОБА_1 була належно повідомлена та була обізнана про час, день та місце розгляду справи, однак в судове засідання не прибула, суд вважає за можливе розглянути справу без її участі.
Розглянувши адміністративну справу суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом статті 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно зі статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до статті 283 КУпАП виносить постанову.
Частиною 1 статті 184 КУпАП передбачена відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Тобто, адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 184 КУпАП настає у разі ухилення батьків від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей. Таке ухилення може полягати у різних формах дії чи бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням для неповнолітніх дітей належного виховання, навчання та створення необхідних умов життя.
Так, частина 1 статті 184 КУпАП встановлює відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Суб'єктивна сторона складу цього правопорушення - вина у формі умислу або необережності.
З диспозиції частини 1 статті 184 КУпАП видно, що відповідальність за це правопорушення можлива лише у випадку вчинення конкретних дій, які проявляються в ухиленні батьків від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, при цьому обов'язків, які передбачені законодавством.
Так, відповідно до положень статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Судом встановлено, що 20 березня 2025 року о 15:00 год. за адресою АДРЕСА_1 при обстеженні умов проживання дітей ОСОБА_1 , виявлені незадовільні умови проживання, та такі, які не відповідають номам: в будинку брудно, місце приготування їжі брудне та не дотримано санітарні умови, на кухні живе та справляє природні потреби кішка - під стіл, також для харчування дітей мінімум їжі, в будинку холодно хоч і наявний запас дров, для навчання та виконання домашніх завдань не створені умови для дітей, чим гр. ОСОБА_1 порушила вимоги статей 8,12 Закону України «Про охорону дитинства».
Судом також встановлено, 21.03.2025 року о 12:65 год. за адресою АДРЕСА_1 при обстеженні умов проживання дітей ОСОБА_1 виявлені незадовільні умови проживання, та такі, які не відповідають нормам: в будинку холодно, не створені умови для дітей, відсутні робочі місця для навчання та виконання домашніх завдань з дітьми, кухня та місце для приготування їжі в антисанітарному стані, запас продуктів харчування для дітей мінімальний чим ОСОБА_1 порушила вимоги статей 8,12 Закону України «Про охорону дитинства».
Вина ОСОБА_1 у скоєних правопорушеннях стверджується протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАД № 616251 від 31 березня 2025 року та серії ВАД №616252 від 31 березня 2025 року, які вона підписала без зауважень; листом Служби у справах дітей ВК Березівської міської ради від 24.03.2025 року; копіює акта обстеження умов проживання №28 від 20.03.2025 року; письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених частиною 1 статті 184 КУпАП та частиною 1 статті 184 КУпАП, доведена матеріалами справи, дослідженими та проаналізованими судом.
Вважаю, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за частиною 1 статті 184 КУпАП та за частиною 1 статті 184 КУпАП, оскільки своїми діями вона неналежно виконує батьківські обов'язки, що стверджується наявними у матеріалах справи доказами.
Оскільки ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачені частиною 1 статті 184, частиною 1 статті 184 КУпАП, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), у відповідності до положень статті 36 КУпАП адміністративне стягнення на неї слід накласти в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення із числа вчинених - частини 1 статті 184 КУпАП.
З врахуванням обставин справи та враховуючи особу правопорушниці, суд приходить до висновку про можливість накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в межах санкції частини 1 статті 184 КУпАП.
Відповідно до статей 34, 35 КУпАП обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» необхідно стягнути із ОСОБА_1 на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись статтями 33, 40-1, 184, 283, 284, 294 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 184, частиною 1 статті 184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Реквізити для сплати штрафу:
Отримувач коштів ГУК в Одеській обл./отг м. Березівка/21081100, ЄДРПОУ отримувача 37607526, номер рахунку UA738999980313080106000015594, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку 899998, Код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Державної судової адміністрації України, 050 (Отримувач коштів ГУК в Одеській обл./отг м. Березівка/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37607526, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку 899998, Рахунок отримувача UA848999980313171206000015594, Код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін відповідно до вимог статей 307, 308 КУпАП з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя А. В. Рябчун