Справа № 450/420/25 Провадження № 3/450/568/25
27 березня 2025 року суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Данилів Є. О., розглянувши в м. Пустомити справу про адміністративне правопорушення стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр. України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 130 КУпАП
встановив:
згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 214666 від 07.01.2025 року, 07.01.2025 року о 09 год. 43 хв. в с. Годовиця Львівського р-ну по вул. Шевченка, 36 водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Фольксваген Гольф» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи (на думку поліцейських) алкогольного сп'яніння. Огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку за допомогою спецзасобу «Дргер-6810». Тест №3841, результат позитивний - 1,11 %, що є порушенням п.2.9 ПДР України. Порушення вчинив повторно протягом року, чим скоїв правопорушення, передбачене ст. 130 ч.2 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п.2.9а Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, є керування транспортним засобом у стані сп'яніння (алкогольного або наркотичного) або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Тобто, доказова база має бути спрямована саме на доведення одночасно двох обставин: керування транспортним засобом і перебування у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного) або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, або ж відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 214666 від 07.01.2025 року, 07.01.2025 року о 09 год. 43 хв. в с. Годовиця Львівського р-ну по вул. Шевченка, 36 водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Фольксваген Гольф» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи (на думку поліцейських) алкогольного сп'яніння. Огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку за допомогою спецзасобу «Дргер-6810». Тест №3841, результат позитивний - 1,11 %, що є порушенням п.2,9 ПДР України. Порушення вчинив повторно протягом року, чим скоїв правопорушення, передбачене ст. 130 ч.2 КУпАП.
Працівниками поліції на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, окрім протоколу про адміністративне правопорушення, надано: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 214666 від 07.01.2025 року; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 07.01.2025 року; відеозапис.
Однак, зазначені докази не містять належних та переконливих доказів, які б очевидно підтверджували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, з огляду на наступне :
відповідно до ч.ч. 2, 3 чт. 266 КупАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до ч. 4 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушенні у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07 листопада 2015 року, огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
З наявного в матеріалах справи відеореєстратора працівника патрульної поліції щодо складання адміністративних матеріалів за ч. 1 статті 130 КУпАП відносно водія ОСОБА_1 , вбачається, що під час спілкування з поліцейським водій поводив себе адекватно, чітко відповідав на запитання, висловлював свої заперечення.
Окрім того, із переглянутого відеозапису із нагрудної камери працівника поліції, автомобіль «Фольксваген Гольф» стоїть у статичному положенні поблизу кладовища, що розташоване біля с. Наварія Львівського району. В цей час водій ОСОБА_1 перебуває поблизу поліцейського патрульного автомобіля, що знаходиться на протилежному боці дороги, і по його ( ОСОБА_1 ) зовнішньому вигляду та розмові не спостерігається жодних ознак алкогольного чи іншого сп'яніння, оскільки останній має охайний зовнішній вигляд, його вимова чітка та зрозуміла, поведінка адекватна До ситуації, що склалася, про будь-який запах з порожнини рота взагалі не йдеться.
Однак, незважаючи на це, працівники поліції, не даючи можливості водію, який заперечив вживання алкоголю, щось пояснити, не роз'яснивши йому його законних прав, всупереч вимогам Наказу №1452/735 від 09.11.2015 року «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», незаконно розпочали процедуру його огляду на місці пригоди. Після цього, отримавши від водія ОСОБА_1 незгоду з результатами такого огляду, не запропонували йому можливість здійснити відповідний огляд в медичному закладі, а з порушенням норм матеріального та процесуального права, склали вищевказаний протокол, вказавши у ньому відомості, які не відповідають дійсним обставинам справи.
Як підтверджено наявним у матеріалах справи відеозаписом, ОСОБА_1 наголошував на проходженні ним огляду у медичному закладі, проте працівники поліції не доставили останнього на проведення огляду у медичний заклад.
Крім того, в акті огляду на виявлення ознак сп'яніння такі поліцейським не вказані, а вже зазначено факт алкогольного сп'яніння без підстав, які це підтверджують (зокрема результату тесту). У направленні в медичний заклад, яке було лише формально виписано ОСОБА_1 , а не запропоновано пройти такий, взагалі вказано час його складання о 09.30 год., що на 13 хвилин раніше часу вказаному у протоколі, як час керування ОСОБА_1 транспортним засобом і на 15 хвилин раніше початку відеозапису, який є фрагментарним, неповним і вибірковим, тобто таким, що здобутий з грубим порушенням вимог п. 5 розділу 2 наказу МВС №1026 від 18.12.2018 року, де зазначено, що : «Включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення... У процесі включення портативного відео реєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати і часу».
Застосовуючи до справ про адміністративні правопорушення принципи кримінального провадження поліцейські, відповідно до вимог ст. 20 КПК України та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод повинні були детально проінформувати про сутність висунутої ними вимоги, порядок вчинення певних процесуальних дій та наслідки, які можуть для нього настати як у випадку проходження, так і у випадку відмови від проходження огляду на стан сп'яніння.
Складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за відсутності роз'яснення останньому прав та наслідків відмови від проходження огляду чи проходження такого огляду, є грубим порушенням права на захист особи у розумінні ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вказані дії є неприпустимими для представника влади, оскільки поліцейський відповідно до покладених на нього завдань згідно з п.1 ч.1 ст.23 Закону України «Про національну поліцію» першочергово здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень.
Таким чином встановлено, що працівниками поліції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення порушено вимоги ст. 266 КУпАП та Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушенні у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07 листопада 2015 року, оскільки на відеозаписі не зафіксовано, що ОСОБА_1 пропонувалося пройти огляд на стан алкогольного на місці зупинки чи в медичному закладі. Окрім того працівниками поліції не було залучено двох свідків.
Таким чином, ОСОБА_1 після декількох хвилин після спілкування із поліцейськими, заспокоївшись, прийшов до висновку, що йому необхідно поїхати у заклад охорони здоров'я для проходження огляду на, стан сп'яніння, оскільки алкогольні напої не вживає. Проте працівниками поліції було проігноровано прохання ОСОБА_1 проїхати на огляд у медичний заклад.
Таким чином не можуть бути визнані належними та допустимими доказами відомості, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення, оскільки, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом", оскільки наявні у ньому дані не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи доказів.
Відповідно до принципу «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у п.43 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кобець проти України» від 14.02.2008 р., доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом.
Вина особи, яка притягається до відповідальності повинна бути доведена органом який склав протокол, а доводи вини повинні ґрунтуватися на доказах, об'єктивність яких не викликала б жодних сумнівів. При цьому всі викладені у протоколах про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Частиною 2 статті 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи протокол про адміністративне правопорушення складав поілцейський ОСОБА_2 , а докази збирав поліцейський Антонюк Р.
Відповідно до ст. 62 Конституції України всі сумніви щодо недоведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно рішення Конституційного суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010, яке є обов'язковим до виконання на території України, фактичні дані або будь-які інші докази, одержані в незаконний спосіб, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина; з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних; не уповноваженою на те особою тощо є неналежними доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Склад правопорушення - наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
Відповідно до вимог ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Дослідивши матеріали справи, суддя прийшов до висновку, що в матеріалах справи відсутні будь-які фактичні дані, які б доводили вину ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, а тому враховуючи те, що фактичні обставини не можуть ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо винуватості тлумачаться на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а тому провадження по справі, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 1, 7, 9, 245, 247 , 251, 252, 255, 279, 283, 284, 285 КУпАП, суддя,-
провадження у справі № 450/420/25 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП,- закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Є. О. Данилів