Справа № 693/454/25
Провадження № 3/693/180/25
Іменем України
22.04.2025 р. м. Жашків
Суддя Жашківського районного суду Черкаської області Коцюбинська Ю.Д., розглянувши матеріали, що надійшли для розгляду з Відділу поліції № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч. 1 ст. 44 КУпАП,
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №298714 від 27.03.2025 року, гр. ОСОБА_1 19.12.2024 р. близько 08 год. 00 хв. по АДРЕСА_1 незаконно зберігав у домоволодінні за вищевказаною адресою порошкоподібну речовину та таблетку блакитного кольору, які згідно висновку експерта №СЕ-19-24/77526-НЗПРАП від 26.122024р. є особливо небезпечним наркотичним засобом, а саме амфетамін та ПМА- 0,0572 г. та МДМА - 0.2792 г., що відповідно до наказу МОЗ №188 від 01.08.2000р. є невеликим розміром згідно висновку експерта.
ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44 КУпАП.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності, що передбачено ст. 245 КУпАП.
Як визначено ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Виходячи зі змісту протоколу, ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, яке не відповідає диспозиції ч. 1 ст. 44 КУпАП, при цьому у матеріалах справи відсутня постанова про закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_1 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 309 КК України.
За таких обставин, суддя позбавлений можливості визначити строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, який рахується саме від дати постанови про закриття кримінального провадження, тому матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно останнього підлягають поверненню для доопрацювання до Відділу поліції № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 245, 251, 254, 256, 280 КУпАП, суддя
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 44 КУпАП - повернути до Відділу поліції № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає
Суддя: Ю. Д. Коцюбинська