Постанова від 18.04.2025 по справі 569/7094/25

Справа № 569/7094/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2025 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Головчак М.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП _____________________ за ч.1 ст. 130 КУпАП, ч.1 ст. 130 КУпАП та ч.5 ст. 126 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

29.03.2025, близько 02:59 год., в м. Рівне, вул. Дубенська, 163А, ОСОБА_1 , в порушення п.2.9 Правил дорожнього руху, керувала транспортним засобом ВАЗ2109, номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Alcotest 6820, що підтверджується тестом №2800 від 29.03.2025, результати огляду становлять 1,33% проміле.

Своїми діями, вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.

29.03.2025, близько 01:52 год., в м. Рівне, вул. Я. Гашека, 1, ОСОБА_1 , в порушення п.2.9 Правил дорожнього руху, керувала транспортним засобом ВАЗ2109, номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Alcotest 6820, що підтверджується тестом №2798 від 29.03.2025, результати огляду становлять 1,55% проміле.

Своїми діями, вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.

29.03.2025, близько 03:10 год., в м. Рівне, вул. Дубенська, 163 А, ОСОБА_1 , повторно протягом року, керувала транспортним засобом, не маючи права керування таким транспортним засобом, а саме не отримувала посвідчення водія відповідної категорії.

Своїми діями, вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.5 ст. 126 КУпАП.

ОСОБА_1 , про день та час розгляду справи повідомлявся, про що свідчить особистий підпис у протоколах про адміністративне правопорушення, але не з'явилась. Про причини неявки не повідомила.

Згідно відеозапису з нагрудних камер працівників поліції, оформлення матеріалів щодо ОСОБА_1 відбувалось в її присутності.

Отже, після складання протоколів про адміністративне правопорушення в присутності ОСОБА_1 , останній було достовірно відомо про наявність провадження у справах про адміністративне правопорушення, відносно неї, в суді.

Клопотань про розгляд справи без її участі та чи про відкладення розгляду справи з причин, що унеможливлюють прибуття за викликом суду не надіслала.

Інформація щодо місця, дати та часу розгляду справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності була оприлюднена на веб - сайті Рівненського міського суду Рівненської області.

З огляду на практику, викладену в рішеннях ЄСПЛ у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07.07.1989 року та у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 року, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосується безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням розгляду справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури розгляду.

Відповідно до ч.1 ст. 277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, у п.11 Постанови «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» № 11, 17.10.2014, вказує, що судам слід дотримуватись вимог статей 277, 277-2, 278 КУпАП під час розгляду справ про адміністративні правопорушення.

Також, у п.13 вказується, - Звернути увагу судів на те, що стаття 268 КУпАП передбачає можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише за наявності у справі відомостей про належне повідомлення цієї особи про час і місце розгляду цієї справи та за відсутності її клопотання про відкладення розгляду справи.

За правилами ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП та ч.5 ст. 126 КУпАП, не є обов'язковою.

Європейський суд з прав людини у своїй практиці виходить із того, що розумність тривалості судового провадження необхідно оцінювати у світлі обставин конкретної справи та враховуючи критерії, вироблені судом. Такими критеріями є: 1) складність справи, тобто, обставини і факти, що ґрунтуються на праві (законі) і тягнуть певні юридичні наслідки; 2) поведінка заявника; 3) поведінка державних органів; 4) перевантаження судової системи; 5) значущість для заявника питання, яке знаходиться на розгляді суду, або особливе становище сторони у процесі (Рішення «Бараона проти Португалії», 1987 рік, «Хосце проти Нідерландів», 1998 рік; «Бухкольц проти Німеччини», 1981 рік; «Бочан проти України», 2007 рік).

За таких обставин, є можливим розглянути справу у відсутності порушника, на підставі наявних матеріалів справи, оскільки згідно ст. 268 КУпАП, є дані про своєчасне його сповіщення про місце і час розгляду справи, і від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, а присутність особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП та ч.5 ст. 126 КУпАП, не є обов'язковою.

У відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Суд вважає за доцільне об'єднати справи №569/7092/25 за ч.1 ст. 130 КУпАП, №569/7093/25 за ч.1 ст. 130 КУпАП та №569/7094/25 за ч.5 ст. 126 КУпАП присвоївши їм спільний №569/7094/25 та розглянути їх в одному провадженні, оскільки відносно ОСОБА_1 складені окремі протоколи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП, ч.1 ст. 130 КУпАП та ч.5 ст. 126 КУпАП.

Дослідивши письмові докази по справі, переглянувши відеозапис з нагрудних камер працівників поліції, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП, ч.1 ст. 130 КУпАП та ч.5 ст. 126 КУпАП.

Об'єктивна сторона правопорушення передбаченого ст. 130 КУпАП, є зокрема керування транспортними засобами особами в стані алкогольного/наркотичного сп'яніння, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.

Отже, при наявності у особи яка керувала транспортним засобом ознак алкогольного/наркотичного сп'яніння, як і відмова такої особи від проходження медичного огляду на стан сп'яніння є підставою для притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП.

Пунктом 2.9а Правил дорожнього руху України встановлено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п. 7 ч. ІІ Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої 09.11.2015 року № 1452/735, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.

Пунктом 2.1.а) Правил Дорожнього руху, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Диспозиція ч.5 ст. 126 КУпАП, передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, зокрема - Керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом; Керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.

Відповідно до положення ст. 15 Закону України «Про дорожній рух», кожний громадянин, який досяг визначеного цим Законом віку, не має медичних протипоказань та пройшов повний курс навчання за відповідними програмами, може в установленому порядку отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії (ч.1). Право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія. Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України (ч.9).

Згідно п.2 «ПОЛОЖЕННЯ про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1993 р. № 340 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 511), ( далі - Положення №340), особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії (далі - посвідчення водія), крім випадків встановлення особам тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) поширює на провадження у справах про адміністративні правопорушення стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, тобто норми кримінального процесуального законодавства.

Дослідивши матеріли, суд приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 порушила п.2.9а та п.2.1 Правил дорожнього руху, чим допустила адміністративні правопорушення передбачені ч.1 ст. 130 КУпАП, ч.1 ст. 130 КУпАП та ч.5 ст. 126 КУпАП і її вина підтверджується доказами, які відповідно до ст. 251 КУпАП, є доказом у справі про адміністративне правопорушення, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №284735 від 29.03.2025, серії ЕПР1 №284709 від 29.03.2025 та ЕПР1 №284731 від 29.03.2025; відеозаписом подій з нагрудних камер працівника поліції, на якому повністю відображені обставини вчинення ОСОБА_1 інкримінованих адміністративних правопорушень; роздруківками газоаналізатора Alcotest Drager 6820, тест №2800 згідно якого остання перебуває в стані алкогольного сп'яніння, результат огляду становить 1,33%, та газоаналізатора Alcotest Drager 6820, тест №2798 згідно якого остання перебуває в стані алкогольного сп'яніння, результат огляду становить 1,55%; Довідкою Інспектора ВАП УПП в Рівненській області, згідно якої 29.03.2024 відносно ОСОБА_1 винесено постанову серії ЕНА 4377778 за ч.2 ст. 126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу, а також що відповідно до запиту ІПНП ГСЦ «Посвдічення водія», посвідчення водія ОСОБА_1 - документ відсутній, та іншими матеріалами справи.

З оглянутого відеозапису також вбачається, що оформлення матеріалів відбувалося без присутності свідків, проте відбувалася фіксація (відеозапис), як альтернатива, що узгоджується із приписами ст. 266 КУпАП.

Таким чином, зібрані у справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП, ч.1 ст. 130 КУпАП та ч.5 ст. 126 КУпАП.

У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Враховуючи викладене, характер вчинених правопорушень, їх суспільну небезпечність, особу правопорушника, ступінь її вини, слід притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП, ч.1 ст. 130 КУпАП та ч.5 ст. 126 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення за правилами ст. 36 КУпАП, в межах санкції статті встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто в межах санкції ч.5 ст. 126 КУпАП, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, та є достатнім і необхідним для виховання особи, запобігання новим проступкам.

У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати справи №569/7092/25 за ч.1 ст. 130 КУпАП, №569/7093/25 за ч.1 ст. 130 КУпАП та №569/7094/25 за ч.5 ст. 126 КУпАП присвоївши їм спільний №569/7094/25, та розглянути їх в одному провадженні.

Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушеннях передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП, ч.1 ст. 130 КУпАП, та ч.5 ст. 126 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 2 400 (дві тисячі чотириста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.

Реквізити для оплати штрафу: Отримувач: ГУК у Рівненському області/ Рівненська область/21081300. Код отримувача( ЄДПРОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA218999980313020149000017001. Кодкласифікації доходів бюджету: 21081300. Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Кодкласифікації доходів бюджету: 22030101.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.

Суддя Головчак М.М.