25.03.2025
Справа № 331/2558/23
Провадження № 2/331/43/2025
25 березня 2025 року м. Запоріжжя
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Антоненко М.В.
за участю секретаря - Байрамової Д.А.
розглянувши в загальному позовному провадженні цивільну справу за первісним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу та зустрічним позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про визнання акту розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості неправомірним,-
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» звернулось до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу.
Просить суд, стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ», вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 227675 (двісті двадцять сім тисяч шістсот сімдесят п'ять) грн. 63 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункту 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.
Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об'єму споживання природного газу, зокрема мають містити: 1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб'єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку; 2) величину приєднаної потужності об'єкта споживача; 3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності)
Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Так у відповідності до вищезазначеного, споживачем після набрання чинності Кодексом газорозподільних систем (27.11.2015 року) здійснюється споживання природного газу та оплата діючому постачальнику. Відтак, договір розподілу природного газу є укладеним.
Персоніфіковані дані наявні у Оператора на момент приєднання до умов типового договору розподілу природного газу мали наступний вигляд:
ЕІС код 56ХМ14А300545215
Адреса об'єкта: м. Запоріжжя, вул. Павла Захаріна, 10
Параметри лічильника газу Gallus2000 G-4 №002931054
Перелік газових приладів Котел -1 шт., колонка -1 шт; плита газова -1 шт;
Опалювальна площа: 92,2 м2
Кількість зареєстрованих осіб: 1
Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ).
Облік природного газу на об'єкті споживача організований на базі комерційного ВОГ з використанням побутового лічильник газу Gallus2000 G-4 №002931054.
Зазначений комерційний ВОГ прийнято до експлуатації 17.10.2013 року, що підтверджується актом встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки ремонту №008002 від 17.10.2013 року, який підписаний представниками AT «Запоріжгаз» та споживачем. За зазначеним актом споживач взяв на себе зобов'язання за збереження газових приладів, включено з лічильником газу, що підтверджується копією акту.
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X КГС Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
• контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
• перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку;
• монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
02.06.2022 року працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об'єкті споживання, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 виявлено факт несанкціонованого втручання v роботу ЗВТ (Розділ XI глава 2 п.1 п.п.З І. робота ЗВТ в позаштатному режимі (Розділ XI глава 2 п.З п.п. 31
Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;
Пошкодження ЗВТ/лічильника газу згідно п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем це механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ. зокрема лічильника газу).
З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності споживача, складено акт про порушення N9ZP000779 від 02.06.2022 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками AT «Запоріжгаз» та споживачем з зауваженнями. Особу споживача посвідчено паспортом та засвідчено підписом останньої у акті про порушення.
На виконання вимог пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до акту про порушення внесено інформацію щодо.
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52 каб. 202;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення - 15.06.2022 року 09.00 ;
Зважаючи на виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ Оператором ГРМ ініційовано проведення експертизи ЗВТ у порядку визначеному главою 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем.
02.06.2022 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №002021 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, який підписано представниками Оператора ГРМ та споживачем. За фактом підписання протоколу зауважень до протоколу не внесені.
Після зняття ЗВТ запаковано в сейф-пакет з поліетилену та опломбовано пломбою №0251905. При цьому представником Оператора ГРМ, в протоколі про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, на виконання п. 2 глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем зазначено:
- поштову адресу місця проведення експертизи - м. Запоріжжя, вул. Південне носе, 52 каб.№4;
- дату та орієнтовний час проведення експертизи - 08.06.2022 року 09.00; контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи) - 2135028;
- сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ на експертизу визначено AT «Запоріжгаз».
За результатами проведеної експертизи, комісією створеною v порядку глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (непередбачений конструкцією завода-виробника). Внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). В наслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою N R34704862, повернено споживачу.
Акт підписано всіма членами комісії та споживачем без зауважень.
Результати експертизи викладені в акті №0207 експертизи лічильника газу від 08.06.2022 року.
Після проведення експертизи проведено позачергову повірку лічильника. За результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації, що відображено у протоколі повірки ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» від 08.06.2022 року №0207 та довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» від 08.06.2022 року №3-0149-22.
Так, у відповідності до протоколу повірки відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 0.040 м3/години складає - (мінус) 100%. Тобто, лічильник витрату природного газу у зазначених параметрах не обліковує взагалі. Відносна похибка лічильника при об'ємній витраті природного газу 1.2 м3/год складає -(мінус) 25.92%.. а при об'ємній витраті природного газу 5.9 м3/год складає -(мінус) 7.19 %,. шо вказує на частковий облік природного газу у зазначених параметрах
Протокол повірки ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» від 08.06.2022 року № 0207 та довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» від 08.06.2022 року №3-0149- 22 є належними та допустимими доказами, які підтверджують викривлення даних обліку природного газу внаслідок несанкціонованого втручання.
З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією AT «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення частково акту про порушення N9ZP000779 від 15.06.2022 року (в частині несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ прихованими заходами), що відображено у протоколі N9479 від 15.06.2022 року.
AT «Запоріжгаз» здійснено розрахунок вартості донарахованого об'єму в неопалювальний період здійснено з урахуванням 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період та здійснено споживачу перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 Кодексу ГРМ) з 02.06.2021 року по 31.05.2022 року з урахуванням усіх газових, зареєстрованих осіб (зареєстровано 1 особа) та опалювальної площі (92,2 м2).
Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 227675,63 грн., що підтверджується детальним розрахунком донарахованого об'єму природного газу.
29.08.2022 року AT «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату. На сьогоднішній день в добровільному порядку відповідачем борг не сплачено.
Позивач за зустрічним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про визнання акту розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості неправомірним.
Просить суд, визнати Акт- розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на загальну суму 227 675,63 ( двісті двадцять сім тисяч шістсот сімдесят п'ять гривень 63 коп.) за адресою: АДРЕСА_1 до споживача ОСОБА_1 - неправомірним; скасувати Акт- розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на загальну суму 227 675,63 ( двісті двадцять сім тисяч шістсот сімдесят п'ять гривень 63 коп.).
В обґрунтування зустрічного позову ОСОБА_1 зазначив, що він є споживачем природного газу, який постачає AT «Запоріжгаз» на підставі приєднання до договору розподілу природного газу. В 1996 році за адресою: АДРЕСА_1 був встановлений газовий лічильник марки Gallus 2000 G-4 заводський номер 002931054. З того часу проводилась повірка газового лічильника декілька разів:
-17.05.2006 року лічильник демонтовано та відправлено на повірку через встановлену похибку роботи лічильника; 01.06.2006 року після проведення повірки лічильник встановлено на місце;
-12.03.2012 року лічильник демонтовано для проведення повірки через встановлену похибку роботи лічильника; 30.03.2012 року після проведення повірки лічильник встановлено на місце;
-14.10.2013 року демонтовано та відправлено на повірку через встановлену похибку роботи лічильника; 17.10.2013 року після проведення повірки лічильник встановлено на місце, опломбовано пломбой № R 10035603 пломбой-наклейкой з індивідуальним номером 6190943.
Отже, останній раз лічильник газу проходив повірку 17.10.2013 року, після якої був встановлений працівником ПАО «Запоріжгаз» на місце, опломбований та використовувався за призначенням.
Він фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 з моменту реєстрації місця проживання, тобто з 16.04.2018 року по теперішній час. За цей час він користувався природним газом, своєчасно сплачував оператору ГРМ - AT «Запоріжгаз» за користування, відповідально ставився до газових приладів та газового лічильника, цілісність пломб не порушував, ніяких дій щодо порушення корпусу лічильника або лічильного механізму не здійснював, жодним чином будь яких прихованих засобів не використовував.
02.06.2022 року до будинку прибув працівник AT «Запоріжгаз», оглянув зовні та перевірив роботу газового лічильника, встановив, що корпус лічильника та пломби не порушені, але встановлено похибку в роботі лічильника. На підставі цього було складено Акт про порушення №ZP 000779, в якому зазначено про те, що працівником AT «Запоріжгаз» встановлено правопорушення Кодексу газорозподільних систем, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, пошкодження ЗВТ або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. В ході огляду газопроводу домоволодіння, встановлено, що будь які пошкодження газопроводу відсутні. Лічильник газу марки Gallus 2000 G-4 заводський номер 002931054 демонтовано для проведення експертизи.
Він з висновками працівника AT «Запоріжгаз» не погодився, після ознайомлення з Актом про правопорушення №ZP 000779, записав зауваження про те, що газовий лічильник не пошкоджено, пломбування лічильника не порушено, остання повірка здійснювалась в 2013 році, будь якого втручання у газовий лічильник не встановлено.
Відповідно до Акту експертизи лічильника газу № 0207 від 08.06.2022 р., виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами внаслідок яких здійснюється не обліковане ( обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ; пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника- в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір( не передбачений конструкцією завода-виробника) внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково ( не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ( відсутність зміни показань при фактичній витраті). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням дзконодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фотофіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R34704862, повернено споживачу.
У висновках комісії за результатами проведеної експертизи лічильника не встановлено порушення цілісності пломб, повірочного тавра на ЗВТ, цілісності лічильного механізму та корпусу лічильника, не встановлено наявності сторонніх предметів всередині ЗВТ, а також слідів дії на обліковий механізм лічильника.
Відповідно до протоколу засідання комісії № 479 від 15.06.2022 року, Акт про порушення №ZP 000779 від 02.06.2022 року задоволено частково в частині втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами, на підставі чого позивачем за первісним позовом проведено перерахунок об'ємів природного газу за період з 02.06.2021 року по 31.05.2022 року на суму 227 675,63 грн.
Для з'ясування обставин виникнення в газовому лічильнику пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника та можливості здійснити ці пошкодження без порушення цілісності пломбування та корпусу лічильника з боку споживача, він звернувся до Запорізького науково- дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України із заявою про проведення трасологічного експертного дослідження газового лічильника марки Gallus 2000 G-4, заводський номер 002931054.
Відповідно до висновку експертного дослідження № ЕД-19/108-23/6647-ТР від 09.05.2023 року судового експерта встановлено, що металева пломба повірника та полімерна пломба- наклейка встановлені на газовий лічильник марки Gallus 2000 G-4, заводський номер 002931054, не порушувались. Несанкціоноване зняття пломб встановлених за правилами опломбування, без їх порушення - не можливо. На бічній стороні вихідного патрубку газового лічильнику мається пошкодження у вигляді наскрізного отвору овальної форми максимальним розміром 4x3 мм утверене внаслідок термічного пропалювання полімеру стороннім предметом. Без порушення цілісності корпусу лічильника, охоронної пломби в місці приєднання лічильника газу до діючого газопроводу, внести зміни у вигляді пошкодження елементу вихідного патрубка - неможливо.
Крім цього, 02.06.2022 року при огляді газового лічильнику та діючого газопроводу, працівником AT «Запоріжгаз» встановлено відсутність будь яких порушень зазначених об'єктів.
Таким чином, пошкодження у вигляді наскрізного отвору овальної форми на вихідному патрубку лічильника могло бути утворене тільки до встановлення та приєднання газового лічильника до газопроводу та до опломбування газового лічильника працівниками ПАО «Запоріжгаз», тобто, не споживачем.
В підпункті 1 та 6 пункту 1 глави 2 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем, зазначено, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Відтак, рішення комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення AT «Запоріжгаз», оформлене Протоколом № 479 від 15.06.2022, за яким мені було донарахувано об єм природного газу за період з 02.06.2021 до 31.05.2022 року у сумі 227 675,63 гривні - було передчасним та не обґрунтованим належними доказами.
Також, Актом про порушення №ZP 000779 від 02.06.2022 року не встановлено порушність пломб, які були встановлені представником Відповідача у 2013 році після проведення повірки лічильника.
Ухвалою судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 24.04.2023 р. по справі за позовом АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу, відкрите провадження, ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
17.05.2023 р. до суду надійшов письмовий відзив ОСОБА_1 на позовну заяву АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз»
Ухвалою судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 18.05.2023 р. прийнято до провадження зустрічний позов ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про визнання акту розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості неправомірним, об'єднано в одне провадження з первісним позовом, присвоєно номер справи № 331/2558/23, провадження 2/331/1226/2023 р.
Ухвалою від 11.01.2024 р. судом задоволено клопотання представника відповідача за первісним позовом ОСОБА_1 та призначено судову трасологічну, фізико-хімічну експертизу.
Проведення експертизи доручено експертам Запорізького НДЕКЦ МВС України, що знаходиться за адресою: 69068 м. Запоріжжя, вул. Аваліані,б.19-А.
На вирішення експертів поставлені наступні запитання:
1) Чи є будь які пошкодження поверхні ділянки труби газопроводу від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі?
2) Чи є сліди зварювання на ділянці труби газопроводу від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі? Якщо є, то скільки їх, чи є повторне зварювання одного шву?
3) Чи є сліди механічного, термічного, хімічного втручання в металеву поверхню ділянки труби газопроводу від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі?
На вирішення експертів під час проведення фізико-хімічної експертизи поставити наступні питання:
1) Чи є лакофарбове покриття металевої труби ділянки газопроводу від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі, побутовим?
2) Скільки шарів лакофарбового покриття нанесено на поверхню металевої труби ділянки газопроводу від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі, чи проводилось перефарбування (підфарбування) поверхні даної ділянки газопроводу?
3) Чи співпадають кількість шарів та колір лакофарбового покриття поверхні металевої труби від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі та зразку лакофарбового покриття, знятого з поверхні іншої ділянки металевої труби газопроводу, проведеного в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 ;
Ухвалою від 11.01.2024 р. судом задоволено клопотання представника відповідача за первісним позовом ОСОБА_1 та призначено судову трасологічну експертизу.
Проведення експертизи доручено експертам Запорізького НДЕКЦ МВС України, що знаходиться за адресою: 69068 м. Запоріжжя, вул. Аваліані,б.19-А.
На вирішення експертів поставлені наступні запитання:
1) Чи порушувалась цілісність пломб встановлених на лічильнику газу марки Gallus 2000 (schlumberger) G-4 заводський номер 002931054, чи можливо несанкціоновано зняти пломби без порушення цілісності самих пломб, які встановлені за правилами опломбування у відповідності до конструкції пломб та місць опломбування на лічильнику газу марки Gallus 2000 (schlumberger) G-4?
2) Чи наявний сторонній отвір у вихідному патрубку лічильника газу марки Gallus 2000 (schlumberger) G-4 заводський номер 002931054 та яким шляхом утворений?
3) Чи можливо без порушення цілісності корпусу лічильника пломб заводу виробника, охоронної пломби в місці приєднання лічильника газу до діючого газопроводу та пломби державного повірника, внести зміни до конструкції ЗВТ, а саме пошкодити конструктивний елемент вихідного патрубку лічильника - в вихідному патрубку лічильника створити сторонній отвір?
11.03.2024 р. до суду надійшов висновок експерта від 05.03.2024 р. № СЕ-19/108-24/1057-ТР за результатами судової трасологічної експертизи.
Ухвалою від 22.07.2024 р. судом задоволено клопотання представника відповідача за первісним позовом ОСОБА_1 та призначено судову трасологічну, фізико-хімічну експертизу.
Проведення експертизи доручити експертам Запорізького НДЕКЦ МВС України, що знаходиться за адресою: 69068 м. Запоріжжя, вул. Аваліані,б.19-А.
На вирішення експертів поставлено наступні запитання:
1) Чи є будь які пошкодження поверхні ділянки труби газопроводу від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі?
2) Чи є сліди зварювання на ділянці труби газопроводу від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі? Якщо є, то скільки їх, чи є повторне зварювання одного шву?
3) Чи є сліди механічного, термічного, хімічного втручання в металеву поверхню ділянки труби газопроводу від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі?
На вирішення експертів під час проведення фізико-хімічної експертизи поставити наступні питання:
1) Чи є лакофарбове покриття металевої труби ділянки газопроводу від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі, побутовим?
2) Скільки шарів лакофарбового покриття нанесено на поверхню металевої труби ділянки газопроводу від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі, чи проводилось перефарбування (підфарбування) поверхні даної ділянки газопроводу?
3) Чи співпадають кількість шарів та колір лакофарбового покриття поверхні металевої труби від вихідного патрубку лічильника газу до входу в стіну будівлі та зразку лакофарбового покриття, знятого з поверхні іншої ділянки металевої труби газопроводу, проведеного в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 .
26.08.2024 р. до суду надійшов висновок експерта від 19.08.2024 р. № КСЕ-19/108-24/14440 за результатами комплексної судової фізико-хімічної та судової трасологічної експертизи.
Ухвалою суду від 15.01.2025 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 06.02.2025 року.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши у сукупності докази у справі, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.
Згідно з п.1 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Відповідно до ст.55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно зі ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 12,13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності.
Cудом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу (постачальник AT «Запоріжгаз») на підставі приєднання до договору розподілу природного газу.
В 1996 році за адресою: АДРЕСА_1 був встановлений газовий лічильник марки Gallus 2000 G-4 заводський номер 002931054.
- 17.05.2006 року згідно акту № 4302 лічильник марки Gallus 2000 G-4 заводський номер 002931054 демонтовано та відправлено на повірку через встановлену похибку роботи лічильника; 01.06.2006 року після проведення повірки лічильник встановлено на місце. (а.с.47)
- 12.03.2012 року згідно акту БН лічильник демонтовано для проведення повірки через встановлену похибку роботи лічильника; 30.03.2012 року після проведення повірки лічильник встановлено на місце. (а.с.48)
- 14.10.2013 року згідно акту 010737 демонтовано та відправлено на повірку через встановлену похибку роботи лічильника; 17.10.2013 року після проведення повірки лічильник встановлено на місце, опломбовано пломбой № R 10035603 пломбой-наклейкой з індивідуальним номером 6190943. (а.с.49)
Отже, останній раз лічильник газу проходив повірку 17.10.2013 року, після якої був встановлений працівником ПАО «Запоріжгаз» на місце, опломбований та використовувався за призначенням.
17.10.2013 р. представником ПАТ «Запоріжгаз» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпропетровська (Павла Захаріна),10 після повірки встановлено вузол обліку - побутовий лічильник газу Gallus 2000 G-4, заводський номер 002931054, який належить AT «Запоріжгаз», що підтверджується актом установки побутового лічильника газу № 008003 від 17.10.2013 року. (а.с.16)
В акті зазначено, що лічильник встановлено на місце, в місці при'єднання лічильника газу до діючого газопроводу опломбовано пломбою R 10035603, замовник (споживач) зобов'язується забезпечити належну експлуатацію лічильника відповідно до вимог заводу -виробника та Правил безпеки. Акт підписано попереднім власником домоволодіння, ОСОБА_2 , та представником ПАТ «Запоріжгаз» Снежко К.В.
02.06.2022 року працівниками AT «Запоріжгаз» в ході перевірки лічильника газу за адресою проживання: АДРЕСА_1 , складено акт про порушення № ZP №000779 відносно ОСОБА_1 (а.с.17,18)
Перевіркою виявлено наступні порушення:
1) несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ) марки Gallus 2000 G-4 заводський номер 002931054;
2) робота лічильника газу (ЗВТ) марки Gallus 2000 G-4 заводський номер 002931054 в позаштатному режимі.
Акт підписано працівником AT «Запоріжгаз», споживачем ОСОБА_1 внесені письмові зауваження до акту наступного змісту «...лічильник було встановлено в 2013 році. Пломби цілі. Несанкціонованого втручання і поломок виявлено нами не було. Лічильник перевіряли та повіряли ваші робітники. З висновками інспектора не згоден...».
Таким чином, при огляді 02.06.2022 року працівником AT «Запоріжгаз» було встановлено позаштатну роботу - похибку в роботі лічильника, інших порушень, а саме пошкоджень пломб, корпусу лічильника, трубопроводу домоволодіння- не виявлено, про що зазначено в акті про порушення № ZP №000779 та протоколі демонтажу № 002021 від 02.06.2022 р.
Як вбачається з протоколу демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи № 002021 від 02.06.2022 p., лічильник газу (ЗВТ) марки Gallus 2000 G-4 заводський номер 002931054 було розпломбовано, номер пломби R10035603. Лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою/сейф-пакетом № 0251905, направлено на експертизу ЗВТ, та зазначено, що вона відбудеться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52, каб. №4. В графі «Зауваження» протоколу демонтажу № 002021 зазначено, що до нього додається акт порушення № 779. Протокол підписано ОСОБА_1 та представником оператора ГРМ. (а.с.19)
08.06.2022 року комісія у складі працівників AT «Запоріжгаз», ДП «Запоріжжястандартметрологія» у присутності ОСОБА_1 склала акт експертизи лічильника газу № 0207. Відповідно до акту, виявлено пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника- в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір ( не передбачений конструкцією завода-виробника) внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково ( не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R34704862, повернено споживачу.
Крім цього, в акті експертизи № 0207 від 08.06.2022 року за результатами огляду лічильника газу комісією зазначено що:
- відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі - відповідає;
- цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених протоколі - не порушено;
- цілісність заводського та/або повірочного тавра на ЗВТ - не порушено;
- цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ - цілий;
- наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ - відсутні;
- відповідність маркування ЗВТ нормативног-технічній документації - відповідає;
- відповідність втручання у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ - відповідає. (а.с.20,21)
Таким чином, експертна комісія 08.06.2022 року підтвердила цілісність пломб, повірочного тавра, лічильного механізму та корпусу лічильника газу, відсутність сторонніх предметів всередині ЗВТ, а також відсутність слідів дії на обліковий механізм лічильника.
Відповідно до протоколу засідання комісії № 479 від 15.06.2022 року Акт про порушення №ZP 000779 від 02.06. 2022 року задоволено частково, а саме, встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами. Факт позаштатної роботи лічильника комісією не підтверджено. На підставі протоколу засідання № 479 від 15.06.2022 року складено Акт- розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, завданого порушенням споживача, у розмірі 227 675,63 грн, відповідно до якого складено акт-розрахунок та здійснено перерахунок за період з 02.06.2021 року по 31.05.2022 року та видано ОСОБА_1 рахунок на оплату. (а.с.25-27,29,30)
Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.
У відповідності до пункту 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які у встановленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
За змістом ст. ст. 16, 19, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відносини між газопостачальними підприємствами та фізичними особами споживачами газу в частині обліку природного газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015, положеннями ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Згідно пункту 3 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
ОСОБА_1 здійснює фактичне споживання природного газу та оплату за нього AT «Запоріжгаз» на підставі публічного договору.
Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» встановлено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.
Згідно пункту 4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, несанкціонований відбір природного газу це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу у оператора газорозподільної системи (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (далі ЗВТ), зокрема лічильника газу.
Відповідно до статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства. ( ст.1 Закону України «Про судову експертизу»)
Відповідно до пункту першого частини першої статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Відповідно до частини першої статті 102 ЦПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.1997 року № 8, судова експертиза як один із засобів доказування сприяє всебічному, повному й об'єктивному дослідженню обставин справи по встановленню законних та обґрунтованих рішень.
Висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 89 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні (стаття 110 ЦПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 106 ЦПК України, учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.
05.05.2023 р. ОСОБА_1 звернувся до Запорізького науково- дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України із заявою про проведення трасологічного експертного дослідження газового лічильника марки Gallus 2000 G-4, заводський номер 002931054.
Відповідно до висновку експертного дослідження № ЕД-19/108-23/6647-ТР від 09.05.2023 року судового експерта встановлено, що «...об'єкт на дослідження наданий упакованим в напівпрозорий полімерний пакет блакитного кольору опломбований полімерною пломбою роторного типу з маркуванням «ZpMETR R34704862.
Порушення цілісності опломбування та упаковки не виявлено. Упаковка забезпечує зберігання та запобігання несанкціонованому доступу до об 'єкту.
При відкритті упаковки з неї було вилучено прилад обчислення природного газу(далі лічильник) «GALLUS 2000» № 002931054.
З правої бічної сторони на корпусі лічшьного пристрою закріплена пломба- наклейка з індивідуальним номер «6190943». Частина пломби розташована на корпусі лічильника, частина на корпусі лічильного пристрою...
В нижній частині лічильного механізму розташоване гніздо кріплення металевої пломби- цвяха. В гнізді розташована пломба на поверхні якої мається видавлене маркування «ш 1 /тризуб/ З РГ»..
При візуальному огляді зовнішніх поверхонь наданого лічильника в умовах штучного освітлення з використанням лупи трьох кратного збільшення пошкодження, деформації чи сліди дії сторонніх знарядь відсутні.
Відліковий пристрій лічильника має два основні конструктивні елементи для встановлення пломб, з метою запобігання впливу на деталі відлікового пристрою та лічильника в цілому, а сам гніздо опломбування повірочною металевою пломбою.
Метою опломбування є унеможливлення зняття відлікового пристрою з корпусу лічильника та зняття лічильника з газорозподільної системи.
З метою детального дослідження внутрішніх поверхонь механізмів наданого лічильника він був розібраний, хомут обтиснення був знятий, корпус роз'єднаний
При візуальному огляді вимірювального механізму на бічній поверхні вихідного патрубка було виявлено наскрізне пошкодження, розташоване на відстані 27 мм від верхнього зрізу патрубка.
Виходячи з характеру пошкодження, форми та розташування деформації полімерного матеріалу, місця розташування пошкодження, можливо визначити, що воно утворено в результаті стороннього впливу через внутрішній отвір вихідного патрубка, шляхом термічного пропалювання полімерного матеріалу стороннім предметом.
Напрямок дії стороннього предмета, відповідно слідів, можливий за умови демонтажу вихідного патрубка лічильника з газорозподільної системи, з порушенням опломбування, або шляхом пошкодження вихідного трубопроводу над ним, та введенні стороннього предмету в порожнину патрубка вимірювального механізму зовні системи. В іншому випадку утворення пошкоджень виявлених на вимірювальному механізмі, можливо лише при пошкодженні цілісності корпусу лічильника.
При встановленні лічильника на газорозподільну систему вхідний та вихідний штуцери скріплені з трубопроводами та опломбовані. Приймаючи до уваги, що будь яка пломба є одноразовим сигнально-контрольним запобіжно-охоронним пристроєм, навішування якого на певні конструктивні елементи підконтрольного об'єкта унеможливлює непомітність його несанкціонованого знімання без порушення цілісності самої пломби або пломбувального елемента, можливо визначити, що внести будь які зміни до вимірювального механізму після опломбування, без порушення встановлених пломб, або пошкодження цілісності зовнішніх конструктивних елементів лічильника, не можливо.
За результатами експертного дослідження експерт прийшов до висновків, що «...металева пломба повірника та полімерна пломба-наклейка встановлені на газовий лічшьник марки Gallus 2000 G-4, заводський номер 002931054, не порушувались. Несанкціоноване зняття пломб встановлених за правилами опломбування, без їх порушення - не можливо. На бічній стороні вихідного патрубку газового лічильнику GALLUS 2000 G-4 мається пошкодження у вигляді наскрізного отвору овальної форми максимальним розміром 4x3 мм, утворене внаслідок термічного пропалювання полімеру стороннім предметом. Без порушення цілісності корпусу лічильника, охоронної пломби в місці приєднання лічильника газу до діючого газопроводу, внести зміни у вигляді пошкодження елементу вихідного патрубка - неможливо»
Після дослідження, лічильник газу упакований в сейф -пакет з індивідуальним номером № 5486032. (а.с.50-56)
11.03.2024 р. до суду надійшов висновок трасологічної експертизи Запорізького науково-дослідного експертно- криміналістичного центру МВС України № СЕ-19/108-24/1057-ТР від 05.03.2024 року, в якому зазначено таке:
«1. Металева пломба та полімерна пломба-наклейка встановлені на газовий лічильник Gallus 2000 G-4, заводський номер 002931054 не порушувались. Несанкціоноване зняття пломб, встановлених за правилами опломбування газового лічильника Gallus 2000 G-4 з заводським номером 002931054, без їх порушення не можливо, це пояснюється тим, що пломба є одноразовим сигнально-контрольним запобіжно-охоронним пристроєм, навішування якого на певні конструктивні елементи підконтрольного об'єкта унеможливлює непомітність його несанкціонованого знімання без порушення цілісності.
2. На бічній стороні вихідного патрубка мембранного механізму газового лічильнику Gallus 2000 G-4 з заводським номером 002931054, мається пошкодження у вигляді наскрізного отвору овальної форми розмірами 4x3 мм, утворене внаслідок термічного пропалювання полімеру стороннім предметом.
3. Приймаючи до уваги, що пломби (металева пломба та полімерна пломба-наклейка), встановлені на відліковий механізм (лічильний пристрій) наданого на дослідження лічильника газу, обмежують доступ лише до його внутрішніх деталей, то вплив на них не пов'язаний з діями направленими на пошкодження мембранного механізму, в даному випадку - на утворення наскрізного отвору вихідному патрубку лічильника газу. При штатному встановленні лічильника газу на газорозподільну систему вхідний та вихідний штуцери скріплюються з трубопроводами та опломбовуються, у зв'язку з чим, утворити пошкодження, а саме сторонній наскрізний отвір овальної форми розмірами по осях 4x3 мм на бічній стороні вихідного патрубку мембранного механізму лічильника газу Gallus 2000 (schlumberger) G4, заводський номер 002931054 без порушення цілісності корпусу лічильника та не пошкоджуючи встановлених пломб, не можливо.» (а.с.191-198)
26.08.2024 р. до суду надійшов висновок комплексної судової фізико-хімічної та судової трасологічної експертизи Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України № КСЕ-19/108-24/14440 від 19.08.2024 року, в якому зазначено таке:
«1. На зовнішній поверхні наданого на експертизу фрагмента труби виявлене лакофарбове покриття характерне для побутових лакофарбових покриттів.
2. На поверхні металевої труби між зварним швом на відокремленому торці і зварним швом біля гайки наявні два шари лакофарбового покриття - емалі жовто-коричневого кольору, що свідчить про перефарбування даної ділянки газопроводу. На зварному шві відокремленого торця фрагмента труби наявний один шар лакофарбового покриття - емаль жовто-коричневого кольору. На зварному шві біля гайки наявний один шар лакофарбового покриття - емаль коричневого кольору, який частково нанесений зверху на двошарове лакофарбове покриття жовто-коричневого кольору, що знаходиться на самій трубі між зварювальними швами, вищевказане свідчить про підфарбування даної ділянки газопроводу.
3. Лакофарбове покриття на зовнішній поверхні фрагмента труби складається з двох шарів і не співпадає по кількості шарів з одношаровими лакофарбовими покриттями на поверхні зварного шва на відокремленому торці, та на поверхні зварного шва біля гайки. Двошарове лакофарбове покриття на трубі співпадає за кольором з лакофарбовим покриттям на зварному шві відокремленого торця фрагмента труби. Лакофарбове покриття на зварному шві біля гайки коричневого кольору не співпадає за кольором з двошаровим лакофарбовим покриттям жовто-коричневого кольору на трубі і з одношаровим покриттям покриттям жовто-коричневого кольору на зварному шві відокремленого торця фрагмента труби.
4. Пошкодження поверхні наданого на експертизу фрагмента труби газопроводу відсутні.
5. На даному фрагменті труби газопроводу мається два зварних з'єднання, які повторно не зварювалися.
6. На поверхні дослідженого фрагмента труби газопроводу пошкоджень (отворів, відокремлень), утворених механічним, термічним, хімічним способами не виявлено; заварених, запаяних, заклепаних, заклеєних отворів та відокремлень також не виявлено.» (т.2, а.с.1-12)
Суд звертає увагу на те, що експертними висновками № ЕД-19/108-23/6647-ТР від 09.05.2023 р., № СЕ-19/108-24/1057-ТР від 05.03.2024 р. № КСЕ-19/108-24/14440 від 19.08.2024 р. підтверджено цілісність корпусу ЗВТ, цілісність охоронних пломб лічильника газу Gallus 2000 (schlumberger) G4.
Також, експертним шляхом встановлено, що без пошкодження охоронних пломб, корпусу лічильника, вихідного трубопроводу над ним, здійснити отвір на бічній поверхні вихідного патрубка вимірювального механізму неможливо, що унеможливлює втручання ОСОБА_1 в роботу лічильника.
Відповідно до абз.3 п.1 розділу 2 глави ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (у тому числі, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
При цьому, несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, невідповідність показів лічильника, ознаки порушень конструкції лічильника, у тому числі справності лічильного механізму або порушень у роботі лічильника, а саме наскрізного отвору внаслідок термічного пропалювання полімеру стороннім предметом, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється, у тому числі, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 18 червня 2019 року у справі № 922/1573/18.
Отже для підтвердження правомірності здійснених відповідачем донарахувань позивачу об'ємів природного газу необхідно довести наявність факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) споживача.
Згідно із підпунктом 37 пункту 4 глави 1 Кодексу ГРМ для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).
При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24 жовтня 2018 року по справі № 914/2384/17.
Однак, AT «Запоріжгаз» не було доведено вчинення з боку ОСОБА_1 наявності усіх складових цього правопорушення, зокрема, дію, тобто несанкціонованого втручання споживача в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, а також способу втручання, тобто, позивачем не надано належних доказів, які б підтвердили втручання в роботу ЗВТ ОСОБА_1 , що призвело до викривлення даних обліку природного газу.
(Вказане узгоджується з висновком Верховного суду, який викладений в постанові від 24 жовтня 2018 року у справі № 914/2384/17).
На переконання суду, AT «Запоріжгаз», здійснивши опломбування газового лічильнику GALLUS 2000 G-4 після виконання повірки та ремонту в 2013 році, повністю підтвердило цілісність внутрішніх механізмів лічильника.
Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Верховний Суд, в ході касаційного перегляду судових рішень, неодноразово наголошував щодо необхідності застосування категорій стандартів доказування та зазначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зазначений принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.
Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує.
Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.
Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі №902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17.
Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що зібраними доказами у справі, а саме, актом установки лічильника газу № 008003 від 17.10.2013 p., протоколом демонтажу № 002021 від 02.06.2022, актом №0207 експертизи лічильника газу, судовими висновками експертів № ЕД-19/108-23/6647-ТР від 09.05.2023 р., № ЕД-19/108/-23/17590-ТР від 10.11.2023 p., № СЕ-19/108-24/1057-ТР від 05.03.2024 p., № КСЕ-19/108-24/14440 від 19.08.2024 р. доведено неможливість здійснення відповідачем ОСОБА_1 несанкціонованого втручання в лічильник газу без пошкодження пломб, корпусу або труби газопроводу над ним, тому здійснений AT «Запоріжгаз» розрахунок необлікованого об'єму природного газу є безпідставним.
Не підлягає задоволенню зустрічний позов ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про визнання акту розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості неправомірним з огляду на те, що підставою зустрічного позову є акт - розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на загальну суму 227 675,63 грн., тобто, обставина, яка розглянута судом по суті та якій судом надана оцінка при розгляді первісного позову AT «Запоріжгаз».
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 81, 263-268 ЦПК України, суд
У задоволенні первісного позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу - відмовити.
У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про визнання акту розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості неправомірним - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: М.В. Антоненко